LEIDSCIIE COURANT. 1881. X'. 12». DINSDAG 3 Jim De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel taars f 1.50, franco p. v. f2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond gcene Courant worden uitgegeven. STADS-BEK ICHTEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de passage over de brug op den Ouden Singel over de Oostdwarsgracht gedurende acht a tien dagen aanvangende 3 Juni a. s., wegens herstelling, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 31 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. POKKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN vestigen de aandacht der ingezetenen op het voortdurend voorkomen van gevallen van Pokken in deze gemeente en op de wenschelijkheid van inenting en her- inenling. Bepaaldelijk wjjzen zij er op dat het ook naar het oordeel van den in specteur van het Geneeskundig Staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland raadzaam is de kinderen in de eerste Levensmaanden te doen in enten en niet, gelijk veler gewoonte is daarmede te wachten tot dal zjj de school moeten bezoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. LEIDEN. 31 Mei. Hedenmorgen leed de stad onzer inwoning weder een gevoelig verlies door het overlijden van den heer A. Tielemanop ruim 76-jarigen leeftijd. Voor velen zal dit verscheiden eene droevige tijding zijn. De overledene, die reeds op industrieel gebied zich een verdienstelijken naam had waardig ge maakt, deed zich allerwege kennen als een man wien het een lust was zoowel op maatschappelijk als godsdienstig gebied te doen wat in zijn ver mogen was. Het werkzaam deel dal door bent genomen werd in de ver schillende commission. waarin hij geroepen was, strekte daarvan tot bewjjs. Zjjn heengaan zal dus voorzeker door velen betreurd worden. Gistetenavotid werd in de Stadsgehoorzaal alhier door het sttidenten- mttziekgezelschap »C-üur' cene soiree variée gegeven ten voordeele van hel comité Leiden en omstreken der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Het goed gekozen program werd door de leden van het rezelschap waar dig uitgevoerd, zoodat verscheidene nummers zelfs de eer hadden gebisseerd te worden. liet verdere gedeelte van der. avond werd ingenomen door de voordracht vaneen tweetal toepasselijke verzen, namelijk de Grnesiels "Arme Vtsschers", naar het Kransch. van Victor Hugo, en «De drenkeling", van N. Beets, even eens uit het Fransch, door dr. C. P Tiele, hooglecraar alhier, en wijders door eeltige mededeeliugen aangaande de Maatschappij lot opvoeding van wee- zeu in het huisgezin door d!. M. W. Scheltema Ez.directeur dezer maatschappij. Deze maatschappij bestaat reeds 10 jaren en ofschoon zjj in den aanvang een kwijnend beslaan voerde is thans echter haar voortduring gewaarborgd. Er zijn in ons land. vervolgde spreker, ruim 30,000 ouderlooze weezen, die door de weldadigheid der ingezetenen worden opgevoed. Slechts 10.000 dezer ontvangen hunne opleiding in geslichten; de overigen worden uitbesteed door burgerlijke of kerkelijke armbesturenop eeuige plaatsen in ons land laat deze uitbesteding niets te wensclien over. maar in de nteesie gevallen is dit eene uitzondering. Met het nog hierop is deze maatschappij in het leven ge roepen. liet huisgezin is volgens deze inrichting bij uitstek de plaats voor opvoeding van het kind in tiet algemeen, dus ook voor hel weeskind, mus natuurlijk, het beantwoorde aan de veretschien van een goed en d, gelijk gezin. Dit is het eerste beginsel, waarvan de maatschappij uitgaat. Een ander door baar aangenomen stelsel is dat de weezen moeten worden opgevoed in den godsdienst, welke de ouders beleden, terwijl een derde systeem door hun voorgestaan is dat men met de opvoeding der kinderen zooveel mogelijk re kening moet houden met den stand en de positie welke de overledene ouders in de maatschappij hebben ingenomen. Het getal der op het oogenhlik ver pleegden bedraagt 124; gedurende haar tienjarig bestaan hebbeu 189 wcezen van deze inrichting nut getrokken; 106 hiervan behoorden tot den gerefor meerden, 46 tot den katholieken, 14 tot den israelilischen godsdienst, ter wijl de overige een der andere religies zijn toegedaan. Van deze 189 ver pleegden zijn reeds 55 aan elk toezicht onttrokken en zijn thans in staat om zelf in hunne dagelijksche behoeften te voorzien; 7 zjjn overleden, over het algemeen is de toestand der maatschappij zeer bevredigend en kunnen be stuurders met ingenomenheid