BUITENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. buffers beklemd te geraken. Weinige uren na het ongeval en na smartelijk geleden te hebben overleed de man. De ongelukkige, die eerst kort geleden uit den dienst van de Westlandsche stoomtramweg-maatschappij was overge gaan in dien van den Holl. IJzeren spoorweg en binnen weinige dagen zijn gezin uit Den Haag naar Bussum dacht te laten overkomen, laat eene vrouw met drie kinderen in zorgvolle omstandigheden achter. De werkzaamheden aan de Spaansche Rottingfabriek te Weesp zijn ge staakt, naar aanleiding van een door den eigenaar uit het buitenland ge zonden bericht; dadelijk werden 53 werklieden ontslagen, terwijl de overige 9 nog bleven tot Zaterdag, om alles voor de sluiting der fabriek voor te bereiden. (/Verf. Kath.) Een boerenknecht uit Vorchten zou'de vorige week te paard van Rampen huiswaarts rijden. Op den grindweg tnsschen deze plaats en Zwolle schrikte het paard en deed een sprong op zijde, tengevolge waarvan de man van het paard viel en een trap op het lijf kreeg. De ongelukkige moest per rijtuig naar huis worden vervoerd en is reeds aan de gevolgen overleden. Te Hinsbeek, bij Venloo, was men bezig eene put te graven, toen die plotseling instortte en een werkman op 50 voet diepte daaronder bedolven werd. Toen hij er onder vandaan werd gehaaldwas hij dood. 's GRAVENHAGE, 29 April. Door Z. M. is de le luitenant J. P. lvohn, commandant der lijfwacht dragonders van den sultan van Djocjocarta, benoemd lot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde, en zulks ter zake zijner houding in den nacht van 5 op 6 April 1883 bij het verijdelen eener door de Ratoe Kedaton in het werk gestelde poging om zich met haren zoon Pangeran Soerieng Ngalogo uit Djocjocarta te verwijderen. Door Z. M. is P. A. Broers, ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Elburg benoemd tot ontvanger dier middelen te Harderwijk. -- Door Z. M. is aan mr. A. Beaujon, benoemd tot hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het dep. van financien en bepaald dat mr. A. Beaujon belast blijft met het secretariaat der staatscommissie betreffende het pensioenwezen. Door Z. M. zijn bij het personeel der militaire administratie, en wel bjj de intendanten, benoemd tot kapitein-intendant, de le luitenant-kwar tiermeester C. J. Kikkert, van het reg. grenadiers en jagers en de le luitenant M. H. Damme, van het 3e regiment infanterie. De benoemde officier van gezondheid 2" kl. bij de zeemacht J. Bijl, arts, wordt met 1 Mei aanstaande geplaatst aan boord van Zr. M'. oplei dingsschip Anna Paulowna. Door den hoogen raad werden gisteren verworpen de cassatievoorzie ningen van: 1°. J. T., door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 1% jaar eenzame opsluiting wegens schriftelijke bedreiging met moord met bevel tot het vervullen eener voorwaarde, en 2°. G. De B., door het ge rechtshof te Leeuwarden verwezen tot 5 jaren tuchthuisstraf ter zake van opzettelijke brandstichting, waardoor het niet te voorzien was dat men- schenlevens in gevaar werden gebracht. Het aan sir Mozes Montifiore Bar', aan te bieden huideadres, dat door ongeveer drieduizend personen van verschillende godsdienstige gezindten en richtingen is geteekend, zal dezer dagen aan den waardigen grijsaard worden aangeboden. Het is door de kunstvaardige hand van den in de schoonschrijf- kunst zoo ervaren heer Hingman gecalligrafeerd en vervat in een album dat op keurige wijze door den heer Bouscholte is gebonden. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich welwillend bereid verklaard dit huldeblijk van Nederlanders den eerwaardigen Monteflore te doen aanbieden door bemid deling van Zr. Ms. diplomatieken vertegenwoordiger te Londen. HH. DD. HH. de erfgroothertog en erfgrootherlogin van Oldenburg zullen morgenochtend 8 ure 20 min. per Rijnspoor de residentie verlaten. De prefect van de Seine heeft ten behoeve van het gemeente-archief ten geschenke aangeboden een exemplaar van de tweede uitgave van het werk getiteld «La Seine", door den heer Belgrand, in 2 deelenmakende dit werk- dèel uit van de //Publications Municipales", uitgegeven onder den titel van //Histoire Générale de Paris". De boschwachter, die onlangs in het Scheveningsche duin, bij de aan houding van een persoon, door dezen, volgens zijne bewering bij ongeluk, met een pistoolschot aan het been werd verwond is, na sedert verhinderd te zijn geweest zijn dienst waar te nemen, thans hersteld. De dader zal waar schijnlijk wegens dat feit ten correctioneele worden verwezen. Gisterenmiddag omstreeks half vier werd brand ontdekt in eene woning in de Boekhorststraat, waarin door zekeren Meyboom eene slagersaffaire wordt gedreven. Er bevond zich niemand in de woning noch in den win kel, zoodat men zich door hel stukslaan »an deur en vensters toegang moest verschatten. De politie gaf met behulp van de waterleiding het eerst water en bedwong, bijgestaan door eenige brandspuiten, de uitslaande vlam. Het huis is geheel uitgebrand. E V G EL A I». De heer Filz Maurice zeide in het lagerhuis in antwoord op eene vraag van den heer Brown, dat ongeregeldheden zijn voorgevallen te Maculla, Ca- benda en Nokki, waaromtrent men bijzonderheden zal vinden in de corres- pondentiën over de Congo-quaestie, welke aan het parlement zal medegedeeld worden. Een der leden stelde voor, om tot de artikelsgewijze beraadslaging van het wetsontwerp betreffende de kieshervorming over te gaan. Hij wenschte tevens dat de verdeeling der kiesdistricten in het ontwerp werd opgenomenen stelde deze wijziging als amendement voor. Dit amendement werd echter met 174 tegen 147 stemmen verworpen. Een amendement van den heer Tomlinson om de kiesgrens tot de stadsdistricten uit te breiden, werd met 158 132 stemmen verworpen. Het debat werd daarop verdaagd. De heeren Martin C°. te Londen kondigen aan dat bij hen de mei] Mei vervallende coupon der 7 percents lste hypotheek goud-obligatie der ver en Rio Grande spoorwegmaatschappij, van genoemden datum afzalwor. den uitbetaald. Wederom is een gedeelte der groote meubel- en tapijtenmagazijnen vat den heer Whitteley in Wcstbourne-grove Zaterdag door brand vernield. Di: is nu reeds de derde keer in drie jaren. Vóór twee jaren werd het nu ver braude gedeelte nieuw gebouwd. De schade wordt op 400.000 geraamd, De Daily Telegraph verneemt onder dagteekening van Zondag nii Cairo, dat de gouverneur van Berber begint met in noordelijke richting Berber weg te trekken; 150 man zullen de plaats verlaten, welke binnti enkele dagen geheel ontruimd zal wezen. Vier brigades Bashi-Bazoeks et 500 soldaten zijn naar de opstandelingen overgeloopen. Men gelooft dat het ontruimen van Berber de rebellen zal aansporen ook andere garnizoenen gaan insluiten. Aan de Daily News wordt uit Cairo gemeld, dat aan den gouvernem van Berber per telegraaf bevolen is met 700 soldaten naar lvorosko terug te trekken, zoo dit nog doenlijk is. De stammen tusschen Khartoem et Berber zijn in opstand. Uit Aden wordt bericht dat, volgens een gerucht Osman Digna aai koning Johannes Van Abessinie door bemiddeling van de hoofden der vijan delijke stammen nabij Massoeah eene boodschap zou gezonden hebben, on hem te doen weten dat hij Item zou aanvallen, tenzij al de Christenen Abessinie Muselmannen worden. De Standard bevat in een dépeche uit Tananarive van 15 April berich ten betreffende Madagascar, volgens welke de Fransche commandant te Ta. matave een parlementair gezonden heeft aan den Hovas-generaal, die in omstreken der stad gekampeerd is. De vredesvoorwaarden, thans