BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 9 Juni ÓS84JV". 334. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn tot arts bevor derd: de heeren J. H. De Boer, doctorandus, en G. T. W Geiltc;indidaat- arts. Toegelaten voor het le gedeelte zijn de heeren: N. Muuk en J. Idzinga, candidaat-artsen. Te Utrecht zijn bevorderd tot militair apotheker 2e kl. voor Ned.- IndiëJ. C. Leusden, L. A. Harllooper en M. G. C Simons. Tot inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht zal wor den benoemd de dirigeerende officier van gezondheid le kl. J. D. Sachse, thans geplaatst bjj het hospitaal der marine te Willemsoord. Bij hel hos pitaal aldaar zal worden geplaatst de dirigeerende officier van gezondheid 2' kl. H. C. Sieenbergen, (IV. R. C) Door een Nederlandsch groothandelaar in gebruikte postzegels is dezer dagen een postzegel van New-Foundland met het beeld van Ü'Connell ver kocht voor 500 fr. Een dergelijk zegel is oniangs te Brussel verkocht voor 1000 fr. Op het Zuiderzendingsfeest, dat Woensdag 16 Juli onder 's Heer Arendskerke op de hofsiede «Dijkzigt" zal gehouden worden, zal o. a. als spreker optreden d'. J Kromsigt, pred. le Leiderdorp. De Crefelder Zeitung waarschuwt hare lezers om de grootste voor zichtigheid in acht te nemen bij bestellingen uit ons land. daar vooral in Den Haag eene geheele bende zwendelaars schijnt te beslaan, die er zich op toelegt buitenlandsche kooplieden op te lichten. Als middel van verleiding bezigen zij Iraai gesteendrukte brieven, en zeggen daarin o. a., dat bij de Nederlandsche bank informaliën kunnen worden ingewonnen. De directie der bank houdt zich echter niet op met het geven van informatiënen laat daarom alle aanvragen onbeantwoord, zoodat van haar zeker ook geen on gunstige inlichtingen kotnen. De Dnitsche politie heelt eeuige dier firma's reeds als bekende zwendelaars bekend gemaakt. Jhr. mr. A. F De Savornin Lobman heeft gisteren in de Sehotsche Zen dingskerk te Amsterdam het hoogleeraarsambt in de rechtsgeleerde faculteit van de «Vrije Universiteit" aanvaard. Hij hield eene uitvoerige redevoering ten betooge dal «Gods woord hoogste wet" behoorde te zijn, ook als grond slag van den staat, gelijk voorheen het geval was In hel Panopticum te Amsterdam is men druk in de weer met de za- menstelling van eene historische groep, voorstellende den moord van Willem den Zwijger door Balthazar Gerardts. Op 10 Juli e. k., den 300!t o gedenk dag van dit feit. zal de tentoonstelling daarvan plechtig worden geopend. De honden-tenioonsteilingdoor de Nederlandsche jachtvereeniging «Nimrod" gisteren te Amsterdam geopend mag in alle opzichten wel ge slaagd genoemd worden. Buim 400 exemplaren, vertegenwoordigende 72 soorten van allerlei ras en grootte, zijn aangebracht. Onder de bekroonden komen o. a. voor: Glatthaariger Hiihuerhund. gewone klasse 1' prijs dubb. zilv. med aan M. W. De Kat, te Hillegom; idem 4prijs aan W. A. Van Heyst, te Leiden. Een zonderling soort van zaakwaarnemer stond Woensdag voor het gerechtshol te Amsterdam terecht, J. A. Paardekooper schreef wel eens qui- tantiën uit voor den 67|arigen E. Grosz, die eigenaar is van enkele perceelen maar voor zijne zaken hulp noodig had, daar hij slechts gebrekkig kon lezen en schrijven. Toen hij op een bepaalden avond de papieren van Grosz bezig was te ordenen, maakte hij gebruik van een oogenblik dat deze koffie voor hem zette, om een paar eigendomsbewijzen bij zich te steken. Hij vervoegde zich daarmede bij den notaris Van d«r Vegt, met verzoek om op een perceel eene hypothecaire gehleeuing van /OOüO te sluiten. Hij deed zich daarbij voor als den eigenaar E. Grosz in eigen persoon. Hij had wel aan den no taris gezegd, dat hij liever geen boodschappen had aan zijn adres op de We teringschans, maar toen de notaris toezegging had van het geld, meende deze, dit Grosz even persoonlijk te kunnen uiededeelen. De echte Grosz deed hem echter open en antwoordde op de vraag van den notaris of hij bij den heer Grosz terecht was, dat hij zelf de persoon