BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. De regeering, antwoordende op het verslag der kamer nopens deklassen- I belasting, heeft haar ontwerp in hoofdzaak onveranderd gehandhaald. Zij blgft versterking der middelen noodig achten, ook al wordt de wijziging der schoolwet aangenomen. Zij blijlt aan de klassenbelasting eene eerste plaats aanwjjzen in haar definitief hervormingsplan noodig om op den duur aan de klimmende eischen van de staatshuishouding hel hoofd te kunnen bieden. Populair en niet drukkend zou geen enkele heffing zijn. WMke is minder dan de klassenbrlasting storend voor handel en verkeer en last min der de bronnen van welvaart aan? Invoering er van in dit jaar schijnt niet meer mogelijk daar het te ver verstreken is. Wel verre dal de klassenbe lasting het verhand tusschen directe en indirecte belastingen zal verbreken, zal zij het zamenstel van belastingen op doeltreffende wijze aanvullen en het jaariyksch vaststellen van hel percentage bij de wet zal een drang tot be zuiniging zjjn en dus op den duur het financieel evenwicht doen herstellen. Bij de aanstaande Grondwetsherziening kan wellicht worden voorkomen groote instabiliteit in hel kiezerspersoneel, tengevolge van de veranderlijk heid van hel belastingbedrag. Het aantal kiezers zal door deze belasting weinig of niet vermeerdereu. De regeering blijft van oordeel, dat de voor gedragen belasting geen verschil dient te maken tusschen de inkomsten uit grondbezit en uit andere bronnen. Ten einde hare bevoegdheid om hare belasting naar de inkomsten in verband met de plaatselijke toestanden te regelen, in afwachting van latere regeling der plaatselijke bela-tingen onbe perkt te handhaven en tevens aan genoemde bezwaren te gemoet te komen, zal de regeering een ontwerp lot wjjziging der gemeentewet voordragen, waarbg met uitsluiting van den gewonen vorm van opcenten, van de ge meenten de verplichting wordt opgelegd om voor het zuiver inkomen, het welk tot maatstaf van den hoofrielijken omslag dient liet rijkskoliier en ook overigens voor de heffing de regelen der klassenbelasting te volgen. Hel zal haar echter vrügelaten worden, vooreerst om de inkomens voor zooveel noodig aan te vullen met die beneden f 600. ten anderen om van elke klasse van hel zuiver inkomen zulk eene percentage, zij het evenredig of progressief Ie heflen als door den raad onder goedkeuring des konings wordt vastgesteld. Ten opzichte van deze gemeentelijke kohieren blijft natuurlijk art. 245 der gemeentewet van locpassing. Hoezeer de minister zich vleitdat bedoeld wetsontwerp zeer spoedig de kamer zal bereiken, veroorlooft hij zich haar te verzoeken, de behandeling van de onderhavige voorstellen daarop niet te laten wachten; er is toch niet hel minste gevaar dal de gemeenten in da delijke ongelegenheid komen door de invoering der kla senbelasling voor het ryk. En daarentegen is hel voor alle ingezetenen van groot belang.dat de wetgever over deze uilsi ra-k doe. 'g GRAVENHAGE, 27 Mei. Z. M. heeft benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon A. Baron Gofltnez, Secretaris van het Belgisch gezantschap alhier Door Z. M zijn benoemd: tot president van hel gerechtshof Ie Amster dam. m'. J. F. T. Van Valkenburg, thans vice-president van dal gerechtshof; tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, m'. P S. Noijou. titans raadsheer in dal gerechtshof; lol raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. mr. R Van de Werk, thans substituut olficter van justitie bij de arr.