te bemachtigen en stak daarmede een papier in brand. De vlam van het papier vatte het boezelaartje van de kleine, die schreiend naar builen liep. Toen men haar ter hulp kwam, was het kind reeds met brandwonden aan het gezicht overdekt. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind eenige uren daarna bezweken. Naar de Zw. Ct. verneemt, is bij het afnemen der balklagen tegen het gewelf in het zuid-oostelijk schip der Grnote Kerk te Zwolle eene fraaie muurschildering ontdekt. Voor het oogenblik moet er echter geen uitzicht bestaan, dat er vooreerst aan eene verdere ontbtooting en herstelling dezer fresco's kan gedacht worden. Daarvoor vordert de restauratie van hel ge- heele gebouw overigens reeds tc veel geld en te veel tijd. Is die restauratie eenmaal afgeloopen, dan zijn er misschien middelen te vinden, om ook de kerk inwendig, nog meer dan nu reeds geschieden kan, in overeenstemming met haar oorsproukelijken vorm te brengen. De Tilb. Ct. meldt, dat onder Tilburg een heidebrand is ontslaan, waardoor ongeveer 25 hectaren zijn verbrand. Hetzelfde had plaats in de Oude Lei, onder die gemeente, waar 3 a 4 hectare zijn vernield. Maandagavond is op de steenbakkerij van den heer J F. Tak Brouwer onder Nieuw-Staveland door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in het machinegebouw, dat geheel is afgebrand. Van Middelburg zijn nog spuiten daarheen gerukt, doch behoefden niet meer in werking te worden gebracht; de spuit van Nieuwland had reeds de noodige diensten bewezen. Alles was verzekerd. Twee zusters op gevorderden leeftijd, die sinds ettelijke jaren ondersteund werden door de diaconie der Herv. kerk te 's Heerenhoek, leefden in den allerellendigsten toestand. Dezer dagen nu stierf de eene en in haar bezit werd eene som van 18 gevonden. Men begon nu te vermoeden, dat de andere misschien ook geld had, ondervroeg haar en kreeg eindelijk toestem ming om haar kast te doorzoeken. En men had zich niet bedrogen: ruim f 910 werd te voorschijn gebracht. Op den tweeden Paaschdag werd bij M. N in de gemeente Zaamslag, uit eene gesloten kist, welke op den zolder staat, een kistje ontvreemdin houdende ruim ƒ9000. Door de marechaussee te Terneuzen werd eergisteren aldaar in het kantonnale huis van bewaring overgebracht C. L., in de ge meente Zaamslag woonachtig, als verdacht dien diefstal te hebben gepleegd. Naar men zegt, moet hij reeds tot bekentenis gebracht en het geld bij hem in de schuur gevonden zijn, terwijl het ledige kistje in de weide begraven was. Uit Wagenberg, bij Breda, werd onlangs medegedeeld, dat een zestien jarige jongeling van daar afkomstig en te Antwerpen in betrekkingvermist werd. Vol angst en zorg, dat hem een ongeluk zou overkomen zijnzochten zijne ouders overal, maar te vergeefs, totdat zij verblijd werden door een geruststellend bericht uit Parijs, dat hun zoon zich aldaar ophield. Volgens berichten uit Curasao van 28 Maart is aan den adjunct-com mies M. S. Lansberg, tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof naar Nederland voor den lijd van ecu jaar verleend. In particuliere brieven uil Venezuela, zegt de Cutap. Cour., wordt medegedeeld, dat de 30 pCt- differentiëele rechten zullen worden opgeheven, tengevolge eener overeenkomst tusschen Venezuela en Groot-Brittannië, dat van zijnen kant de rechten dier republiek op het eiland Palos zal erkennen en tot eene regeling der grenzen van Guayana overgaan. '8 GRAVENHAGE, 24 April. Door Z. M. zijn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de luitenant ter zee le kl. der Deenscbe zeemacht Andreas Peter Hovgaard, laatstelijk bevelhebber van het Deensche stoom- en poolschip Dymphna, en de heer Augustin Gamel, reeder van voornoemd schip, beiden te Kopenhagen. Door Z. M. is aan de artsen dr. Anton Stichl, geboren te Marburg, d'. Max Adolph Theodor Handel, geboren te Landsberg, en Otto Alexander Steinmüller, geboren te Leipzig, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uilzondering van oorlogsvaartui gen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. De heer J. Germain, benoemd tot vice-consul der Nederlanden teCaiffa en Saint Jean d'Acre, is in die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. De heer F. A. J. Stiehl, benoemd lot vice-consul der Nederlanden tc Wiborg, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Bij besluit van gedep. staten van Gelderland van 16 April 1884 n». 