was. Zulks gaf aan leiding lot groote bevreemding van de zijde van den notaris, die nu aan den echten Grosz de handelingen mededeelde van den valscheu Grosz. De notaris werd verzocht, 'smans trommel met papieren na te zien. en constateerde dat het eigendomsbewijs van hel bewuste perceel daarin gemist werd, hetgeen dan ook trouwens op zijn kantoor berustte. De notaris verzocht nu Grosz, met een vriend aan zijn kantoor te komen op den dag waarop hij de pseudo- Grosz verwachtte. Zij deden dat-, en werkelijk verscheen toen J. A. Paarde kooper en teekende eene akte in brevet, inhoudende eene machtiging toi hel opnemen van gelden. Daarna verscheen de echte Grosz en werd Paardekooper aangegrepen en ter verantwoording geroepen. Hij beweerde nu dat hij eene volmacht had van Grosz. en legde voor het eerst den notaris zoodanig sink over. Maar Grosz ontkende de echtheid der handieekening en nu stond Paardekooper, die inmiddels door de politie gearresteerd was. terecht ter zake van dielstal van liet eigendomsbewijs, van valschheid in een authentiek en publiek geschrift, door het stellen eener valsche handteekeniugvan valschheid in een onderhandsch geschrift en liet desbewusl gebruik maken van dat laatste valsche stuk. lie eiscli luidde: 2 jaren celslral en/15 i boete De verdediger betwistte de feilen zoowel als de qualificalie. Uitspraak 9 dezer Op het kantoor van de Amslerdamsche hirr-compagnie aan den Singel te Amsterdam, is gisterennamiddagvermoedelijk door een der bediendende brandkast opengebroken, en is daaruit eeue vrij aanzienlijke geldsom wegge nomen. De verdachte is voortvluchtig. In het Amstelhoiel te Amsterdam is aangekomen, om zich ouder behan deling van dr. Mezger te stellen, prinses Marie van Sakseu-Meiningen. met gevolg. Het vertrek van de keizerin van Oostenrijk is vastgesteld op aan staanden Dinsdag. Donderdag had voor het gerechtshof te Arnhem de behandeling plaats van de zaak van C. Hendriks, te Arnhem, beschuldigd zijn zwager in de Nutsteeg van het leven te hebben beroofd. De beschuldigde bleef alle schuld ontkennen. Door den advocaat-generaal, Sandberg, werd eene tuchthuisstraf voor den lijd van twaalf jaren geëischt. De verdediger, mr. E. Schcidius, concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Donderdag aS. Noor de betrekking van gemeente-archivaris te Leeuwarden zijn aan bevolen de heeren F. Fontein Tuinhout, te 's Gravenhage: mr. F. C. Barbas, te Voorst, en mr. H. E. E. Lagerwey, te Amersfoort. Ter griffie van het gerechtshof te 's Bosch is cassatie aangeteekend door Jacobus Petrus Johannes De B., oud 34 jaar, gewezen opzichter der in aanbouw zijnde R. K kerk te Vucht, die bij arrest van het gerechtshof aldaar van 21 Mei II in hooger beroep ter zake van onwilligen manslag en onwillige verwonding, veroorzaakt door onbedrevenheid, onvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg, werd veroordeeld tot drie maanden celstraf en eene geldboete van 25 en eene van 8 of een dag subsidiaire celstraf voor iedere boete en alle kosten. Van de afgravingen voor het kanaal, nabij den Tolenschen weg te Bergen op Zoomkwam Donderdagavond een groote bres naar beneden storten, juist op het oogenblik dat zich een werkman, zekere S.uit Hal sieren, daaronder bevond. De ongelukkige werd onder de zware aarde be dolven en eenige oogentdikken later met de grootste moeite door zjjne makkers uit zijne hachelijke positie verlost. Men vreest voor het leven van den gekwetste. De onbezoldigde rijksveldwachter H., te Nieuwstad, die zich geld had laten geven, om een opgemaakt proces-verbaal wegens jachtovertreding buiten werking te stellen, is door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting. Zijne vrouw, die daarbjj ais lusschenpersoon had gediend, werd tot eene gelijke straf veroordeeld. s GbaVENHaGE, 7 Juni. Door Z. M. zijn benoemd: jhr. mr. D. A. VV. Van Tets, zaakgelastigde, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, tot Zr M'. minister-resident te Constantinopel; jhr. mr. O D. Van der Staal van Piershil, gezantschapsraad