LEilDSCllE COURANT. 1884. M°. 88, ZATERDAG 12 APRIL. STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Dm De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie [Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den KolonelMilitie-Commissaris in het 3de district der proviücie ZuidhollandSb Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuisop Dinsdag den 15den en Woens dag den 16deD April 1884, op eerstgemelden dag des middags te twaalf uren, tot het doen van uitspraak omtrent alle In de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen die als plaatsver vanger of als nummcrverwlsselaar verlangen op te treden; roorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden at, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier oren, Zon- en feestdagen uitgezonderdwordt gevaceerd; welke gelegenheid de belang hebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der boven aangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen bet stellen Vin een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstandnog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, WIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht villen voorstellen. En wordt deze door aanplakkingen door plaatsing in de Leidsohe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, llIDEN4 April 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 April. Men schrijft ons: De crocussen waren spoedig uitgebloeid toen April was aangebroken. Zelden was het zoo warm in het begin van deze maand. Den 3d"1 toch teekende de thermometer op den middag 70° Fahr.eene warmte zooals van Juni kan worden verwacht, doch dan dikwijls ontbreekt. Weldra Stofiden de tulpen en hyacinthen in vollen bloei en waren de perenboomen tiet geopende bloemens als overladen. Nu stelde de landman niet langer uit zjjn vee in de weide te doen, want er begon gras genoeg te komenterwijl de voorraad in den hooiberg opkortte. De warmoezier, die reeds lang met zjjoe akkers gereed was, gepoot en gezaaid had, liet een klaagtoon hooren. Als het weer zóó door ging, zou er geen geld van de groenten temaken zijn, alles kwam dan opeens en het weer was al eene maand vooruit. Met Vrou- 'wedag toch had men het gewaagd bloemkool te poten en de planten hadden daarna van vorst haast niets geleden; dat was ongehoord. En wat men zich dan nog op voorspellingen kan verlaten. Een Berlijnsche professor had in Februari voorspeld dat in Maart nog strenge koude met veel sneeuw was te wachten, hetgeen deze geleerde in verband had gebracht met meer dan ge wone zonnevlekkendie ontdekt waren. Maartde anders zoo luimige maand deed juist nu altijd maar zijn best, een dag of acht met wat koude en buien uitgezonderddoor mooi, warm weer, een goeden naam te verwerven en de beele voorspelling viel in duigen. Met Nieuwjaar was reeds uit Varseveld eene stem vernomen, die «afgaande op jaren lange waarnemingen" nu en dan wat koude verwaclilte, doch geen koude van langen duur. Maar, dus sprak het orakel, in het begin van de lente valt ons de nijdige N.-O. passaat naar gewoonte weer op 't Ijjf. Naar gewoonte kan men zich ook vergissen, want de njjdige N.-O. passaat kwam nog niet. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 11 April wordt medegedeeld één vervolg der verslagen omtrent 's rijks museum van oudhedenrijks ethno-j êrSjihisch museum en rijks kabinet van pleisterbeelden, teekeningen en prên- fen te Leidenover 1882. Staatsblad n'. 46 behelst het kon. besluit van 5 April 1884, waarbij het reglement voör den diénst der rijkstelegraaf wordt aangevuld als volgt: ln art. 16 sub. 1 wordt lusschen de woorden «bestelgeld" en «enz." ge- «hèstelling per telephoon." De verkortingen in de tweede zinsnede «b dat artikel worden aangevuld met: «TelephoonbestellingT. B." ï- Üah art. 54 wordt eene vierde zinsnede toegevoegd, luidende als volgt: 'Ieder Afzender kan, in het binnenlandsch verkeer, tegen betaling van 5 tent (>er telegram, veHangen, dat zjjn telegram per telephoon aan den ge adresseerde wordt overgebracht. Hjj stelt dan boven het adres, tusschen haakjes, de aanwijzing Telephoonbestelling of verkort T. B. Bljjkt de be stelling per telephoon onuitvoerbaar, dan geschiedt zij per gewonen besteller; doch vindt geen terugbetaling der geheven kosten plaats." Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het is opgenomen. Staatsblad n". 47 behelst het kon. besluit van 7 April 1884, waarbjj, met aanvulling van het kon. besluit van 5 Maart 1870 (Stbl. n°. 48), wordt bepaald, dat de algemeene dienst van den waterstaat ook kan worden opge dragen aan een ingenieur. - Het voorloopig verslag over de klassenbelasling is verschenen. Een aantal leden handhaafden het standpunt dat zjj niet zouden medewerken tol verhooging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen zoolang de zekerheid niet bestond dat de schoolwet kan worden herzien en op de uitgaven voor de openbare school bezuiniging zou worden aangebracht. De minderheid was volgens hen uit een constitutioneel oogpunt volkomen gerechtigd het aan de meerderheid, door wier toedoen de rijksuitgaven steeds hooger werden opgedreven, over te laten om zelve de middelen tot dekking daarvan aan te wijzen. Van de zijde der meerderheid werd tegen deze houding ernstig geprotesteerd en op de bekende gronden betoogd dat zij noch met gezonde constitutioneele begrippennoch met 's lands belang was overeen te brengen. Waar zou het heen wanneer elke minderheid die zich met eenig deel der rijksuitgaven niet kon vereenigen, zich eveneens onttrok aan de zedelijke verplichting om de noodige middelen tot dekking der wettelijk goedgekeurde uitgaven te helpen aanwijzen? Versterking der middelen was in elk geval noodig, ook al werd een der schoolwetwijzi gingen aangenomen, zoodat het geen nut kon hebben om over de oorzaken van het bestaande tekort te twisten. In twee afdeelingen werd door enkele leden in de indiening van deze belasting-ontwerpen door het tegenwoordig kabinet een bljjk van wankelmoedigheid gezien, dat, gevoegd bij andere verschijnselen van mindere vastheid van beginselen, hun vertrouwen in deze regeering sterk geschokt had. