LE1DSCHE COURANT. kl DONDERDAG 15 MEI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1! 'e, i teei Lai Sta ve ern 4, ill m BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 5, 1' al. der wet van den 28"1 Juni 1881, Stbl. N°. 97; Brengen ter algemeene kennis, dat door MARINUS JACOBUS SPAAR GAREN, alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoeleniug an den kleinhandel in sterken drank in het perceel Vrouwensteeg (Wijk V) N». 16. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidscke Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. ,E£1 <1884. BP. 115. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. tfionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1,iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 14 Mei. Zooals bekend is werd op 1 Maart II. te Amsterdam de eerste alge- meene vergadering gehouden van de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor Kerklieden. De statuten, voor zoover zij nog niet waren goedgekeurd, rerden toen vastgesteld en een definitief bestuur werd gekozen. Met ge- loegen kunnen wjj nu mededeelendat de voorbereidende werkzaamheden toover gevorderd zijn, dat alle hoop beslaat dit jaar tot uilvoering van het toogst nuttige doel der vereeniging te komen. Gezegde vereeniging zal laartoe twee fondsen oprichten nl. een werkliedenfouds en een waarborg- onds. Bij het werkliedenfonds zullen de werklieden zich kunnen ver- ekeren, hetzij voor een pensioen op den ouden dag, hetzij voor eene itkeering bij overlijden, terwijl het waarborgfonds zal dienen om de aan e gane verbintenissen tegenover de verzekerden te waarborgen. Naar wij ernemen, worden nu reeds, terwijl de verzekering nog niet eens openstaat bij de mindere standen de zaak nog grootendeels onbekend is, reeds Inkeer vele aanvragen om verzekeringen te sluiten gedaan, zoodal de behoefte an eene instelling als de Nederlandsche Pensioenvereeniging nog grooter dijkt te zijn dan menigeen misschien vroeger gedacht heeft. De eenige aoeilijkheid die nu. nog wel zal bestaan, is het bijeenbrengen van een roldoend waarborgfonds, dat natuurlijk uit vrijwillige bijdragen moet worden etormd. De krachtige steun die het hoofdbestuur van de Maatschappij tot [ut van 't Algemeen, zooals wij reeds vroeger mededeelden, voorstelt aan I« jeugdige vereeniging te verleenen en de toezeggingen die reeds tot heden gedaan, zullen het bestuur ongetwijfeld in staat stellen om in het najaar len zeker aantal verzekeringen aan te nemenmaar zal de vereeniging ofcrdaad eene echt nationale zijn, die voor den geheelen werkenden stand penstaat. dan zal de steun van het meer welgestelde deel der Nederland- phe natie daarvoor onvermijdelijk zijn. Een beroep daartoe zal eerlang op ut Nederlandsche volk worden gedaan en wij spreken de stellige ver wachting uit dat dit beroep niet te vergeefs zal zijn, te meer daar de steun onder andere wjjzen ook op eene zoodanige kan verleend worden, dat leldelijke oilers waarschijnlijk niet noodig zullen zijn. Zoolang ui de ver- «kering geen verlies oplevert, behoudt men bij het nemen van een aandeel het waarborgfonds zijn recht op 4 pCt. rente, en de verliezen kunnen iijjd gemakkelijk binnen zekere perken gehouden worden door wijziging [der tarieven voor later loetredenden. De drie eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Ittratjao langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op 16 en 26 Mei (Q 6 Juni e. k. De minister van financiën maakt bekend, dat door hem van een onbe dil Kitde ontvangen is een bedrag van 2.97, wegens te weinig betaald suc- L ttssierecht. Den 13eo Mei 1884 heeft aan het depart, van buiten!, zaken de onder tekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Dttilsch- and ter wederzijdsclte besctiermiug van den letterkundigen en kunst-eigeii- om. (Stc) Bljjkens een bij het depart, van marine ontvangen rapport is Zr. M\ Wbroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, 1-flj Wldant van Z. K. H. den prins van Oranje, den 17l° April jl. ter reede datil lonrovia (Liberia) aangekomen. In een afzonderlijk bijvoegsel der Stc. van heden wordt medegedeeld in tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den tfljjd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Februari 1884. Het Staatsblad bevat: in n°. 103 de wet van 27 April 1884, houdende tftdere bepalingen omtrent den accijns op het geslacht. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is tot arts bevorderd de heer J. C. Overduin, doctorandus, en zijn toegelaten voor het le gedeelte: de hh. L. V. Hoog, A. Vonk, P. Quaedvlieg en E. T. J. Heerspink, docto randi. Het stoomschip Prins Frederik arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia. De Prinses ff'ilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde hedenochtend 9 uur Dungeness, en kan dus morgen behoudens tegen spoed vroegtijdig in IJmuideu binnenkomen. De Padang, van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. Jhr. M. H. Van Weede, attaché bij ons gezantschap te Parjjs, is door den koning van Spanje benoemd tot commandeur der orde van Isabella la Catolica. De le luit. jhr. F. C. Van der Does de Bije, van het wapen der artil lerie, is eervol ontheven van zijne detacheering bij de art. stapel- en constr. magazijnen te Dellt en werkzaam gesteld aan 'srjjks gieterij van bronzen geschut te 's Hage. Volgens bericht uit Suez, is de brand aan boord van het stoomschip Gelderland gebluscht. Het water wordt thans uil hel schip gepompt. De lading is zwaar beschadigd. De passagiers zijn aan boord, alles wel. Volgens particulier bericht aan het Bbl. uit Curagao van 24 April, was het Nederlandsche stoomschip Oranje Nassau, van den "Koninkl. West- Indischen Maildienst", aldaar den vorigen dag aangekomen. De komst van dezen bodem veroorzaakte buitengewone drukte: alle forten, schepen, enz, hadden de vlaggen op, en toen de Oranje Nassau de haven binnenstoomde werd door de muzikanten van het garnizoen voor het fort Amsterdam ge speeld. De Oranje Nassau bracht 1261 colli aan voor Guragao. Uit Keulen wordt aan de N. H. Ct. geschreven, dat een zekere Renner, die aldaar een kantoor van informatie en inkasseering hield onder den fraaien titel "Securitas," Donderdagavond met zijne kas, ten bedrage van 30,000 M. (het geld van anderen) op den loop is gegaan. Vermoedelijk heeft hij zich naar Nederland of naar België begeven. Op de aanbeveling voor leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan het Progymnasinm te Gouda komen voor de hit.: I. M. J. Van Dugteren te Mid delburg en C. G. Kakebeen te Noordwijk. Na gehouden vergelijkend examen zijn aan de Kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem o. a. toegelaten mej. H. B. Van Konftneuburg van Noordwijk. Ten behoeve van het te Amsterdam te vestigen Conservatorium tot op leiding van toonkunstenaars hebben burg. en weth. aan den gemeenteraad voorgesteld, aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot bevordering der toonkunst voor den tijd van drie jaren een subsidie van 1000 's jaars toe te kennen, Gisteren werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van aandeel houders iu de Maatschappij Noordwijk, tot exploitatie van duingronden te Noordwijk, onder leiding van den heer L. C. W. Pické. Uit het verslag tdeek, dat, nadat het terrein door tusschenkomst van de gemeente Noord wijk was gekocht, het met wegen werd doorsneden en eene weide is aan gelegd. Voor het grootste gedeelte is de weg bestraat en werd eene rus tieke brug gebouwd, twee opzichterswoningen en een laeterie. Plannen voor de verdere exploitatie zijn gereed: die voor een kurhuis met hótel, een voor de stoomtram ter verbinding der badplaats met Leiden door aansluiting aan de Rijtilaiidsche stoomtram, hetwelk ter goedkeuring bij gedep. staten aanhangig is, terwijl de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij de exploitatie op zeer aannemelijke voorwaarden wil op zich nemen. Aan gaande het kapitaal werd medegedeeld, dat de gemeente Noordwjjk voor een ton gouds aandeel nam, op voorwaarde van stoomtramaanleg en dat binnen hel jaar na de opening een kurhuis met hotel in exploitatie zou komen. Vanwege eene andere exploitatie is het //Huis ter Duin" verrezen, de eerste villa, bestemd voor den commissaris graaf Van Limburg Stirum. lie balans werd goedgekeurd met een saldo winstcijfer van /2514.52%. Het dividend werd bepaald op 2 pCt. Onder voorbehoud deelt het Hbl. mede, dat de keizer van Oostenrjjk Zaterdag e. k. te Amsterdam zal aankomeu. Bij het hevige onweder van Maandagavond sloeg te Renkum de bliksem in de woning van den heer S., en verbrijzelde, zonder brand te veroor zaken, een schoorsteen en een groot gedeelte van het dak, terwijl mej. S., die in eene kamer werkzaam was, door den voorbijschietenden straal een langen tijd bedwelmd is geweest. De overige bewoners bleven ongedeerd]

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1