BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. EEN MELANKOL1EK MENSCH veroordeeld door de rechtbank Ie Rotterdamter zake van diefstal van ijzer werk ten nadeele van personen te Overschie en van de Ned. Rijnspoorweg maatschappij. Adv. gen. mr. Bijleveld requireerde in beide zaken bevestiging van het vonnis. Het hol zal aanstaanden Maandag uitspraak doen. H. K. H. prinses Hendrik zal morgen namiddag met den trein van 4 uur 'ïi min. van de Nederl. Rhijnspoorweg-maatschappij naar Duitschland afreizen. Gisteren had in het Cagliostro-theaier van den heer Basch eene op schudding plaats tengevolge van een loos brandataim. Velen verdrongen zich om een heenkomen te zoeken, terwijl onderscheidene dames in zwijm vielen Hoor de krachtdadige optreding van eeniee hrerm, die het gezelschap tot zitten aanmaande, werd de orde spoedig hersteld en kon de heer Basch zijne erk- zaamlieden hervatten. Het badseizoen te Scheveningen wordt reeds op 2 Juni geopendacht dagen vroeger dan eerst was bepaald. ENGEL1N». In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting verklaarde de iteer Gladstone, dat de Britsche reaeering vasthoudt aan de door haar >er- kondtgde grondslagen voor de Egyptische coulerentte. Frankrijk verlangde inlichtingen over Engeland's stelling in Egypte. Zoodra de gedachtenwisse- ling is algeloopen, zullen Frankrijk en Engeland de overige mogendlnden raadplegen. De Daily IVews meldt uit Assoeau van den 17d'nCuzzi, Britsch agent te Berber, en de neef van Hussein-pactia Kalifa werden, op hunne vlucht uil Berber, digi bij Abuhamed door Arabieren aangevallen en als ge vangenen medegevoerd. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat er een oorlog tusschen Nepaul en Thibet dreigt uit te breken. Reeds zijn er 2000 Thibetane» naar de grens van Nepaul opgerukt, om beslag te leggen op aldaar aangebrachte oorlogsbehoeften. Volgens bericht uit Stellaland is, met bewilliging van den volksraad en onder openbaar feestbetoon, de Britsche vlag te Freiburg geheschen, Eene garenspinnerij te Worcester, in Massachusetts, is Donderdagavond algebrand. De schade wordt op 150.000 dollars geraamd. De fabriek was in volle werking. Alle man liep naar de uitgangen en ongeveer 20 perso nen. die boven werkten en zich den uitweg naar beneden zagen afgesne den, sprongen uit de vensters en kregen daardoor zware kwetsuren, waar aan sommigen reeds bezweken zijn. FRANHRIJ K. Aan den heer Palenótre, gezant in China, zal een consul-generaal toe gevoegd worden om hem bij te staan in de onderhandelingen over het han- delstractaat, dat ingevolge van het verdrag van Tientsin gesloten moet worden. Volgens berichten van Madagaskar heeft de admiraal de onderhande lingen met de Hovas afgebrokenzoodra hij het votum der Frausche kamer van afgevaardigden aangaande Madagaskar vernam. IPAWJE. De krijgsraad te Badajoz heeft een aanvang gemaakt met de behande ling van het proces der deelnemers aan den opstand in Augustus ties vori- geu jaars. Het openbaar ministerie eischte de doodstraf tegen 350 officieren, onderofficieren en korporaals en tegen vier burgers. In 1883 zijn in Spanje aan de pokken gestorven 16903 menschen, d. i. ongeveer 1 op de 1000 inwoners. De koning van Portugal heeft de acte van oprichting der spoorweg maatschappij, die zich belasten zal met den aanleg van een spoorweg van de Delagoa-baai naar de Transvaal, goedgekeurd. DCITICHL AND. De zitting van den landdag is gisterenavond gesloten met eene konink lijke boodschap, welke door den minister Von Puttkamer werd voorgelezen. De nationaal-liberale partij hield Zondag eene algemeene vergadering, welke door meer dan 500 leden uit alle deelen des rijks bijgewoond en door den ex-minister Hobrecht gepresideerd werd. Na eene langdurige discussie, waaraan de hh, Hobrecht, Bennigsen en Miquel deelnamen, werd eenstemmig eene resolutie aangenomenhoudende betuiging van onwrikbare trouw aan den keizer en het rijk en aan de onverkorte grondwettelijke rechten der volksvertegenwoordiging. Voorls werd in de resolutie te kennen ge geven, dat de partij hare volkomene onafhankelijkheid wil bewaren zonder zamensmelting met andere partijen, en de overtuiging uitgesproken, dat de nu aangenomen wet, krachtens welke de socialistenwet