geconstateerd. De verschijnselen in de ingewanden waren iets gunstiger. De algemeene toestand van Z. K. H. is op liet oogenblik van dien aarddat indien er geen perforatie van den darmwand plaats heeft, geen calamiteit te vreezen is. Het ochtendbulletin omtrent den toestand van Z. K. H. luidt: de nacht is onrustig geweest, de koorts houdt aan. Een later in den morgen uitgegeven bulletin meldt: Ofschoon de nacht verre van rustig was, geven de verschijnselen geen redenen tot meerdere bezorgdheid. Volgens ten 4 uur hedenmiddag ontvangen bericht is ook gedurende den dag de toestand van den kroonprins niet verergerd. De vaische berichten, als zou de prins reeds overleden zijn. eergisteren door de Amst. Ct. verspreid en gisterenavond nog volgehouden, wekken groote verontwaardiging en maken een pijnlijken indruk in 's prinsen onmid dellijke omgeving. De Stct. laat aan de mededeeling van het bulletin der doctoren van gisterenvoormiddag, het volgende voorafgaan: Sedert eenige dagen was Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje lijdende aan gastrische koorts, welke gisteren bleek in lypheuse koorts te zijn overgegaan. Uit Den Haag ontvangt het tlbl. de volgende belangrijke mededeeling, onder dagteekening van 5 Juni, 11 u. 16 m. des avonds. Naar aanleiding van een donr u tot kolonel Hojel gerichte vraag deelt de ondergeteekende, om loopende geruchten te logenstraffen, u het volgende mede, waaraan door u zoo noodig openbaarheid kan worden gegeven Voor ongeveer 14 dagen klaagde Z. K. H. prins Alexander over hevigen dorst, pijnen in de ledematen volslagen slapeloosheid en gebrek aan eetlust. Deze verschijnselen namen bij den dag toe en werden weidra vergezeld door steeds klimmende koorts. Ver scheidene dagen koesterde men de hoop alleen een vorm van febris gastrira voor zich te hebben, de steeds toenemende koorts en iugewandsverschijn- selen bewezen onwederlegbaar Dinsdag jl dal het ziekte-proces was febris typhoïdea, een ernstig ziekteproces dat vooral door zijn langen duur gevaar aanbiedt. Niet genoeg kan men zich verheugen, dat op dit oogenblik geen ernstige complication bestaan, komen die niet, zoo is het te verwachten dat de eerstkomende veertien dagen gelukkig zullen worden doorworsteld. God geve dat de op dat tjjdstip te verwachten keering van guustigen aard zjj. Dr. H. J. Vinkhuyzen." Bij de op 3, 4 en 5 Juni te 'sHage gehouden acte-examens voor het lager onderwijs werden voor de acte als onderwijzer geëxamineerd 2 candi dates 1 werd algewezen en toegelaten de heer J. F. Goudswaard, van 's Gravenhage. Voor de acte als onderwijzeres deden op dezellde dagen 8 candidaten examen, 5 werden afgewezen en 3 toegelaten, namelijk: mej. C. J. Van der Lee, van Sliedrecht, en J. P. Rousseau du Croissi en 11. Dobbe, van Rotterdam. De voorjaarsexamms zijn hiermede geëindigd. De totale uitslag der examens was als volgt: mannelijke candidaten, geëxamineerd 152, afgewe zen 77, toegelaten 75: vrouwelijke candidaten, geëxamineerd 115, terugge trokken 1, atgewezen 49, toegelaten 65. Aan het Hbl. wordt uit Berlijn gemeld, dal het beroemde koninklijke -domkoor aldaar, grootendeels beslaande uit knapen, benevens eenige tenor en baszangers, voornemens is in den loop van dezen zomer eene kunstreis door Nederland te maken en in de grootste sleden concerten van gewjjde muziek te geven. Het koor is een zestigtal leden sterk. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren na langdurige beraadsla gingen met 21 tegen 15 stemmen aangenomen de voorstellen van burg. en weth. tot uitbreiding van hel ziekenhuis aan den Coolstngelwaarvan de kosten geraamd zijn op 700.000. De zaak van de vrouw A. L., uit Si rijendie onlangs aan een jongman aldaar een 20tal borrels jenever had gelapt, aan de gevolgen waarvan deze overleed, is naar den procureur-generaal verwezen. Eergisteren werden van het kantoor van accijnzen te Amsterdam (O -1 Huis) naar de Nederlandsche bank ter storting onderscheidene zakken, hou dende rijksdaalders en guldeus, vervoerd. Aan de bank werd bemerkt dat een zak met 200 rijksdaalders zoek was. Overal werd gezocht en voorna melijk 0|i het kantoor van verzending, doch niets werd gevonden Wel had men gehoord