BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Staatsblad n°. 249), hare eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage, den 16tD Juni 1884. Nadere bijzonderheden worden iu de Staatscourant van heden medegedeeld. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 25 dezer zijn opgenomen staten bevattende de statistiek van de Rijnvaart over 1883. Bij de op 23 en 24 April te 's Gravenhage gehouden acte-examens voor lager onderwijs, werden voor de acte als onderwijzer 15 candidaten geëxa mineerd. 4 werden afgewezen en toegelaten 11, nl. de heeren: Ph. Th. Save- nije en D. B. A. J. Brugma, van Rotterdam; II. Klijn, C. H. Bakkes, K. P. M. Elberg en A. Ubben, van Schiedam; A. Van Gemeren, van Bijsooid; J. Betikelman, van Zwartewaal; L. Van Piooije en J. Van der Stelt, van Spij- kenisse, en G. Van Bant, van Stolwijk. Het stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Java. arriveerde heden te Marseille. De Macassar, van Amsterdam naar Java. arriveerde heden morgen te Aden, zal kolen innemen en de reis voortzetten. De Prinses Wilhelminavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 24 April. De Prins Hendrik, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 24 April. De Prins van Oranje, vau Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 24 April. Naar de IV. R. Ct. verneemt, heeft de conferentie van de buitenlandsche consuls-generaal, den 2lsl,D dezer le Cairo gehouden beslotenden voorzitter van den ministerraadNubar Pachate verzoeken om de bestaande voorschriften ten aanzien van de quarantaine streng te handhaven. Ook de Engelsehe consul- generaal Baring stemde voor dat besluit, maar raadde toch aan, alle voorba rige handelingen te vermijden. Naar de IV. R. Ct. verneemt, is de heer dr. A. G. Van Hamel te Parijs, benoemd lot professor te Groningen. De Amstelbode meldt, dat d'. Schaepman, lid der tweede kamer, door de universiteit van Leuven benoemd wordt tot dr. philosophiac et lilt. ho noris causa. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden gemeenteraad is door burg. en weth. een voorstel ingediend om pogingen aan te wenden tot vereenigtng van Delftshaven met deze gemeente. Door de afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst is aan den heer Johan Vlaanderen, bouwkundig opzichter te Leiden, het getuigschrift der afdeeling mei eene premie van ƒ50 toegekend, zijnde de hoogste belooning, bedongen bij de iiitgeschieven prijsvraag: //de betimmering en decoratie van eene eetzaal in een woonhuis van den eer sten rang". In een der hötels te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag een brutale diefstal plaats gehad. Een reiziger had in de haast bij zijn vertrek zijn portefeuille achtergelaten, bevattende een bankbiljet van 200, een van ƒ100, een van ƒ60 en een acceptatie van 100 op de broodlabriek «Mercuries" te Am-terdam. Ai de bankbiljetten waren gemerkt T Van der Does, pianohandel, Amsterdam 16/4/84. Door deze aanduiding gelukte het de politie, na ijverige uaspo- ringen, den hoofddader en zijn medeplichtige, twee Duitsche kellners, te arresteeten. Zij hadden de portefeuille aan de Vlasmarkt in het water ge worpen en hel bedrag gedeeltelijk besteed voor een nieuw pak, een gouden horloge, wandelstok enz. en in bordeelen vertoefd. Er wordt nog vermist de acceptatie en een bankbiljet van /100. Te Amsterdam werd heden ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wert- heim getrokken: de seriën 11 lot en mei 15, elk van 265 nummers in de verloting der Intern. Kolon. en Algem. Uitvoerhandel-Tentoonstelling. Aan serie 11 valt ten deel groep 13, serie 12 groep 15, serie 13 groep 11serie 14 groep 12, serie 15 groep 14. De volgorde der prijsuummers is over alle serien. De uitslag is als volgt: De prijzen ter waarde van: 10.000 frs n°. 97196; 5,000 frs. n« 86852, 86542; 4.000 frs. n°. 187742; 3000 n°. 69458; 2.000 frs. n°. 82811. 185059; 1.000 frs. n». 177075, 174384, 72216, 9893, 44799, 22766, 122695, 42778. 46579, 151383. 