nog in werking blijlt, noodzakelijk moet worden geacht. De partij zal de regeering in hare sociaal-politieke hervormingen, behoudens zorgvuldig onderzoek der otiderdeelenmet alle krachten steunen en inzonderheid medewerken tot het tot stand komen van de wet ter verzekering tegen ongelukken. De partij vertrouwt dat hare aanhangers bij de verkiezingen het in alle op zichten volkomen ééns zullen zijn. De vergadering werd met den driemaal aangeheven kreet: //Leve de Keizer!" gesloten. Aan de tXordd. Alg. Zeitung wordt uit Parijs gemeld: Tot opvolger van Li-Fong-Pao als Chineesch gezant voor Berlijn, Rome 's Hage en Parijs is Shut-Sin-Tsching benoemd. Hij zal te Berlyn resideeren en te Parijs door een gevolmachtigde vertegenwoordigd worden. OOITENRIJK. Omtrent het afbranden van den stadsschouwburg te Weenen worden nadere bijzonderheden gemeld. De brand barstte even na vier uren uit op de derde galerij. In het eerst heette het, dat de brand weinig te beteekenen had. Toen echter de brandweer verscheen stonden de derde en vierde galerij reeds in vlam. Tegen 5 "ur woedde het vuur aan het dak en in de be nedenste verdieping. Toen de kap instortte begon de zinken lijst te smelten en viel het ijzeren voorhangsel neer. Inmiddels keerde de wind en daardoor werd het verder gedeelte van hel gebouw ook aangetast. De bewaarplaatsen van de costumes, der decoratiên en van den verderen tooneelmatigen toeste waren spoedig geheel verwoest. De vlammen sloegen uit in de richting van een nabijgelegen straatje. Het publiek moest, wegens hel gevaar voor in storten van hel geheele gebouw, de straat ontruimen. De brandweer heel: slechts met groote inspanning het paleis van graaf Abensperg-Trawu tegen het overslaan van de vlammen kunnen redden. Tegen 10 uur was men ein delijk den brand meester. Vele aartshertogen, ministers en aanzienlijke per sonen waren op het terrein aanwezig. Het is thans geconstateerddat de brand is ontstaan door de nalatigheid van een timmerman, die in 't gebouw werkzaam was. Er geraakten bij den brand 4 personen gewond, terwyl 15 spuitgasten in zwijm vielen, tengevolge der te groote inspanning. Heil gebouw is verzekerd voor 700000 florijnen by eene fransch-hongaarscht maatschappij. RDiLAND. Prins Wilhelm van Pruisen heelt op het graf van keizer Alexander II eet krans nedergelegd. Zondagmiddag kwamen de keizer en de keizerin in het: winterpaleis, waar de prins aan den troonopvolger de insigniën der orde van den Zwarten Adelaar overhandigde. Daarna legde de troonopvolger in de kerk van het paleis, in tegenwoordigheid van den keizer, de vorstelijke gastpn de leden van het keiz. huis en het corps diplomatique, den eed vat trouw aan den keizer en het vaderland af en zwoer hij de wettelijke bepa lingen op de troonopvolging te handhaven. Gedurende de plechtigheid der eedsaflegging werden 301 kanonschoten gelost. Uit de kers. begaf zich dei stoet naar de Georgczaal, waar de troonopvolger op den standaard van liet 9' kozakken-regiment, waarvan hij Helman is, den militairen eed aflegde. Op het Marsfeld werd Zondagmiddag en avond een volksfeest gegeven, door eene zeer groote menigte bijgewoond en dat in de beste orde afliep Toen de keizer en de troonopvolger in een epen rijtuig dooi de straail Newsky naar het paleis Anitskow terugkeerden, werden zij door het publiek met geestdrift toegejuicht. Alle gehouwen in den omtrek van het winter paleis, in de straat Newsky en alle nabijgelegen stralen waren met vlaggen bloemen, kransen, groen en 's keizers borstbeelden aller prachtigst getooid 's Avonds was de geheele stad schitterend geïllumineerd. In de twee kei zerlijke schouwburgen werden feestvoorstellingen gegeven. OObT-tND IK De Penang Times van 2 April behelst het volgende bericht over hel Atjeh-bezoek van onzen nieuwen gouverneur. Algemeen gelooft men biet dat Z. Exc. het militair bestuur in Atjeh weder zal invoeren, daar de staal) van zaken niet verbetert, de vijand geen teekenen van algemeene onderwer ping geeft en er nog veel gevochten wordt. Men spreekt van eene iweedt expeditie tegen Tenom. Van de iXtsero is geen verder nieuws. BRUSSEL, 20 Mei. 10 u. voorm. De geheele stad is prachtig met vlaggeij getooid. Zeer veel vreemdelingen zijn aangekomen. In de