terdam; S. Privée. uit Delfshaven; J. E. Legner, uit Schiedam; J. A. De Veer, nit Goriuchem; G. P. M. Sttiiterheim en H.J. Peclennil's Gravenhage. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, vertrok heden vau Suez. He Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Suez 30 .Mei. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning verneemt de N, R. Ct.dat Z. M. gisteren nagenoeg den geheeleu dag te bed heeft ge legen, en Ijjdeude is aan ontsteking der nieren. Mocht de toestand van Z. M. niet verbeteren, dan zou het vertrek naar Karlsbad voor oubepaalden tijd worden uitgesteld. Gisterenavond omstreeks 9 u. 30 m. is dr. Vinkhttyzen op het landgoed Oranje Nassau aangekomen. Nader verneemt men dal het koninklijk gezin heden Oranje-Nassau'soord heelt verlaten, via Frankfort de reis aannemende, II. M de koningin naar Kissingen en Z. M. de koning naar Carlsbad. In hel laatst van de volgende maand worden 1111. MM. op hel Loo terugverwacht. Heden is 's kouiiigs rijtnigmaterieel uit Oranje-Nassau te 's llage teruggebracht. Naar men verneemt, heeft de Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart maatschappij het noodroer. waarmede onlangs kapitein Sliereudrichi het stoomschip Leerdam behouden heelt, aan de marine afgestaan, en zal dit werktuig in liet Instituut voor de adelborsten gedeponeerd worden. Uit Leipzig schrijft men aan de IJaarl. Ct Bit de jaarlijksche *Piti- fungen" van hel conservatorium alhier, waarbij steeds de tiesie leerlingen van deze inrichting optreden, hebben dit jaar -eder twee Nederlanders, de pia nisten Egbert 0. Kunst tut Leiden eu Henri W. J. Ruifrok uit Haarlem (leer ling van Leander Scidegcl). zich met zeer gunstig gevolg laten linnren. He algemeene vergaderingen van het 5' internationaal hygiënisch con gres, dat op 21—28 Augustus te 's llage. onder voorzitterschap van den minister Heemskerk en ui'. M. \V. II. He Beaufort, zal worden gehouden, zullen dagelijks, na afloop van den arbeid in de sectiën, van 3 4 des na middags plaats hebben. In een der sectiën zal o. a. als spreker optreden de heer Th. H. Mac Gillavry van Leiden, over lijkverbranding. He debatten zullen in het algemeen ui de E ausclie taal gehouden worden. Men verneemt dat de gearresteerde J. 11 K., die verdacht werd in den nacht van 23 op 24 Februari jl. den matroos J. Hansen, aan de Korie Hoog straat te Rotterdam, om het leven te hebtien gebracht, weder in vrijheid is gesteld. He insiroctie schijnt geene genoegzame gronden vau bezwaar tegen hem te hebben opgeleverd. J. W.. graaudrager, wonende te Rotterdam, stond gisteren voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam terecht, beklaagd van diefstal. In den middag van den 10'° dezer had beklaagde eene kist met kosmmes. slaande voor de woning van den heer Htirivou, costumier aan de Mosseltrap aldaar, weggenomen. He kist werd door beklaagde snik geslagen eu weggeworpen en de kost times geborgen in eene hem loehehooreude kist. Een pa ir dagen later werd hij in zijne woning gevangen genomeneu de kosliiiues in beslag genomen. Beklaagde, die voor liet eerst met de justiiie iu aanraking kwam bekende den dwfstal, en kou slechts opgeven, dat zijn beschonken toestand hem daartoe gebracht had. Het O, M. eischte zjjne veroordeeling tot drie maanden celstraf. Donderdag 29 Mei jl., 's namiddags ten 3 uurwerd te Amsterdam gt hou den de 3° gewone jaarlijksche algemeene vergadering vau aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente, in het gebouw eOdeou", tot welke vergadering ook de verzekerden toegang liadd n. Zij werd gepresideerd door mr. VV. van der Vliet, als president-commissaris Uil het verslag der directie bleek, dat op 31 December 1882 van kracht waren 13/0 polissen, met een verzekerd kapitaal van ƒ2717198eene verzeker ie rente van /3b750 28 en eene jaarlijksche premie van .'9803124; dat in het jaar 1883 werden gesloien 341 verzekeringen, met een verzekerd bedrag van 1318068, een verzekerde rente van 14632 44 en een jaarpremie van 65337.90. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd tori 301 verzekeringen, die een verzekerd kapitaal vertegenwoordigen van 440374. eene verzekerde rente van ƒ4896 40 en een jaarpremie van 12163.95, zoo dat op 31 December 1883 van kracht waren 1410 polissen, mei een verze kerd kapitaal van ƒ3995492, een verzekerde rente van ƒ46486 32 en een jaarpremie van ƒ151205.19. In twee afzonderlijke staten werden de cijfers van de waargenomen ver zekerden over het boekjaar 1833 en de vergelijking lusscheii de feitelijke en berekende sterfte over 1883 opgegeven, terwijl iu een anderen siaat alle bijzonderheden van de reserve-berekening werden medegedeeld. De ontvang sten aan premiën en j.ileressen hadden bedragen ƒ207868.80. Aan tiilkee- ringen. lijfrenten, terugkoop van polissen en herverzekeriugsprem ën werd ƒ4077340 uitgegeven, terwijl voor de verschillende reserven volgens wiskun dige berekeningen ƒ70855 36 moest worden afgezonderd, zoodat deze than zjjti geklommen tot een bedrag van 263300 48. Het beschikbaar winstsaldo bedroeg ƒ14109.19. Commissarissen deelen mede, dat de reserve-berekening is opgemaakt door de directie, terwijl zij door den wiskundigen adviseur en wiskundigen commissaris werd geverifieerd; dal zij zich overtuigd hetibeu. dat de opgegeven cjjfers overeenkomen tnet de boeken der maatschappij en dat dc als actief opgenomen waarden werkeli.k aanwezig zijn. In asnmer king nemende de omstandigheid, dal elke maatschappij van levensverzekering in de eerste jaren van haar beslaan zooveel mogelijk moet afschrijven en reserveeren, stelden commissarissen voor; 1°. De balans en de rekening en verantwoording goed te keuren, en aan directeuren décharge te verleciien van bet door lieu gevoerd beheer over het algeloopen boekjaar. 2e. liet dividend over het boekjaar 1883 vast te stellen op ƒ50 per aandeel, zijnde 5 pCt. o»e' het daarop gefourneerde bedrag. 3'. Het overt lijvende winst-saldo, zijnd ƒ6859.19 in de onknsten-reserve te storten. Hit voorstel werd door de ver gadering zonder discussie aangenomen Vervolgens werd na de behandeling van eenige punten van meer huishoudelijke!) aard, de vergadering door den voorzitter gesloten. -- De koningin van Zweden is hedenochtend per Rjjnspoor van Amsterdam naar Neuwied vertrokken, alwaar zij de Pinksterdagen bij de vorstin-moedet Von Wied, hare zuster, gaat doorbrengen. Van daar keert zij weder naar: Zweden terug. Op den Zeedijk en omstreken te Amsterdam zijn dezer dagen een aan tal houders van localileilen waar zonder vergunning sterke drank in hei klein verkocht werd, door de politie op heeterdaad betrapt. Allerlei flessclien met spiritualiën werden in beslag genomen. Woensdag 4 Juni a s. zal de Transvaalsche deputatie een bezoek bren gen aan de rijks-jandiiouwschool Ie Wzgciiingen. De hier Pnndman. een algemeen geacht koopman te Utrecht, lid van de kamer van koophandel, een voorstander van al wat goed en nuttig nia« heetten, en daarom steeds bereid om hulp en bijstand teverleenen, waar dit hem voor een edel doel werden gevraagd, werd gisterenmiddag, na hel nemen van een bad. dood iu liet water gevonden Ten half ren lire ver- voegde hij zich aan de zweminrichting en wenschte daar een besloten bad te nemen. Ten eétt ore boorde de badknecht hem de gewone bewegingen in het water maken maar kwam ten kwart voor tweeën op liet denkbeeld eens aan te kloppen, aangezien de tijd tier badkuur hem wal lang vooi kwam. Geen antwoord .ekomendc. maakte hij de deur open en zag den heer P. voorover niet uitgestrekte armen in het water drijven. Met een kreet, out dc aandacht van den nabijzijiiden directeur te trekken, snelde hij naai binnen en trachtte hem op >e beuren, wat door de zwaarte des Itchaanu zeer moeilijk was Nadit hij hulp bekomen had. werd liet lichaam naai een ander vertrek overgebracht, waar de ter plaatse aanwez ge dr Itentz de ei-rstt liulp verleende, daarin spoedig bijgestaan door inmiddels vau hel ziekenhuis ontboden geneeskundige Imlp. dnch men kon, na langdurige vruchleloozi pogingen, om bel leven op te wekken, mei anders dan den dood consta te eren. U Eene landbouwerswoning op Lavylios, onder Zundertmet schuur, sla en geheeleu inboedel, is eeigisieren door brand