-recbl- bank te Rotterdam. Door Z. M. is benoemd tot notaris: te Nijmegen. C. A. E Courbois, candidaat-notaris aldaar, en te Laren. W. Van Diepen Jrzn candidaat-nota- ris te Utrecht. Door Z. M. is aan P. C. Hrndriekx eervol ontslag verleend als burge meester van Alphen en Riel, en is. met ingang van 1 September 1884, aan W. Van Keeken. op zijn verzot k, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel. Bij het algemeen debat, in de heden gehouden zitting van de tweede kamer, over de schoolwelwijziging, verklaarden de Ith. Schimmelpenninck van der Oije en Van Baar. dat zij lomer om financiëele redenen voor de bezuinigingen in zake hel onderwijs zouden stemmen. De beer Roëll noemde die bezuinigingsberekeningen overdreven eu wilde door bezuiniging aan het volksonderwijs geen nadeel toebrengen. De heer Bunia bestreed het ontwerp om schadelijke gevolgen. De minister van binnenl. zaken hield vol dat het ontwerp de hoofdbeginselen der schoolwel onaangeroerd liet en enkel nood zakelijk gebleken fiuancieele wijzigingen beoogt. De lieer Lobman meende, dat het regeeringsonlwerp lomer administratief was. De heer Schaepman bestreed de heer Roëll. Het algemeen debat is daarna gesloten. Morgen zullen de artikelen worden behandeld. By burg. en weth. is thans ingekomen het rapport van den inspecteur van 's ryks waterstaat, den heer J. W. F. Conrad, met daarbij belmorende teekeningen. omnent het zeehavenplan van Jhr. Hora Siccnma. lte heer jli'. mr. Beelaerts van Blokland, lid der tweede kamer, die de Transvaalsche deputatie naar Portugal vergezelde, is hier ter slede teruggekeerd. BELGIE De uitslag der provinciale verkiezingen. Zondag in geheel België ge houden met toepassing van de nieuwe wet, waarbij de capaciteitskiezers aan de censuskiezers toegevoegd worden, is een zware nederlaag voor de libe rale partij. In Brabant hebben zeven katholieken e»en zooveel liberalen vervangen; in Luxemburg wordt de meerderheid liberaal; in Namen verliezen de liberalen drie stemmen; in Antweipeii zijn 26 liberalen mei eeue meerderheid van 50 siemmen door 26 katholieken vervangen De andere provinciën ondergaan geen wijziging. Te Antwerpen heersclne grooic opge wondenheid. Volkshooprn trokken door de stralen en riepen: "leven de katholieken!" Hier en daar ziet men vlaggen met de kleuren der stad rood en wit. Ook wordt eene meeting gehouden. Verleden Zaterdag heeft te Brussel, onder een grooten toevloed van be langsiellenden. de uitvaart plaats gehad van den oud-afgevaardigde en jour nalist Louis Hymans. In hel sterfhuis en op het kerkhof zyn verschillende toespraken gehouden, o. a. door den voorzitter der kamer en den predikant Rocnedieu. De koning had zich door een van zgne aides-de-camp doen ver tegenwoordigen. ENGELAND. De commissie uil het hoogerhttis, belast met het onderzoek van liet plan tot het maken vau een scheepvaarikanaal bij Manchesterheeft gunstig hierop gepreadviseerd, maar als voorwaarde gesteld, dat de ontwerpers een kapitaal van vyf millioen p. st. moeten bijeenbrengen alvorens het werk mag worden aangevangen. Dit besluit werd per telegram aan Manchester medegedeeld. Onmiddellijk werd ter beurze aldaar eene insctiry ving geopend welke in drie uren lijds de vereischie scm opleverde. -- Volgens de l'all Mali Gnzette heelt hel kabinet verleden Zaterdag be sloten, om de Fransche voorstellen met betrekking tot Egypte aan te nemen, namelijk dat land binnen twee jaren te ontruimen en onmiddellijke toestem ming te verleenen lol de internationale contróle, welke hel opperste gezag zal hebben iu de fiimiciëele aangelegenheden van Egypte. Volgens een geruchtwaarvan het Memorial diplomatique melding maakt, zou lord Granville, Engelands minister van buitenlandsche zakenvoorne mens zijn de portefeuille neder te leggen, om redenen van gezondheid, daar bij bijna geheel doof is en zich dus niet in staat actit de conlereutie te pre- sideeren, indien zij te Londen gebonden wordt. Bij den raad vau bestuur der houders van buitenlandsche fondsen te Londen is uil Caracas van 3 dezer bericht omvangen, dat voor een bedrag van 6f,07 ten brhocve der geconsolideerde schuld is verzonden. Te Dublin s'ond dezer dagen een man terecht, zekere Molloy, wegens polygamie. Hij had in Maart zijne vijfde vrouw gehuwd en alle vijf zijn in leven. Een vreeselijke moord is verleden week gepleegd dicht bij Rathdrum (Ierland). Een oude boer aldaar. Moore genaamd, was een buurman