R lll>S<III (01 KAM. IJ, u. !9- Inschrijving Schutterij. BINNENLAND SC!! E BERICHTEN. "staan LL«0) n., 3, 15 na tot de lewi traji korte i Courant verschijnt dadelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. be prijs der Courant is per vierendeel /aars 1.50franco p. 2. sierlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. thoofde van den Hemelvaartsdag zal deze Courant ierdagavond niet worden uitgegeven STADS-B ElVlCII T EN. xtra 44% 73%k 150 11% 85% 59% 93 m 53^ 96 5 91% 84ii 845 57t| 93 56% 56% 095 41% 22 18% 12% 23% 85 90% 15% 095 01 12% 43% 05» 46% 10% ie H°. 12 VRIJi AG 23 MEI. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. veping van de Ver lof gangers der Nationale Dlilitie tot het bijwonen der In-speclie. [GEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN en het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hol land d 18!en April 1884, A. N°. 993/1 (2deAfd.), Provinciaalblad N°. 30, hou- regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land jen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgan- er Militie te land, van de lichtingen van 1880. 1881 1882 en 1883, die gapten April l.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzon alléén van hen, die in de maand Juni e. k in werkelijke» dienst moeien om te verschijnen in het Invalidenhuis (ingang door de Kop- inksteeg aan de zijde van de llooglandsche Reilt gracht)ten door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1880 en 18819 op Woensdag den 4den Juni 1884, des voormiddags te kalfden en die behoorende tot de lichtingen van 1882 en 1883, op denzelfden dag, des namiddags te een uur; iform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrusting-stukkenhun bij het met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne jassen. Weester en "Wethouders vermanen de heirokken verlofgangers, aan deze ing nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting eden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats iet onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en hij het naar huis keeren ik te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbe- 55envermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 67tytsblad N0. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschap- 25% uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Welhoek en ïglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aa plakking en door plaatsing Leidsche Courant van den 23sleD en den 29slen Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ÏM, 21 Mei 1884. HE KANTEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 00^ RGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN' herinneren bij deze nog- den belanghebbenden (de geborenen iu 1859 en. voor zoover zij lusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor tlmtlerg mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 185C-1858) verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen rgven. gelegenheid daartoe bestaal dagelijks (Zon- en feestdagen nilgezon- ten Raadhuize, tusschen 10 en 4 uren. terwijl op den l1"1 Juni staande de registers van inschrijving worden gesloten en zijdie zich 'óór dal tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve Khreveu en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen en: 'er 21 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 21 Mei sterenavond werd de eerste ledenvergadering in dit seizoen door de Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Ikunde iu de zaal van Zotnerzorg gehouden. Ingekomen was eene me- tling van den heer dr. De Loos omtrent de kainit. Hij gaf een overzicht de zatnensteliing der productie in üuitschland dezer meststof van af de 1878 1882 en de waarde hiervan. Uit dit alles Meek dat het gebruik rende dil tijdsbestek op ontzettende wijze was toegenomen. Na deze tdeeling meende de heer mr. H. L. A. Obreen te kunnen c.mstateeren het gebruik der kainit iu ons land goede resultaten zonde opleveren, achtte het dientengevolge zeer wensclielijk, dat dit punt in eene alge vergadering ter sprake zoude worden gebracht. De president stemde tede volkomen in. De heer Ottreen had opgemerkt dal rhododendrons over abb! algemeen hei tweede jaar zeer slecht bloeiengaarne zoude hij zien dat een der leden hem de oorzaak en het middel ter bestrijding hier tegen zoude aan de hand doen. De lieeren Kriest en Beekman konden tengevolge van eigene ondervinding mededeelen dat het plaatsen in de open luchtbel bloeien dezer bloemen zeer bevordert. De heer Obreen had aanleiding tot deze vraag gevonden door liet aanschouwen van eene prachtige collectie dezer bloemen door den heer K Wezclenburgalhier ter bezichtiging gesteld. De bespre king omtrent de al of niet goede beplanting en het onderhoud van het Plant soen werd op voorstel van den heer Obreen niet in de openbare vergadering gehouden, zoodal omtrent het besprokene hiervan niets kon medegedeeld worden Het stoolend en schokkend trompetgeschal, gisterenavond ten omstreeks elf uren door den Leidsrlien torenwachter voortgebrachteen ongewone drukte en vertier op de straten, het schel geluid van politieagenten, waren alle teekenen dat onze stad door brand geteisterd werd. De roode gloed aan den hemel toonde de richting aan der plaats, waar liet vuur thans woedde, en weldra hoorde men van alle zijden dat het de alhier op de Langegracht gelegen wolspinnerij van de firma P. Clos Leembruggen was welke door de vlam men was aangetast. In een buitengewoon kort tijdsbestek verspreidden dezen zich op ontzachelijke wijze, tengevolge waarvan de geheele Mare en de torens der daar gelegen kerken, als dooreen schitterend vuur verlicht werden, hetgeen een prachtig en grootsch schouwspel opleverde. Reeds bij den eer sten aanblik van hel aangeiaste perceel was het duidelijk dat aan blusschen ol redding hiervan niet meer te denken viel, maar dat men slechts alles in liet werk moest stellen om de belendende perceelen te vrijwaren; vooral met bit oog op de vlak tegenover gelegen stalhouderij van den heer Tibboel was dit van het grootste belang. Door een buitenge voon gelukkig toeval was er niet veel hooi in de schuren en stallen aanwezig; ware dit hel geval geweest dan had de ramp ontzettend groot kunnen worden; nu heeft het zich beperkt tot het verbranden van een klein schuurtje. Door de brand spuit no. 8 werd het eerst water gegeven, spoedig kwamen nog eenige an dere spuiten ter hulp opdagen en met vereende krachten slaagden z(j er in het vuur der belendende perceelen te weeren, ofschoon hel dak van het naast gelegen huis totaal vernield werd door het naar beneden storten van den rechter zijgevel. Eindelijk kondigde een schel gefluit aan dat de stoombrandspuit in aantocht was. Deze kon zich niet beroemen ont te vroeg hulp bijgebracht te hebben, vooral niet als men in aanmerking neemt dat alles nog niet in orde was, waarin echter spoedig werd voorzien. In een betrekkelijk korten tijd hadden de vlammen zich een weg weten te banen van de bovenste ver dieping naar het gelijkvloers gelegen gedeelte, waar de wol in groote massa's verzameld lag. Enorme vuurkolommen die zich tol hoog in de lucht ver spreidden, gaven te kennen dat deze brandbare stoffen de prooi van liet vuur waren geworden. Ook hier evenals op de hoogere verdiepingen brandde alles uit, zoodat dan ook het bovenste gedeelte, thans beroofd van alle steun, omstreeks middernacht met een donderend geweld naar beneden stortte. Hiermede was het groote gevaar voor de woning van den lieer Tibboel ge weken, wijl tengevolge hiervan de vonken en an lere brandende stoffen, die steeds in groote massa's op zijn dak neer kwamen, een einde namen. Ongeveer ten een ure kon men met eenige zekerheid beweren het vuur meester te zijn. He burgemeester, verscheidene leden van den raad en andere autoriteiten waren op de plaats des onheils aanwezig, dat zoowel door schutterij als infanterie behoorlijk was afgezet. Eerst ten half 3 uur heden middag werd de hulp van de stoomspuit niet meer noodig geoordeeld. De verwoesting is ontzettend, door de vermenging van verbrande over blijfselen van hel gebouw en de vernielde machinerien. Eene machine kamer is behouden gebleven. Onze lezers welen waarschijnlijk dal het plan bestaat om aan den hoog- l eraar dr. N. Beets op zijn zeventigsten verjaardag, den 13"° September e. k., uil naam van hel geheele Nederlandsclie volk eene welverdiende hulde te brengen. Daartoe hebben zicli reeds in het begin dezes jaars eenige aanzien lijke mannen, staatslieden, geleerden, kunstenaars, tot eene hoofdcommissie vereenigd en in verscheidene plaatsen zijn subcommissies voor dat doel werk zaam. Ook in Leiden beeft zich op uitnoodiging der hoofdcommissie eene subcomoiissie aan het werk gezet en de brievenwaarin zij de bewoners onzer stad en der omstreken lot deelneming uitnoodigd, worden door haav dezer dagen verzonden. Wij aarzelen niet den wensch uit te spreken dat hare pogingen met den besten uitslag zullen bekroond worden. Niet alleen heeft Beets aan de Leidsche academie gestudeerd en aan Leiden menig beeld voor zjjue schoone talereelen ontleend, hg is een man die als schrgver, als dichter ea

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1