BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. oom kennis gaven dat zij zijn borgtocht in ontvangst hadden genomen, sprong de bom. Hij antwoordde onmiddellijk geen neef van dien naam te hebben en ook geen borgtocht te hebben onderteekend. De handteekening bleek alzoo valsch te zijn. Nadat de politie van een en ander was in kennis gesteld, werd Van B. in zijne woning gearresteerd; eene huiszoeking leidde tot de vondst van ongeveer 460 en een stukje papier, waarop het woord aco." Dit laatste gaf aanleiding tot eene belangrijke aanwijzing aangaande de bestemming door Van B. aan het onrechtmatig verkregen geld gegeven. Uit zijne volledige bekentenis voor den commissaris van politie bleek toch dat hij voor eenigen lijd aan de speelbank te Monaco een vrij groot bedrag had verloren en aldaar nog van zekeren S.vroeger win kelier te Breda, doch die voor jaren, nu juist niet om zijne groote soliditeit, die stad had verlaten, om zich te Parijs te vestigen, 2400 francs had ge leend, welke som mede aan genoemde speelbank was verdwenen. S.die aanvankelijk even ongelukkig in het spel was geweest als Van B., gaf nu aan dezen te kennen, dat hij een kunstje had gevonden om voortdurend le Monaco te winnen. Van B. zond hem daarom jongstleden Zaterdag 12.400 Irancs om zijn speelschuld af te doen en om met de resieereude 10000 Irancs de fortuin ook ten gunste van hem le dwingen. Eu opdat ook het mes aan den anderen kant zou snijden, werden nog door hem vijf aandeelen genomen in de Overdekte-Marktmaatschappij te 's llage en daarop f 1000 gestort. Van B. is gevankelijk naar 's Hage ter beschikking van den officier van justitie gebracht. Door d». Jb. Eigeman is voor het Geref. Centraal Weeshuis te Dordrecht een flink heerenhuis aangekocht op een der beste standen dier stad. Weldra zal het als weeshuis worden ingericht, terwijl een aanzienlijke, die zich reeds vroeger niet onbetuigd liet, hem, uit blijdschap over dien aankoop, onmiddellijk ƒ500 ter hand stelde, een tweede ƒ100, een derde 25, enz. De aartshertogin van Oostenrijk heeft heden Amsterdam verlaten en keerde per Ned. Rijnspoor naar Weenen terug. Bij het ophalen van marmeren steenen uit de Oude Schans te Am sterdam, die daar door het zinken van een schip te water geraakten, is gisterenochtend een ongeluk gebeurd. Toen een groot blok naar boven kwam, aan een ketting hangende, die aan een mast van een vaartuig was bevestigd, waren de met het werk belaste personen niet meer in staat het in bedwang te houden, zoodat de steen van het eene schip op een ander slingerende, de vaart deed breken, die naar den walkant heen afbrak. Van de daar staande toeschouwers werden 2 gedood en 3gekwetst, waarbij één levensgevaarlijk. De oud gouverneur-generaal van Neerlandsch-Indië, de heer 'sJacob,is gisteren te Utrecht aangekomen. Na het hooren van zeven getuigen en deskundigen, heeft de advocaat- generaal bij het gerechtshof te Arnhem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, in de gisteren gehouden zitting de veroordeeling van Lubberta Reurink, uit Doornspijk, beschuldigd haren echtgenoot opzettelijk te hebben vergiftigd, tot eene tuchthuisstraf van 20 jaren geëischt. De verdediger achtte de beschuldigde, wegens gestoorde geestvermogens, niet aansprakelijk voor hare daden, en verzocht een onderzoek door deskundigen. Dinsdag a. s. zal het hof in deze zaak uitspraak doen. Gisterennacht omstreeks 1 uur ontstond een hevige brand in den stoom- oliemolen van den heer Idsinga te Leeuwardenwaardoor deze binnen 2 uur in de asch werd gelegd. De omliggende woningen werden met veel moeite door de brandweer behouden. De oorzaak van dezen brand, die in de machinekamer ontstaan moet zijn, is vooralsnog onbekend. Door het in brand geraken van eenige kelders, gevuld met lijnolie, en eene groote hoe veelheid turf had de brandweer handen vol werk om te blusschen De hitte was zoo sterk, dat de spuiten op een afstand van circa 150 meter moes ten blijven. Naar de Midd. Ct. verneemt, is door den