LEIDSCHE CO (J RAMT. 1884. ,V\ 108. WOENSDAG 7 MEI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rammers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden; Gezien art. 6 der verordening van den 278,,,, November 1879 (Gemeente blad nu. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Heer der Gebuurte n». 17 of n°. 4 van Wijk V de heer WILLEM BERNARDUS DE LA BIJE, in de plaats van den heer Gebabd Splinter, die de gebuurte metterwoon heelt verlaten; tot Raad der Gebuurte n°. 14 of n°. 1 van Wjjk V de heer GUII.LAUME FRÉDÉRIC REYSTin de plaats van den heer Jacobus Justus Kbak, die mede de gebuurte metterwoon heeft verlaten. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. Leider, 5 Mei 1884 E. KIST, Secretaris. aeis. LEIDEN, 6 Mei. De heer J. C. Van der Zweep, metterwoon naar Amsterdam vertrek kende, heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Het Leidsch studentencorps heeft besloten de lustrumfeesten in 1885 te vieren met eene maskerade, voorstellende: /'De geschiedenis van Leiden van de stichting tot 1575". Eene levensbeschrijving met portret van wijlen prof. H. Schlegel, door J. F. Snelleman, vormt den inhoud der 5e aflevering van «Mannen van Beteeken is". Op 15 Mei aanst. zal het 25 jaren zijn geleden dat het rjjks-telegraaf- kantoor alhier werd geopend. Van het destijds dienstdoende personeel is nog slechts een in leven, en wel de besteller Pieter Jacobus Van Leeuwen. Gedurende al dien tijd heeft hij met de meeste ijver en accuratesse zich van de hem opgedragen plichten gekweten en zich alzoo het vertrouwen van Leidens ingezetenen weten waardig te maken. In de stallen der veld artillerie alhier zullen op groote schaal proeven worden genomen met turlstrooiselin plaats van ander strooisel. De stof, welke men tot dat doel verwerkt, is de ruige, luchtige afval van de lange Friesche turf. Deze wordt machinaal tot balen zamengeperst en aldus ver zonden in den vorm van kubenevenals het geperste hooi. Naar men ons mededeelt zal van wege de Vereeniging //Musis Sacrum", te Amsterdam, op den 10d"1 Mei e.k., ten voordeele van het Kinderzieken huis aldaar, in het //Paleis voor Volksvlijt" een Festival Peter Benoit gehou den worden, onder leiding van den zoo populairen en talentvollen directeur, den heer Henri F. Robert Brandts Buys. Op dit concert zullen alleen wer ken van Peter Benoit worden uitgevoerd, waaronder het zesde of laatste nummer, de Rubens-Cantate (Vlaanderen's kunstroem) voor gemengd koor met 700 kinderen en groot orkest, te zamen 1500 executanten, eene voor name plaats bekleed. Peter Benoit is een componist van buitengewone gave. Zijne werken worden voor de eerste maal op dezen voet in Neiterland uit gevoerd en zullen ook zeker met dezelfde geestdrift begroet worden als in zjjn vaderland België. Voorzeker zal het velen genoegen doen, dat genoemde Vereeniging op deze wijze wil trachten de werken onzer hedendaagsche meesters in Nederland algemeene bekendheid te geven. Ten behoeve der slachtoffers van de ramp van Krakatau is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken, door tusschenkomst van den consul- geueraal van den Oranje-Vrijstaat, ontvangen eene som van 1010 als slot- opbrengst der inzameling gehouden door de met dat doel te Bloemfontein opgerichte commissie. Het stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok giste ren van Suez. De Prinses Wilhelminavan Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille 5 Mei. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Point de Galle 5 Mei. De /imsl. bevestigd het bericht, dat de heer J. Dirks benoemd is tot lid der internationale commissie voor de verbetering van het Suez-kanaal. en voegt er bij, dat de heer Dirks de benoeming aanvaard heeft. De heer De Lesseps heeft, evenals tot andere, tot onze regeering het verzoek gericht, iemand aan te wjjzen als lid van die commissie, welke zich met de verbe tering van het Suez-kanaal, speciaal ook met de quaestie van den aanleg van een tweede kanaal zal bezig houden, en die, naar het plan van De Lesseps, reeds den 15on dezer voor het eerst zou vergaderen. In overleg met buiten landsche zaken, heeft toen de minister van binnenlandsche zaken den heer Dirks opgegeven en hem uitgenoodigd, de missie, buiten bezwaar van's rijks