BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van JUaandag d9 Mei d&84JVU. ddS. STADS-BERJCHTEN," B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n'. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week geene lijders aan Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Mei 1884. DE KANTER. LEIDEN, 17 Mei. Het is geen aangename taak om van een edel streven van eenigen onzer stadgenooten een min gunstig verslag te moeten geven, doch de laat- i ste uitvoering der Leidsehe Trio-vereeniging, welke gisterenavond in de s Stadszaal plaats had, geeft daartoe aanleiding. Bij de uitvoering van het strijkkwartet Op. 18, N°. Ivan Von Beethoven, jj merkte men spoedig, dat de vier uitvoerenden geen bij elkaar passend geheel vormden en, niettegenstaande zij toch meermalen tezamen hebben gespeeld liet het ensemble te wenschen over. De heer Locher speelde dikwijls te laag f (een gebrek dat hij moeielijk schijnt te kunnen overwinnen), hetgeen natuur- lijk aan het geheel geen goed deedterwijl de uitvoering daarenboven reeds niet zeer mooi en het *allegro" zelfs slordig werd gespeeld. In mejuffrouw Anna Born wordt, niettegenstaande de titel van «Hofzan- geres", geen kunstenares van beteekenis aangetrollen. Hare stem is voor een niet te groot zaaltje juist krachtig genoeg, hoewel in het lagere register nog al zwak; eene zekere malheid ontneemt aan haar geluid het frissche hetwelk men zoo gaarne aantreft en voor eene zangeres een eerste ver- eischte is. De wijze waarop zij het aria uit Titus en een paar liederen van Rübinstein en Schumann voordroeg was echter verdienstelijk. Het klavierconcert van Bach werd door den heer Enderle met volmaakte eentoonigheid voorgedragen, te vergeefs zocht men in zijn spel naar nuan ceering of gloed en het is hij Bach niet alleen hoofdzaak om alle noten »te maken", maar bovenal om uitdrukking in zijne composition te leggen, en van dit laatste was geen spoor te ontdekken. De begeleiding was zeer mid delmatig en dat een oogenblik van verwarring en staking zou ontstaan was te voorzien, daar de heer Enderle voortdurend haastte en het kwartet vol strekt niet maatvast was. Het zeer schoone klavierquintet van Judassohn werd met veel vuur ge speeld, ook hier liet het zamenspel wel weer te wenschen over, doch men was dit werk blijkbaar meer meester dan het kwartet van Beethoven. In het scherzo was de piano wat al te bescheiden, doch kan men overigens met waardeering over de uitvoering van dit werk spreken, dal voor een vol genden winter een gewaardeerd repertoirestuk zal zijn. Het is onaangenaam geen gunstige regelen aan onze stadgenooten temogen wijden, doch, hoewel men hen natuurlijk niet dezelfde eischen mag stellen als kunstenaars van hoogeren rang, had men toch beter uitvoering mogen verwachten dan die welke gisterenavond werd gegeven. Natuurlijk zullen zij den moed niet laten zakken en een volgend seizoen toonen, dat het hun ernstig streven is, naar hunne krachten iels goeds te leveren, zij zullen dan ongetwijfeld van het muzikale publiek weer opnieuw ondervinden, dat hunne pogingen zeer op prijs worden gesteld en volle be langstelling verdienen. Met genoegen zullen velen vernemen, dat de heer H. Broekman, direc teur van het Circus en Apentheater, voornemens is deze weck eenige voor stellingen te geven in de Stadszaal. Dit gezelschap, dat wij ook hier reeds verscheidene jaren op de kermis moesten derven, had het voorrecht in de afgeloopen week op de Haagsche kermis de meeste lauweren in te oogsten. Wij achten het overbodig in nadere bijzonderheden te treden; overbekend is het, dal die voorstellingen zeer in den smaak vallen van het jeugdige pu bliek. De koddige houding der apen en de vlugheid der honden, alles werkt te zamen om gunstig op de gemoederen van het opkomend geslacht te wer ken. Doch niet alleen voor hen, ook voor de ouderen is hier een waar ge noegen weggelegd; behalve de vertooningen met apen, honden en geiten, worden oon. eenige uitmuntend gedresseerde schoolpaardjes voorgesteldwier geoefendheid voor menig paard uit een groot circus niet behoeft onder Ie doen. In 't kort wij wenschen den heer Broekman veel succes, in 'l ver trouwen. dat menigeen van de gelegenheid zal gebruik maken de kleinen en ook zichzelven eenige aangename uren te verschaffen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 lot 59 volwassen personen en 2 tot 4 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt genomen 116 zwembaden