BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Vrijdag 23 Mei 3884il'°. ó2ó. BUI TENLANDSCIiE BERICHTEN. De heer mr. E. N. Rahusen, voorzitter van hel college voor de zee- ïisscherijenis door den koning der Belgen benoemd tot commandeur der Leopoldsorde. Naar de Amst. Ct. verneemt, is de heer Van Decking Colenbrander, luit. ter zee 2e kl.benoemd lot ridder der orde van St.-Olaf. Aan het examen voor bewaarschoolhouderessen te Delft is deelgenomen door 6 candidaten, waarvan geslaagd zijn de dames S. M. Laros, A. C. M. Erkelens en J. M. Schalier. Uit Delft meldt men: Nadat D. J. Van B.koopman in verfwaren alhier, gevankelijk naar 's Hage was opgezonden, is nog aan het licht ge komen. dat hij bij verschillende kassiers, zoo te 's Hage als te Rotterdam, op borgstelling met valsche handteekeningen zich van p. m. ƒ38000 heeft weten meester te maken. In een brief van een zijner zaakgelastigden te Monaco werd hem nog kennisgegeven, dat hij Woensdagavond aldaar 17500 fr. aan de speelbank had verloren. Blijkens nader bericht omtrent de kist met costumes, ontvreemd aan den hoek van Hoofdstecg en Mosseltrap te Rotterdam, behoorde de kist niet aan den directeur van eene kermistent maar aan den heer Durivoucostumier aldaar. Door Bijzondere zorg van den commissaris van politie, den heer Eb- beler is de kist opgespoord en de dief achter slot gezet. liet verzenden van Tesselsche lammeren beeft weer een aanvang geno menin hel begin dezer week zjjii er ruim 600 uitgevoerd, die weldra ge volgd zullen worden door de duizenden welke jaarlijks omtrent dezen tijd door de veehouders van Tessel naar den vasten wal worden verzonden. Het gerechtshol te Arnhem heeft gisteren L. Reurink, wed. Van de Streek, schuldig verklaard aan vergiftiging en tot 15 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Een oppassend jonkman, W. li., wonende te Stad Vollenhove, als visscher voor zijne moeder, eene weduwe, het brood verdienende, iiad gis terennacht het ongeluk bij het verrichten van eenige werkzaamheid over boord te slaan en te verdrinken. Te Dalem werden in de afgeloopen week de bewoners in de nabijheid der kerk plotseling opgeschrikt door een geweldigen slag. Het bleek bij on derzoek dat de kroonlijst in de kerk naar beneden was gestort en taï van banken enz. verpletterd had. Ware dit onder de openbare godsdienstoefening voorgevallen er zouden gewis menschenlevens zijn te betreuren geweest. - Terwijl er tusschen hel gemeentebestuur van Veere en den minister van binuenlandsche zaken onderhandelingen worden gevoerd over het afstaan in bruikleen aan het rijksmuseum van den beker van Maxiruiliaanheeft het bestuur van het Panopticum ie Amsterdam den wensch kenbaar gemaakt om tegen eene maaiideljjksche vergoeding den beker voor eenigen lijd onder de (merkwaardigheden, daar ter bezichtiging gesteld, te mogen opnemen. Als vervolg op het bericht omtrent den beker te Veere kan de Midd. Cour. nog mededeelen, dat op het adres van den raad, waarin aan de regeering, ingevolge het genomen besluit, liet aanbod is gedaan tot het afstaan in bruikleen van genoemd kunstwerk aan hel rijksmuseum, door de regeering tot heden nog niet is geantwoord. Het slation Weert was Zondagavond hel doelwit van de aldaar wo nende, beruchte belhamels. Men begon in opgewonden toestand, vermoede lijk in dronkenschap, met de ruiten te verbrijzelen van het plaatskaarlen- kureel, waarna men sieenen wierp op het telegraaftoestel, waardoor dit onbruikbaar werd voor den dienst; toen hield men ongemakkelijk huis in het bagage-bureel, waarna de politie aan deze vernielingszucht een einde taakte. Twaalf der vermoedelijke daders zijn reeds aan de justitie te Roermond overgeleverd. s GRAVENIiAGË, 21 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Spaarndam, W. D. Haitsma Muiier; der gemeente Schoten, J. Arnoldij; der gemeente Pannerden, L. J. A. Libourel; en der gemeenten Stoppeldijk en Boschkapelle K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Door Z M. is. met ingang van 16 Sepiember 1884. 