schatkist, op zich te nemen. De heer Dirks heeft dadelijk geantwoord, dat hij de benoeming aannam. In de lUiddelb. Ct. wordt meegedeeld, dat aan den oud-hoogleeraar Modderman, het professoraat in strafrecht aan de universiteit te Groningen is aangeboden, doch dat deze daarvoor heelt bedankt. Men zou nu mr. Gre gory advocaat-generaal bij het Haagsch gerechtshof, die betrekking hebben aangeboden. In De Wetenschappelijke Nederlander werd, naar aanleiding van het Hugo-Grotius-feest, o. a. eene prijsvraag uitgeschreven voor eene «Etude com parative de Vondel et de Milton, leur vie et leurs ouvrages." Tot beoordee laars werden benoemd de hh. professoren Allard(Maastricht), de hoogl. J. A. Alberdingk Thjjm (Amsterdam) en dr. Jan Ten Brink ('sGravenhage). Volgens de mededeelingen van het nu pas verschenen nommer, is, na het openen van het naambriefje met het devies: «Nullius addictus jurare in verba magislri", gebleken, dat de schrjjver, dien de prjjs van f 300 in goud is toe gekend, is J. W. Br. Van Sint-Mariëngraadt. De Amstelbode kan hier bij voegen, dat dus een derde der stofïe: «Les deux Samson de Milton et de Von del, étude comparative et traduction de ces deux poèmes", (circa 3760 v.) nog in den loop van dit jaar zullen verschijnen. Naar men aan het D. v. Z. en 's Gr. meldt, is Z. M. de koning, ten gevolge van gevatte koude, licht ongesteld. Gisteren heeft Z. M. de kamer moeten houden, doch 11 Ds toestand boezemt volstrekt geen bezorgdheid in. Gisteren had in een perceel aan de Slaakkade te Rotterdam eene bru tale diefstal plaats. Terwijl toch de bewoners in eene kamer waren, meen den zjj dat er iemand de trap afliep; dadelijk begaven zjj zich naar eene andere kamer, waar zij tot de ontdekking kwamen, dat hun een op de schoorsteen liggend gouden dameshorloge in étui en een paar dito oorbellen ontvreemd waren. Men schrjjft uit Haarlem, dat volgens uit Duitschland ontvangen be richten, bloembollen uit Nederland vrjj in Duitschland kunnen worden ingevoerd. Het verblijf der keizerin van Oostenrijk te Amsterdam, is voor onbe- paalden tijd verlengd, dewijl na overleg met hare geneesheeren tot eene geneeskundige behandeling, die eenige dagen vorderen zal, besloten is. Heden wordt de aartshertogin, hare dochter, aldaar verwacht. Omtrent het verblijf van de keizerin van Oostenrijk te Amsterdam wordt gemeld dat H. M. Zondag II. in Brack's Doelen hotel eene godsdienst- oetening bijwoonde, die geleid werd door den tot haar gevolg behoorenden prelaat Mayer. In een der salons welke H. M. betrokken heeft is een altaar enz. opgericht. Daarna deed H. M. na ontvangen uitnoodiging van den bur gemeester, met een stoombootje een tochtje door de stadsgrachten en deed in den namiddag eene wandeling in het Vondelspark. Gisterenmorgen begaf II. M. zich naar Artis. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben bracht zjj een bezoek aan de koningin van Zweden in het Amstel-hötel. Heden heeft de keizerin een uitstapje gedaan naar Zaandam per stoomboot. De lijfarts der keizerin, Hofrath Wiederhofen, heeft met d'. Mezger eene conferentie gehad. Het resultaat daarvan was de raad aan de keizerinom nu reeds de vroeger voorgenomen kuur te ondergaan. Tjjdens Hr. M'. verbljjf zal de keizerin dagelijks twee malen bij dr. Mezger komen. De vorstin Von Wied is eergisterenavond in het Amstel-hotel aange komen, ten bezoeke bij hare zuster de koningin van Zweden en de vorstin van Waldeek-Pyrmont. Als blijk van waardeering dat dr. Mezger Amsterdam niet metterwoon heeft verlaten, is hem door een honderdtal ingezetenen een geschenk aan geboden, vergezeld van een door Grevensluk ontworpen caligraphische op dracht. Het geschenk bestaat uit een bronzen groep, voorstellende eene vrouw, die vol teederheid staart op hare twee lievelingen, waarvan de een met open kijkers en gretige hand zich laaft aan hare borst, terwijl de an der welgedaan er naast is ingeslapen, liet geheel staat op een roodfluweelen voetstuk. Mej. Sophie Van Biene, de artiste van de aldeeling Amsterdam van het Nederlandsch Tooneel, is door de «Société Scientiflque Européenne" vereerd met eene gouden medaille van verdienste. Ongemerkt sloop gisterenmiddag een haveloos gekleed persoon den kei-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1