dat een kruiersknechtbelast met het laden der zakken, een zak met geld was ontvallen, doch er werd geen verder onderzoek ingesteld. De politie werd te hulp geroepen, en haar gelukte het den zak met lijks- daalders te vinden, en wel in eene bergplaats voor koopmansgoederen. Do -r verschillende aanwijzingen is het gebleken, dat die knecht zich dien zak met rijksdaalders heeft toegeëigend. Hij is naar de gevangenis gebracht. Hel Ijjk van den ongelnkkigen werkman, die te Amsterdam bij de proef neming met den reddingstoestel van den lieer IJzerman, het leven liet, is door de politie verzegeld, ten einde eene gerechtelijke schouwing te kunnen doen plaats hebben. De toestel is in beslag genomen. De Transvaalsche deputatie is gisterenmiddag te Deulichem aangekomen. Met zeven rijtuigen werden de deputatie en de genoodigdeu naar het stadluiis gebracht waar hun door den burgemeester een welkomstgroet werd gebracht, op even hartelijke wijze door den heer Dtttoii beantwoord. Gymnasiasten en leerlingen der scholen begeleidden de deputatie met hunne vaandels door de stad. Toen Woensdagmiddag de personentrein uit Crefeld naar Venloo het station Kempen binnenliep, werden een kind en een wisselwachter overreden en gedood. Het kind zoude zijn vader die machinist op die trein is. het middageten brengen en liep daarbij op den lijn. toen de trein reeds in aan tocht was. De wisselwachter, het onheil bemerkende, wilde het kind redden doch moest deze edelmoedige daad met den dood bekoopen. Het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot hel sluiten eener geldleening ten laste van den Staal lot een bedrag van 60 millioen gnld-n berust op de overweging, dat het wenscheltjk is middelen aan te wijzen, waaruit zal kunnen worden voorzien in de dekking der nadeelige saldo's, waarmede de algemeene rekeningen van staatsontvangslen en uitgaven over de diensten 1882, 1883 en 1884, zullen)sluiten. Met het oog op de eigenaardige en zeer groote bezwaren verbonden aan de uitgifte van vlottende schuld tot dekking der begroetingskosteii is de minister van financiën van oordeel.dat een voorzichtig financiëel beheer medebrengt om. zells onder de meest gun stige omstandigheden, niet meer dan ongeveer 35 a 40 millioen gulden aan vlottende schuld uit te geven en daar het zich laat aanzien dat dit cijfer binnenkort zal bereikt worden, acht hij zich verplicht aan de wetgevende macht een voorstel te doen tot aanwijzing der definitieve middelenwaaruit de bovengenoemde begrootingstekorten zullen kunnen bestreden worden. Als zoodanig komt voor het tegenwoordige a leen in aanmerking de opbrengst van eene te sluiten geldleening. De voorgestelde leening zal strekken tot bestrijding van: a. hei begrootingsiekort o»er 1882. ad ƒ13,600.000 .,b. een gedeelte van het tekort over 1883, ad 19 773.0U0, het resteerende van dat tekort op de gewone ontvangsten 7,227,000, c. een gedeelte van het tekort over 1884, ad 19.400.000, Ie zamen 60000.000. Het voornemen bestaat om, wanneer geene omstandigheden, welke thans niet te voorzien zjjn. tus- schenheide treden, na de tegeldemaking der leening een voorstel te doen, ten einde de bestemming der opbrengst overeenkomstig hetgeen zooeven ge zegd is, te regelen. De regeering is overigens van oordeel niet meer geld op te moeten nemen dan voor hel boven ontwikkelde doel noodig is. Om trent de dekking van Indische uegrooiinas-iekorten wordt bij dit wetsont werp geene voorziening gemaakt. De rentetype is voorgesteld ad 4 ten hon derd. In afwijking van hetgeen bij de leening van 1878 en 1883 gebeurd is. wordt thans voorgesteld den minister van financien de bevoegdheid toe te kennen om de leening ook buiten openbare inschrijving te gelde te maken. De min. is van oordeel dat deze wijziging financieel voordeelig zal bljjken. Tevens doet de min. hel voorstel, om ook aan deze leening hel voordeel te verbinden hetwelk aan de obligatiën der leening 1878 is toegekend. Men heelt aangenomen dat de opbrengst der leening ongeveer Augustus in 's lauds kas zal gestort worden. 