BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Gisteren nacht werd er brand ontdekt bg den bakker L. F. Kiers te i Noordwolde. Aan de brandweer mocht het gelukken den brand tot één I perceel te bepalen. De huisgeuooten hebben zich nog kunnen redden, doch de knecht werd gedurende den brand nergens gezienzoodat men ver moedde, dat hij zich nog in het brandende huis bevond. Des morgens werd dit vermoeden bevestigd en vond men het lijk van den ongelukkigen jon geling geheel verbrand in nauwelijks kenbaren toestand. Het kon. Engelsch stoomjacht Osborne zal met de jachten Enchrantress en dlberta te Vlissingen de terugkomst der koninklijke familie uit Duitsch- land afwachten, welke terugkomst, naar men zegt. op 3 of 5 Mei is be paald. (M. Ct Reeds 20 muziekgezelschappen, waaronder ook uit België, hebben zich tot deelname aangemeld voor het concours, dat te Breda in de volgende maand van wege de harmonie "Cecilia" zal worden gehouden. In de nabijheid van de Oude Molen, onder de gemeente Willemstad, kwam gisteren een voerman jammerlijk om hei leven. De ongelukkige stortte van zijne zitplaats op den grond en geraakte met zijn halsvoorhetwiel.dat schier het hoofd van het lichaam scheidde. Iemand uit Zundert zou vóór eene herberg te Fijnaard Woensdag namiddag zijn voor eene kar gespannen paard voeder geven, en ontdeed het dier daartoe van het hoofdstel. Nauweljjks voelde het dier den kop vrij, of het schoot vooruit, en overreed zijnen meester. De ongelukkige man bleef op de plaats dood; hjj had twee wonden aan het hoofd bekomen. Door een winkelier, grossier in koloniale waren en gedistilleerd te Tilburg, zijn 64 quitantiën afgegeven op ongezegeld papier, ofschoon het bedrag van ieder meer dan 10 bedroeg. De quitantiën zijn door de com missie van 's rijks belastingen te Goirle in beslag genomen. De daardoor verschuldigde boete bedraagt 1600. Ter blijvende herinnering aan de aanstaande Servatius-feesten te Maas tricht heeft de feestcommissie een gedenkpenning doen slaan van 40 mM. middellijn; aan de ééne zijde bevindt zich eene afbeelding van de Serva- tiuskerk met het gedenkjaar en het wapen der stad; aan den anderen kant het beeld van Servatius, genomen naar het standbeeld der 13d' eeuw, dat zich in de kerk bevindt, omgeven door het opschrift: »XVde eeuwfeest van den H. Servatius, patroon van Maastricht". De prjjs van de medaille in goud is ƒ50, in zilver ƒ4.50 en in brons ƒ1.50. 's GRAVENHAGE, 2 Mei. Door Z. M. is aan de artsen Julius Ruedell. geboren te Schweich, en Johann Gotthilf Bernard Seeger, geboren te Soldin, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, tot kapitein, de 1* luit. J. F. C. Pool, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ne- derlandsch-lndië; bij den staf, tot luit.-kol., de majoor A. Van Kerkwijk, van dien staf, hoofd der 4e afdeeling bij het departement van oorlog; tot kapitein-magazijnmeester, de le luit.-magazijnmeester bij de stapel- en con structie-magazijnen te Delft, C. J. Hafkemeijer; bij het 31 reg. vesting-art., tot kapitein, de le luils. jhr. E. M. Van Beyma, van den staf der artillerie, werkzaam brj de Pyrotechnische school, jhr. W. C. Snoeck, van het 2' reg. veld-art., C. A. Alpherts, adj. bij het 4' reg. vesting-art., alsmede H. B Van Maaren, adj. bij het 2« reg. veld-art.bij het 4' reg. vesting-art., tot kapt. de 1" luits. G. J. De Vidal de St. Germain, van het 3s reg. vesting-art., en J. A. K. Van Hasselt, van het corps; bij het corps pontonniers, tot kapt., de 1' luit. E. J. F. De Bruyn, van het corps, en is de kapt. T. Van Os, van het 3e reg. vesting-art., op non-act. gesteld. Door Z. M. is de met verlof hier te laDde aanwezige officier van ge zondheid le kl. van het leger in Nederlandsch-Indië J. L. Harders, op zjjn verzoek, wegens finale ongeschiktheid voor den actieven militairen dienst, tengevolge van verminking in en door den dienst ontstaan, eervol uit Z. M. