LEIDSU COURANT. STADS-BERICnTEN, 1884. ZATERDAG '26 APRIL. BRAND TE HILVERSUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen bij deze ler algemeene kennis, dat door ben nog is omvangen ten behoeve van de door den Drand te Hilversum getreden huisgezinnen van D. H. &C. een bedrag van ISO en van ar. ad. ÏO. Rurgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER. Rurgemeester. Leiden, 25 April 1884. E. KIST, Secretaris. 8 Bk l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. tl zonder lij he nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere rege! meer 25 cents, groote'letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Maandag 28 April 84, des namiddags te twee uren. Punten van behandeling: Suppletoire slaat van begrooting en staat van al- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883. van het stedeljjk werkhuis (n 54). 2°. Stalen van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883, van de dienstdoende schutterij (54). Idem van het evangelisch Imhersch wees- en ondeliedenhuis (54). Voordracht tot het verleenen van eene gratificatie aan den concierge- gemeentebode C J. La Rivière (56). 5'. Idem lot benoeming van eene commissie, ten einde een onderzoek in te stellen aangaande den toestand der Leidsche tramway-maatschappij enz. (55). Benoeming van de commissie bovenbedoeld. BINNENLANDS CHE BERICHTEN. LEIDEN. 25 April. Burg. en welh. dezer gemeente hebben aan den heer A. Aandewiel, aannemer te Katwijk aan Zee, als laagsten inschrijver bij de Maandag jl. gehouden aanbesteding, gegund het verrichten van diepwerken in de stads grachten. voor de som van ƒ2840. - Ter aanvulling van het bericht der Londensche correspondent van de fl.Cf., gisteren door ons medegedeeld, zijn wij van goederhamt in slaat ge- sield te kunnen mededeelen, dat op dc Health Expedition te Londen door burgemeester en wethouders dezer gemeente zijn ingezonden: drie teeke- ningen van een schoolgebouw voor lager onderwijs voor 372 leerlingen; zes leekeningen van de nieuwe hoogere burgerschool voor meisjes voor 150 leer lingen, met vier teekeningen van schoolmenbelenzes teekeningen van het nieuwe gymnasium voor 150 leerlingen, met acht teekeningen van schóól- meubelen, welke stukken te zamen eene oppervlakte innemen van 8,4040 M2. Biervoor is door de directie der tentoonstelling op aanvrage van het ge meentebestuur de noodige plaats beschikbaar gesteld. - Door het kiescollege der Nederd. llerv. gemeente is heden het volgende zestal geformeerd: dd. C. P. N. Pikaar, te Overscbie; G. H. Van Kasteel, te KollumG Ringnalda, te (Uilenbroek; J. A. Van Heijningen. te 's Graven deel; P. Deetman, le Amsterdam, en E. A. Lazonder, te Zegveld. - Door d8. E. César Segers is. als lid van de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk, een schrijven gericht aan de hoogleeraren der iheologische faculteit tan de Leidsche universiteit, naar aanleiding van hunne gemaakte bedenkin- tegen het vaststellen van het formulier van belijdenis voor de aanko mende predikanten in de Ned. Herv. kerk. Nadat schrijver heeft aangetoond, lal ook hij een voorstander is van academische opleiding voor aanstaande proponenten en van meerdere vrijheid zelfs dan de reglementen thans toe kennen, geeft hij zijne verwondering te kennen over de woorden in het schrijven van genoemde hoogleeraren vervat: »Wat baten vrije studie en eigen ouderzoek, als te voren wordt vastgesteld, tot welke slotsom men moet komen?" Was die vraag uitgegaan van de kerkelijke hoogleeraren, die juist die vakken doceeren, waarin het eigenaardig kenmerk der Hervormde kerk zich afspiegelt, hij had zulks kunnen begrijpen, maar uit den mond der hoogleeraren eener rijks-universiteit, dit bevreemde hem. Vervolgens wordt den schrijver de vraag behandeld of de theologische faculteit aan de fijks-universileit nog ten dienste der Ned. Herv. kerk in het bijzonder, of tel tot vrije en zelfstandige beoefening der godsdienstwetenschap in het alge meen is? Het laatste wordt door hem bepaald aangetoond. Na uiteenzet- Bug van vele gemaakte bedenkingen en in liet midden te hebben gebracht Bet gevoelen van den hongleeraar J. H. Schollen over deze thans aan de «fde zijnde zaak, waar hij zegt: //Geene kerk zonder belijdenis. Hare over ging uit te spreken, de beginselen vast te stellen lol wier erkenuing ieder 'id gehouden is, is een recht, dat aan elke maatschappij behoort en met de '«loochening waarvan, de kerk haar karakter als godsdienstige vereeniging met de daad zou opheffen. Meent iemand, dat het algemeene en formeele beginsel, hetwelk in het gemeenschappelijk streven naar waarheid gelegen is. voldoende kan zijn, ter vestiging van den