gaan bezoeken en had zijne bijna tachtigjarige vrouw alleen thuis gelaten. Onge veer een uur later keerde Moore terug eu vond zijne vrouw liggen in den tuin. overdekt met een laag zand. Hij schepte het zand weg en bevond dal haar hoofd 0|> verscheidene plaatsen zwaar gekneusd was en dat deze ver- woiutiiigen hoogstwaarschijnlijk waren toegebracht door een gebroken schop, die daar dicht bij lag. De oude waarschuwde oogenbiikkelijk de politic en een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dal uil hei huis verscheiden! voorwerpen gestolen waren. Een arbeider, die ijjdeiyk op de hoeve eemg werk deed. wordt verdacht den moord en den diefstal gepleegd Ie hebben, daar verscheidene personen hem hebben gezien in de nabijheid van het buis, terwijl de oude Moore afwezig was. lie vice-secretaris van binn. zaken Clifford Lloyd zal eers'daags naai Londen vertrekken en niet naar Egypte terugkeeren. De Eugelsclie ambte naren. die door hem benoemd zijn, zullen ontslagen worden, wijl Nubar Dacha er op heeft aangedrongen om bij het ministerie van binnenl. zakes geen enkelen Europeaan aan te stellen. Men gcloolt. dal Abdelkadir. mi nieter van binnenl. zaken en Ahmed Pacha Nasliaai, adjunct vice-secret aril hun ontslag zullen nemen. De Engelsclie vlooi op den Boven-Nijl zal thans uit slechts drie sloom schepen beslaan, ieder met twintig Engelsclie matrozen bemand. Zij zal on afhankelijk van hei Egyptische leger handelen. In hei Engelsclie hoofd kwartier te Cairo worden volstrek! geen toebereidselen gemaakt voor een najaarsvi-ldtochtbehalve hel uitwerken van de plannen die geheel gereed zijn. De Engelsclie militaire autoriteiten geven de voorkeur aan den we; over Soeakim en Berber naar Khartoem. Een Egyptisch leger zou tegelijk dl rivier op>aren om de aandacht der insurgeulen te trekken. Volgens bericht uit Kaapsiad is een tweemaststoomschip, koersende on de Oost. bij Keimnuth in brand staande gezien. Nadat het tot op de water lijn verbrand was is liet gezonken. Nadere bijzonderheden zijn niet bekent geworden. Uil New-York wordt bericht, dat de Penns. Bank opnieuw is gesloten De president der Erie-County Bank is in hechtenis genomen, om hem aat de gewelddadigheid van hel gepeupel te onttrekken. Fisk is onder caulii op vrije voeten gesteld. Dezer dagen overleed in het verbeterhuis te Philadelphia Charles Lang- heimer, een man die door Dickens in zijn "American Notes" wordt vermeil als een voorbeeld der vreeselijke uitwerking van eenzame opsluiting. Dezt man. die nu 77 jaren oud was, bracht 25 jaren van zgn leven in het ge noemde verbeterhuis en 25 jaren in andere gevangenissen door. Hij wal algemeen bekend onder den naam Dickens'-Dutchman (Dickens'-llollanderji maar de Amerikanen nemen het zoo nauw niet met het onderscheid tns- sclien Diiitschers en Nederlanders, zooals men weet, en hij keerde op hel laatst van zijn leven naar het verbeterhuis, dat hy als zgn tehuis be schouwde, terug, om daar te sterven. FRANHRIJH. Bij de hervatting der beraadslaging over het wetsontwerp op de recro- teering. in de zitting der kamer van afgevaardigden, bestreed generaal Cam- penon het tegenontwerp van den heer Reille oindat daardoor de plaatsver vanging zou hersteld worden. Hij sprak voor de gelijkheid van allen, et meendedal de sociale verbroedering iu de kazerne zou plaats hebben. Ik lieer Reille vroeg daarop de verzending van zijn tegeuoni werp naar de com missie, doch de kamer verzette zich daartegen met 359 legen 117siemmr0 Zondagnamiddag zijn eenige duizendendeels inet doel om eene niaui festaiie ie doen, deels uil nieuwsgierigheid en met ronde of zwarte vlaggn voorzien, op Père Lacheise verschenen, alwaar ve<sclieidene toesprakei werden gehouden. Eenige groepen, die voorbij eene aldcelmg poliiie-agentei trokken, verspreidden zich op het kerkhol en riepen: "leve de communf leve de sociale revolutie!" Geen conflict is ontslaan, geen incident is voor

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2