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. In verband met de aankomst van de keizerin van Oostenrijk te Am sterdam heeft de Oostenrijksche gezant zich heden derwaarts begeven. De extratrein, waarmede H. M. de keizerin van Oostenrijk en gevolg naar Amsterdam reisde, passeerde reeds hedenochtend kwart voor zes ure deze gemeente, na een kort oponthoud aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier. De Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij vervoerde in de maand April jl. langs den locaalspoorweg tusschen 's Hage en Voorburg 12362 en langs den stoomtramweg den Haag-Scheveningen 10800 personen. gemeld van kleedcren en levensmiddelen; de schrijver zelf was ongestel maar de overige gevangenen verkeerden toen in welstand. Latere berichti var EKGELAKD. Lord Granville deelde in het hoogerhuis mede, dat de regeering eene conferentie in zake Egypte heeft voorgesteld, met het doel om te onder zoeken in hoever het mogelijk is, de liquidatiewet te wijzigen. Turkije heeft op de uitnoodiging om aan die conferentie deel te nemen nog niet geant woord; de andere mogendheden hebben in het voorstel bewilligd. Frankrijk verklaarde op hoffelijke wiize zijne toetreding in beginsel, doch wenscht voorafgaande bijzonderheden te vernemen. Zonder stemming is in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis besloten, om tot de artikelsgewrjze behandeling van het wetsontwerp op de kieshervorming over te gaan. De heer Chaplin verklaarde in den loop van het debat, dat hij geen amendement zal vooorstellen om Ierland uit te sluiten ten einde niet door eene verpletterende meerderheid geslagen te worden. De discussie werd daarop verdaagd. De heer Fitz Maurice heeft gisteren in het Britsche lagerhuis verklaard, dat de zending van den heer Maxwell in Tenom mislukt is. In een brief van den eersten stuurman der Nisero, i. d. 10 Maart, wordt de ontvangst van 31 Maart melden, dat e'e'n man der equipage (een Italiaan) gestorven drie man ziek waren. De bemanning had groote behoefte aan levensmidli len; den gouverneur van Singapore een marine-officier was daarop onmiddi lijk last gezonden alles in 't werk te stellen, om haar levensmiddelen verschaflen. De Pegasus vertrekt heden van Singapore naar Tenom m leeftocht voor drie maanden. De Britsche regeering is thans met de Nedt landsche in onderhandeling, om Engeland's bemiddeling aan te bieden, n einde daardoor de vrijlating der gevangenen en de staking der vijandeljjl heden te verkrijgen De groote bierbrouwer Bass (Michael Thomas), chef van de beroem firma van dien naam, is Dinsdag op zijn landgoed te Rangemore, 85 ja oud, overleden. De overledene werd reeds in 1847 door Derby naar parlement afgevaardigd en bleef dat district tot verleden jaar, toen hij oi redenen van gezondheid zich terugtrok, vertegenwoordigen. Bass was der weinige "brouwerkoningen", die lot de liberale partij belmoren. Gla stone bood hem indertijd de pairswaardigheid aan, maar hij sloeg ze af. overledene laat twee zoons na: sir Michael Arthur Bass, die Siaffordshirei Hamar A. Bass, die Tamworlh in het parlement vertegenwoordigt. Daly, die in het bezit van dynamietbommen werd bevonden, is nai de assises verwezen. Kolonel Magendie, die de ontplofbare voorwerpen onde zocht, verklaart, dat ze zeer gevaarlijk zijn en groote vernieling kondi aanrichten In het magazijn van den heer Whiteley te Londen, waar den 26« April den grooten brand woedde, is gisterenmorgen een hooge muur in; stort, waardoor veertig a vijftig werklieden onder de steenen zijn begravt Elf werklieden zijn gekwetst, waarvan twee ernstig. Niemand is gedood Bij de kust van Newfoundland is een Fransche visschersvloot met bark Penus, van Liverpool, in aanvaring gekomen en gezonken. Twaï menschen vonden daarbij den dood Volgens bericht uit Kaapstad van 29 April hebben de ongeregeldhedi onder de arbeiders op de diamantvelden zulk eene uitbreiding genomen, i! de