op de resultaten der maatschappij neer zien. Omtrent de dekking der onkosten deelde spreker ons mede. dat deze gevon den werden door betaling der verschillende corperaties, welke de weezen uit besteden, door familie-ondersteuningen en verder door bedelen. Gedurende de 10 jaren, dat spreker aan het honld dezer inrichting stond was bij dit aalmoes vragen dan ook zoo gewoon geraakt, dat een zijner kennissen hem onlangs verweet dat zijn mond naar bedelen stond; hier ter plaatse echter zoude hjj er zich van onthouden, ofschoon hij niet kon nalaten er bij te voegen, dat een goed verstaander slechts een hall woord noodig heeft. Warme bijvalsbetuigingen vielen spreker na deze belangrijke rede ten deel. Jammer mag het heeten dat het programma op gruwelijke wijze doordcu zeiter verminkt was geworden, een enkel voorbeeld: In slede van //Pracht- dium en Fugetla", van Wilhelm Bach, voor orgel, lazen wij »Lied oh. e Worte", duetto van Mendelssohn, voor orgel en piano. Wat een drukker! riep een der bestuurders uil! Gaarne zouden wij wel eens vernemen, welke verdediging de drukker hiertegen zoude aanvoeren Oud-leerlingen en de leerlingen van de hoogere burgerschool hebben J. Noest, die tegen 1 Juni als concierge zijn eervol ontslag had verzocht, met een mooi geschenk bedacht. Een kristallen inktkoker met zilveren deksel en op zilveren voel met eene inscriptie waarbij, niet te vergeten, ronddien voet 16 gouden tientjes, een album met de namen der schenkersbet photo- graphisch portret van Noest wel bewijzen dat Noest in de 20 jaren van hel beslaan der hoogere burgerschool als concierge door de leerlingen ge acht werd. Ook door den directeur en leeraren der school werd den vertrek kenden concierge niet vergeten. Ook zij boden hem een souvenir aan, bestaande in het keurige boekwerk Kunst en Industrie, maandwerk vo<>r ninddlui voor alle takken van nijverheidunder redactie van J. Schnorr en anderen." Ook Noest heeft nu afscheid genomen van hei genoot-chap M. S. G .waar hij als concierge wel 40 jaren dienst had. Hij heelt zijn eervol ontslag ge vraagd en verkregen met 200 pensioen. De heer J A. Van Dijk, die bij de 99 te algemeene vergadering van dat genootschap, op 18 Anul II. ver-lag deed van het afgeloopeu jaar, sprak daarnjj het volgende k .rakterisiieke woord. Noest heelt een werkzaam leven achter zich. Wat zal het hein vreemd zjjn als hij niet meer voor allerlei zaken behoeft Ie zorgen! Men kan zich het Genootschap baast niet deuken zonder Noest en Noest zal zich zeiven bijna niet kunnen denken zonder het Genootschap. Spreker wensclue hem nog veel blijde dagen toe. 0"k hem zal op den ouden dag de werk lust niet verlaten, maar al behoeft hjj nu in het zweet zijns aanschjjns zijn brood niet meer te elen, toch zal de arbeid hem een zegen zijn - en de oude Noest zal weer een nieuw bewjjs leveren voor de waarheid der spreuk: een welbestede jeugd geelt een gelukkigen ouderdom Alvorens de school te verlaten was bel voor Noest eene behoefte heden morgen na het eindigen der lessen een laatst vaarwel toe te roepen aan ben die hem zoo dierbaar waren geworden. Was het de laatste uiaal dat bij de bel voor het eindigen der lessen had doen hooren. zeide hij levendig bracht hjj zich voor den geest toen hjj zulks voor de eerste mail deed Veel was in dien insschrniijd gebeurd, ook vele veranderingen en verbeteringen waren in de school tot stand gebracht. Spreker wendde zich daarop toi den di recteur en den heer VV. 1». Wolters. de eerste als bestuurder der school van den aanvang alde tweede als oudste leeraar. Spreker kon geen woorden genoeg vinden die heeren zijnen dank te beiuigen voor de welwillendheid door hun hem steeds betoond. De wijze lessen, vooral van den directeur, zonden hem tot zijn laatste» stond bijblijven. Ook de overige leeraren en de leerlingen riep hij een hartelijk vaarw el toe. De lieer De Loos dankte voor de gespreken woorden en wenschte dat N .est nog lang mocht gespaard blijven en liet hein gegeven moae zijn een ge'uk igen ouden dag te beleven. Nadat door een der leerlingen een woord van alscneid was gericht tot den concierge die steeds zoo getrouw aan zijne verplichtingen had voldaan en aanspraak maken mocht op eene welverdiende rust, werden door Noest eenige toepasselijke dichtregelen voorgedragen, waarop door allen hier tegenwoordig met een handdruk van hein werd afscheid genomen. (Zie eerder het 9ijvoegsel)

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1