bij Zr. M". gezantschap le Weenen, tot chef van het kabi net van den minister van buitenlandsche zaken, en de heer m'. H. A. Crom- melingezantschapsaiiaché in algemeenen dienst, tot gezantschapssecretaris der 2e kl. bij Zr M8. gezantschap le Weenen. Door Z. M. is mr. Willem Cornells Mary De Jonge van Ellemeet, te Oost Kapelle, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, in den Nederlandscheu adel verheven. Door Z. M. is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Middelburg, U. J. W. Van Nooten, surnumerair der registratie en domeinen te Middelburg, -- Door Z. M. is de heer P. J. Van der Aa erkend en toegelaten als con sul-generaal van Turkije te Amsterdam. Door Z. M. is benoemd: bij het wapen der artillerie, tot kapitein bjj zijn tegenwoordig corps, de 1' luit. P. J Margry, van het 2e reg. vesting artillerie, en bij het wapen der cavalerie: bij het 2e reg. huzaren, tot 1« luit., de 2' luit H. Twiss, van het corps; bij het leger in Nederlandsch- Indië, tot officier van gezondheid 2' kl., de voor dat leger opgeleide mili taire studenten (artsen) W. F. V. Sterk eu B. H. Rotifï'aer, en is de 2* luit. M Van der Meer Molir, van het 8e reg inlanterie, in zijnen rang en ouder dom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indiè. De officier van administratie 28 kl. A. P. Van de Ven. behoorende tot de rol van Zr. M' fregat Ecertsen, wordt met 11 dezer overgeplaatst in de rol van V. M'. wachtschip te Willemsoord. Op eerstgemelden bodem wordt met dien datum geplaatst de officier van administratie 2' kl. C. V. Veldman. lil de heden door het gerechtshof alhier gehouden correciioneele te- rechlzitiing werd in hooger beroep behandeld de vervolging ingesteld tegen de heeren m'. T. Th W. c. s.uitmakende de raad van administratie der llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, beklaagd van: 1". hel als bestuurders eener spoorwegdienst aan tiet goederenbureau van het station Leiden op een Zondag doen aannemen van vrachtgoed; en 2°. het niet doen aanplakken in het station eener kennisgeving van den tijd voor die aanneming bestemd. Het openb. min. was van oordeel, dat hierdoor was overtreden art. 55 van liet algemeen reglement op de spoorwegdiensten van 1876, doch de arrond. rechtbank te dezer slede die in eersten aanleg ge roepen was lot hei nemen eener beslissing, meende, dal niet was gehandeld in strijd met genoemd art. van het reglement en omsloeg de beklaagden van alle rechtsvervolging Van die uitspraa kwam het openb. min. in appel, ten gevolge waarvan de zaak lieden voor het hof diende. Ook nu trad als gemachtigde van bekl. op, de advocaat mr. A. M. Van Slipriaan Luïscius. Adv. gen. mr. Gregory meende na uiteenzetting der zaak, dat door de recht bank ten onrechte een ontslag van rechtsvervolging was uilgesproken en re- quircerde de vernietiging van hel vonnis met veroordeeling van ieder der bekl. wegens hei hun ten laste gelegde, toi twee boeten van 50. Door mr. Van Slipriaan Luïscius werd in het breede betoogd dat het ten laste gelegde niet strafbaar was en concludeerde mitsdien tot bevestiging van het vonnis. Na re- en dupliek, waarbij net openb. min. er nog op wees, dat het reglement eene regeling van den dienst betreft ten gerieve van de Zon dagsrust der mindere ambtenaren, terwijl de verdediger het beschouwde als te zijn vastgesteld ten behoeve van het publiek, werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Zaterdag, des middags te 3 uren. liet gerechtshof alhier deed heden uitspra k in de zaak van A. A., arbeider te Wijngaarden beschuldigd van poging tol moord. Het hof heeft als bewezen aangenomen dal bij den bescli. het doel om te dooden bestond, maar oordeelde dat niet bewezen was, dit hij daartoe vooral een plan be raamd had. üp grond daarvan werd de besch schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag en veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf. Heden voormiddag had op de Roomsch Katholieke begraafplaats alhier

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5