PER TELEGRAAF. BEZUINIGING. wiens oudste dochter, prinses Victoria Alberta, tijdens dat bezoek huwen za! met prins Louis van Batenburg. Het moet gebleken zijn, dat het dynamiet voor den jongsten aanslag op de Londensche spoorwegstations vervaardigd werd niet in Amerika, gelijk the Times steeds beweerde, maar in eene geheime iabriek tusschen Amiens en Boulogne, en dal de dynamiet-mannen tweemaal per week te Parijs za- menkomsten houden. Er liep een gerucht, dat zij een nieuwen aanslag op een der openbare gebouwen van Londen beraamd hadden. Maar als het waar is wat men beweert, dat een hunner meest vertrouwde aanvoerders als verklikker met de politie in verbinding staat, dan heeft dit plan alle kans om verijdeld te worden. Te Edinburg begonnen eergisteren de feesten voor de viering van het 300-jarig jubileum der Universiteit aldaar. Geheel de stad doet aan de feest viering mee, en de burgerij heeft huis aan huis gevlagd en groen gemaakt. In tegenwoordigheid der vertegenwoordigers van de buitenlandsche universi teiten had op bijzonder plechtige wijze de uitreiking plaats van de graden aan de studenten, die hun studiën voltooid hadden, Des avond werden de gasten ten raadhuize door het stedelijk bestuur schitterend ontvangen. Des middernachts hielden de studenten een optocht met flambouwen door de stad. Volgens eene mededeeling in de Times wil Stanley, alvorens naar Europa terug te keeren, nog eene nieuwe onidekkingsreis ondernemen. Hij wil namelijk, van den Congo uit, een der Egyptische stations in het Mon- buttoe-land aan de Welle-Makoea trachten te bereiken, en aldus het raadsel oplossen, of deze Welle, door Schweinfurth reeds beschreven, een tak van den Congo is, dan wel, ol zij, volgens het vermoeden van den lateren Rus- sisclien reiziger Junker, hare uitwatering vindt in het meer Tsad. Volgens bericht uit Cairo heeft Zebehr-pacha de benoeming van adjunct gouverneur-generaal van Soedan van de hand gewezen. Uit Khartoem wordt aan de Times gemeld, dat de rebellen dagelijks brutaler worden. Aan alle kanten van de stad ziet men de Arabieren. Hunne schoten treffen vaak het paleis. De ammunitie voor de Krtippka- nonnen begint op te raken. De toestand is aller kritiekst. Generaal Gor don ontving eene dépêche van Baring, waarin deze aankondigt dat Engeland geene troepen naar Khartoem zal zenden. Volgens een telegram uit Shanghae aan den Standard verzetten de invloedrijke kringen te Peking zich krachtig tegen de aanstelling van prins Chung tot rijksregent, gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger, maar volhardt de keizerin bij haar besluit. Blijkens de jongste jaarlijksche verslagen van de universiteit Tokio in Japan, zijn aldaar vier faculteiten vertegenwoordigd, nl. die der rechtsge leerdheid, der wetenschappen, der literatuur en der heelkunde. De faculteit der wetenschappen is gesplitst in wiskunde, geologie, mijnwezen en mine ralogie; onder die der Japansche en Chineesche literatuur zijn bovendien be grepen philosophie, politiek en staathuishoudkunde. Bijzondere onderafdee- lingen behandelen wijders de geschiedenis van Japan en de Japansche taal, de geschiedenis van het oude recht en eene voorbereiding voor de verschil lende faculteiten. De taal, waarin gedoceerd wordt, is voorloopig de En- gelsche; maar het voornemen bestaat om ze later door de Japansche te ver vangen. In de rechtsgeleerde faculteit wordt wijders Fransch, in de weten schappelijke en literarische faculteit Engelsch onderwezen. Gedurende het eerste jaar van den cursus in de rechtsgeleerdheid worden twee uren 's weeks aan het romeinsch recht gewijd. Bij Austin, in Texas, is Zaturdag 11. een neger, die eene vronw had vermoord, door een hoop verbitterd volk naar de plaats van den moord gesleept en daar «gelyncht"; hij werd levend verbrand. FKAKKBU K. De Franschen hebben de gewoonte goudstukken of andere munten te doorboren om deze als sieraden te dragen. Daar de wet het beschadigen van munstukken, die wettig gangbaar zijn verbiedt, heeft de procureur der republiek te Parijs eene gestrenge vervolging van de overtreders der wet bevolen. Het syndicaat van de werkstakende mijnwerkers van Anzin is verleden Dinsdag te Denain vergaderd geweest en heeft met 25 tegen 15 stemmen besloten, haar werk onmiddellijk te hervatten. Dit besluit is denzelfden avond aan de algemeene vergadering der werkstakers medegedeeld, die door meer dan vierduizend personen bezocht was. Daar is het besluit van het syndicaat zonder oppositie goedgekeurd, zoodat de werkstaking zoo goed als geëindigd is. Verschillende redenen hebben tot deze oplossing medegewerkt. In de eerste plaats de weigering van de syndicale kamers van mijnwerkers uit de overige Fransche departementen om tot eene algemeene werkstaking over te gaan, en vervolgens het uitblijven van den van verschillende zijden toege zegden geldelijken steun. Hierdoor zjjn de werkstakers genoodzaakt gewor den, aan de bestaande crisis een einde te maken. Te Tarascon is de schouwburg, nadat Mile. Agar er eene voorstelling had gegeven, afgebrand. Het onheil wordt toegeschreven aan het ontsnap pen van gas. De Duinkerksche stoomboot Emilie, varende van New-York naar Mar seille, ontmoette op 35 mijlen afstand van