door heeren en 20 door dames. Het water, dat de eerste dagen der week 18° Celsius bereikte, daalde door de harde winden weder tot 16° Celsius. De minister van financiën heelt bepaald, dat reclamanten tegen hun nen aanslag in de grond- en personeele belasting ten gemeentehuize van hunne woonplaats gedurende acht dagen inzage kunnen nemen van de inge wonnen ambtsadviezen, indien zij daartoe hunnen verlangen in hun be zwaarschrift hebben medegedeeld. Blijkens mededeeltng van den consul-generaal te Budapest zal aan de aldaar, van 1 Mei tot 15 October, te houden tentoonstelling van voortbreng selen van den grond, van vee, werktuigen en gereedschappen voor de klein- industrie en den landbouw ook verbonden zijn eene internationale tentoon stelling van zaden, voedings- en meststoflen. Hel programma en reglement dezer tentoonstelling zijn gezonden aan de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid en aan de hoofdbesturen der Geldersch-Overijsel- sche en Hollandsche Maatschappij van landbouw, bij wie nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Stc Het stoomschip Macasservan Apaslerdam, arriveerde 16 Mei, te Batavia. De Nederland Oranje, vertrok gisterenochtend van Port-Said, op reis van Saigon naar Europa. De Soerabaya, van Batavia naar Rotter dam passeerde 15 dezer Gibraltar. Naar men verneemt zal de majoor Rijnbende, van het 3e reg. huza ren, non-activiteit aanvragen. v. Z. en's Gr.) Het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland heeft den heer J. C. Prins, theoi. cand. aan de universiteit te Utrecht, tot dé Evangeliebediening toegelaten. HH. MM. de koning en de koningin, met een aanzienlijk gevolg, zullen a. s. Dinsdag des morgens te 8 uur 20 min. per koninklijken trein van het station te Oosterbeek naar Brussel vertrekken. 1111. MM. de koning en de koningin zullen op hunne reis naar België aan de grenzen worden opgewacht door graaf De Lannoy, grootmeester van het huis der koningin van België, luii.-generaat Jackmart, kolonel baron d'Anethan en graaf d'Assche. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Noordwijkerhout is be roepen de heer H. G. Van Endt, candidaat te Utrecht. Na een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen en andere kunst werken in de teelten-academie te 's Hage, schrijlt men aan de N. R. Ct. vandaar o. a. het volgende: Een klein getal borstbeelden en het groote stand beeld van Van der Werff sieren de hoofdzaal en de bijzalen. Voor lien, die het standbeeld van v. d. Werd of het model er van nog niet gezien hebben, is het wellicht niet onaangenaam te vernemen, dat dit standbeeld een zeer goeden indruk maakt. De dappere burgemeester is voorgesteld staande in fiere houding, het edel gelaat drukt vastberadenheid uit, de rechter vast dichtgeknepen vuist doet in verband met de geheele houding denken aan het woord: //nooit"; de linkerhand rust op het gevest van den degen in de scheede en drukt dien eenigszins achterwaarts. De kleeding is natuurlijk historisch getrouw, de geplooide halskraag maakt een goed effect en een fraai gedra peerde mantel met bont geboord en met opengesneden mouwen, waaruit de armen te voorschijn komen, drapeert op sierlijke wijze de ontzagwekkende gestalte. Achter het rechterbeen bevindt zich een rotsblok van geringe hoogte met klimopranken getooid. De heer Koelman heeft alle eer van dit kunstgewrocht, dat weldra Leidens Ruïne zal versieren. Gisterennacht overleed te Rotterdam de heer S. De Lange, een alom geacht en verdienstelijk toonkunstenaar. De aartshertogin Maria Valeria is gisterenmorgen om 10 uur per keizerlijken trein van Amsterdam vertrokken. De keizerin bracht haar naar het station. Te 1 u. 5 m. is de keizerin naar Santpoort vertrokken. In de volgende week zal een aanvang worden gemaakt met het plaatsen der gebouwen voor de internationale landbouwtentoonstelling, op het bekende terrein achter het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam. Onder die gebouwen worden ook gerekend eenige ruime stallen, voor het groot aantal runderen en paarden die worden verwacht. Omtrent het plaats gehad hebbende ongeluk op de Oostersche kade bjj de Peperbrug te Amsterdam wordt nog medegedeeld, dat de lijken, welke naar de Oosterbegraalplaats zijn gebracht, zijn van een 16- en van een 13-jarigen jongeling, terwijl er 3 gekwetsten naar het lsraëlietische gasthuis en een naar het Binnen-gasthnis zijn overgebracht. De toestand der gekwetsten is bevredigend cn