BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Gisterenochtend werd op de gebruikelijke wijze te Willemsoord in dienst gesteld V. M\ fregat Evertsen, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. C. j Joekes. Genoemd fregat is bestemd tot huisvesting en opvoeding der zee- 5 miliciens, die ten geiale van 600 daar successievelijk zullen aan boord komen gedurende de maand Mei. Op 24, 25, 26 en 27 Juni zal te Amersfoort het XXXVIIsle landhuis- houdkundig congres worden gehouden. Op dit congres zullen worden be handeld vraagpunten betredende landbouw, volkshuishoudkunde, natuur kunde, staathuishoudkunde en algemeene onderwerpen. Inleiders van vraag punten zijn 0. a. de heeren W. A. Coolennotaris te Heivoort mr. J. H. Scholer te Putten, K. W. Van Gorkom te Baarn, prof. mr. H. B Greven te Leiden, prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill te Utrecht en de verlegen woordiging van het bestuur der Nederl. vereeniging van vogelliefhebbers "Ornis". Tijdens de vier voormelde congresdatums zullen plaats hebben tentoonstel ling van pluimgedierte en harddraverij te Amersfoort; wedstrijd met eggen op het terrein van mr. W. H. De Beaufort te Leusden; volksspelen, matiuées musicales, concerten, diner, vuurwerk en bal te Amersloort; en Zaterdag ochtend 28 Juni, den dag na de sluiting van het congres, wordt een rij toer gemaakt. Naar de /Verf. Sport mededeelt, werd op eene vergadering, Dinsdag jl. te Arnhem gehouden, eene Geldersche harddraverij en ren vereeniging opge richt, die te Nijmegen wedloopen zal organiseeren, waarvan de eerste 2 Juni a. s. zal plaats hebben. Het volksgerucht wil, zegt de /V. IJselb., dat de eerste van het Trans- vaalsche Driemanschap, Paul Kriiger, een Zwollenaar is, die in de Roggenstraat gewoond heeft, waar zijn vader eene meubelmakers-affaire uitoefende. Reeds vroegtijdig nam de jeugdige Paul vrijwillig dienst bij de marine, waarna ver schillende avonturen hem in Zuid-Alrika brachten, alwaar de fortuin hem bijzonder gunstig was. Door de hevige nachtvorsten zijn in de Betuwe de kruisbessen, die aldaar een grooten tak van handel met Engeland uitmaken, groolendeela bevroren. Ook vreest men, dat de kersenoogst daardoor voor het grootste gedeelte mislukt zal zijn. De zeilvereeniging te Sneek heeit plan, om aan haren jaarlijkschen zeilwedstrijd, op 21 Augustus a. s. een roeiwedsirijd van gieken te verbin den, bemand en bestuurd door liefhebbers. Zij heeft daartoe aan alle roei- vereenigingen eene circulaire tot deelneming verzonden, met verzoek hierop vóór 1 Mei bericht te zenden. Zondagavond had in een koffiehuis op de Groote Markt te Middelburg eene vechtpartij plaats, lusschen vijf Engelsche marine-matrozen. Een dei- hoofdagenten van politie, die de orde wilde handhaven, werd door een der matrozen erg mishandeld. De belhamel werd gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht. Door nu wijlen P. E. H. baron De Trevey de Clearmailkamerheer van Z. M. den koning, overleden te Parijs, is aan de burgerlijke armen te Megen een legaat van 1000 fr. vermaakt, vrij van successierechten. *s GRAVENHAGE, 22 April. Door Z, M. is aan C. Leendertz, te Middelstum, tot wederopzegging vergunning verleend, zonder geldelijke belooning, lager onderwijs te geven. Door Z. M. is de kapitein ter zee A. N. L. Koops, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij- nacht. Door Z. M. is de tijdelijke hulponderwijzer aan boord van Zr. M». oplei dingsschip Anna Paulowna J. D. De Kriek, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol uit die betrekking ontslagen, en is de heer dr. P. F. Vigelius, laatstelijk predikant bij de Prolestantsche gemeente te Pekalongan, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen. De minister van marine verwittigt belanghebbendendat door hem eiken Vrijdag, te beginnen met 25 April aanstaande, des voormiddags te lluren, aan het lokaal van het departement van marine alhier, zullen worden ont vangen degenen, die hem over zaken, gezegd departement betreffende, wen- schen te spreken. De ministers van financiën en waterstaat, handel en nijverheid, zullen op 24 April geen audiëntie verleencn. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is aangenomen de wet tot wijziging der mililiewetde grensveranderingen Groningen- Haren en met 18 tegen 15 stemmen die van de gemeenten Wassenaar—'s Gravenhage; voorts de vestiging van de gemeente Schoonebeek, met bekrachtiging van de heffingen door de provincie Friesland. Alle overige ontwerpen zijn tegen morgen en overmorgen aan de orde. Gisterenavond werden de drie eerste bedrijven van "Favorite" door H. K. H. prinses Hendrik, den erfgroothertog en erfgroothertogin van Ol denburg, in 'skonings loge gezeten, in den schouwburg bijgewoond. Heden morgen werd op de begraafplaats "Eik en Duinen" het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen van wijlen mr. D. Veegens. Eene breede schaar van belangstellenden, waaronder verscheidene leden van de tweede kamer, hadden zich om de groeve verzameld, ten einde nog een laatste groet te brengen aan den man, die zich de algemeene achting had weten te ver werven. Door de hh. A. Ising en mr. G. M. Van der Linden werd een w oord aan 'smans nagedachtenis gewijd. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Rijn- landsche Stoomtramweg-maatschappij werd gisteren alhier in het gebouw der Loge gehouden, onder leiding van den heer P. C. Evers, voorzitter van commissarissen. In het verslag door commissarissen uitgebracht wordt met lof melding gemaakt van de gewaardeerde medewerking van de directie der H. IJ. spoorwegmaatschappij ten opzichte van de overname der exploitatie, zoodat die op 1 Juni jl. reeds kon aanvangen. Uil de aangevoerde cijfers blijkt dat het vervoer van passagiers en bijgevolg ook de ontvangsten aanmerkelijk minder waren dan het vorige jaar. Omtrent het nadeelige saldo dat j exploitatierekening aanwijst, groot ƒ25473.83, werd 11a langdurige bei slaging besloten: 1'. de genooteu winst in mindering te doen strekken vu scbe dida de t tnelf berit meet me ld het geleden vei lies en in verband hiermede den balans vast te stellen me sprei een verlies van 25573.83; 2". aan commissarissen uit te noodigen in beraa tc nemen het denkbeeld van het maatschappelijk kapitaal terug te brengi tot zoodanig bedrag, dal het geleden verlies uit de boeken zal verdwijn en het kapitaal van ƒ85.000, gedeponeerd bij de Hoil. spoorwegmaatschappij daarop niet meer als actief zal voorkomen. Het verslag eindigt met meening dat zoolang de associatie met de II. IJ. spoorwegmaatschappij duurt, de rij der verliezen gesloten zijn, vermits eventueele verliezenuitsluiten! ten laste van de associé komen, en constateerd dan ook. dat, te oordeels naar de uitkomsten der exploitatie sedert 1 Juni IIde Rijnl. stoomtramweg maatschappij hare ongunstigste jaren doorleefd heeft en het tijdperk gj. naderd is waarop de aandeelhouders eindelijk de vruchten van hun kapitaal zullen gaan genieten. I11 de wijze waarop de tegenwoordige exploitant di belangen der maatschappij behartigd, vinden commissarissen dan ook aliei grond door de meening. dat de aandeelhouders zich mogen verheugen otu het besluit om met hem eene associatie te hebben aangegaan. De directie der IJselstoomtramweg-maatschappij heeft heden aan bureau alhier aanbesteed: het maken eener loods voor rijtuigen en loco» tieven enz. te Overschie. Minste inschrijver was de heer J. Van der Vlugt, te Dordrecht, voor 25910. 