IS :en, Exp clam RÉ. VRIJDAG 18 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. m l: en sn Lijt de le 3t. 1001 5!) 588 111! DuV 18*4. X\ 92. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco pf p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Ad verten liën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. sirj. crwKsaoETs-ic 55| f'" 1251 LEIDEN. 17 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de hh. De Fremery, Hartevelt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Jula, Van Dissel, Land, Le Poole, Versier, Van der Hoeven. Donner, De Geus, De Goeje, Was, Driessen, Cock, De Clercq, Buys, Zaalberg en de voorzitter. De gelootsbrieven van het nieuwbenoemde lid J Groll zijn onderzocht en goedgekeurd en onmiddellijk tol de toelating van genoemden heer besloten. De voorzitter deelde mede, dat de winst der gasfabriek bedraagt ongeveer f 63950, verder nog dat ingekomen is eene statistische opgave der ont wikkeling van Leiden, van den heer Bool. De voorzitter stelde voor deze in druk te doen verschijnen. De heer Donner vroeg hieromtrent eenige in lichtingen omtrent de aan dit drukken verbonden kosten. De voorzitter stelde daarop voor de stukken ter inzage neder te liggen, zoodat zich ieder der leden van de grootte der onkosten kan overtuigen. Dit werd aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Voorts was aan de orde de benoeming van een derde onderwijzer aan de jongensschool 1"' klasse, en werd als zoodanig henoemd de heer J. J. Wis senburg!). De verzoeken van K. Benjert, J. K. Sleyser en J. Boers, om restitutie van schoolgeld, werden overeenkomstig de voordracht van burg. en weth. niet ingewilligd. Omtrent de verzoeken van de wed. G. P. Timp, om rails te leggen aan den Ouden Bijn, van N. Brummelkamp, ter bekoming van gemeentegrond, en van J. llorree, om een stoep te leggen, werd even eens overeenkomstig de voordracht van burg. en weth. besloten. Ten slotte was aan de orde de voordracht betrekkelijk de plaatsing van het gedenkteeken van Leidens ontzet. Naar aanleiding daarvan vroeg de heer Verster het woord. Hij wenschte met een enkel woord zijne uit te bren- stem te moliveeren. Hoe deze ook zijn moge, in elk geval zal hij dwa len of aan de zijde van het dageljjksch bestuur of aan de zijde van de hh. koelman en Vogel; en geplaatst tusschen dit alternatief verkiest hij te dwa len in goed gezelschap en wel aan de zijde van de zooeven genoemde en alom gunstig bekende kunstenaars. Hij wil liever met hen mede gaan, om dat hunne zienswijze volgens hem in casu moet beschouwd worden als eene wet, die hem tot gehoorzaamheid dwingt, maar buitendien is er nog eene andere wet, die hem noopt zijne stem uit te brengen, overeenkomstig het gevoelen van de hh. Koelman en Vogel, en wel de wet der wellevendheid; wanneer een kunstenaar mij vereerde met een prachtig doek, zeide spre ker, dan zou ik dit in mijne salon de beste plaats toekennen, maar nooit of nimmer de slechtste, zooals burg. en weth. thans voorstellen le doen. De heer Van der Zweep hechtte niet zoozeer aan de bezielende zonneschijn. Te Parijs o. a. staan op de Place de la Concorde vier standbeelden, waar van twee naar het Noorden gekeerd, verder haalde spreker nog enkele voorbeelden aan die allen tot bewijs moesten dienen dat dit hier niet het «enigst geval zoude zijn zooals de heer Koelman beweert; zijne meening is het dan ook dat de zon er maar bijgehaald is pour Ie besoin de la cause. De heer De Goeje was van oordeel, dat elk en een iegelijk, die het beeld tal willen aanschouwen, zich toch om het goed te'knnnen opnemen naar de Ruïne zal begeven en dan is ongetwijfeld de plaatsing, zooals deze door de heeren Vogel en Koelman wordt voorgesteldde beste. Hij zou dus in dien geest stemmen; vooreerst worden buitendien ook de kosten aan ver- 2D plaatsing verbonden vermeden en de wensch der schenkers wordt ingewilligd. De voorzitter nam hierop het woord. Hij vond de uitdrukking van den heer Verster, toen hij zeide, dat hij liever, dan met burg. en weth. mede te gaan. i" goed gezelschap, namelijk met de heeren Koelman en Vogel, zoude dwalen, "iet bijzonder flatteus. Bij de voorbeelden door den heer Van der Zweep feeds aangehaald om het beweren van den heer Koelman als zoude nooit of "immer een standbeeld met hel front naar het noorden gericht zijn te logen- strafienhaalde hij nog aan als voorbeeld het standbeeld van Beethoven te Weenen. Bovendien hij hechtte niet bijzonder veel waarde aan het aantal 'oorbeelden door den heer Koelman opgesomd om te bewijzen, dat nooit of nimmer een standbeeld naar het noorden gericht is; wel zoude di" bewering Wiige waarde bezitten, indien de heer Koelman had bewezen dat al deze 'oor hem genoemde monumenten eigenlijk naar het noorden hadden moeten zijn gericht, maar dat slechts de kunst rede geweest is van het tegendeel. Buitendien de hh. Koelman en Vogel hebben de plaatsing op de Ruïne ten !