in botsing, waardoor 35 passagiersmeest werklieden, tameljjk ernstige kwet suren bekwamen. Ook op de Hooglandspoorlijn derailleerde niet ver van Nairn een goederentreineen passagier werd gedoodeen ander zwaar ge kwetst en de wagens met hunne lading tot puin gestooten. Bij het te water laten van een ijzeren stoomschip op de werf van Allsop te Preston, gleed het schip uit en werden 5 personen getroffen, waarvan een doodelrjk. De eens zoo vermaarde Great Eastern heeft thans eindelijk eene be stemming gevonden. Zij wordt ingericht om tot kolenlichter te dienen te Gibraltar. De Standard heeft uit Antanarivo bericht ontvangendat het gouverne ment op Madagaskar de Fransche vredesvoorstellen heeft ontvangen, en dat Frankrijk bereid schijnt om tegen geldelijke vergoeding al te zien van zijn eischen op grondgebied. Uit Caïro wordt bericht, dat de diplomatieke agenten van Duitschland en Oostenrijk eene identieke nota hebben gericht aan de Egyptische regee ring, van inhoud gelijk aan die van Frankrijk en Italië, waarin wordt aan gedrongen op spoedige uitbetaling der sommentoegekend door de commissie voor de schadeloosstellingen. Een Egyptisch bataljon van 827 man, met 7 Engelsche en 32 Egyptische officieren, is te Soeakim aangekomen en heeft deze stad bezet. Vijfhonderd Engelsche mariniers worden nog uit Alexandrië verwacht. Zoodra deze zijn aangekomen, zullen de overige Engelsche troepen van hier vertrekken. Uit Akureyri op IJsland wordt van den 29sten Februari geschreven, dat men ook aldaar reeds sedert het najaar bjj het ondergaan en opkomen der zon een donkerrood schijnsel aan den horizon heeft waargenomen. Men hield het er algemeen voor, dat het van eene vulkanische uitbarsting kwammaar daar deze, als ze werkelijk heeft plaats gehadzeer onbeduidend moet geweest zijnmoet het schijnsel aan andere oorzaken worden toegeschrevenofschoon het een groote overeenkomst heeft met wat er gewoonljjk bij vulkanische uitbarstingen gezien wordt. Uit Kaapstad wordt van 19 Maart gemeld, dat Dabulamanzi den Britschen resident heeft te kennen gegevendat de Zoeloes geen neger en nog minder een blanke als hun nieuwen heer zullen erkennen. Usibepu heeft Mugomanu in het Ngome-bosch aangevallenmaar werd met groot verlies afgeslagen. Usibepu zelf is op de vlucht. Zjjn kraal werd door zjjn vervolgers in de asch gelegd. Tusschen de Basuto-hoofden Joel en Malappo is het andermaal tot een vin- nigen strjjd gekomen. Joel werd geslagen en verloor een groot aantal paarden en runderen. Te Kaapstad wordt in Mei a. s. eene nijverheidstentoonstelling gehouden. Uit Washington wordt gemeld, dat de senaat het voorstel heeft aange nomen, waarbij de president der Vereenigde Staten wordt gemachtigd, om de «Association internationale africaine" te erkennen als gezag hebbende in net Congo-gebied. De bedoelde vereeniging bezit thans aan de Congo dertig stations, met 128 blanken en 1800 zwarten. Van de blanken zijn40 Belgen 39 Ëngelscben, 23 Zweden, 11 Duitscbers, 5 Franschen, 4 Italianen, 2 Amerikanen, 2 Oostenrijkers en 2 Nederlanders. De flotilje der vereeniging bestaat uit 13 vaartuigen. Volgens het bericht van het Landbouw-departement te Washington voor de maand April, bedraagt de met winterkoren bezaaide uitgestrektheid 2,640,000 acres, d. i. 5 pCt. meer dan in 1883. De gemiddelde stand van het koren is 95. De levensvatbaarheid van het gezaaide is goed, de groei middelmatig. De met gerst beplante uitgestrektheid is bijna geljjk aan die van 1883, de gemiddelde hoeveelheid is 99 pCt. en de gemiddelde stand 79 pCt. FRAXKRU K. De heer