96 K I, Si I K. De Transvaalsche deputatie werd gisteren door den koning ten gehoor ontvangen. Verleden Zaterdag heeft de senaat met 27 tegen 15 stemmen het ont werp, houdende'wijziging der kieswetten, goedgekeurd. De beraadslaging» leverden na die der kamer weinig merkwaardigs op. ENGEL IN D. DOOI tan heb! In het lagerhuis dielde de heer Gladstone mede. dat de gemeenschi| met Shendy door de vijandelijke stammen verbroken is. Men is ernstig bi vreesd, dat Berber werkelijk is ingesloten. Berichten van generaal Gordu leeren, dat hij door de vijanden geheel omsingeld is, doch dat hij rijkeljl levensvoorraad heeft, zoodal hij geen onmiddellijk gevaar vreest. Gladst» heeft vóór Paschen verklaard, dat er gewichtige besluiten zijn genomen t« S® aanzien der financiëele aangelegenheden, doch dat bij niets kon ondernemen 8ez: voor er gedachtenwisseling met de mogendheden heeft plaats gehad, eene verklaring, zeide de heer Gladstone, heeft hij op 'toogenblik niets n werkelijke beteekenis toe te voegen. Keizerin Eugénie heeft te Farnborough in hare villa een speciaal kali net van den prins doen inrichten, v-evattende alle voorwerpen, welke dt keizerlijken prins hebben toebehoord, de tafel waaraan hii werkte, brieta die na zijn dood ontvangen en niet geopend werden, den (Franschen)sabd welken hij in Zoeloeland heeft gedragen, enz. Op eene hoogte tegenover villa heeft de keizerin eene kapel doen bouwen. Als deze voltooid is, a daarheen hel stoffelijk overschot van den keizer en dat van den prins wot den overgebracht. bebb Ei toeb te t ling (Ha gekt tan Hoa is u test Nég Vlas volk etn veld die lair de eige wel beei en con bei tyn D o»e ken met oud bet dee Het 300-jarig jubilé van de universiteit te Edinburgh werd Vrijdag 'er< avond besloten met een grooten fakkeltocht en de illuminatie van de sltl Aan het afscheidsbanket, dat door de studenten aan de gasten en profess ren werd aangeboden, hield de Amerikaansche gezant Russel Lowell eet met grooten bijval toegejuichte rede, die eindigde met een dronk op de deerende jongelingschap. Prof. Beets, van de Utrechtsehe universiteit, I daarop in hel Engelsch eene welsprekende rede, die luide werd toegejuicli Lord Reay beantwoordde alle woordvoerders en besprak daarbij zeer was deerend over Frankrijk, Duilschland, Nederland, Italië en andere landei waarvan de vreemdelingen de vertegenwoordigers waren. Daily News betoogt de noodzakelijkheid eener wijziging van de ligt datie-wet in een voor Egypte gunstigen zin en zegt dat daarvoor eene cot ferentie der groote mogendheden zal worden gehouden, waarschiinliik Londen. De Pall Mall Gazette bevestigd het bericht van de Daily News betref fende het beleggen van eene Europeesche conferentie voor Je financiëele moe lijk heden in Egypte, ten einde van de onderleekenaars van het liquidalit iractaat toestemming te verkrijgen tot het wijzigen der liquidatie-wet, ot zoodoende de Egyptische regeering in staat te stellen aan hare dringend® verplichtingen te voldoen. In eene dépêche van 8 dezer aan Samuel Baker stelt generaal Gordoo nu hij gezien heeft dat er geen Engelsche troepen zullen gezonden wordit naar Berber om den weg van Soeakim naar Berber te openen, voor een bt roep te doen op Engelsche en Amerikaansche millionnairs om twee honderi duizend bijeen te brengen Met die som zou men zich kunnen verzekerd van de diensten van twee a drie duizend Turkschc Nizams, die, onder beid van Zebehr Pacha naar Berber gezonden, niet alleen de zaken te Khartoet in orde zoude kunnen brengen, maar ook de heerschappij van den Mahdi vernietigen. Generaal Gordon voegt hierbij; "ik ben er zeker van dal, tl men de aanhankelijkheid en trouw der burgers en der troepen te Khartoes te mijwaart kende, men dit beroep volkomen gerechtvaardigd zou noemen, Nubar Pacha ontving eergistcrenmiddag een ontmoedigend lelegra» van Hussein Pacha uit Berber. De bevolking neemt algemeen eene dreigend! houding aan. Hij gelooft dal Berber binnen weinige dagen geheel ingeslolei en in de macht der opstandelingen zal zijn. Sir Evelyn Baring en generaal Graham zijn naar Londen vertrokken: men gelooft dat Baring niet terug zal keeren. Het plotselinge vertrek »ai Graham heeft het gerucht doen ontstaan, dat hem uit Londen is opgedrag» inlichtingen te verschaflen omtrent den militairen toestand te Soedan. ste pet

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2