redenaar op de ondubbelzinnige erkentelijkheid van geheel het Nederl. volk rechi heeft. Waar hel geldt hem op zijn zeventigsten verjaardag te huldigen, mogen de voorstanders van de meest verschillende richtingen elkander toeroepen«Hoeden al en de wapens omlaag Er is niemand onder ons. die niet van hem een lesje ne men kan, die niet een gelukkig uur aan hem te danken heeftWij zijn allen Nederlanders en Heels heeft in die taal, die wij als onze moedertaal lief hebben tot ons aller hart gesproken 1" Wij dringen met bescheidenheid bij onze lezers er op aan, om de pogingen der subcommissie voor «Leiden eu omstreken" krachtdadig te steunen. Menigeen zal zeker gaarne de gele genheid aangrijpen om een bewijs van erkentelijkheid te geven voor hel genot en den zegen door hel werk van Beets jarenlang, telkens weer. verschaft. Misschien is het niet overbodig nog met een enkel woord te wijzen op de morgen, en ook Vrjjdagavond te geven voorstellingen door H. Broekman's Circus en Apen-theater. Moge zijne verwachting, om met een druk bezoek vereerd te worden, waarop dit gezelschap zoozeer aanspraak maakt, niet worden teleurgesteld. Het Leidsche studenten-muziekgezelschap C-Üur zal medewerken tot een soirée variée op Vrijdag 30 Mei a s.die gegeven zal worden om het Leidsche comité der maatschappij tot verpleging van weezen in het huisgezin meer al gemeen bekend te maken. Prof. Tiele zal als spreker optreden. Men schrijft ons: Uit den zomer van het vorige jaar werd opgemaakt dat de herfst koud zou zijn, omdat de noordoosten wind niet gewaaid had. Daar deze wind ook in den herfst niet ontstond, zoodat het volstrekt niet koud werd, zou de winter wel streng zijn. De zuidwesten wind behield echter de overhand en de winter was buitengewoon zacht. Petunia's o. a., die in den vollen grond overbleven, waren niet doodgegaan, een bewijs hoe weinig het gevroren had. Maar nu zou toch in Maart, de beruchtste aller maanden, veel koude kunnen verwacht worden. Februari begon zich reeds zomerachtig voor te doen en Maart was gul met zonneschijn en warmte. Nu was het gewonnen; men had gespit, gezaaid, gepoot en de koeien moes ten in de weide. Zeer tegen verwachting, zooals het weer reeds langer dan een jaar met iedere voorspelling gespot had, kwam April met een overvloed van warmte, tevens, en tot veler teleurstelling, met een overvloed van koude in een kort tijdsbestek. Grooter alwisseling van weer was zelden beleefd en nooit had het in het midden van April zoo hard gevroren. Er kwamen koeien in de weide van de koude om, die pas den warmen stal verlaten hadden en de ooievaar gevoelde zich zoo weinig op zijn gemak, dat hij als «lentebode" op zijn nest zat te bibberen. Nog hangen de verdorde bloe sems der morellen en kersen aan de boomen, die geen vrucht zullen dragen, waarbjj de appelboomen, die hunne bloesems nog gesloten hielden, er het beste zijn afgekomen. Daarentegen lieten de bekende Meidagen, met scher pen oostenwind en nachtvorst, die anders zelden ontbreken, zich wachten, waarmede tegelijk eene opmerking, uit de omstreken van Delft ontstaandat mistdagen in Februari op denzelfden datum in Mei met vorstdagen zouden overeenkomen, tot het rijk der verbeelding bleek te behooren. Bijna niet in één opzicht kwamen de afgeloopen maanden met voorspellingen, waarnemin gen of opmerkingen overeen. Dat tot dusver de luchtgesteldheid gevoelig is en zoodra het warm wordt er donder ontstaat, tengevolge waarvan de tem peratuur wel 30 graden Fahr. verschiet, blijkt telkens. Zulk eene ge voeligheid, veel aan de lente eigen, beneemt echter niet dal het groeizaam is, de pas gevallen regen verkwikt heeft, de staat der veldgewassen vol doende is, waarbij de aardappelenstruiken reeds gunstig uitkomen, en dat met een weinig geduld, als de warmte ook wel zal ontstaan zonder stoornis, het weiland genoeg gras zal voortbrengen om het vee te voeden en later den hooiberg te vullen. Reeds langen tijd was de vraag aan de orde of er ook mogelijkheid bestond een beurs of fonds te stichten ten behoeve van hen voor wie de kosten van het onderwijs en het verblijf aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen te bezwarend was. Eerst dan wanneer op deze wijze prakti sche landbouwers uit de verschillende deelen van ons land van het land bouwonderwijs zulien kunnen genieten, zal genoemde school het nut ople veren, dal met hare oprichting werd bedoeld. De eerste stoot tot daarstel- ling van een dergelijk fonds is gegeven. Van de gelden, eenigen tijd geleden bijeengebracht tot oprichting van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen den heer dr. W. C H Staring, op de algemeene begraafplaats te Lochem, is een bedrag van /400 overgeschoten; deze som is tol oprichting van bovengenoemd fonds bestemd. Dit bedrag, voor genoemd plan nog zeer gering, hoopt hel curatorium, bestaande uit de hh. H. M. Berns, mr. C. J. Sickesz en C. J. M. Jongkindt Coninck, te Wageningen, door onderschei dene bijdragen spoedig zoodanig te zien klimmen, dal uit de verkregen ren ten. aan de kosten, verbonden aan het landbouwonderwijs, kan worden tegemoet gekomen. Het curatorium roept dan ook allen, die belang stellen in den landbouw, toe: «helpt ons en zendt ons uwe bijdragen in ééns of verbindt u om ons eene jaarlijksche contributie te schenken". Zij hopen en vertrouwen niet te vergeefs op aller medewerking te hebben gerekend, om door middel van kleine gaven iets groots tot stand te brengen. De minister van financién maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 7.289,986.31 en bjj de betaalmeesters 1,922 966.03%, te zamen 9,212.952.35. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter openbare kennis: Ongehuwde geneeskundigen, die in aanmerking wenschen te komen voorde betrekking van tweeden geneesheer in 's rijks krankzinnigengesticht te Me- demblik, om met ingang van 1 October e. k. te worden benoemd op eene jaarljjksche helooning van 2000, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, gelieven zich te vervoegen ten bureele van den geneesheer-directeur van voormeld gesticht dr. A. H. Van den Andel.vóórof op 30 Mei e. k. De minister van oorlog heeft bepaald dat de examens tot toelating van officieren op de 2e afdeeling der krijgschool en op den intendance-cursus den 23" Juni een aanvang zullen nemen te 's Gravenhage. De commissie met hel afnemen dier examens belast is zamengesteld als volgtVoorzitter, gencraal-majoor Netscher, inspecteur van het militaire onderwjjs; leden de luit.-kolonel der genie K. Eland, de majoor der artillerie K. M. Verschoor, de kapiteins der infanterie M. H. J. Plantenga en W. B. J. Dujjcker, alsmede de heer Dr. A. H. Pareau, terwijl de kapitein J. A. Engelbregt als secretaris dier commissie zal fungeeren. Naar wij met zekerheid vernemen bestaat, met het oog op het groot gebrek aan officieren der artillerie, bij den minister van oorlog het voor nemen, om den 1" October a s. niet tot de voorgenomen opheffing van den artillerie-cursus te Delft over te gaan, maar dien curcus voorloopig nog eenige jaren, doch op nadere grondslagen gevestigd, te doen voortduren. Jaarljjks kunnen tol een bepaald maximum op 1 October jongelieden, die geneeskundig geschikt bevonden, den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en niet ouder zjjn dan 20, tot den artillerie-cursus worden toegelaten, indien zij niet alleen in het bezit zjjn van het hun in 1883 of 1884 uitgereikt diploma, bedoeld bjj art. 55 der wet op het middelbaar onderwijs, maar ook het bewijs kunnen overleggen van in de vakken (de wiskundige) sub. a en b van art. 17 der aangehaalde wet een voldoend eindexamen te hebben afgelegd. Leerlingen der polytechnische school kunnen bovendien voor dit jaar worden toegelatenóók wanneer zjj den leeftjjd van 20 jaar hebben overschreden, doch die van 23 niet hebben bereikt. Genoemde cursus zal drie jaren duren. Wat de flnanciêele positie aangaat zullen zij, voor'srjjks rekening worden onderwezen, gevoed, gekleed en gehuisvest en bovendien een zeker zakgeld ontvangen. Voor vele leerlingen van inrichtingen van middelbaar onderwijs die den geheelen vijfjarigen cursus met vrucht hebben doorloopen en nog niet beslist hebben welken weg zij zullen inslaan, kan dit eene welkome gelegenheid worden om geheel kosteloos eene eervolle be trekking in de maatschappij te verwerven. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, is Zr. M'. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee. P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, den 22" April jl. van Monrovia (Liberia) vertrokken, ter voortzetting der reis naar Suriname. Zr. M'. schroelstoomschip Aljeh, ander bevel van den kapitein ter zee H. hijse- rinck, is, blijkens bericht opgenomen in den Zeepost van 19 Mei jl.den 30'D April te voren op 8° 13' N.B. en 28° 5' W.L. gepraaid. Aan boord was alles wel. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistricl Almeloo gehouden herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal is gekozen de heer Van Laer, met 1177 stemmen. De heer Van Sonsbeeck verkreeg 1135, van onwaarde 5, blanco 16 stemmen. Het stoomschip Nederland en Oranje, van Saigon naar Europa, is heden te Malta aangekomen. De Delftsche Ct. meldtDat het den minister van koloniën ernst is hel tekort op de Indische begrooting zooveel mogelijk in te krimpen en de In dische ambtenaren de noodige aanschrijvingen tot inachtneming der strikste zuinigheid niet alleen, maar zelfs de opdracht zullen ontvangen hebben om, ware het mogelijk, nog eenige guldens in 's lands kas te doen vloeien mogen wij afleiden uit het volgende feit dal ons dezer dagen ter oore kwam. Een sedert jaren in Nederland verblijthoudend gepensioneerd Oost-Indisch amb tenaar ontving onlangs eene aanschrijving dat op zijn pensioen zoude gekort worden eene kleine som wegens aanslag in de verponding over de laatste vier jaren voor een stuk grond, waarop hij nu ruim achttien jaren geleden het recht van opstal had verkregen, doch hetwelk thans reeds meer dan 17 jaren in andere handen was overgegaan, ln al die jaren had hij niets meer dienaangaande vernomen, totdat hem dezer dagen een ministerieel schrijven gewerd waarbij hem van de bevolen inhouding werd kennis gegeven. Reeds vroeger maakten wij melding van het voornemen der «Sociétf des Waggons lils" om op de lijn Amsterdam-Rotterdam van den Holl. Spoorweg zeer comlortable ingerichte salonrijtuigen voor 28 personen ter beschikking van het publiek te stellen. Heden 21 Mei worden inderdaad twee zulke rijtuigen in dienst gesteld. Een bljjft te Amsterdamhet andert te Rotterdam in reserve. Gisteren heeft men een proefrit gehouden welke uit nemend voldaan heeft. De rijtuigen zullen 8 malen per dag in de treinen loopen, nl. van Amsterdam in treinen 17. 31, 23 en 47 en van Rotterdan in treinen 22, 46, 24 en 10. In de N. Gro». Ct. leest men: «Nadat eerst de zoogenaamde oud-Hol- landsche papierfabrieken voor in Nederland zijn opgeruimd, schjjnen tham de machinale aan de beurt te komen; althans een paar jaar geleden zjjn II. Roermond 3 kapitale fabrieken met groote waterkracht gesloten, waarvan twee gesloopt, terwijl de derde door een behangselpapierfabrikant is inwer king gesteld om hoofdzakelijk eigen grondstof te fabriceeren. Sedert zijn dt prijzen nog met 20 pCt. ongeveer verminderd, zooals wij in ons gebruik onder vinden. Nu zijn ook de zoogenaamde Rerghuizer en Valkenburger fabrieken gesloten. De eerstgenoemde hadden ±50 jaren bestaan. De oorzaak van den achteruitgang schijnt gelegen te zjjn in de moordende concurenlie met Duitsch- land, zooals door nog werkende fabrikanten verklaard wordt. Even als hel een feit is, dat men in ons land goedkooper spoorwegrails kan koopen dan ii Duilschland waar zjj gefabriceerd wordenevenzoo is hel waardat het papiei hier te lande goedkooper geleverd wordt dan in meergenoemd rjjk.eenei ander een gevolg van het Duitsche protectiestelsel. Ook Belgié schijnt hieroudtt te lijden, want in de laatste maanden zijn daar drie groote papierfabriek» gesloten. Men deelt het Vaderland mede, dat de pensioenverhooging, die aatl de in 1879 gepensioneerde officieren van het O.-I. leger zou toekomenhel budget met de luttele som van ƒ19,700 zou bezwaren. In 1879 zouden dil verhoogingen een cjjfer van ƒ23.500 hebben bereikt, maar zoover bekend- zijn er sinds dien lijd 9 der rechthebbenden overleden, waardoor die somM ƒ19,700 is gedaald. Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2