DE VERJAAGDE PLAAGGEEST. pe regeering zal in het onderhoud van de vrouwen en gezinnen der gevan genen voorzien en het bedrag der kosten zal door Nederland worden terug betaald. PETERSBURG, 29 April. Het Journal de Saint Petersbourg meldt, dat je meeste groote mogendheden toestemmend geantwoord hebben op Enge- land's uitnoodiging tot eene conferentie, welke over eene eventueele wijzi ging der Egyptische liquidatie-wet zal hebben te beraadslagen. ham sten ij eet n tO: w8i IS Uil i hel chou- ie ei rink rlich t h« :rval ft fehai lagei idins egens lid I. it di kor daat LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Mijn LiCopold", Beroemd Tooneelspel in 3 Bedrijven (6 Tafreelen), van Adolph L'Arronge. Vertaald door Jac. De Vos. Een grootsch, een verheven denkbeeld bezielde den schrijver bij het schep pen van dit tooneelspel. Het was thans niet de menschelijke ondeugden, die hij heeft willen ten toon stellen, het was geen bepaalde karaktervorming, Jie hij ons heeft geschilderd, een schooner, edeler idé was liet onderwerp, dat in dit tooneelstuk door hem is neergelegd, namelijk de liefde, de ver goding van een vader voor zijn kind. Hij heeft ons deze liefde geschetst bij den man, trotsch op den jongeling, dien hij zijn eenigen zoon noemt, heeft deze genegenheid ons doen zien bij hem, die bedrogenbestolen en verraden door datzelfde wezen en waarvoor hii niettegenstaande dit alles de heiligste, de dierbaarste gevoelens blijlt koesteren. De vader, die zijn ge heet vermogen prijs geeft om de eer van zijn liederlijk kind te redden, die tot armoede vervallen steeds bezield is met beste wenschen voor dien onge lukkige, die zelfs zijn dochter verstoot ter wille van hem, die man, die vader, werd prachtig door Willem Van Zuylen getypeerd. Het vijfde tafereel, waar wij uitsluitend .hem mogen bewonderen als den armen ouden grijsaard, die na weelde en overvloed gekend te hebben, thans op een armzalig zolder kamertje door schoenlappen in zijn onderhoud moet voorzienwas voorzeker het glanspunt van den avond. De luide bijvalsbetuigingen, die toen allerwege verrezen, waren een welverdiende hulde aan dezen geniaalvollen acteur. Zijne mimiek mag voorzeker in het bijzonder met een woord van lof ver meld worden. De zwakke en trillende stem, de gebogen houding, de sle pende gang van den ouden man, dit alles kwam bij hem volkomen tot zijn recht. De heer Van Zuylen schijnt voor deze rollen eene zekere voorliefde te koesteren, ten minste voor zijne benefietvoorstellingen is hij niet onge woon dezen de voorkeur te geven; wij herinneren ons eveneens »De oude postiljon" bij zulke gelegenheid door hem gegeven. De heer Ruysbroek was in de rol van Leopold, den zoon van Gottlieb Weigeitniet zeer gelukkig; zijne stugheid, zijn drift, ja zijn onbeschoftheid legen zijn vader was somtijds te veel in het oogloopend; buitendien is het ons niet recht duidelijk waarom hij steeds met zulke heftigheid van het tooneel zich verwijdert en de deuren gewoon is met geweld te ontsluiten. Zijne gemoedsaandoeningen mogen op zulke oogenblikken niet bepaald kalm zijn, een man van beschaving en opvoeding, zooals men van een student, zelfs van een Duitsch student, kan verwachten, mag die fijnere