gemeenteraad van Veere, met 5 tegen 2 stemmen, besloten den beker van Maximiliaan aan het rijksmuseum in bruikleen af te staan voor eene jaarlijksche contributie van 2000. De St. Servaasfeesten te Maastricht bepaalden zich eergisteren lot een hoogmis in de kathedrale kerk, waarbij de vijfstemmige mis van Haller werd uitgevoerd. In den namiddag had eene uitvoering van kerkelijke muziek stukken plaats door drie afdeelingen der St. Gregorius-vereeniging. De bur gerlijke feesten beperkten zich tot een concert in de buitensocieteit Slavante door de stafmuziek van het 2e reg. inf. In de pauze was door de feestcom missie een fakkeltocht in de onderaardsche gangen van den St.-Pietersberg georganiseerd. 's GRAVENHAGE, 16 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger: der registratie voor de gerechte lijke en administratieve acten en domeinen, te Leeuwarden, F. Van Dalsen Fontein, thans ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk; der registratie en domeinen, te Zuidhorn, J. Caland en zulks met intrekking zijner benoeming tot diezelfde betrekking te Schagen; te Schagen, C. J. Plomp, thans te Tholen; te Elburg, H. E. Meylink, thans le Holwerd; le Holwerd, W. A. M. Verheyen thans commies dier middelen te Middelburg; te Tholen, J. D. Weisels, thans surnumerair dier middelen; der directe belastingen en accijnsen, te Venray, H. J. Van der Heyden. thans te Buiksloot; te Kaatsheuvel, R. J. Jannett, thans le Drachten; te Alfcn, B. C. Charbon, thans te Hengeloo (Gelderland); te Schoonhoven, M. J. Romer, thans te Borculoo; te Ilansweert, W. Van Bochove, thans te Numansdorp. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, bij het 6e reg.. tot 1' luit., de 2e luit. H. C. E. J. Bonemeijer, van het corps; bij het 7'reg., tot kapitein, de 1' luit.-adjudant D. Zelvelder, van hel le reg.; bij het 8e reg., tot le luit., de 2e luit. A. Holland, van het corps, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, en is de heer F. C. Wolff, arts, tijdelijkdat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het leger ip Ned.-Indie. De heer Maurice Brien, benoemd tot vice-consul der Nederlanden, tt Bermeo, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. J, Lorié, te Utrecht, tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in dt faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de palaeonto- logie aan de rijks-universiteit te Utrecht. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is, na langdurig debatmet 33 tegen 29 stemmen aangenomen eene motie van den heer Bahl- mann, verklarende, dat eene wettelijke voorziening wenschelijk is omtrent de uitgifte eener exploitatie van den staatsspoorweg Amersfoort—Njjmegen. Elke beteekenis van wantrouwen was aan de motie vooraf ontnomen. Dt regeering had zich echter tegen de motie verzetomdat zij bevoegd was ver klaard de exploitatie te regelen. Zekere J. v. d. P., arbeider van beroep, laatstelijk zonder vaste woon plaats!, werd reeds herhaaldelijk wegens verschillende feilen veroordeeld en bracht den laatsten tijd in de Gmmerschans door. Den 19,n Februari jl. dt vrijheid herkregen hebbende, begaf hij zich naar Amsterdam, alwaar zjjn eerste werk was een brief te schrijven aan den burgemeester van llardinxveld, met verzoek, zoo zijn broeder C. v. d. P. Jz. nog in de gemeente wooudt en in leven was, Item dal zijn schrijven ter hand te stellen en in welken brief dien broeder met brandstichting werd bedreigd indien hjj hem geen hulp verleende. Den 22'» Feoruari kwam hij te Dordrecht en daar schreell hij andermaal een brandbrief, dien hij thans aan zijn broeder zelf adresseerde zoodat deze de herhaalde bedreiging nu persoonlijk ontving. Nadat de beidt dreigbrieven in handen der politie waren gesteld was de schrijver spoedig gevonden, trouwens zijn voornaamste doel was dan ook, zooals uit den tweeden brief bleek, niet om de bedreiging te volvoeren, maar om daardoot weder in de gevangenis te komen. Gisteren voor het gerechtshof te 'sGra- venhage terechtgesteld