LEI BSCIIL €91 Bin fi'. 04. MAANDAG 21 APRIL. STADS- BERICHTEN. BRAND TE HILVERSUM. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. J8S4. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een By voegsel. Tgn gevolge van den brand te Hilversum op 4 April jt.welke de geheele spinperjj van de Hilversumsche Stoomspinnerij en Weverjj in de asch legde, zjjn'óngeveer 450 personen buiten werk gesteld en ongeveer 909 personen hulp behoevend geworden. Naar aanleiding van een verzoek der betrokken Hoofd commissie verklaren Burgemeester en Wethouders zich bereid de giften, die de ingezetenen mochten willen alzonderen tot verzachting van het lot der dodl' die ramp getroffen gezinnen, in ontvangst te nemen en aan de com- missie over te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DÊ KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 April 1884. E. KIST, Secretaris. flïg» De, BURGEMEESTER van Leiden óelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 3 personen alhier aan Mazelen zijn overleden. Eti geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidt Courant. Leider, 19 April 1884. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. LEIDEN, 19 April. De heer dr. Jan ten Brink, te 'sGravenhageis benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letterkunde aan de universiteit alhier. De dag van aflevering der lotelingen vóór de nationale militie, lichting 1884, is voor Leiden bepaald op 12 Mei aanst. De faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden heeft zich bg adres tot de algemeene synode der Ned. Herv. kerk gewend, waarin zjj te kennen geeft, dat zij zich verplicht acht tot dit kerkelijk collegie te komen met hunne bedenkingen tegen de voorloopige wijziging van art. 27 tan het reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening in ile Ned. Herv. kerk. Nadat door de hoogleeraren dier faculteit is uiteenge zet, welke groote waarde de Ned. Herv. kerk hecht aan de breede universi taire ontwikkeling en de streng wetenschappelijke vorming harer toekom stige leeraren, en het groote bezwaar te hebben aangetoond, dal gelegen is in eehe eventueele vaststelling der bekende formule, besluit zij, wil men de sterken onder hen, die het leeraarsambt hebben verkozen, niet dwingen zich om des gewetens wil te onttrekken aan een werkkring waarin zij veel nut zouden kHnnen doen en de zwakken onder hen niel in gevaar brengen, ter wille van het begeerde ambt, te kort te komen in volledige oprechtheid jegens de kerk en zich zeivende synode in overweging te geven zich tevre den te stellen met de thans bestaande, wettig ingevoerde omschrijving der gezindheid, die de kerk van hare herders en leeraars eischt, maar niet weder te keeren tot de afgeschafte formuleering van zekere leerstellige be grippen, die zij vroeger niet heeft gehandhaafd, doch aan wier handhaving zjj zich voortaan niet zou kunnen onttrekken. Gisterenavond werd in de stadsgehoorzaal eene algemeene vergadering gehouden door het Genootschap /'Mathesis Scientiarium Genitrix", ten doel hebbende het uitreiken der prijzen aan die leerlingen van het Genootschap, die zich door bijzondere ijver en vlijt gedurende het afgeloopen jaar deze onderscheiding hadden waardig gemaakt. Bij afwezigheid van den voorzitter, den hoogleeraar Van Bemmelen, be trad de ondervoorzitter, de heer Van Dijk, het spreekgestoelte. Hij opende zijne rede met een welkom aan burgemeester en wethouders, aan leden van don raad, aan directeur en leerlingen en aan allen, die belang stellen in den bloei van het Genootschap. Het verslag van den secretaris zou doen zien °f in het afgeloopen jaar wederom aan de verwachtingen was beantwoord, lot genootschap verkeerde op financieel gebied in bloei, dank zij de steun van Z-K. 0. den prins van Oranje, van de provincievan de gemeente en van verschei den, die onbekend wenschen te blijven. Het aantal leden is ongeveer hetzelfde gebleven, namelijk 40 der eerste en 130 der tweede klasse. Het aantal leerlingen bedraagt dit jaar 29 meer dan ten vorige jare, waarvan 13 in de hoogere en 16 in de lagere klassen. Het aantal der leerlingen in de hoogere klasse bedraagt thans 118, tegen 105 in het vorige jaar. Aan het eind van den wintercursus was het getal leerlingen met 21 verminderd en wel 7 door verandering van woonplaats, 2 wegens overlijden. 