de kust, de romp van een schip, dat met de kiel omhoog op zee zwalkte. Vier mannen klampten er zich aan vast. De ongelukkigen dreven aldus sedert vier dagen rond, stervend van honger en altijd den verschrikkelijkste!) dood voor oogen hebbende. De kapitein, de stuurman en de hofmeester waren reeds in zee gevallen. De vier schipbreukelingen werden door de epuipage der Emilie opgenomen en liefderijk verpleegd. Uit Tanger wordt gemeld, dat misdadige plannen, door den gouverneur van Oeazan gesmeed, bijna eene botsing teweeggebracht zouden hebben, als .zjj niet door de Fransche legatie verijdeld waren geworden. De Fransche gezant heelt de afzetting van den gouverneur geeischt. Den 15» April is een bode van den sultan met eene zending te Tanger aangekomen. DülTiCHLAIVD. Keizer Wilhelm heeft weder een wandelrit in een gesloten rijtuig ge maakt, welke hem zeer goed bekwam. Men vermoedt dat de keizer spoedig naar Wiesbaden zal vertrekken. Het is thans bepaald, dat niet een enkele commissaris, maar de ge heele rijkscommissie, beslaande uit den consul-generaal dr. Nachtigall, den bekenden Congo-reiziger Max Buchner en den diplomaal Adlatus, aan boord van het Duitsche oorlogsschip Moewe, van Lissabon naar West-Afrika zal vertrekkenten einde den rijkskanselier in te lichten over de verhouding der daar bestaande bezittingen met betrekking op het Congo-vraagstuk. Van deze inlichtingen zal het dan afhangen of aan Afrika's Westkust een Duitsch consulaat en een station voor de Duitsche vloot zal worden in het leven geroepen. De koningin van Zweden wordt heden te Hamburg verwacht. Zij is op reis naar Amsterdam, waar zij weder onder behandeling van dr. Mezger zal komen. Het Deensche Folkething heeft met 66 tegen 26 stemmen geweigerd het door de regeering voor de landsverdediging aangevraagde crediet van 72 millioen toe te staan. OOSTENB IJ K. Maandag hebben de kroonprins, aartshertog Rudolph, en zijne gemalin aartshertogin Sléfanie, met gevolg, Weenen verlaten, ten einde de voorge nomen reis in het Oosten te volbrengen, hoofdzakelijk met het doel om Konstantinopel, over Rustschuk-Varnate bezoeken. Het hof van appél te Weenen heeft uitspraak gedaan in de zaak der Weener-vrouwenmoordenaars. Hugo Schenck en Schlossareck zijn opnieuw ter dood veroordeeld. Zij zullen binnen acht dagen ter dood gebracht wor den. Karl Schenck is volgens eenige dagbladen vrijgesproken; andere bladen zeggen, dat hij slechts gratie gekregen heeft. Op de Russische rijkswerven heerscht thans grootere drukte dan vroeger. Zes nieuwe oorlogsschepen, t. w. twee fregatten, twee kruisers en twee ka- nonueerbooten, moeten vóór het einde van den zomer van dit jaar voltooid zijn. Ook zal de bouw van de strategische spoorweglijn tusschen Bialostok en Baranovice en die van Homel naar Lunienviec spoedig volgen. BERLIJN, 18 April. Officieus wordt medegedeeld dat de rijkskanselier nu den kroonprins heeft gewonnen voor het plan tot oprichting van een Pruisischen staatsraad. De kroonprins zou als voorzitter van dien raad op treden, terwijl Bismarck den Pruisischen staatsdienst geheel vaarwel zal zeggen. Voorts heet het dat Bennigsen en Miquel zijn gepolst, of zij genegen zijn in den raad zitting te nemen. Wanneer deze berichten worden beves tigd, zou dus feitelijk eene soort ven regentschap van den kroonprins in Pruisen worden ingesteld. PARIJS, 18 April. Uit een telegram uit marine ontvangen, blijkt, dat de vijand vt" worden naaezet in de richting van Annam van de zendelingen in de provincie Fhanoa HANOI, 18 April. De vijand wordt nie De bende der Zwarte Vlaggen hebben zich Vijf duizend man Chineezen, Annamieten van het leger van Bac-Ninh en llong-Hot bergrug naar de provincie Tau-Hoa. Generaal Briere vertrek eerstdaags met „on einde de beweging van den vijand in 't oog te houden. Hanoi door den minister van •""■Ur-oelnnt.n H» 7ni imar RECLAMES. Zeer dikwijls, ja in de meeste gevallen werpen lijders aan verstoppingen, bloedaandrang, lever- of galkwalen enz. hun geld voor dure geneesmiddelen het venster uit; terwijl zij door het gebruik van de Zwitsersche Pillen van den beroemden Apotheker R. Brandt, op snelle, zekere en goedkoope manier van hunne kwaal hadden kunnen verlost zjjn. Te verkrijgen tegen 70 centen per doos in de apotheken. Men lette er wel op, dat iedere doos als etiquet drage een wit kruis op een rood veldmet de liandteekening van Rich. Brandt. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 18 April VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoogste. Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) i (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 1019 runderen, 156 kalveren, 864 schapen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 13 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag gewogen 11 partijen, te zamen 417 stuks wegende 2191 KG. Be steed werd voor: Goudsche kaasvan 20.— tot f 25.—. Derby 22.— 24.—. Leidsche de 150 KG Edammer stuks. 0 It 0 0 H 4 0 «180. - «200.— 620 0 «170.— «295.— 25 0 «180.- «310.— 284 0 «152.— «270.— 84 V «160 «335. 30 0 34. 82.— 126 0 3.50 7.50 12 0 32.- 60.- 214 0 16.- 24.— 650 0 24- 40. - 0 V 120 0 18.- 37.- 490 0 5. 12.—

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3