1°. aan dr. N. Beets eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit ie Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; 2". tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan gemelde universiteit benoemd, om onderwijs te geven in de geschiedeuis van het Christendom, de geschiedenis der leer stellingen van den Christelijken godsdienst en in de zedekundc, dr. .1. Cramer, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, aan wien tevens eervol ontslag is verleend uit laatstgenoemde betrekking. Door Z. M. is eervol ontslag verleend: aan mr. E. V. Ivleyn van de Poll. als griflier bij het kantongerecht te Druten; aan mr. C. W. E. Yaillant, als president van het gerechtshof te Amsterdam; aan mr. P. C. A. M. Van Weel, als notaris te Dirksland; aan W. C. Wijnmalen, als directeur van het post kantoor te Dokkum, en aan den heer G. H. Boelhouwer, lid van de alge- roeene rekenkamer van Ned.-Indië. De minister van marine zal op 23 en die van binnenlandsche zaken op 24 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het algemeen debat over het ontwerp bevattende de voorloopigc maatregelen tol behoud van de vicariegoederen afgeloopen, nadat de lib. Meijier, Van lleeckeren en de minister het ontwerp hadden verdedigd en de hh. lluher en Van der Loefl eenige twijfelingen hadden geopperd. Maandag voortzetting. De ont werpen tot wijziging der schoolwet zijn aan de orde gesteld na «Ie behan deling der vicariewet. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is inge komen eene missive van prof. Evers waarbij hij onder dankbetuigingvoor de van zijne medeleden ondervonden welwillendheid en vriendschap, ontslag neemt als lid van den gemeenteraad en zulks wegens ziju vertrek naar het buitenland alwaar hij tot herstel zijner gezondheid geruimen tijd zal moeten vertoeven. Voorts werd door burg en weth. o. a. voorgesteld om met 1 Sep tember a. s. bij de burgerschool met 3jarigen cursus aan te stellen een leeraar in de Nederlandsche taal, met aanbeveling van den heer C. G. lvaakebeen te Noordwijk. 11. K. II. prinses Hendrik, die hedenmiddag ten 4.22 min. met den Rijnspoorweg naar het buitenland is vertrokken, zal gedurende tien dagen alwezig hlijven en alsdan met haar moeder alhier terugkeeren. BELGIE Na de lunch begaven zich de hooge personen naar het raadhuis, alwaar zij werden opgewacht door den burgemeester Buis en de leden van den ge meenteraad. De koning en de koningin van Holland namen hel raadhuisin oogenschouw en plaatste hunne handteekening in het Uivre d'or, op het plein waren de leden der verschillende vereenigingendie aan de manifestatie deel namen, vereenigd. Het was er onbeschrijfelijk vol. Toen de souvereinen op het balcon verschenen, weerklonk een donderend gejuich. De muziek speel de het Nederlandsche volksliedhet volk wuifde met zakdoek en hoed. Daarna reden de vorsten met hun gevolg twee maal het plein over, langs de troepen en verschilleude vereenigingen. Gedurende deze geheele rit re gende het bloemen. De manifestatie was ontzaglijk grootsch. Van daar reed men steeds onder de warmste toejuichingen naar het nieuwe paleis van jus titie. Na den optocht gingen twee paarden van een particulier rijtuig op hol en werden zeven personen gewond. Eenige hunner werden op het paleis verpleegd. ENGELAND. Het hoogerhuis heelt gisteren, bij tweede lezing, het wetsontwerp aan genomen tot oprichting van een ministerie voor Schotland. Lord Fife vroeg, of hel bericht over het sluiten eener overeenkomst van Frankrijk met de Association internationale atricaine officieel was. Lord Granville antwoordde, dat hij hoopte over eenige dagen die vraag te kunnen beantwoorden. De minister Chamberlain heeft in het lagerhuis in eene