29, is verklaard, dat F. Hoebens, ontslagen hootd der gesubsidieerde bijzondere school te Azewijn. gemeente Bergh, de bevoegdheid lot het geven van lager onderwijs heeft verloren. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer heeft de heer Mulder te kennen gegeven, dat hij morgen aan de regeering inlichtingen zal vragen omtrent de actueele positie der regeering in zake het Congo-tractaat. Na langdurige discussie is met 26 tegen 10 stemmen aangenomen een vo»rstel van den lieer Ruigers, tot aanvulling der wet nopens het Merwedekanaal. De minister schatte het eindcijfer der uitgaven voor dit kanaal op 15 millioen, behalve 1 millioen ingevolge het voorstel van den beer Rutgers. Vervolgens werden aangenomen de beide onteigeningswetten voor het Merwedekanaal en de wijzigingen in de rechterlijke wetten noodig voor de invoering van het strafwetboek. Een gegoed landbouwer uit Serooskerke, L. M. geheeten, een man die nog al losbandig leeft en zich aan misbruik van sterken drank overgeeft stond heden voor het gerechtshof te 'sGrarenhage terecht, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. In den nacht van 23 op 24 December jl. tegen den ochtendstond werd hij ontdekt in een bakkerswinkel te Mid delburg over de toonbank gebogen en met zijne band in de geldlade. Ter stond door den bakker gegrepen, zeide hij, niet gestolen, maar genomen te hebben, doch zich slechts centen tc hebben toegeëigend. De bakker ver miste dan ook, behalve ander geld, eene partij centen, o. a. een rolletje van 50 stuks gewikkeld in een papiertje, dat uiterlijk goed te onderkennen was en dat later uit den broekzak van tiesch le voorschijn kwam. Niettegen staande deze aanwijzing van schuld, nader onder eede bevestigd, ontkende de bescli. zich aan dielstal te hebben schuldig gemaakt. Adv. gen. mr. Bijleveld was evenwel van oordeel, dat het bewijs van schuld in deze voldoende doot getuigen was gestaafd en eischte eene vei oordeeling tot 1 jaareenzame opsluiting lie verdediger, mr. ridder Van Rappard, was van rmening, dat niet bewezen was, dat besch. zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt en concludeerde daaiom tot diens vrijspraak. Aanst. Zaterdag uitspraak ln 's hofs correctioneele lereciitzitiing werd uitspraak gedaan in de zaken van B. V., uit Papendrecht, wegens diefstal van melk, lot 3 maanden, en], v. L., uit Delft, ter zake van verwonding van een politieagent, tot 1 jaar celstraf. De Belgische gezant, baron d'Anethan, vertrok heden per Hollandsche spoor van 1 uur naar Brussel. Z. Exc. zal. naar wij vernemen, geruimen aldaar verblijven. - In eene gisteren gehouden vergadering van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde werd o. a aangaande de duinbeplauting aan de vergadering kennis gegeven van een geschenk, door den tuirgemeesier van Nourdwjjk-Bintien aangebo den. bestaande in 2000 sparreboompjes hem rechtstreeks uit Noorwegen toegezonden, welke door de commissie voor de beplanting in dank waren ontvangen en zullen worden geplant. De burgemeester had medegedeeld, dat hij zelf reeds 21000 van die boomen had doen aanplanten. - - De leden van de Vereeniging van Christ, ouderwijzers en onderwijzeres sen. die den 3° en 4° Juni hier ter stede in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen zal vergaderen, zullen uitgenoodigd worden, om tegenwoor dig le z: n bij de onthulling van een monument, dat de familieleden van wijlen den heer Groen van Prinsterer op het kerknof /'Ter Navolging" te Sclie- veilingen he-ben opgericht. v. Z. en 's Gr.) Een huzaar, sedert eenige dagen vermist, werd gisteren opgevaiiges en naar de hoofdwacht overgebracht. Hij wist daar echter uit te breken en rij zijne dulcinea in de Bagijnestraat te komen. Ook daar werd door patrouille' en politie achienoigd. In politiek vluchtte hij op hei dak eu bracht daar den nacht door. Hedenmorgen begaf lijj zich vrijwillig in arrest. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELO.IE, lil de gisteren door den senaat gehouden zitting heeft een der leden, dl beer Crocq. de regeering geïnterpelleerd over de deelneming van de mili taire macht bij de installatie van den bisschop van Namen. De minister van buiteul. zaken verklaarde, dat de regeering heelt gehandeld overeenkomsli; de regelen der hoffelijkheid, bij dergelijke plechtigheden in gebruik. Dt senaat heelt daarop met algemeene stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. In verband met de aanstaande feesten der Leuvensche alma matei wordt gemeld: dal 1200 personen zullen deelnemen aan den historische» stoet; dat voor de cavalcade reeds meer dan 80000 fr. bijeen is, en dat aai het feestmaal 800 gasten zullen deelnemen. - De eerste Belgische vrouwelijke dokter, mej. Isa Van Diest, is dezer dagen te Leuven gepromoveerd in de genees- heel en verloskunde. Zij ha] reeds aan de hoogeschool te Bern het doktersdiploma in die wetenschappei verworven. In het dorpje Beerst heeft een hevige brand gewoed. Een der woningen die de prooi der vlammen is geworden, werd bewoond d.ior een gezin mei twee kinderen, het eene vier jaar en hel andere negen maanden oud. Alle pogingen, die de ongelukkige ouders aanwendden, om hunne kinderen te redden, bleven vruchieloos; de arme kleinen werden levend verbrand. Dt ouders hebben insgelijks brandwonden bekomen. ENdELAND. Het plan bestaat te Esher een gedenkteeken in de kerk op te richten ter herinnering aan den hertog van Albany. Voor de «Hibbert Lectures", die verleden jaar gehouden werd doot prol. Koenen van Leiden, is dit jaar uiigenoodigd de hoogleeraar Albert Reville van het Collége de France. Maandagavond opende de heer Réville in Si. George's Hall (Langham place) te Londen zijne voordrachten over "de oude godsdiensten van Mexico en Peru". Uit goed ingelichte kringen verneemt de Pall Mall Gazette, dat hel gouvernement te Berber zal kunnen standhouden, wanneer het dadelijk hulp verkrijgt. Overeenkomstig de onlangs door den senaat te Washington in geheime zitting aangenomen resolutie, heelt Frelinghuysen de vlag der Association Internationale Africaine erkend als die van een bevriend gouvernement. Te San Miguel hebben de Apache-Indiaiu n een inval gedaan, waarbij zij twaalf mannen en vrouwen vermoordden. Later overvielen zjj in de nabij heid der stad een karavaanwaarvan zij vijf personen doodden. FRANKRIJ H. De minister van marine en koloniën zal bij de weder bijeenkomst der kamers twee credielen aanvragen bij de vertegenwoordiging, een ten behoeve van Tongkin, het andere voor Madagascar. Het bedrag van het eerste ere- diet schijnt nog niet vastgesteld te zijn, dat voor Madagascar is gebracht op 4.700 000 ir. Hel vertegenwoordigt de uilgaven voor het onderhoul der iroepen gedurende liet geheele jaar 1884, voor de scheepsdivisie die om Madagascar kruist en voor de versterking, die ter bezetting van eenige punten des eilands derwaarts gezonden is. In het geheel heeft Frankrijk thans ell oorlogsbodems aan de kust van Madagascar. De troepen van hel expeditie korps zuilen vermeerderd worden tot 3100 man. La Patrie zegt. dat de regeering, op aandringen van de Maatschappj der mijnwerken te Anzin, garnizoenen zal leggen ie Denain, te Anziu en iu andere groote plaatsen van het kolendistrict. De maatschappij moet ech ter in de bouwkosten der kazernes bijdragen. Een zeldzaam tooneel heeft verleden Zaturdagochtend in het bekendt Parijsche gesticht «de la Salpéirière" plaats gehad. Hier had de heer Le' grand du Saulle voor een talrijk gehoor gehandeld over den staat der geest vermogens bij bejaarden en betoogd, dat in sommige gevallen ook met Jen hoogslen leeftijd verstand, wilskracht en zedelijke vrijheid konden gepaard gaan. Als levend voorbeeld leidde hij eene in hel gesticht sedert 35 jaar opei Haai maa een 134" sari gehe nog g< Ik i mijn meet vere Dt naar org a aan sche bet walt Oest in i bepa D ocht Yooi en zoek maa zers bijw palit spoc staa lijkt de r weg jare van eent Soei heel lich tref bel in I vals verl ben schi van heel opg tocl beg- ban kon hee schi l ziel kus Th. de op res, wei en

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2