9651, 139489. Aan de R. K. ziekenverpleging te Amsterdam is eene som van zeven dui zend gulden vermaakt door iemand, die onbekend wenscht te blijven. Door wjjlen den heer J. F. Asma, in leven emeritus predikant te Schiedam, is een leeaat van 1000 besproken aan de diaconie der hervormde gemeente te De Rijp. Langs onze kust hebben eergisteren ernstige ongeregeldheden plaats ge grepen tusschen Engelsehe en Hollandsthe visschers. Enkele vaartuigen kwamen met averij te Nietiwediep binnen. De Arnhemsche volksgaarkeuken, eene particuliere onderneming, bleek gisterenochtend met de noorderzon verdwenen te zijn. Ten huize van den 27-jarige C. L. uit Zaamslag. verdacht van diefstal op den tweeden Paaschdag in den Margaret ha-polder, werd een bedrag van ruim /9000 bij de huiszoeking onder den grond gevonden, terwijl in het huis waar de diefstal gepleegd werd nog ƒ24,000 onaangeroerd zijn gevonden. Te Teteringen is zonder bekende oorzaak een dennehosch in brand geraakt aan den groolen weg Breda—Oosterhout. Aangewakkerd door den feilen N.-O. wind, werd in korten tijd een uitgestrekt boscli en veel heide vernield. Door vereende krachten gelukte het den voortgang van liet vuur te verhinderen vóór het eene aldaar gelegen bouwplaats had bereikt; ware dit niet bij tijds geschied, dan zou een aanzienlijk deel der bebouwde ge meente eene prooi der vlammen zijn geworden. Bij den landbouwer.!. Van Giffen, leUden. stierven Zaterdagmorgen plot seling vier koeien na elkander, terwijl een slier en een hokkeling gelijke ziekte verschijnselen als de gestorvene vertoonden. Uit hel onderzoek van den rijks veearts Mingels, te Osch, bleek, dat deze koeien gestorven waren tengevolge van taxus-vergiftiging. De boer had zijn vee gestrooid met het snoeisel van een taxusheg. Bij velen schijnt het nog onbekend te zijn. dat taxus boccata een zeer snelwerkend vergift is voor herkauwende dieren. Sedert eenigen tijd is men te Maastricht drn bezig met het groote voorportaal van den zuidwestelijken kant der St. Servaaskerk weer in te rich ten tot hoofdingang. Van de zich in dat voorportaal bevindende standbeel den en ornamenten worden afgietsels genomen, die in het museum aldaar geplaatst zullen worden. Veel daarvan is erg verminkten beschadigdeven eens wordt eenheid van stijl gemist. De H. Ct. verneemt, dat later het geheele voorportaal zal hersteld worden, en dat dit het rijk op niet minder dan eene halve ton zou te staan komen. 's GRAVENHAGE, 25 April. Door Z. M. is aan P. J. Van der Burgh Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Berkel en Rodenrijs, en tot burgemeester dier gemeente benoemd A. 0. A Van der Meer de Walcheren. Door Z. M. is aan den hoofddirecteur van de rijkstelegraaf bij het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid W. U. A Staring, op zijn ver zoek. met ingang van 1 Juli 1884 een eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem gedurende een tijd vak van ruim 52 jaren aan den lande bewezenen is aan C. J. B. De Pu thier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der poster| lc klasse. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is met eenparii stemmen aangenomen tiet ontwerp van wet regelende het staatstoezicht de krankzinnigen, en met 26 tegen 10 stemmen, na langdurige discussie,1 ontwerp de bevoegdheid gevende tot ontmunting van 25 millioen aan ziltj zoomede het ontwerp tot uitgifte van 5 tnillioen aan muntbiljetten. Naar wij vernemen zal de tweede kamer der staten-generaal niet tg 12 Mei hare werkzaamheden hervatten. Gisteren verscheen voor het gerechtshof alhier de Rotterdamsche kj toorbeiliende VV. T. G. B.. wien wordt ten laste gelegd: misbruik van tg trouwen twee malen gepleegd en valschheid in geschrifte. Van Sept. l|jj tot Jan. 1884 was beschuldigde, aanvankelijk tegen een tractement vanƒ21 en later van /300. in dienst der firma H C°. Een zijner patroons stel hem in November 1882 eene som van ƒ89 ter hand. ter voldoening van namens de wed. R aan te bieden quitautie wegens kantoorhuur. In plai hieraan gevolg te geven, eigende bij zich de gelden toe en stelde de qi taut ie. door haar van het stempel zijner patroons te voorzien, betaalbaar! de hh. Mees en Zn., die de gelden aan de eigenares van het kantoor uilt taalden. Besch. verantwoordde zich tegenover zijne patroons met te zeg! dat hij de quiiantie verloren had en de wed. R. werd bereid bevonden duplicaat te verstrekken. Drie maanden later werd besch. wederom e gelijk bedrag tot hetzelfde doel ter hand gesteld, maar ook nu betaaldeI de quitantie niet en handelde er mede evenals de vorige maal; het geld li hij reeds ten eigen bate aangewend. Om deze oneerlijkheid zooveel mogelj te bedekken maakte hij eene quitantie. onderteekende haar met de gewot handteekening der kantooreigenares en bood ze zijn patroons aan, wat door deze in den waan verkeerden, dat de huur behoorlijk was voldat Later, bij de ontvangst der rekening-courant van de hh Mees kwam: oneerlijkheid van den bediende aan het licht en bleek tevens, dat hij ai: nog