Patenötre, Frankrijks nieuwe gezant bij de Chineesche regee ring, is door den president der republiek in een afscheidsgehoor ontvangen. Hjj zal zich niet rechtstreeks naar Peking begeven, maar naar Hué, om het tractaat, dat de heer Harmand den 25" Augustus van het vorige jaar met den koning van Annam heeft gesloten, te herzien. Als hg dit werk volbracht heeft, zal hij zich naar Peking begeven, indien de regeering van het Hemelsche Rijk tot onderhandelen bereid mocht zijn. Zoo thans wordt in Parjjsehe bladen gemeld. Het Journal 'qfficiel kondigt de overeenkomst af betreffende het politie toezicht op de visscherjj in de Noordzee. Het Journal officiel bevat een door den ministerraad genomen besluit, waarbjj de verspreiding van het te Genève verschijnende blad Explosion, in Frankrijk verboden wordt. Niet minder dan zes ministers zullen bjj de onthulling van het stand beeld van Gambetta te Cahors op Maandag aanstaande tegenwoordig zjjn. Onder deze de minister-president. De voorzitter der kamer van afgevaar digden zal zich insgelijks naar Cahors begeven. De president der republiek zal zich laten vertegenwoordigen door generaal Pittié, chef van zjjn militair huis. Meer dan vijftig afgevaardigden van de Union républicaiue, van welke groep Gambetta de ziel was, zullen zich te Cahors laten vinden. Twee echtgenooten te Parijs leefden gedurende geruimen tjjd zoodanig in onmin, dat de vrouw besloot bjj haar moeder te gaan inwonen, terwijl zij bij de rechtbank een verzoek om echtscheiding indiende. Toen dezer dagen de echtgenooten voor den rechter gehoord werden en deze besliste tot eene scheiding van tafel en bed, met machtiging aan de vrouw om den man den toegang tot haar domicilie te ontzeggen, geraakte deze laatste zoo in woede, dat hij bij 't scheiden uit de rechtzaal zjjne vrouw naging en on verwachts op haar vuurde met een revolverdien hij van onder zijn jas te voorschijn haalde. Gelukkig miste het schot, doch de man is niettemin in verzekerde bewaring genomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat op verscheidene punten van het kolen- mjjndistrict Anzin dynamiel-ontploffingen zijn ontstaan, welke gericht wa ren tegen de arbeiders die hel werk niet staken. Geen hunner kreeg letsel. Onder de steenkoolwerkers van Anzin zijn eergisteren geene rustversb ringen voorgekomendoch de spanning duurt voort. Op verschillende plaatso zijn zeventien vergaderingen gehouden, waar het niet aan opruiende redt voeringen ontbrak. Er is een bevel uitgevaardigd om den volksmenner Fauviaux te Anzii het land uit te zetten. Hij zal heden over de grenzen gebracht worden. Te Helesmes is een werkman, Delbossée genaamd, (geen mijnwerk»! gevangen genomen, die het hoofd van eene bende moet zjjn, aan wie de tal rjjke in die streek gepleegde dynamietaanslagen geweten moeten worden 9 in wiens woning men verscheidene dynamiet- en kruitpatronen verborga vond. Hij is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Nog een tweeli dynamietman, Villers genaamd, is te Helesmes gevat en naar Valencienm gebracht. De scheikundige Jean Baptiste Dumas, gisteren te Cannes overledei was den 14de0 Juli 1800 te Alais, departement Gard, geboren, en wjjdi zich reeds op zeer jeugdigen leeftijd aan de scheikunde. Hjj was lid Fransche academie, grootkruis van het Legioen van Eer, en van 31 Octobt 1850 tot 9 Januari 1851 minister van koophandel en landbouw. NapolenIli verhief hem tot senator. De vruchten van zijn wetenschappelijk onderzoel heeft hij 0. a. in verscheidene geschriften openbaar gemaakt. Woensdagochtend is te Urbino en