««rste afgeraden, omdat zij toen overtuigd waren, dat bij eene eventueele Plaatsing op dit plein, hel monument met het front zoude moeten gericht zijn Har het noorden. Volgens spreker stond de raad dus voor dit dilemna óf hij moet 911 841 811 581 18) 181 ;i i en noord stand- ger erkennen omtrent de plaatsing van het beeld gedwaald te hebben en dan de boe ten welke er op staat te dragen, eene nieuwe plaats te zoeken met betaling van de hieraan verbonden kosten als nieuwe fondamenten leggen enz. óf het eens foor den raad genomen besluit handhaven. De heer Van der Hoeven geloofde niet, dat het goed was dat de raad terugkwam op een eens genomen besluit; de leden mogen zulks niet doen, tenzij gedwongen door onverwachte om standigheden of van hun eens uitgesproken gevoelen bekeerd door nieuwe lichtpunten. Dit is hier niet het geval. Al de bezwaren althans tegen de .plaatsing, door burg. en weth. voorgesteld, geopperd, zijn juist dezelfde, welke reeds voorheen zijn te berde gebracht. Ofschoon de Ruïne zelf zijne goedkeuring niet kan wegdragen als de plaats waarop het gedenkteeken zou verrijzen, vond hij de richting, zooals deze door burg. en weth. werd aan bevolen, volkomen goed. In het tegenovergestelde geval zoude men Van der Werf! plaatsen juist in overeenstemming met het ongelukkigst oogenblik dat hij, gedurende het geheele belegmisschien gedurende zijn geheel levenheeft gehad, namelijk toen hij althans in morelen zin Leiden den rug heeft toegedraaid en wel toen in eene vergadering door Van der WerfF gepresideerd besloten werd: //Dat men schrijven zoude aan Baldeus, ende Manetes, ende dat men vrijgeleijde voor 3 ofte 4 personen soude vragen die naar Syn Exellentie trecken souden omme te versoecken van den eet ontslagen le worden, om daarnae te doen t geen zij niet gaarn doen en zouden." Juist op dit oogenblik van zwak heid wenschten de hh. Koelman en Vogel hem voor te stellen, namelijk gekeerd met den rug naar de stad. Ook hij zeide dat de bewering van den heer Koelman, d is, bepaald onwaar i Vondel, te Amsterdam sterdam, N. het Volksvlijt, Rembrandt beeld van Spiivzate De heer De Clercq nuciiuc, j zal onthuld worden, de beste uitweg zoude zijn dat burg. en weth. een betere plaats dan de Ruïne zouden in overweging nemen. Hij zag in het terugkomen op een eens genomen besluit niet die gevaren, welke de heer Van der Hoeven er aan toeschreef. Zulks gebeurt meermalen, zeide spreker o. a. hebben wij het nog gezien in de hoofdstad, omtrent de beursplannen. Hij stelde derhalve voor de beraadslagingen heden te schorsen en burg. en weth. uit le noodigen een andere plaats dan de Ruïne in overweging te ne men. Dit voorstel werd ondersteund. De voorzitter noemde het echter met het oog op de hieraan verbonden kosten ten eenenmale onuitvoerbaar. De motie werd daarop verworpen met 16 tegen 5 stemmen. Het voorstel van burg. en weth. om te besluiten dat de ten vorige jare aangenomen richting waarin hel gedenkteeken zal worden geplaatst, gehand haafd blijve en dat alzoo het gedeeltelijk geplaatst voetstuk worde afgebro ken werd daarop aangenomen met 13 tegen 8 stemmen, terwijl het voorstel om de daaraan verbonden kostengeraamd op ƒ400 door de gemeente le doen dragen werd aangenomen met algemeene stemmen op één na. De openbare vergadering werd daarop geslotenom over te gaan tot eene geheime zitting. Bij uitzondering was de openbare tribune door een vrij talrijke menigte bezet. In het afgeloopen jaar 1883 zijn binnen deze gemeente de navolgende gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen, als: typhus, aangetast 4, overleden 1; roodvonk, aangetast 10, overleden 1; pokken, aangetast 135, overleden 39; mazelen 20, overleden geen; diphtheritis, aangetast 17, over leden 8. In dat jaar werden 2003 personen gevaccineerdwaarvan 1019 kosteloos. Heden had ten raadhuize alhier de openbare verhuring plaats van de beweiding van het exercitieveld, gelegen aan den Rijnsburger Singel onder Oegstgeest. Het hoogste bod bedroeg /120, terwjji de afmijning plaats had met 31 daarboven. Er werd besloten de huur niet te gunnen. In den afgeloopen nacht werden de bewoners dezer stad uit hunnen slaap gewekt door het geroep van brand, die bleek ontslaan te zijn in het pakhuis van de firma Den 11., aan de Haven alhier. Spoedig was de brand weer op de plaats van het onheil tegenwoordig en behoefde alleen de spuit bediend door de jongens uit het II. G. of arme wees- en kinderhuis water te geven. Alles was verzekerd bij de hh. De Jong C°. te Amsterdam en ingeschreven door den heer A. J. Binnendijk alhier. Door prins Roland Bonaparte is aan het rijks Ethnographisch museum te Leiden ten geschenke aangeboden eene verzameling photographieën, de anthropologic betreffende. Voorts schonk de heer J. T. Cremer, directeur

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1