BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. het haar en wondde haar aan de keel, met hel gevolg, dat de ongelukkige eenige oogenblikken daarna den geest gaf. De moordenaar is gearresteerd. Omtrent de Servatius-feesten te Maastricht wordt nog gemeld dat een groot aantal bedevaartgangers deze stad bezocht. De pelgrims werden van het station afgehaald door een stedelijk muziekkorps en voerden ook zelf een muziekgezelschap mede. Allen begaven zich bij hunne aankomst naar de St. Servatiuskerkwaar te 9 uren eene pontificale mis door den bisschop van Luik werd opgedragen en eene predikatie door den pastoor-dekenRut- ten, gehouden werd. Eene illuminatie van het Vrijthof op eergisteren avond is tegen alle verwachting goed gelukt. De sociëteit Concordia van wie deze illuminatie uitging, had eer van haar werk. Ook had zij zelve haar sociëteitsgebouw verlicht, waarin zij door de sociëteit Momus en het Café des Pays-Bas, allen aan het Vrijthof gelegen, werd gevolgd. Duizenden wan delaars bewogen zich op en om het plein, waar ook nog door de gezelschap pen Orphée en Apollo welgekozen muziek-en zangstukken werden uitgevoerd. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een meisje uit Tintelen, beschuldigd van kindermoord. Zij heeft hare misdaad reeds bekend en de plaats aangewezenwaar zij het lijkje had begraven. •a GRAVENHAGE, 17 Mei. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlol verleend lot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld: W. Wijsman, te Rotterdam, ordeteeken 5' kl. van het Borstbeeld des Bevrijders van Venezuela: J. A. Van Rooy, te Rotterdam, ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd. Door Z. M. is aan E. H. F. W. Mathon, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam, met dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende 47 jaren, waarvan ruim 26 jaren als hoofdambtenaar der registratie en domeinenaan den lande bewezen. Door Z, M. is benoemd lot ingenieur 1* kl. voor het stoomwezen N. Van Dissel, thans ingenieur 2' kl. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein-luitenant ter zee W. J. A. Nolthenius met 20 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. M'. instructieschip Mamix en met 21 daaraanvolgende vervangen door den kapi tein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vcxela. Het gerechtshof alhier deed heden uitspraak in de zaak welke Don derdag jl. werd behandeld: J. v. d. P., beschuldigd van bedreiging met brandstichting van zijn broeder C. v. d. P. Jz.te Hardinxveld, met bevel tot het vervullen eener voorwaarde, tweemalen gepleegd, werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. BELCtlE. In de kamer van vertegenwoordiging bracht de heer Scalquin in herin nering de woordenop 12 dezer door den heer Van Kerkwijk in het Neder- landsche parlement gesproken, en zegt, dat de Belgische natie gelijke gevoe lens wenscht te uitendat zij de oude twisten wil vergeten en den band met Nederland nauwer wil toehalen. /Ik ben zeker de tolk te zijn van de geheele kamer", dus ging de heer Scalquin voort, //wanneer ik verklaar dat België evenals Nederland het werk der verzoening van ganscher harte toe juicht." Deze woorden lokten een langdurig gejuich uit en de heer Malou verklaarde de motie te ondersteunen, wat met nieuwe instemming werd begroet. ENC1EL41VD. Lord Granville deelde gisteren in het hoogerhuis mede, dat hij berich ten aangaande generaal Gordon heeft ontvangen. Eenige vluchtelingen, eer gisteren van Berber en Korosko te Assoean aangekomen, melden, dat de wegen tusschen beide steden veilig zijn en zij geen moeilijkheid op hun tocht hebben ondervonden. Gordon had met goed gevolg eenige uitvallen gedaan en verkeerde in goeden gezondheidstoestand. Een der leden vroeg, of tusschen Frankrijk en de Association internationale africaine een verdrag is gesloten, waarbij grondgebied aan Frankrijk wordt afgestaan. Lord Granville antwoordde, dat het bericht, deswege in omloop, niet volkomen juist is. De inlichtingendaarover bij de regeering ontvangen, zjjn van vertrouwelijken aard, maar hij hoopt daarvan weldra aan het par lement mededeeling te kunnen doen. De heer Fitz Maurice betreurde het in het lagerhuis, dat Nederland het aanbod van Engeland in zake zijne tusschenkomst op Atjeh, heeft geweigerd. Toch heeft hij de hoop nog niet opgegeven om de Nederlandsche regeering er toé te bewegen de zaak tot eene oplossing te brengen. De Engelsche regeering stelt de doelmatigheid van eene zending in het licht. De gevol machtigde zal echter uitsluitend over de invrijheidstelling der bemanning van de Nisero onderhandelen. Storey kondigde aan, dal hrj Maandag de vraag zal stellen of het niet gewenscht is, dat ter bevrijding der equipage een Engelsche expeditie wordt afgezonden. Te Londen zijn werkzaam 25,595 letterzetters en 631 letterzetsters, 2369 lithographen (waarvan 26 vrouwelijke), 296 graveurs in koper en staal (8 vrouweljjke), 487 lettergieters (6 vrouwelijke). 