LEIDSCHE COURANT. 1884. WOENSDAG 30 APRIL. STADS-BE RICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. ID, zj valitei c C9 s-< cd X •- cd QQ 0} i 4 D o 155 12 85 57% 55 68 12374 92Ï4 533/4 91% 84% 84% 56% .00% 9094 56% 57 93% 09% 48 .25% 13% 24% 15% 18% 7 93% 15% 00 .02% .05% L28 46% 10% 20.71 11.6ft uslanl 1AM* W 102. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. v. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. C. Parmentieii en rechtverkrijgenden, tot hel oprichten van eene sajetververij in het perceel in de Oude Hoefstraat n°. 6 o. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 April. Door de Christ. Geref. gemeente alhier is, in plaats van d'. A. Van der Sluysnaar Franeker vertrokken, het volgende tweetal opgemaakt: dd. J. Van Andel, te Leeuwarden, en K. Van Goor, te Nieuwendijk. Het beroep zal den Aiea Mei plaats hebben. Ondanks het reeds vrij vergevorderd seisoen was gisterenavond in het lokaal «Ephraïm" een groot getal leden en genoodigden van de Leidsche Dilettantenclub te zanten gekomen ter bijwoning eener door dit gezelschap le geven tooneelvoorstelling. Door ontstentenis van den voorzitter riep de heer Van Klaveren der vergadering een welkom loe, met den wcnsch. dat een aangenamen avond zou worden doorgebracht en men niet zoude ver geten slechts dilettanten voor zich te zien. Vervolgens werden twee tooneelstukjes opgevoerd: «Mathilda of een vrouwenhart" en «De nasleep van een eersten echt." De eischen voor eene goede uitvoering van het eerste stuk zijn ver bazend groot; vandaar dat velen de keus wel wat gewaagd vonden. Die vrees werd evenwel voor een groot gedeelte beschaamd. Flink kweten de terlooners zich van hunne taak en leverden het bewijs van ijverige studie. Niet weinig droeg tot den goeden afloop bij het spel van haar die de titel rol vervulde. Hare poses in verschillende toestanden getuigden van eene opvatting der taak die zij had op zich genomen. Daterende toejuichingen vielen den vertooners dan ook ten deel. Dit was mede hel geval na de op voering van het tweede stukje, dat vlug werd afgespeeld en meermalen stol tot algemeene hilariteit opwekte. Jammer evenwel dat Blanche, de 48-jarige jonge dochterzich niet rechtstreeks zoo voordeed om den mannen aan wien men haar met geweld wilde uithuwelijken, bepaalde afkeer in te boezemen. Voldaan over het genotene bleef men nog langen tijd bijeen zich wijdende aan den dans. Ingevolge het voorschrift der wet van de vereeniging werd ook thans neder eene collecte gehouden; ditmaal voor eene weduwe met twee kinderen, welke in benarde omstandigheden verkeert. Hoe prijzenswaardig het ook tij hel aangename steeds met het nuttige te paren, meenen we niet onbe scheiden te zijn in bedenking te geven of die goede bedoelingen van de ver eeniging wel op den rechten prijs worden gesteld. Na eene krachtige opwekking toch van den zoorzilter bracht die inzameling slechts even 7 op. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag II. zijn er 50 bommen aangekomen. De besomming was f 50 a ƒ150 in 5 a 6 dagen. In denzelfden tijd werd besomd door de schelvischbooten /70 a 158 en door de kleine roeibooten ƒ25 a 30. Besleed werd voor groote tarbot 6 a 7, voor groote long/ 0.25 a 0.40, voor schel visch 0.20 a 0.30, voor bunschol /0.50 a 0.60, 'Hes per stuk; voor levend binnenlek 5 a ƒ6, voor droog idem 4.50 a 5.50, voor scharren /3 a ƒ4.50, voor garnalen ƒ1.25 a ƒ2.25, alles per ind, en voor zeesterren 6 a 7 per kar. Den 23,teD dezer zijn er twee schuiten van den reeder \V. Dubbeldam op de kol-haring-visscherij uitgegaan. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden: Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2' kl. bij de Rijkstelegraaf tonnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus a. s.leerlingen 'orden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. 2. Deze leerlingen kunnenna voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben dingen naar de betrekking van telegrafist 2e kl.aan welke betrekking aan- 'ankelijk eene jaarwedde van ƒ900 is verbonden. 3 Zij die zich aan het bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpenmoeten zich vóór of sub. 6P den SI1'"1 Juli e. k. bij bet departement van waterstaat, handel en nij verheid aanmelden. (Omtrent de vereischten en verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 29 dezer. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant van 29 April opgenomen prijscourant voor de aangifte ge durende bet 2de kwartaal 1884, van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Neder- landsch-Indië te heffen. Dezer dagen had in den Haag een examen plaats voor klerk bij de rijkstelegraaf. Van hen die zich daaraan onderwierpen, zijn thans naar volg orde van den gebleken graad van bekwaamheiddoor den minister van wa terstaat tot rijkstelegraafklerk benoemd: mej. A. C. Buss, P. J. Hillen, (J. Van Zwieten de Blom, C. C. Matveld, J. N. Lucas, M. A. W. Ruijtenburg, J. C. Plokker, A. P. Kooij, F. G. Van den Bosch, mej. E. A. Wildeboer, mej. A. M. Batke, J. W. Thoolen, W. H. L. Kasteel, F. Bouwman, W. Van Hoboken, J. L. P. A. Jherphanion, F. T. C. Remery, C. W. J. Schermelé, 11. C. Blokzijl en mej. C. M. C. Schoevers. liet stoomschip Padang, van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Pauillac. De Noord-Brabant, van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te Padang. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, wordt a.s. Don derdag in IJmuiden verwacht. Dr. J. Bosscha, directeur der Polytechnische school te Delft, die Neder land vertegenwoordigt op de te Parijs te houden conferentie voor de elec- trische eenhedenis derwaarts vertrokken. Van het. op kosten der Britsche regeering uitgegeven, werk van prof. Grant te Glasgow, bevattende plaatsbepalingen van 6415 sterren, gegrond op aan de Glasgowsche sterrewacht verrichtte waarnemingen van 1860 tot 1881, is in Nederland een exemplaar toeg 'n. -'■'«ehe ster rewacht; 2°. prof. Bakhuijzen; 3". dejUtrei akademie van wetenschappen te Amster Haarlem. Gelijk reeds vroeger werd medegede het graf van Conscience te Antwerpen eet uituoodiging van de hoofdcommissie te ,v. lande eene commissie gevormdom voor dit doel gelden in ie u. commissie bestaat uit de heeren: H. P. G. Quack, H. de Veer en J. N. Van Hall te Amsterdam, Jan Ten Brink te 's Gravenhage, H. J. A. M. Schaepman te Driebergen, Hezemans te 's Hertogenbosch en Franquinet te Maastricht. Gisterennacht brak een hevige brand uit in een perceel in de Groote Houtstraat te Haarlem, bewoond door eene dame met eenigekinderen. Een meisje van 13 a 14 jaar was in nachtgewaad op den zolder gevlucht en werd van daar langs de reeds brandende ladder gered. Het geheele achtergedeelte van het huis is uitgebrand. -- In het reisplan der keizerin van Oostenrijk is eenige verandering geko men. H. M. kan eerst a. s. Woensdag of Donderdag te Amsterdam worden verwacht. Een 29-jarige koetsier, die den 28,ten Februari 11. bij vonnis der recht bank te Amsterdam, wegens diefstal eener portemonnaie met ƒ40.tot 183 dagen celstraf veroordeeld werd, kwam in hooger beroep en stond den 21e0 April II. voor het gerechtshof te Amsterdam opnieuw terecht. Hij was aan geklaagd van na afloop van een bal in den parkschouwburg, toen hij een familie naar huis had gebracht, zich bedoelde portemonaie, dien hjj in zjjn rijtuig had gevonden, le hebben toegeeigend. Vervolgens dronken op stal komende, was bij in eene krib gaan liggen slapenen toen daarop de eigenaar bij den stalhouder zijn verlies was komen aangeven, had deze zijn slapende koetsier doen onderzoeken en de portemonnaie gevonden. Wakker geworden ging beklaagde echter zelf, toen hij zijne portemonnaie miste aangeven dat hij zelf bestolen was, maar werd terstond op het bureau door den commissaris aange houden. Beklaagde ontkende ook voor het hof hetgeen hem was ten laste gelegd en werd door mr. Haas verdedigd, die aanvoerde dat de kwade trouw niet was bewezen, hetgeen o. a. bleek uit zijne aangifte, daar hij het voor werp wel voor den eigenaar had kunnen bewaren, die het in het rijtuig had laten liggen. Bij arrest van gisteren werd het vonnis der rechtbank be vestigd. Door de afdeeling Houtrijk en Polanen der Holl. Maatsch. van Land bouw is besloten, op de Internationale Landbouwtentoonstelling, te Amster dam, eene collectieve inzending te doen van akkergewassen en zuivel, bjjeen te brengen door de leden der afdeeling. De treinrangeerder O. aan het station te Bussum had gisteren bij het aaneenhaken van de waggons aan de locomotief het ongeluk tusschen de

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1