door Frank, rijk aangeboden, zijn aanmerkelijk gewijzigd en kunnen, naar het schijnt tot grondslag dienen van latere onderhandelingen, zoodra de vrede waarschijn, lijk is. SPANT JE. De Imparcial meldt dat de koning bedlegerig is ten gevolge van eent verkoudheid. Volgens het zeggen der geneesheeren zal hij echter binnen weinige dagen hersteld zijn. ITALIË. Zondag namiddag barstte te Turijn een onweder los op het oogenblii dat een aantal aanzienlijke gasten het koninklijke familiegraf op de hoogli van Superga bezichtigden. De bliksem, gevolgd van een hevigen donderslag sloeg in den vastgelegden luchtbal, die gereed was om naar de hoogte te gaai Het gas ontbrandde en eene reusachtige vlam verteerde in weinige oogen- blikken den uit gewaste zijde bestaanden ballon waarvan slechts een verkool! hoopje overbleef. Gelukkig werd niemand gedood of gekwetst. DÜITSCHLAND. De commissie voor de stichting van een rijksdaggebouw heeft thani aan keizer Wilhelm gevraagd den dag te bepalen, waarop de eerste sten zal worden gelegd. De commissie van deskundigen, welke in de rijkskanselarij bijeea kwam. om te overleggen wat door den wetgever gedaan kan worden tn bestrijding der wijnvcrvalsching, heeft hare taak geëindigd. Dr. Struck wat voorzitter der commissie, aan welker overleg o. a. ook prof. Fresenius uil Wiesbaden deel nam. In Duitschland is men reactionair genoeg om hf, waken voor de gezondheid der bevolking als eene regeeringszaak te beschou wen. Men bepaalt zich in Duitschland er met toe, om in algemeene ei bijna daardoor niets uitwerkende termen het vervalschen van eet- en drink waren strafbaar te stellen, maar men omschrijft, na technische voorlid ling, de misdrijven van vervalsching. Het is een eigenaardig feit, dat h# initiatief tot het nemen van wettelijke maatregelen tegen de wijnverval selling is uitgegaan van wijnbouwers en wijnhandelaars. De correctioneele rechtbank van Neuveville (kanton Bern) heeft leden van het «Leger des Heils", naar aanleiding van onlangs plaats gelui hebbende ongeregeldheden, tot gevangenisstraffen van een of twee dagri veroordeeld. Tevens zijn 15 burgers, die tot die ongeregeldheden aanleidiuj gegeven hebben, tot gevangenisstraffen van 15 dagen veroordeeld. Te Kopenhagen is dezer dagen een man ter dood veroordeeld, wegent het vermoorden van zijn pleegkind. Hij had voor de verpleging van lid kind eene som in eens ontvangen en het kind spoedig daarna vermoord. In Noorwegen is eene inzameling van gelden geopend, om daaruit de boeten te betalen, waartoe verscheidene ministers onlangs door het Noot sche gerechtshof zijn veroordeeld. Die inzameling is thans afgeloopen, hel vereischle bedrag, ongeveer 125,000 kronen, is bereikt. RFiLAKD. Zondag is het huwelijk van den grootvorst Konstantijn Konstantinowilscl met de prinses Elisabeth Van Altenburg plechtig voltrokken. Volgens de St. Petersburger Zeilung is de quaestie betreffende het heffen van een recht op buitenlandsche landbouwmachines en gereedschappen, ten bedrage van 50 kopeken per pud, in bevestigenden zin beslist. Slechts modellen zullen vrij van rechten mogen ingevoerd worden. De get bel 1 de lan I peti hij die dat ver hei hee lot luk vat wa die kat het ver Ziji me pet ree te wo pos I W< teg ons too Zij: ziji zei vet roll I tha me mg vat tij voe h LONDEN, 29 April. De regeering heeft besloten onmiddellijk afdoende maatregelen te nemen ter bevrijding van de bemanning van de Nisero, onder goedkeuring en medewerking van de Nederlandsche regeering. Een Engelsche strijdmacht zal tegen den Rajah uitgezonden en alle mogelijke middelen zullen aangewend worden om de vrijlating der gevangenen te verkrijgen. Men ver- zekert dat van de vijftien gevangen genomen matrozen vier overleden zjjn F=

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2