omstreken een hevige aardschok g» voeld. Schade werd echter niet aangericht. Het Jornal do commercio spreekt het bericht omtrent een huwelijk plan tusschen den kroonprins van Portugal en de Spaansche Infante Eulalii tegen. DUITSCHLAND. Men wil weten, dat de Pruisische minister van binnenlandscbe zaken, dt heer Von Puttkamer, bij de reorganisatie van het kabinet, tot minister president zonder portefeuille zou worden benoemd. Daar hij in dat geti! de chef van liet bewind wordt, zou zijn optreden in de nieuwe combinatie als een gunstig teeken voor het herstel van den kerkeljjken vrede moetct worden beschouwd. In weerwil van het strenge toezicht der politie op socialistische bewe gingen is er laatstleden Zondag eene socialistische vergadering in de opci lucht gehouden, en wel in een dennenwoud nabjj Freudenberg. Er warei ongeveer 200 personen uit Elberfeld en Barmen bjjeen en er hebben geregeldt discussiën plaats gehad, onder anderen over de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag. Dat er eene strenge geheimhouding omtrent de bijeenkomst wu in acht genomenblijkt uit het feit dal er geen politie is geweest en li werkzaamheden lot tegen den avond geregeld zijn voortgezet. In de hoofdkas der stadvoogdij te Berljjn miste men dezer dagen plotse ling 80,000 mark. Een der ambtenaars was sinds een paar dagen niet op het bureau geweest, de politie ging even in zjjn huis kjjken en vond daar 75,000 mark aan baar geld. Toen de ambtenaar thuis kwam, vertelde huisbaas hem, dat de politie huiszoeking had gedaan en zoo kon hjj zicb uit de voeten maken, voordat de politie hem in hechtenis kon nemen. Drie kinderen, die met lucifers speelden, hebben te Hey wilier, het huis hunner ouders in brand gestoken. Twee hunner kwamen in de vlammen om. Volgens eene betrouwbare opgave werd er op Palmzondag te Munchei in het bekende bierhuis "Salvator keiler" niet minder dan 23,200 liter verschonken, hetgeen tegen 40 pfenn. de liter, een bedrag van 9280 mart uitmaakt. De overige groote bierhuizen werden tegelijkertijd door duizenda dorstigen bezocht. Op zulke dagen wordt er te Munchen, met eene bevolkiap van 230,000 zielenvoor 20 a 25 duizend mark bier gedronken. Koning Oscar en zjjne gemalin zjjn uit Christiania in Stockholm terug gekeerd. Bjj hun vertrek stond aan het spoorwegstation eene ontelbare m» nigte, die het koninklijk paar met levendige juichkreten begroette. Een groote brand wordt uit het Oostenrjjksche dorp Grügau gemel: Daar werden 50 huizen in de asch gelegd en eene vrouw met twee kind» ren kwamen in de vlammen om. Slechts zeer weinig van het verbraaft was verzekerd. In het Russische gouvernement Ufa zjjn ernstige ongeregeldheden ooit de boeren uitgebroken. Zij zjjn in openljjken opstand tegen de overheid 0 bieden gewapenden weerstand. Bjj een gevecht, dat dezer dagen plaifi greep, hebben de boeren twee boschwachters gedood en verscheidene and» ren gewond. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 12 April VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoogsii Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen l'aardenboonen lloter (l8le qualiteit vat) (2d' 5t u (1»'« per kil.) (2de Turf haardbr. l,le soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 1 8.25 9.50 8 0 0 0 8 0 9.- 9 0 u 5.75 0 6.51 0 5.50 0 6.25 7 0 5.— B 5.51 4 0 0 5.50 0 6.50 9 0 N 4.- 0 5.- 0 2.50 0 3.5t 4 0 7.50 O 8.- 5 0 7.— H 7.51 0 56.— 0 62.- 8940 kilog. 0 0 48.- 1.40. 0 0 54.- 1.55 0 1.20. 0 1.35 dubb. heet. 0 0 0 0 0 8000 0 0.27 0 0,21

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6