vormen niet verloochenen. De heer Ruysbroek houde zich uitsluitend aan de petit crève rollen en hij zij dan ten volle overtuigd bij uitstek te voldoen. Met genoegen hebben wij kennis gemaakt met den heer Tartand, welke .thans voor de eerste maal hier optrad. Een flink figuur, krachtige stem met aangename buiging en veel losheid in vormen en spel, zijn alle hoeda nigheden, waarop hij kan bogen. In de laatste akte, waarbij hij de hand van verzoening reikt aan den voor hem geknielden vader zijner vrouw, was ook volkomen op zijn plaats. Voor zoover als wij na deze eerste op voering kunnen oordeelen is hij een belangrijke aanwinst voor dit gezelschap. De heer Van Nieuwland voldeed als de piano-onderwijzer Mehlmeijer ook thans uitstekendiets wat wij van dezen acteur gewoon zijn wanneer hij gelegenheid heeft om te chargeeren. Veel gelegenheid om te schitteren hadden voorzeker dezen avond de dames niet; slechts mevrouw Van lvorlaar mocht in het tweede bedrijf de diep be- leedigde dochter in het laatste tafereel het kind vol liefde en achting voor den grijzen vader weergeven. In beiden echter vonden wij haar een weinig te koud haar spel getuigde niet genoeg van innigheid van warmte en gevoel. Mevrouw De Graef Verstraete als Emma Zemikow en mevrouw Kleij als Mina, dienstbode van Weigeit, voldeden zeer goed; vooral in het vijlde tafe reel was hun spel somwijlen aangrijpend. De overige min of meer omvangrijke rollen waren over het algemeen in ede handenzoodat ook deze opvoering allen ten zeerste heeft voldaan. De krans, Van Zuylen bij deze laatste opvoering toegeworpen, diende voor zeker om hem het vaarwel maar tevens een spoedig weerzien toe te roepen. Mr. L. H. itscl e het >pen echts jende jndet dsclu tullen i ver- RECLesMEi. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 28 April 1884. Kantonrechter Mr. W. v. d. Kaaij. Mr. P. A. van Buttingha Wichers Griffier Mr. F. G. v. Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie. Uitspraak in strafzaken. Ach! Als ik maar eenmaal die hoofdpijn kwijt ware, dat is niet om uit Ie houden? Deze ziekelijke toestand is altijd het gevolg van maag- en leverstoornissen. temt slechts eenige Zwitsersche pillen van Rich. Brandt, die gij in alle apotheken voor 70 centen kunt krijgen, en deze plaaggeest zal spoedig ver- jd zijn. Zegt echter niet dat die kwalen van zelf wel zullen overgaan, dan zult gij onophoudelijk er mede geplaagd blijven. AKABEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 29"f° April de heer P. M. Hoek, geb. te Wateringen, in de genees- kunde, na verdediging van zijn akademiseh proefschrift: Over het voor komen tan verschillende eiwitstoffen in de urine bij nierlijden" Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. J. V., Wassenaar, in dronkenschap in het open baar de orde verstoren, 5.of 3 dagen. J. P., Noordwijker. in dronkenschap 6en rijtuig be f 15.of 6 dagen en f 5. hout, sturen en rijden in galop in de kom van het dorp Sas- senheim of 2 dagen. H. S., Noordwijk, openbare dronkenschap, f 0.50 of 1 dag. J. P. K.Leiden idem idem. A. v. R.idem idem idem. A. D.idem idem, f\.of 2 dagen. P. M.Zoeterwoude, idem, ƒ0.50 of 1 dag. C. J. B.Leiden idem, ƒ1.50 of 3 dagen. J. C. S.idem, idem (tweemaal), ƒ1.of 1 dag (tweemaal). H. B.idem idem ƒ1.of 1 dag. C. A.idem idem, ƒ0.50 of 1 dag. J. H. S.idem idem ƒ8.of 1 dag. J. D.idem, idem, idem, ƒ0.50 of 1 djg. J. de V.idem idem. R. H. C.R.Oegstgeest, idem, t 5.of 1 dag. H. S.Leiden idem, J 0.50 of 1 dag. W. T.idem, idem, idem. A. W. v. d. V.idem idem ƒ10.