's GRAVENHAGE, 6 Juni. Door Z. M. zijn benoemd: tot grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw, hunne excelientiën de vice-admiraal, voorzitter van den aitmiratiteitsraad te Constantiuopel. Suleiman Pacha en Ali Djévad Boy, respectievelijk adjudant en particulier secretaris van Z. K. M. den Sultan van Turkije. Door Z. M. is aan P. J. Bisdom, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en administratieve akten te 's Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester: der gemeente Bolsward, P. Peereboom; der gemeente Heemskerk, jhr. mr J. W. G. Boreel van Hoge- landen, om die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van Castricum, en der gemeente Eersel. L. Schellens, en is aan J. M. De Smidt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Schoondijke. Door Z. M. is benoemd: tol rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-rechtbank te Dordrecht, mr. H. J. K. üijekmeester, advocaat en pro cureur aldaar; tot ambtenaar van hel openbaar ministerie hjj de kantonge rechten in het arrondissement Zulphen, ter standplaats Zutphen, mr. D, Engelberts, te Vorden; lol griffier bij het kantongerecht te linnen m'. Th, Thooft, advocaat en procureur te Tiel; tot substituut griffier by de arr.- rechtbank te Maastricht mr. J. A. M. M. Pyls, thans kanloiirechier-plaats- vervanger, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is aan d'. J. J. P. Valeton, met ingang van 16 September 1884, eervol ontslag verleend als hoogleeraar iu de laculteil der godgeleerd heid aan de rijks-universiteit te Groningen, en tot hoogleeraar in de lacul teil der godgeleerdheid aan gemelde universiteit, om ouderwjjs te geven in de geschiedenis van den Israëlietischen godsdienst, de Israëlietische letter kunde en de uitlegging van het Oude Testament, benoemd: d'. G. YVildeboer, predikant te lleiloo. Door Z. M. is tot lid van de algemeene rekenkamer van Nederlandsch- Indie benoemd de heer H. Van Alphen J.Rzn., thans lijdelyk lid van ge noemd college, en is de heer C. Rogge, predikant bjj de llerv. gemeend te Nieuwendam, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente io Nederlandsch-ludië. Door Z. M. is de heer J. Kraan, gewezen gezagvoerder van het te Bata via gesiatioinieerde vaartuig ten dienste van het actieve toezicht der in- eo uitvoerrechten en accijnzen in Ne-terlandsch Indië. en is mejuflrouw M. C, Van Epen, gewezen hnlponderwijzrres aan de openbare lagere school voor uitisjes te Auiboina, eervol uit 'stands dienst ontslagen. Door Z. M. is aan den heer H H. De Vos, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van vice-consul der Nederlanden, werk zaam aan het departement van buiienlaurische zaken, en geplaatst aan bet departement van bniteulandsehe zaken de heer A J. Reekers, vice-consul der Nederlanden, laatst werkzaam geweest aan het consulaat der Nederlanden te Parijs, eu benoemd lot leerling-consul, de heer W. L. Bosschart, te Am sterdam. De heer J. Kannreuther, benoemd tot vice-consul der Nederlanden It Birmingham, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De luitenant ter zee 1' kl. C. L. De Jong, de Itiils. Ier zee 2' kl. D. A. Van Ürooge, F C. E L. Koster en G. YVitsen Elias en de officier val administratie le kl. N. W. La>omler, allen dienende aan boord van Z'. M'. schroefstonmschip Ajeh. eerstgenoemde als l' officier, worden met 20 dezer op non-acnviieit gesteld. De kapitein-luitenant ter zee YV. J H De Kanter, de luits. ter zee 2e kl. II. O W. Planten en P. Van den Broeke en de offi cier van administratie 1' kl YV E. Muller worden mei 21 daaraan«olgeuJt geplaatst aan boord van Zr. M'. sehroelsioomschip A jeheerstgenoemde alt 1' officier. De kapitein der mariniers TE. A. G. De Petitbelast met liet be vel over hel de achemeiii mariniers aan boord van Z'. M'. sehroelsioomschip A jehwordt met 21 dezer gesteld ter beschikking van den commandant van het corps. De adelborsten 1' kl. J P. Guepin en M YV. Ilouck. dienende aan boord van meergenoemde!) bodem, worden mei 21 dezer overgeplaatst in de rol van Z' M®. opleidingsschip Admiraal van assenaer en gedeta cheerd aan boord van Z'. M®. in-tructiebrik Pol'ux. De officier van gezond heid 2' kl. van de landmacht, Ijjdtlijk gedetacheerd bij de zeemacht, d'. 1- E L. Kraft, arts, uit Uosl-ludië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2