1722 schrijvers, redacteurs journalisten (237 vrouwelijke) en 1015 dagbladverslaggevers en stenographen, waarvan tien tot het zwakke geslacht behooren. In Ierland werden in de eerste drie maanden van dit jaar 763 pach tersgezinnen, met 4575 personen, wegens wanbetaling gerechtelijk van hnnne pacht ontslagen en van hunne hoeven gezet. Met betrekking tot de deelneming van Egypte aan de conferentie ver neemt men nader, dat de Engelsche regeering, zonder rechtstreeks te ant woorden op Egypte's verzoek zich daar te doen vertegenwoordigen, alleen heeft te kennen gegeven, dat naar hare meening Nubar-pacha op dit oogen- blik Egypte gevoegelijk niet verlaten kan en dat door Egypte nog geen andere gedelegeerde is voorgedragen. Volgens bericht uit Aden is een ernstige opstand nabij Stana uitgebro ken. Driehonderd Turken werden vermoord. De Londensche correspondent der Cote Européenne verklaart, dat een voornaam huis in de City een telegram uit Valparaiso heeft ontvangen, vol gen» hetwelk zeer belangrijke wijzigingen van het vredesverdrag met Peru in overweging zijn genomen welke wijzigingen zouden strekken om de guano, tegen eene kleine vergoeding, te laten verblijven in het Peruaansche gouver nement en om dus op die wijze te voldoen aan de wenschen der Europeesche mogendheden. Uit New-York bericht men van den 16den: De beurs opende heden flauw en geagiteerd, behalve voor de Union-Pacific aandeelen; daarna ontstond eene betere stemming met eene algemeene rijzing van a 2 pCt. Tegen 1 uur werd de beurs echter gedrukt door het faillissement der firma H. C. Hal &Sons. Na eene gevoelige daling, tengevolge van dit bericht, herstelde z| het vertrouwen gedurende den namiddag en sloot de beurs in veel beil stemming. Het is nu bijna drie jaar geleden dat de Noordpool-expeditie onder tenant Greeley, sterk 24 man. uit Noord-Amerika vertrok naar Lady Frf klinsbaai met de Proteus. In het begin van Augustus bereikte men de plail waar de winter zou worden doorgebracht en de stationsgebouwen om slagen; van 18 Augustus 1881 is het laatste bericht van hen ontvang! Latere geruchten door poolzee-vaarders verspreid die beweerde door EsquimJ aangaande Greeley' stocstand te zijn onderricht, maar op dit alles kan geen stl worden gemaakt. Men vergat echter den koenen onderzoeker en zijne tol genooten niet. In Juni 1882 werd de Meptun naar het Noorden gezond! in Juli '83 zond men de Proteus derwaarts, maar beide expedities keer» onverrichter zake huiswaarts; zoowel de eene als de andere expeditie» zonder voldoend overleg uitgerust en die ten vorige jare naar Lady Fr» klinsbaai vertrok, heeft na den terugkeer van de Proteus aanleiding gegel tot een hoogst betreurenswaardig onderzoek. Nu heeft men eene ïiieiij expeditie beraamd, waarbij de Engelsche regeering niet slechts groote belat stelling aan den dag heeft gelegd, maar een uitmuntend, voor de poolzeeval gebouwd en uitgerust schip beschikbaar heeft gesteld. Het is de Alert, wel bodem ten jare 1875, onder het bevel van Sir John Narer een tocht til de poolzee heelt gemaakt. Drie schepen zullen gezamelijk eene poging waij om Greeley en de zijnen te redden, namelijk het vlaggenschip Reticonl het bevel van den officier der marine W. S. Schley, het stoomschip fil en de Alert, beiden gecommandeerd door de luit8, ter zee Emery en Cola De Baer heeft dezer dagen de haven van New-York verlaten en begeeft z* naar Upernavik op Groenland, werwaarts de Retic en de Alert binnen wl nige dagen het eerstgenoemde schip zullen volgen. Al hetgeen noodigl voor een tocht van dezen aard hebben die schepen aan boord, proviaol scheepsbehoeftensteenkolen, honden tot het doen van uitgestrekte tocha over land, gebouwen die als stations zullen strekken, in een woord hetgl gevorderd wordt om zulk eene moeielijke onderneming te doen geli.kkl Van Upernavik zullen zij naar kaap York en Littleton Island steven» alwaar zij in het begin van Juli kunnen aankomen. Op dit punt zal station worden opgericht, van waar in verschillende richtingen per sledtj door honden getrokken, zal worden uitgegaan, ten einde de oostelijke kul streken van Smith Lound te doorkruissen. FRAKEKIJ K. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Woensdag bij Connellsville, Pennsylvanië, plaats gehad. Daar zijn een goederen- en een zandtreinj botsing gekomen. Zes mannen werden terstond gedood en vier andere tj brandden, beklemd tusschen verbrijzelde wagens. Eenige soldaten, in een trein van Cortona komende gezeten, opendè het portier en gingen uit brooddronkenheid op de loopplank zitten. Vreel lijk waren de gevolgen. Eene brug overrijdende, die te nauw was, weril zij verbrijzeld. DCIT8CHLAND. De Wordd. Zeit. beveelt den handelsstand het in Oostenrijk met goed gevolg gebezigde stelsel van export-vereeniging ten sterkste aan. I Oostenrijkste industrieelendie groote hoeveelheden monsters naar Indië jol den, ondervonden overal voldoende deelname en verkregen onverwacht gij stige resultaten. De verdedigers van Iientsch en Krasjewsky hebben tot vrijspraak hof ner cliënten, of althans tot het aannemen van verzachtende omstandighedfj geconcludeerd. Het openbaar ministerie hield, bij monde van den heer Stj kendorf, de beschuldiging vol. Maandag te 12 uren uitspraak. Vijf misdadigers, die door de stad Berlijn in het //Maison de Santé"! i Schöneberg waren gehuisvest, hadden reeds lang het plan beraamd le oa vluchten. Zij slaagden er in uit het paviljoen, waarin zij waren opgeslotel in de slaapzaal te komen, op het oogenblik, dat de krankzinnigen aan tal gingen. Daar grendelden zij de deur dicht en staken de bedden met lucifa in brand. Bij de paniek, die tengevolge van deu brand ontstond, tracht» de misdadigers zich door aangeknoopte beddenlakens uit het raam te laij glijden; maar allen werden gepakt, en de brand werd tijdig geblusctl zoodat niemand letsel bekwam. OOSTENRIJ K. De overleden keizerin-weduwe van Oostenrijk heeft den gewezen konij van Napels f 12,000,000 vermaakt. Aan den aartshertog Albrecht eenii millioenen en een landgoed in Italië vermaakt. De keizer krijgt al hd juweelen en eenige kostbare gouden kunstvoorwerpen, en aan verscheidt! kloosters zijn aanzienlijke sommen gelegateerd. Gisterenmiddag te 5 uur ontstond brand in het Stadtheater te Ween» De vlammen breidden zich snel uit en reeds te 5% uur stortte het plafotj der zaal in. De vlammen werden na 10 uur bedwongen, nadat het toona en de zaal volkomen waren vernield. Vier personen werden gewond en va scheidene brandweermannen werden bewusteloos weggedragen. DeaandraJ der menigte in de nabijheid van den brand was ontzachlijk. De omliggen! j huizen bleven gespaard. De politie te Weenen heeft verboden, dat de ook hier bekende jeugd» rekenkunstenaar Philip Roth in het openbaar optreedt, omdat degezondhd van den knaap dit niet toelaat. Te Weenen heelt men een merkwaardige vondst gedaan, niets mind! dan twee verloren gewaande cantaten van Beethoven, werken uit zijl jeugd, waarvan het eene tot onderwerp heeft den dood van keizer Joseph! (1790), het andere den grooten toondichter twee jaren later werd ingegeve hij gelegenheid der troonsbeklimming van Leopold II. Beide manuscript! waren totaal verdwenen en waren vroeger ook nooit in druk verschens Ed. Hanslick verzekert nu in de IV. Freie Presse, dat een musicus! Weenen ze ontdekt heeft in een catalogus van oude boeken en dat de ant quair, van wien zij nu gekocht zijn, wist mede te deelen, dat hij ze inde tijd uit de nalatenschap van Johann Nepomuk Hammei had verkregen. In Aziatisch Turkije heeft Woensdag eene aardbeving op verschillen! plaatsen verwoestingen aangericht. Te Constantinopel werden de schokt! mede gevoeld. Ook te Madrid heeft men Woensdag eene lichte aardbevii waargenomen. BERLIJN, 16 Mei. De iVordd. Allg. Zeit. verklaart, dat de dagbladM richten betrefïeude een voorgenomen verloving van den vorst van Bulgarf met een prinses eener koninklijke familie, en alle hiertoe betrekkelijke b| zonderheden, louter verzinsels zijn. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DhaJ

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6