politie gedwongen was van hare vuurwapenen gebruik te maken. Vt scheidene personen zijn gedood en gewond In hel proces over het betalen van schadeloosstellingen, dat in Mai jl. voor de gemengde rechtbanken werd begonnen, heeft het hofvancassal de door de rechtbank van Cairo in eerste instantie genomen beslissing, grond van incompetentie dier rechtbank vernietigd. Het getal aangekomen landverhuizers in de Vereenigde Staten rende de maand Maart II. bedroeg 38597. Uit New-York wordt bericht, dat, volgens eene eergisteren uit Mesi ontvangen dépêche de nationale bank, Monte de Piedadde oudste financiet instelling van Mexico, gesloten is. Het publiek bestormde de bank ree verscheiden dagen van te voren, ten einde hare biljetten in te wisselen de gedeponeerde gelden terug te nemen, als gevolg van de meening dat regeering fonds van de bank zou vragen. De regeering richtte eergisteren at de bank een klemmend verzoek om een belangrijk voorschot. Men meli dat de instelling gesloten is ter verdediging der belangen van de welti; schuldeischers en dal de bank over voldoende middelen beschikt. FRANHRIJ K. De heer Waddington is gisterenmorgen vertrokken. Het antwoord Frankrijk op de uitnoodiging tot deelneming aan de Londensche conferemi zal heden door den Fransc'ien zaakgelastigde aan den minister Granville wot den overhandigd. Agence fJavas heeft mede te deelen, dat het anlwooi in voor Engeland zeer vriendschappelijke termen gesteld is. Het begins eener conlerentie wordt er in aangenomen; alleen verzoekt Frankiijk een voorafgaande gedachtenwisseling tusschen de beide regeeringen over eenif vraagpunten, die nauw samenhangen met de financieele quaestie en daarit onmogelijk zjjn te scheiden Uit Berlijn wordt bericht, dat de Chineesche gezant Li Fang-Po, i vertrouweling en vriend van Li-Hang-Ilang, met twee secretarissen naa Parijs vertrekt. Men verzekert dal de Chineesche regeering een einde het gemaakt aan de zendiug van markies Tseng en Li-Fang-Po tot zijn vervanger benoemd, ten einde onderhandelingen te openen om lot eene def nitieve oplossing der Tonkin-quaesiie te geraken. De inventaris van de nationale bibliotheek te Parijs is voltooid bibliotheek bevat 2.500000 boekdeelen, er zijn 92.000 deelen met handschril ten en 144.000 medailles van alle lijden. Fransche en vreemde. De prest verzameling is 2,009.000 nommers grootmet 14.000 boekdeelen en 40(K portefeuilles. In een afzonderlijke galerij worden de kostbaarste werken waard, 80.000 in getal. Deze bibliotheek is de rijkste en oudste van Europt Ten tijde van Karei den Groote werden de eerste grondslagen gelegd, maai werkelijk dagteekent zij uit de regeering van Karei V, die zijn kamerdif naar Gilles Mallet in 1367 last gal een catalogus op te maken. De catalo gus, de eerste welke gemaakt werd, is nog aanwezig; hij wordt als eem kostbare reliek onder glas bewaard; 973 nommers (900 ooekdeelen en anderi voorwerpen) zijn daarin beschreven. Voortdurend neemt het gebruik, dal van de bibliotheek gemaakt wordt, toe: in 1868 oezochten 24,000 personen de arbeidszaal en in 1883 kwamen er 70 000. Campi, die door het hof van assises der Seine wegens een dubbelen moord- ter dood was veroordeeld, heeft zijn vonnis ondergaan. Campi, met zal hel zich herinneren, is een valsche naam; de misdadiger, die niet voof de eerste maal kennis had gemaakt met den strafrechier, heeft hardnekki; voor het gerecht en voor ieder zijn waren naam verborgen gehouden, om gelijk hij zeide. zijn broeder, die officier in het Fransche leger is, niet tol wanhoop te brengen. Hij moet zells gezegd hebben, dat, zoo hij zijn i.aam bekend maakte, zijn broeder zich voor den kop zon schieten. Ondanks alle moeite is het gerecht er niet in geslaagd deu wezenlijken naam te ontdek ken. Campi heeft dien alleen aan Laguerre, zjjn verdediger, doen kennen, koi Doi we der zni sie tal La

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2