kerkeljjken band, ook zonder dal eenig resultaat uilgesproken wordt, hij vergeet dat de Gereformeerde kerk eene Christelijke is, die met de erkenning of verwerping van zekere positieve grondwaarheden slaat of valt." Schrijver toont ten slotte aan de heilige roeping die de leden der synode hebben te vervullen tegenover de kerk, de maatschappij en tegenover God en Christus en besluit aldus: »Aan li. hooggel. heeren. overeenkomstig uwe roeping en den lust uwer harten, blijve de zuiver wetenschappelijke opleiding onzer aanslaande Evangeliedie naren maar de synode en de hooge kerkbesturen moeten toezien, dat niemand tot de Evangeliebediening worde toegelaten, dan die verklaart Gods Woord, vervat in de Schriften des 0. en N. Verbonds, van harte te gelooven, in geest en hoofdzaak met de formulieren van eenigheid in te stemmen, en die belooft den ganschen raad Gods, inzonderheid Zijne genade in Jezus Christus, als den eenigen grond der zaligheid, te verkondigen. Dan bljjft ieder bin nen den kring zijner roeping en bevoegdheid, ten nutte van wetenschap en kerk beiden." Tegen den lampenist der Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij J. De V. is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het toebren gen van slagen aan den werkmeester der maatschappij De K. Door de politic is naar de gevangenis te 's Hage overgebracht de dienst bode E. S.die zich in haren dienst, ten nadeele van den broodbakker v. d. M.schuldig heeft gemaakt aan diefstal van geld uit de winkellade. Personen die deze week hun huwelijksreisje maakten verklaren dat het in Duitschland en België op onderscheidene plaatsen gesneeuwd had. Zuidelijker hadden zij ook veel koude ontmoet. Men schrijft ons: De Berlijnsche professor, die in Februari voorspelde dat in Maart nog strenge koude te wachten stond, had zijne voorspelling eene maand moeten verschuiven en hij ZjU het van de duizend-en-een voor spellingen, die gedaan worden, gewonnen hebben. Dat op eene zoo buiten gewone warmte omkeer zou volgen lag buiten twijfel bjj ieder, die eenigs- zins met het landleven vertrouwd is, doch zoo buitengemeen als het in de laatste acht dagen met een scherpen oostenwind gevroren heeft, verwachtte niemand. De tuinder, die bevreesd was dat zijne groenten te hard zouden groeien, zoodat hij te veel op eens zonder waarde zou krijgen, ziet zich nu deerlijk teleur gesteld en heeft evenzeer te veel op eens verlies aan bevroren aardappelen en ander gewas. Meer dan stilstand, eene reuzenschrede ach- lerwaarts is in de natuur ontstaan. Bloeimaand zal zich niet groenend en bloeiend voordoen met al de bevalligheid der (rissche, herlevende kracht, anders aan de schoonste der maanden eigen. Om zijn verjongd leven kan Mei dit jaar geen aanspraak maken bezongen te worden. Zeer veel bloem en blad toch zijn verschrompeld en werden oud voor hun tijd. Gelukkig is er nog veel geboomte in knop, dat op den terugkeer der lente wacht, om zich te ontwikkelen. Waren de trekvogels, verlokt door eene zoo vroeg ontluikende natuur, niet lang reeds overgekomen, zij stelden hun tocht nog uit. L'ne hirondelle ne fait pas le printempsof de zwaluw is eene ver dwaalde en waarlijk deze vogel is voorzichtig genoeg om zich door zijne komst niet te overhaasten. Was er de ooievaar niet. hij liet zich nog wach ten, maar terug te trekken terwijl het nest reeds bezet is, gaat niet. En dan wordt inzonderheid de ooievaar altijd als lentebode begroet; als de ooievaar komt is het gewonnen Toch blijft hel ontegenzeggelijk waar en telkens getuigen daarvan de voorbeelden, dat de trekvogels zich naar het weer regelen. De verblijdende terugkomst van den ooievaar gaat met fraai lenteweer gepaard, maar de vogel voorspelt daarmede hoegenaamd niets. In het vorige jaar kwam hij reeds in Februari, maar hij trok af toen het in Maart winter werd. De zwaluw hield zich bijna tot December in het Gel- dersche op, want het herfstweer bleef zeer zacht, bijgevolg was er geen gebrek aan aas. Op het hooggelegen weiland begint het vee naar gras te zoeken, terwijl het op de laaggelegen weiden sterk vermindert. De koeien hadden het goed, maar de strenge koude, vooral van den nacht, heeft het melkvee in de opbrengst doen afnemen. Zooals het doorgaans gaat waren de weilanden met Kerstmis betrekkelijk groener dan nu beloken Paschen en verandering van temperatuur is nog niet nabij. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbendendat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Ne derland van het groot-ambtenaarsexamen, bedoeld bij het kon. besluit van 29 Augustus 1883 nn. 25 {Nederlandsch Staatsblad n". 133 en Indisch

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1