LEIDSCIIE) C91JBANT. 1884. K*. 90. WOENSDAG 23 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den Novem ber 1879. waartiij wordt bepaald, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge meester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 10 April 1884. E. KIST, Secretaris. BRAND TE HILVERSUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat door hen, ten behoeve van de door den brand te Hil versum getroffen huisgezinnen van NT. NI. NI. een Bankbiljet groot 60 is ontvangen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 22 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 April. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de commies 1' kl. A. Muller en de commies 4e kl. V. C. E. Dittlinger hunue functiën zullen uitoefenen ten postkantore alhier. De Stc. van heden bevat een algemeene numerieke staat van de sterkte van den eersten ban der dienstd. schutterijen op 1 Januari 1884 en indee ling van die schutterij in iedere gemeente. Blijkens dezen slaat was de generale sterkte van de beide catcgoriën van den eersten ban der dienst doende en rustende schutterijen op genoemden datum 114,301 man. Te Lei den is de sterkte 871, te Katwijk 183 man. Volgens de Ned. Sport, zal de jaarlijksche universiteils-roeiwedstrijd dit jaar plaats hebben te Alfen a/d Rijn op Zondag 5 October. Het lioold- notnmer. waaraan alle drie vereenigingen NjordLaga en Triton) verplicht zijn deel te nemen en waarvoor zij hunne beste roeiers mogen uitzenden, zal worden geroeid op rechte baan van 3400 M. Verder zullen worden ge roeid tweeriems seniores en juniores en vierriems juniores. Voor deze drie laatste wedstrjjden is de baan ook 3400 M., doch met een boei van omvaart op de helft van de baan. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: De gehecle vloot is Zaterdag II. aangekomen. De kustvisschers besomden 50 a/130 in 6 dagen. Benige Noordvisschers kwamen met zeer schrale vangst terug. Besteed werd: voor groote tarbot 7 a 8. voor groote tong ƒ0.30 a ƒ0.40, voor kleine long 0.10 a ƒ0.15, alles per stuk; voor levende binnenlrkschol 5 a ƒ6, 'oor droogschol 5 a 5.50, voor scharren 4 a ƒ4.50, voor garnalen ƒ1.50 4/2.25, alles per mand. en voor zeesterren ƒ8 a 10 per kar. De geheele vloot is weder op de visscherij uitgegaan. De miliciens der infanterie van de lichting van 1883, die niet door het lot zijn aangewezen als bestemd voor het blijvend gedeelte, zullen den 30eD dezer met groot verlof huiswaarts vertrekken. Naar wjj vernemen is het handels- en scheepvaarttractaat met Frank rijk, dal, gelijk bekend is, gesloten is op den grondslag van behandeling op den voet der meest begunstigde natie, aangegaan voor den tijd van een jaar, om telkens van zelf voor een jaar te worden verlengd indien geen opzegging is gedaan. De tegelijkertijd met het tractaat afgelegde verklarin gen omtrent den kunsteigendom, de consulaire rechtspraak en de fabriek merken zijn voor 10 jaren geldende en gaan in van den dag der ratificatie 'au het tractaat, die binnen vier maanden na de sluiting moet gevolgd zijn. Het stoomschip Utrecht vertrok gisteren van Batavia naar Rotterdam. He Padangvan Amsterdam naar Java, arriveerde Zondag te Londen. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde gisieren Gibraltar. De C. Minger, vertrok gisteren van Saigon naar Europa. De Conrad, van Bata- 'ia naar Amsterdamvertrok van Frioul (Marseille) 21 April. HH. MM. de koning en de koningin, met het prinsesje en gevolg, zjjn gisterenvoormiddag te 11 uur 45 min. op het landgoed Oranje Nassau's oord aangekomen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer P. W. Steen kamp, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De heer J. J. Boldoot, fabrikant van reukwerken te Amsterdam, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder der Gregorius-orde. Naar het Fad. verneemt, zal de heer Ansljjn als consul generaal in Egypte opgevolgd worden door mr. G. J. E. E. Zilcken, secretaris-generaal aan