stad heerscki eene buitengewone beweging. De lucht is bewolkt Al de bladen bevatteii lange artikelen waarin aan Hunne Majesteiten den koning en de koningut der Nederlanden het welkom wordt toegeroepen. De Echo des Parlemen\ zegt dat aan de vorstelijke bezoekers een triomftocht is voorbereid. BRUSSEL 20 Mei. De koning en de koningin van Holland zijn met exly trein van Antwerpen om 5 minuten over één hier aangekomen. Aan h« station werden HH. MM. ontvangen door de koningin, den graaf en de graviij van Vlaanderen, prins Boudewijn, de ministers, het corps diplomatiquedei burgemeester en alle burgerlijke en militaire autoriteiten. De koning vat Holland drukte de koningin en den graaf en de gravin van Vlaanderej hartelijk de hand, en nam de eerewacht der grenadiers in oogenschouw. Eet langdurig gejuich weerklonk. De militairen muziek speelde het Nederlandscli» volkslied. Het station was prachtig met de Nederlandsche en Belgische vlaggen versierd. Bij het verlaten van het station werden HH. MM. met ontzaglijke geest drift toegejuicht. Van het station tot hel paleis stonden 10.000 man al eerewacht geschaard. Luide toejuichingen weerklonken overal, er werd uit zakdoeken gewuifd. 11H. MM. gebruikten in hel paleis een déjeuner, terw de receptie in het Stadhuis te 3 uur zou plaats hebben. RECL t MES. wordt hij die lever- en galaandneningen chroniesch laat worden. Als ma bijtijds de Zwitzersche pillen aanwendt van den apotheker R. Brandt, zi men storingen in de voedings- en spijsverteringsorganen doen verdwjjiiet Verkrijgbaar tegen 70 centen in alle apotheken. INGEZUNDEN, M Leiden, 20 Mei 1884. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing van onderstaande regelen zoudt u mij zeer verplichten. Toen ik het verslag van de uilvoering der Leidsche Trio-Vereeniging i. uwe Courant van Maandag las. oemerkte ik, dat uw recensent niet volkil men op de hoogte is van den inhoud van het concert van Bach. Indien bi dit geweest ware, zoude hij bemerkt hebben dat in het laatste Allegro eq der strijkinstrumenten na veertien maten rust inviel, in plaats van na tien, dus mij en de drie andere begeleidende instrumenten één maat vm was. In de hoop. dat dit instrument met het begin van het volgende Tul op den juisten tijd zou invallen besloot ik voorloopig door te gaan. Toti ik echter bemerkte, dat het weder één maat voor het volgend Tutti begoi| vond ik het beter het Allegro te herhalen. Het is echter hier de geschikt plaats niet het instrument te noemen. Wil uw recensent evenwel zijne wering volhouden, dat de schuld van de staking aan mij lag, zoo ben bereid hem persoonlijk de plaats in de partituur aan te wijzen. Zijne u merking over de eentoonigheid en het haasten hebben denzelfden groni| namelijk zijne niet volkomene kennis van het stuk. Dit kenmerkt zich nt melijk in de beide Allegro's door gemis aan Cantilene en door eene ruslelot voortgaande beweging van het begin tot het einde, (eene kleine Cadence ui! gezonderd). Daardoor eigent het zich niet om warme voordracht te doen uitkomen terwijl ik onder nuanceering versta: de phraseering en de piano's en forto's iels waarop ik Vrijdagavond wel degelijk gelet heb. Alleen in het Adagio kan men warme voordracht leggen; maar ik hebp meend dit weg te moeten laten, daar dit, door het aanhoudende recitatie! slechts genot verschaft aan heit, die ten minste het Clavier bien Tempfr van Bach door en door bestudeerd hebben. Eene opmerking is juist, namelijk dat het ensemble in het Quintett nj zoo goed was als op vorige soirées. Maar zoo als alles zjjne oorzaak heelt zoo had ook dit zijne oorzaak De Concert-vleugel stond, zooals itij vrotj ger gel-ruikt werd op de Sempre-concerten met orkestuitvoering. Hij stok dus eigenlijk niet op. maar voor het podium. Deze fout bemerkte tk tit be begin van den avond, maar durlde die niet verbeteren. Ik had gehoord dij een der poolen van het instrument eemgszins defect was. Door deze ling waren de strijk-instrumenten te ver van den vleugel verwijderd, met elkander een goed geheel te kunnen vormen. Mijnheer de Redacteur, U bij voorbaat dankzeggende voor de verleeult plaatsruimte, blijf ik met hoogachting Uw dienstwillige Dr. Th. ENDERLE.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2