bestaat er voor het oogenblik voor deze geen levens gevaar. Prof. Buys Ballot schrijft in het V. D.: Eenige leerlingen van de rijkslandbouwschool te Wageningen hebben Maandagavond 10% u. tot 11 u. 8 m., terwijl het zich ontladend onweder vrij ver van hen was, de vlag, die uit den toren bijna horizontal uitgestoken was, meer en minder verlicht gezienvooral de roode baan. Zij dachten aan St. Elmusvuur en namen nauwkeurig waar. De wind was vrij sterk uit het zuiden, nu eens iets westelijker, dan weder iels oostelijker. Na eiken bliksemslag kwam het licht weer duidelijker te voorschijn. Twee a drie minuten vóór elven was het licht het sterkst en wel zoo, dat enkele uitstekende deelen van den toren op dezelfde wijze als de vlag verlicht waren. Met dankzegging aan de heeren, die mij dit mededeelen, zal ik het verder bericht aan dr. Snellen ter hand stellen, die in dit jaar over de onweders mededeeling zal doen. Zulk een verschijnsel is echter hier te lande te zeldzaam om er niet dadeijjk iets van te melden. De uitlevering van Balkenholt, voor eenigen tjjd te Arnhem aangehouden, die langs diplomaiieken weg door de Duitsche regeering was gevraagd, door dien hij zich als gefailleerd koopman aan bedriegelijke bankbreuk had schuldig gemaakt, is thans toegestaan. Het bestuur der weesinrichting te Neerbosch heeftin overleg met den directeur, in den aan te leggen stoomtramweg Nijmegen—St. Anna voor een bedrag van ƒ10.000 aandeelen genomen. Deze gelden zijn door één persoon aan den directeur toegezegd, terwijl de aandeelen, onder zekere voorwaarden, reeds terstond het eigendom der weesinrichting zullen worden. Te Deventer is door de politie een man aangehouden, die opgaf te zijn Johannes De Jong, schipper, geboren en gedomicilieerd te Leiden en in deze gemeente verschillende werkmansgezinnen bezocht had om hen de groeten te brengen van te Amsterdam wonende familieleden of vrienden, van welke gelegenheid hij, bij sommigen met succes, gebruik maakte om voor een oogenblik wat geld ter leen te vragen. Bij aanhouding werd hij in het bezit gevonden van een horloge, dat bleek ontvreemd te zijn uit de woning eener vrouwdie hij de groeten bracht van hare te Amsterdam wonende zuster. De heer dr. F. de Boer zal op Maandag 19 Mei, te 3 uur, het hoog- leeraarsambt in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Groningen met eene rede in het auditorium der hoogeschool aanvaarden. Donderdag is te Middelburg overleden de heer dr. G. Van Hennekeler, directeur der rijks hoogerc burgerschool, der gemeente burgeravondschool en van den cursus tol opleiding van hoofdonderwijzers aldaar. Woensdag 14 Mei jl. stond voor het gerechtshof te 'sHertogenbosch, rechtsprekende in hooger beroep, terecht: J. P. J. De Rooij, 34 jaren oud, gewezen opzichter der in aanbouw zijnde R. K. kerk te Vught, thans bouw kundig opzichter, geboren te Oegstgeestwonende te Amsterdam, door de rechtbank te 's Hertogenbosch bij vonnis van 15 Januari jl. schuldig ver klaard aan het onwillig veroorzaken van den dood van acht personen en van kwetsuren van twee personen, door onbedrevenheidonvoorzichtigheid en gebrek aan voorzorg. Door vier deskundigen werd eenstemmig verklaard dat het bouwplan der kerk zeer gewaagd en onsolide was en den geheelen bouw getuigt van groote slordigheid/daar de kalk van slechte kwaliteit bleek te zijn, niet versteende en met te veel zand vermengd was, zoodat aan het werk geen langdurig bestaan kon worden voorspeld. De beklaagde be- weeide dat aan hem door den architect Weber nimmer last was gegeven tot hel keuren van de kalk, die ook het witte akkerzand voor het aanmaken van de kalk had goedgekeurd, zoodat Weber de schuld is van het ongeluk. De procureur-generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en requi- reerde bevestiging van het eerste vonnis, luidende: drie maanden celstraf en acht boeten van ƒ25 elk, en twee van 8 elk, te vervangen iedere boete, bij niet-betaling door eén dag celstraf. Nadat jhr. mr. F. Verheijen de ver dediging had voorgedragen en ten slotte tot vrijspraak had geconcludeerd, bepaalde het hof de uitspraak op Woensdag 21 Mei e. k. In het dorp Vladsloo heeft een werkman van 42 jaren, die met zijne ouders zamenwoonde en telkens dronken thuis kwamzijn 71-jarigen vader met een scheermes eene wond aan den nek toegebracht. De 73-jarige moeder wilde haar man te hulp komende ontaarde zoon pakte haar bij

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5