ter zake van schriftelijke bedreiging met brandstich ting van eigendommen met bevel om een voorwaarde te vervullen, bekendt bcsch. de beide brieven te hebben geschreven als een laatste middel tot aan drang om van zijn broeder geldelijke ondersteuning te verkrijgen. Adv. gen. mr. Gregory oordeelde het wenschelijkdat besch voor geruimes tijd uit de maatschappij zou worden verwijderd en eischte zijne veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, m'. Rasch, als zoodanig voor hel eerst optredende, betwijfelde het of de beide brieven door zijn cliënt ge schreven wel als dreigbrieven konden worden aangemerkt, daar de eerslt niet aan den bedreigden persoon zelf, maar aan den burgemeester van diens woonplaats was gericht en omdat de tweede niet was geschreven met dt bedoeling om dwang uit te oefenen, maar alleen om in de gevangenis tt geraken. Hij meende, dat in deze noch misdaad noch wanbedrijf, noch over treding was gepleegd en concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging De uitspraak is bepaald op aanst. Zaterdag. H., M. de keizerin van Oostenrijk en hare dochter aartshertogin Valérie brachten gisteren den geheelen middag te Scheveningen door. Onmiddellijk na aankomst gebruikten de hooge personen met hun gevolg in het Badhuis een déjeuner. H. M. de keizerin gaf herhaalde malen te kennen, dat een verblijf te Scheveningen haar ten zeerste beviel en dat zij binnen weinige dagen er wederom hoopte terug te keeren, daar zij aan deze badplaats boven Zandvoort de voorkeur gaf. Na het ontbijt maakten H. M. en dochter de wandeling langs het strand en bewees hiermede opnieuw hoe zjj het ruwste weder weel te trotseeren, daar er in den namiddag een koude wind afgewisseld door regenvlagen, blies. Te 7 uren keerde H. M. met hare dochter, reizende langs den lloll. spoorweg, naar de hootdstad terug, plaats nemende in een gereserveerd spoorwegrijtuig. Alvorens naar Amsterdam terug te keeren deed H. M. nog eenige inkoopen in den kon. bazar en het magazijn van antiquiteiten van den heer Rotteveel op de Plaats. De prijswedrennenuitgeschreven door het Kon. Ned. circus van den heer O. Carré, konden gisteren èn door het min gunstige weder èn door te weinige belangstelling niet doorgaan. Morgen zal men nogmaals eene poging wagen. Moge zich alsdan geene beletselen opdoen waardoor dit schoone genot kan worden verijdeld. -- Gisterennacht dreigde aan den Z.-Biiitensingel alhier een dronken stukadoor, te huis komende, zijn dochtertje van 2 jaar te zullen vermoorden. De vrouw vluchtte met het kind naar den zolder en wierp de kleine uit het raam toe aan de inmiddels op het gegil der vrouw toegeschoten buren. De echtgenoot werd door de politie medegenomen. BELtlIE Niet minder dan 110 vereenigingen zullen met hare banieren deelnemen aan den grooten optocht ter eere van den koning en de koningin der Neder landen bij hunne komst te Brussel. Des avonds zal er concert zijn in het Park en zal die wandelplaats geïllumineerd worden. Omtrent den zelfmoord van het Brusselsche senaatslid Devadder worden de volgende bijzonderheden gemeld: In den ochtend te 4S uur had een bediende der broodlaliriek op een afstand gezien, dat een persoon, met den rug gekeerd naar het kanaal, een pistool op zich zeiven afvuurde en daarna achterover viel. Met den sluiswachter, die door het schot gewekt was, vischte hij naar het lijk, hei welk omstreeks 5 uur gevonden werd. Er werden geene papieren bij den doode gevonden, die omtrent zijne indentiteit zekerheid verschaften; de kleeding was net, maar eenvoudig, aan de voeten echter bevonden zich pantoffels, terwijl hel eenige van waarde een ring aan een vinger der linkerhand was. De gelijkenis met den algemeen be kenden Brusselschen senator en oud-schepen was echter zoo treffend, dat de politie het bovenstaande verzoek aan die te Brussel richtte. De heer Devadder was inderdaad uit zijne woning verdwenen, en weldra ook werd zijne indentiteit vastgesteld.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2