3 welke zonder bekende redenen waren weggebleven, 2 omdat zjj het schoolgeld niet meer konden voldoen, 1 wegens ziekte en 4 die wegens schoolverzuim de toegang tot de school ontzegd was. Aan het admissie-examen voor den zomercursus namen deel 27 leerlingen, waarvan 5 werden afgewezen; het geheele aantal der leerlingen bestond toen uit 176. Bg de overgangsexamens waren 70 pCt. der leerlingen overgegaan of bevorderd. Spreker betreurde het dat bg gelegenheid van deze examens niet meer vaders door tegenwoordigheid hunne belangstelling in de school toonde. Spreker bracht hierop zjjnen dank aan de onderwijzers, voor de toewijding, waarmede zjj hunne plichten vervulden en zonder welke weinig lot stand zoude gebracht kunnen worden, vooral den directeur bracht hij zijne oprechte hulde. Ook den aftredende leden van bet bestuur betuigde hij zijnen dank en in het bijzonder aan prof. Van Bemmelen. Kende men niets zeide spreker, zijne nauwgezetheid in de vervulling van zooveel andere plichten, men zou geneigd zijn te zeggen dat hg voor het Genootschap leefde. Hg richtte vervolgens het woord tot de leerlingen. Bedenkt het wel, •>oe zijn, maar wel is hg overtuigd dat velen met dankbaarheid zullen gedenken wat zij aan het Genootschap verplicht zijn. In het afgeloopen jaar mocht de heer Schaap het voorrecht genieten zijn gouden jubileum als onderwijzer aan deze school te vieren; de tweede bediende Bijtel was overleden, terwijl aan den wakkeren en jjverigen Noest een pensioen was verleend van ƒ200. Het onderwijs in de bouwkundige constructie voor den aanstaanden opzichter en bouwk. teekenaar, waarmede het programma der lessen is verrijkt, heeft uitnemend voldaan. Tot zijne voldoening kon spreker mededeelen dat ver leden jaar twee leden der akademie van beeldende kunsten de school met een bezoek hebben vereerd, die hunne bewondering hebben te kennen ge geven over hetgeen hier tot stand was gebracht. Met de waterbouwkunde is een nieuwe proef genomen. Wij zijn met de bouwkunde te land altijd zeer gelukkig geweest, zeide spreker, mogen wjj het te water niet minder zijn. Hierop ging spreker over tot de prijsuitdeeling en noodigde de aanwezenden uit vervolgens de kunstgewrochten in oogenschouw te nemen, zoowel van het Genootschap M. S. G. als van de practische ambachtschool, welke even eens op verzoek van den directeur in dezelfde zaal ter bezichtiging waren gesteld. Moge dit het begin zijn van eene gelukkige vereeniging en tevens het symbool van welwillendheid en vriendschap tegenover de jongere zuster. Hg wenschte de bekroonden geluk met de eer hun te beurt gevallen, her innerde hun echter het «noblesse oblige." Het is niel voldoende die eer u waardig betoond te hebbenmaar gij zult ook die eer moeten weten te bewaren. Na deze rede, welke warm werd toegejuicht, begaven de aanwezigen zich naar de groote zaal ten einde aldaar de werkstukken, zoowel der leerlingen van M. S. G. als der practische ambachtschoolin oogenschouw te nemen. Door de nauwlettendheid waarmede zij alles gadesloegen, bewezen zij ten volle hunne belangstelling en ingenomenheid met deze scholen. De kapel der dd. schutterij bracht niet weinig er toe bg om het feestelijke van dezen avond te verhoogen. In de daarop gehouden ledenvergadering werden de aftredende doch weder herkiesbare leden de hh. Van der Horst en W. Kok herkozen. In de plaats van den heer De Sturler, welke den wensch te kennen gaf niet meer in aanmerking te komen, werd gekozen de heer J. W. Schaap. De rekening en verantwoording van den penningmeester wordt door eene uit de leden benoemde commissie onderzocht en in alle deelen in orde bevonden. De voor zitter verzocht den leden om in het vervolg het bestuur te machtigen vóór de vergadering twee leden te mogen uitnoodigen, ten einde de rekening na te zien, opdat daardoor een belangrijk oponthoud in de werkzaamheden gedurende de vergadering worde voorkomen. Dit voorstel werd met applans aangenomen. Bij monde van den heer De Sturler werd den voorzitter dank gebracht voor de uitnemende wjjze waarop hij deze vergadering had geleid.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1