— of l dag. St. C.idem idem, idem. J. N.idem idem, ƒ1.50 of 3 dagen. H. S-, idem, idem, 0-50 of 1 dag. J. H. V., idem, idem idem. H. D.idem idem, ƒ1.50 of 3 dagen. J. V.idem idem J 10.of 1 dag. J. D. D.idem idem, idem. P. J. V.idem idem (tweemaal) 0.50 of 1 dag (tweemaal). G. S.idem, idem 1.of 2 dagen. J. V.idem idem, idem. J. S.idem, idem ƒ1.of 1 dag. P. H.Delft, idem ƒ0.50 of 1 dag. P. M.Leiden, idem idem. D. M.idem idem ƒ1.50 of 3 dagen. J. H. H.idem idem ƒ0.50 of 1 dag. A. P.idem idem idem. H. J. C. B., idem, idem. idem. N. F.idem idem idem. L. P. B.idem idem ƒ1.of 2 dagen. J. de V.idem idem, ƒ3.of 3 dagen. S. v. d. R.idem idem ƒ0.50 of 1 dag. J. K, P.idem idem, 10.of 1 dag. L. K.idem idem. J 0.50 of 1 dag. P. S. S.Leiden idem idem. A. P., idem, idem, idem. D. V., Rijnsbnrg, idem, idem. B. 0., Leiderdorp, idem, idem. B. v. G.idem idem, ƒ5.of 1 dag. A. v. R.idem idem, 1.50 of 8 dagen. P. B.Leiden idem ƒ0.50 of 1 dag. R. M.idem idem, idem. C. H., Oegstgeest, idem ƒ1.of 2 dagen. B. v. d. K.Leiden idem (tweemaal) 1.50of 3 dagen (tweemaal) J. v. R.Zoeterwoude, idem ƒ1.of i dag. W. J. L.Leiden idem ƒ0.50 of 1 dag. A. P. de B., idem, idem, ƒ10.of 1 dag. H. A.idem, idem, ƒ0.50 of 1 dag. A. H.idem idem idem. J. V., idem, idem, ƒ1.of 2 dagen. J. V. idem idem ƒ0.50 of 1 dag. A. V. Leiden idem idem. A. S.idem idem ƒ10.of 3 dagen. W. v. d. R.idem idem, ƒ0.50 of 1 dag. L. P.Leiden idem ƒ1.50 of 3 dagen. J. P., idem, openbare dronkenschap na vroe 3 dagen. gere veroordeeling (tweemaal), i-50 of 3 dagen (tweemaal) P. L., Leiderdorp, idem na idem (tweemaal), j J. v. R.Leiden idem na idem ƒ8.of"3 dagen. O.K., Zoeterwoude, idem na idem (tweemaal) t 10.of3 dagen en 3 dagen J. B.Leiden idem na idem 1.of 2 dagen. A. L.idem idem na idem ƒ1.50 of 3 dagen. ADV ERTENT1EN. Voor de talrijke blijken van deelneming, bij het overlijden hunner moeder en behuwdmoeder Vrouwe A. L. P. NOBEL, Wed' Mr. H. ORREEN, betui gen de kinderen en behuwdkinderen hunnen oprechten dank. Uit aller naam, Leiden, 29 April 1884. M'. H. L. A. OBREEN. Rekening en verantwoording in hel faillissement van J. H. W. REMMERS, Commissionair te heidenop Zaturdag 3 Mel 1884, des voormiddags te elf ure, in het Gebouw der Arrondissemunts-Rechtbank te 's Gravenhage. M'. C. A. BOONACKER. De Ondergeteekende heeft de eer zijne begunstigers te berigten dat hjj zijne sedert ruim vijftig jaren gevoerde zaak in Binnen- en Bfctten- landsche Bieren heeft overgedaan aan zijn Zoon O. A. C. WIJTESiBURCfdie dezelve onder dezelfde firma zal voortzetten. Dankbaar voor het vertrouwen mjj zoo ruimschoots geschonken, beveel ik mijn zoon in hetzellde vertrouwen aan. A. J, WIJTENBURG. In aansluiting van bovenstaande annonce beveel ik mijn zaak in uw vertrouwen aan. De handel in Brandstoffen wordt door mjj niet voortgezet. Leiden 30 April 1884. A. C. WUTëABIIRG.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3