buitenlandsche zaken. Naar men aan het D. c. Z. en 'sG. meldt, zullen de vacatures van raadsheer in de gerechtshoven te Arnhem en 's Hertogenbosch voorloopig onvervuld blijven. Omtrent den doodslag, die onlangs in de Korte Hoogstraat te Rotter dam bij nacht gepleegd werd, schjjnt de instructie met vele moeilijkheden te kampen te hebben. Volgens verklaring van den hoofdgetuige, welke aanleiding gegeven heeft tot zijne eigen invrijheidstelling en tot aanhouding van den tegenwoordigen beklaagde, heeft deze laatste den verslagene van achteren besprongen, zijne armen hem om den hals geslagen, en onder die beweging hem den halsslagader doorgesneden. Als men nu bedenkt, dat het bloed daardoor met krachtige slagen uit het lichaam moet gestoten zijn, volgt daaruitdat de dood bijna onmiddellijk op zulk eene verwonding vol gen moet. Nu heeft, altoos volgens den getuige, die omstrengeling plaats gehad vóór het Schielandshuis, terwijl de verslagene gevonden is nabij de Passage. Deskundigen hebben nog niet tot klaarheid gebracht, of het mo gelijk is, dat, na zoodanige verwonding, nog zulk een afstand wordt afgelegd. Er moet ook gebleken zijn, dat, na die omarming, de getuige zelf met den verslagene heeft geworsteld, zoodat ook zijne kleeding geheel bebloed was. De zaak is in handen van den rechter van instructie mr. W. J. Karslen. De felle vorst, gedurende de laatste nachten, heeft het fabrikaat, dat gedurende deze en de vorige week op de pannenbakkerjjen te Woerden ge maakt is, grootendeels vernield. Hetzelfde is het geval op twee sloomst een- fabrieken, waar men met steenvormen begonnen was. Door den commissaris des konings in Noordholland is aan het comité van uitvoering der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam vergunning verleend om de trekking van één millioen loten (seriën 11 15), en de aan die tentoonstelling verbonden loterij, te houden op 25 April e. k. Voor het eerste kantongerecht te Amsterdam was, naar het N.v.d.D. meldt, verleden Zaterdag, door den heer B., de Parkschouwburg gedagvaard, tot teruggave van een pelsmantel (of de waarde daarvanad 150), door hem ter gelegenheid van een bal masqué aan een der daarmeê belaste bedienden tegen overgifte van een correspondeerend nummer in de vestiaire afgegeven. Op de conclusie van den eischertoegelicht door mr. Egbert J. C. Goseling, is tegen den gedaagde verstek verleend en de vordering, o. a. op grond der art. 1761 en 1762 B. W., toegewezen. Te Amsterdam ontstond gisterenavond in het perceel Pieter Jacobstraat 24, even kwartier over zeven, door onbekende oorzaak een uitslaande brand. Het bovengedeelte van het perceel is geheel uitgebrand. Zaterdagmiddag had in de Czaar Peterstraat te Amsterdam eene gas ontploffing plaats in een ledigstaand benedenhuis, doordien iemand die het wilde huren, de onvoorzichtigheid had, toen hij eenig gesis aan de gaspjjp bespeurde, er met een brandende lucifer langs te gaan. De schok was vrjj hevig; deed eenige glasruiten springen en meubelen op de bovenverdiepingen omvallen. Andermaal was de Zeedijk te Amsterdam gisterenavond het tooneel van ongeregeldheden, thans niet door militairen, maar door eenige opge schoten jongens veroorzaakt, waarvan één 16-jarige, toen de politie, weer krachtig optredende, hem in den kraag gegrepen had, een mes getrokken en een der agenten van politie eene vrij diepe snede over de rechterhand toegebracht heeft. Ook een zijner kameraden, die hem het mes ontnemen wilde, is zoo ernstig in een der dijbeenen gestoken, dat hij ter verpleging in het binnengasthuis moest worden opgenomen. De dader is naar de cel overgebracht. Door wijlen mejufTr. S. M. Radink te Amsterdam is een legaat van 10,000 besproken aan de diaconie der Hersteld. Luth. gemeente aldaar. Gisteren is te Zijpe afgebrand de plaats //Oijenberg" met al het huis raad, gereedschappen, hooi, strooenz. In de vlammen zijn mede omgekomen 15 koebeesten en 3 varkens.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1