aan meerdere feiten had schuldig gemaakt, die hem nu echter niet wi den ten laste geRgd, hetgeen door besch. werd bekend. Advocaat-generi mr. Bijleveld reqnireerde eene veroordeeling tot 14 maanden celstraf, twi boeten van 12 50 en twee van ƒ50. De verdediger, mr. ridder Van Rij pard, drong aan lot het opleggen eener lichtere straf als door het opet was geeischt. Uitspraak aanstaanden Zaterdag. De voormalige minister van marine Geerling zal, zoodra zijne on; steldheid geweken is, tot herstel van gezondheid naar eene buitenlandse! badplaats vertrekken. De hoofdingenieur J. A. De Gelder, lid van den raad van Indië, gisteren via Marseille naar Oost-Indie vertrokken. KELGIK Op het grondgebied van Elanger, in Henegouwen, is eene verschrikkeljjl misdaad gepleegd. Op den spoorweg van Dour naar Quiévrain heeft men! lijk gevonden van zekere vrouw Cliquet. Het slachtoffer was een oort gerukt, en het droeg sporen van talrijke stokslagen Het parket van Bert heeft een onderzoek ingesteld. Vrouw Cliquet was 40 jaar oud en moei van zes kinderen. ENGELAND. Lord Granville zcide in het hoogerhuis, dat de Association interna) nale alricaine door den koning der Belgen is opgericht, niet als vorstma als particulier persoon, en met een mcnschlievend doel. ofschoon hij(Gra ville) gelooft, dat de oprichting niet volkomen vreemd is aan handelsoo merken. De bedoelde verceniging kan eene groote uitbreiding erlangen, li gevolge van Stanley's geestkracht en omdat de Vereenigde Staten van Noot Amerika hare vlag hebben erkend als die eener bevriende mogendheid quaestie van hare erkenning door Grool-Brittannië is door de Brilscherege ring nog niet in overweging genomen. De heer Gladstone deelde gisteren in het lagerhuis mede, dat Berl in gevaar verkeert. De regeering heeft ten opzichte van den toestandwait die stad zich bevindtvoorstellen van de Egyptische regeering ontvangt! de aard van het daarop gegeven antwoord kan echter in het belang vand< openbaren dienst vooralsnog niet opgegeven worden. De minister herhaald dat de stelling van generaal Gordon geen gevaar biedt. De regeering erkt ten volle de verplichting, voor Gordon's veiligheid te waken. Deze erkennii brengt natuurlijk mede, dat de regeering in staat moet zijn zich van in verplichting te kwijten, zoodra de gelegenheid zich aanbiedt. De heer Childers heeft gisteren zijn millioenen-speech gehouden. Het laab dienstjaar biedt een overschot aan van 200 000 De staatsschuld is mei millioen verminderd. De raming voor bet volgende dienstjaar is: uitgan 85"4 millioen. ontvangsten 85millioen. Door eene kleine wijziging int belasting op de huurrijtuigen is het overschot tot op 240.000 geredaceei Aangezien de meeste in omloop zijnde gouden muntspeciën haar gewicht vu loren hebben, stelt de minister de intrekking voor der hallpondslukkene hunne vervanging door tienshillingstukken, welke slechts het negen-tieai aan gondgehalte der tegenwoordige munt zullen hebben Hij stelt ook eet rente-vermindering der staatsschuld voor; hij vraagt namelijk machtiging» de 3 pCts. consols a pari af te lossen, of ze naar de keuze der houders tegen 2% pCts. (van driemaandelijksche coupons voorziene) consols die» vóór 1905 aflosbaar zijn, a 102 per 100 af te lossen. Hij wenscht verdt gemachtigd te worden, om 2ya pCts. consols aan te bieden 108 per 1W 3 pCts. Te Dublin werden Dinsdag in 't Phoenixparkvlak bij de plaats wat lord Cavendish en m'. Burke door de Fenians werden vermoord, biljetli met zwarte randen uitgereikt, waarop met bloedroode letters de woord! gedrukt waren//de ontembare onverwinlijken zullen wraak nemen. G« bcscherme Ierland!" Aan ieder biljet was aan een groen lint een gevuldept troon gehecht. De rivieren in Maine en Mussachussetts zijn sedert eenige dagen» onrustbarende wijze gezwollen. Op vele plaatsen zijn de dijken wegp spoeld, sleden en dorpen in de valleien gelegen, onder water zettende. I Penscot zijn twee groote fabrieken vernield. De inwoners vluchtten verschrik naar de hoogten. Te Worchester werken honderden arbeiders aandedijket Het water in de rivier staat hooger dan de daken van sommige huizen. Uit het gezonken stoomschip Danrel Steinmann werd door duikel niets geborgen dan eenige bundels ijzeren vlechtwerk. Het wrak ligt tul in deuzelfden toestand en is nog niet gebroken. FRANKRIJ K. Figaro zegt dat de Transvaalsche deputatie een handelstractaat tuf Frankrijk komt voorbereiden en dat het verder haar streven isde sympatic

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2