vernield. Alles was vet zekerd. Woensdagavond brak te Waalwijk een brand nil in een huis. bewonttj door drie gezinnen, die zoo lievig woedde, dal bij liet huis mrt hrt grootst gedeelte vau tien inboedel en der winkelwaren in korten lijd in ascli legdtl Door den wachtmeester der maréchansé's Bencker te Venloo zijn gisitj renavoud twee jongens die met den trein uit Pruisseii kwamen als niiixletf jarig aangebood)n. Uil het verhoor bleek, dat zij nit Barmen kwamen en en 16 jaren oud waren. De onil-te bekende levens zijn vader 85 mark om stolen te hebben, waarvan zij twee nieuwe schietwapens niet toebehooren 2 dolkmessen en twee blaasinstrumenten gekucht hadden; dit alles is hun bezit gevonden en een nader onderzoek ingesteld. Omtrent het wetsontwerp betredende de intrekking der bepalingen ott| treilt tijdelijke vrijstelling »an grondbelasting vooi gebouwde figeudommei blijkt, dat de mpesle leden der tweede kamer met ingenomenheid deze >ooi dracht der regeering hadden ontvangen en hunne instemming Ie kennen ga ven met den vooraeslelden maatregel, waardoor dc inkomsten van rirn sl vermeerderd zullen worden en tevens een privil.gie zal worden opgeheven dat geen reden van bestaan meer heelt. Enkele leden vet klaarden zich echte vo'ir behoud van de premie gelegen in tie vrijstelling van grondbelasting oo in het belang der schatkist en hei aanmoedigen van hei bouwen. Hiertege weid aangevoerd, dal thans eene premie op den aanbouw geen reden bestaan heeft, nu er zóó veel wellicht te veel zelfs, wordt gebouwd. Vei klaarde men zich dus vrij algemeen met het beginsel der voordracht iugeno men, zoo waren toch vele leden van oordeel, dat eene uitzondering daaro] nehoorde toegelaten te worden eu wel ten behoeve vau (e stichten gebouw op wnes'en grond bij ontginning, of op drooggemaakte gronden. Het belaiijj van de schatkist achtte inrn daarbij niet in groote male betrokken. Ëenii leden vroegen of hei niet wenschelijk ware ook eene uitzondering te make ten behoeve van arbeiderswoningen, linn werd er op gewezen, dat ee voorstel van dezen aard van den minister Van der llritn geen genoegzame bijval heeft kunnen ondervinden. In eene nota bestrijdt de lieer Gratatna afschaften der vrijstellingen in liet belang van ontginning, droogmaking bedijking iu liet leven geroepen en doei vooral uitkomen dat voor Drent lie de lieid)streken de vrijdom voor bet bouwen op ontgunnen of nog te otii] giimen heideveld gunstig gewerkt heeft. O.inrent de opdracht der werkzaamheden Ier kanselarij voor de rif derordeu aan een speciaal ambtenaar keurden ver cheidene leden der tweefi kamer deze verandering goed als neziiinigiogsni latregel. ofschoon twijlel stond of de fiiiaiiciën-begroot mg met 1400 zal worden verminderd en dd vrees werd geopperd, dal de nieuwe titulatuur later tul verlioogitig val npzoldigiug zoude leiden. Vele leden waren tegen hel voorstel iu de vtr| onderstelling dat het vermeerdeeing van bet getal ambten tren en kos medebracht. Men keurde de handelwijze der regeering af. indien zjj deze de kamer voor een voldongen feit mocht hetibeu gesteld. Men vrotl ol de werkzaamheden der kanselarij niet aan een ambtenaar bij 'skoniiijl kabinet kou vvordeu opgedragen. 's GKAVÉNHAGE. 30 Mei. Door Z M. zijn benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschtl Leeuw, de lilt.: J. Van Praelminister van liet huis van Z. M den koi.i«| der Belgen; Th. graal Van der Siraten-Ponilioz, opperltoliiiaarschalk van M. den koning der Belgen, en G. gra De Laiiuoy grootmeester van li(| huis van H. M. de koningin der Belgen. Tut notatis Ie Lopik is benoemd N F Camhier van Nooten canjj laat-notaris aldaar, en is. met ingang van 16 Juni 1834. de telegrafist kt. G. L. Crietée, benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kaniorft Door Z. M. is benoemd; lol hoofdcommies bij hel agentschap van ministerie van financiën te Amsterdam. D. Van Leeuwen, thans commiij aldaar, en lot rijksontvanger ie GeldertnalsenE Hamstra te Scherinrrltoflj 1 Bjj revolutie van den minister vau koloniën zjjn de heereu R. Logj<4

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2