uitvoerige rede het ontwerp van wel betreffende de koopvaardijvloot toegelicht en de tweede lezing er van voorgesteld. Hij verklaarde belangrijke concession aan de reeders te zullen doen door wijzigingen in het ontwerp Ie brengen. Het hoofd doel der wet is te beletten dat de verzekeringssom hooger zijn dan het bedrag der waarde. De heer Mac Iver stelde de verwerping der voordracht voor. De discussie werd geschorst. Hel huis verwierp, met 332 tegen 137 stemmen, het door de regeering bestreden amendement op art. 2 der reformbill, strek kende om Ierland van het voorstel uit te sluiten. Aan de Standard wordt uit Cairo gemeld, dat de intendance bevelen heeft ontvangen om zich «oor de Engelsche Nijl-expeditie gereed te maken. 7,ij zal o. a. 12000 kameelen aankoopen. Uit Assouan meldt men aan de Daily News, dat de strijdkrachten van den Mahdi de Nijlvallei hebben bereikt, alsook dat de Arabieren de rijksmagazijnen van Aboehamed veroverden en op Kerosko aanrukten. FRANKKIJ K. De zitting van het parlement is gisteren heropend. In de kamer der afgevaardigden welke door den heer Brisson werd voorgezeten, las de heer Jules Ferry de verwachte verklaring voor waarin o. a. wordt gewezen op de tegenover China verkregen voordeelen. Niet slechts zijn waarborgen be dongen voor goede nabuurschap, voor goede politieke en handelsbetrekkingen maar China heeft geen vernedering ondergaan en kan geen wrok koesleren. Zulke voordeelen zijn heler dan eene schadeloosstelling in geld. De tekst van het verdrag komt overeen met hetgeen daarover onlangs reeds is bekend gemaakt. Alleenlijk bevat art. 4 eene bepaling, waarbij Frankrijk zich verbindt, om in hel definitief tractaat met Anriam elke uitdrukking te vermijden, waardoor het aanzien van China zou kunnen verminderen. De ontruiming van Tonkin door China zal op 26 Juni moeten volbracht zijn. De heer Patenölre is benoemd tot gedelegeerde van Frankrijk voor hel op maken van het definitief tractaat. De heer Ferry besloot zijne mededeeling met de verzekering, dat Frankrijk's gematigdheid door Europa wordt ge waardeerd. Door die gematigdheid wordt de beste solutie verkregen voor het tegenwoordige en groote onzekerheid voor de toekomst. De zinsneden welke betrekking hebben op Sontay en Bacninh. de zegepraal der Fransche wapenen, de voordeelen van het gesloten tractaat en de veiligheid voor de j toekomst, werden levendig toegejuicht. De heer Peyron diende een voorstel in, waarbij voor Tonkin een krediet van 36 millioen en voor Madagascar een credi t van 5 millioen gevraagd wordt. Eene interpellatie van den heer Soubeyran over de Tuneesche conversie werd op aanstaanden Vrijdag bepaald. De voorzitter der kamer nam daarop het woord. Hij meende de tolk te zijn van alle partijen, wanneer hij hulde bracht aan den moed en de volharding der Fransche soldaten. Deze woorden werden levendig toegejuicht. De zit ting werd daarna opgeheven. In den senaat vroeg de heer Gavardie verlof, de regeering over Egypte te mogen interpelleercn. De heer Jules Ferry antwoordde, dal de onderhande lingen op dit oogenblik gaande zijn, en de discussie over dit onderwerp dus behoort uitgesteld te worden, lie heer Gavardie bleef echter op zijn verzoek aandringen, en er ontstond zulk een tumult, dat de president genoodzaakt was de zitting te schorsen. Na de heropening stelde de senaat de interpel latie tot later uit. i i» .1 .1 E. De Cortes zijn gisteren geopend met eene koninklijke boodschap, waarin wordt betoogd, dat de thans bestaande moeielijkheden veel geringer zijn, dan bij den aanvang der regeering, en in elk geval niet grooter dan de meeste staten van Europa in den regel ondergaan. Ongelukkig zal de her innering aan de verloeielijke burgertwisten nog lang op ons drukken, dus heet het verder in de boodschap. Dwaze ondernemingen verstoren soms het

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5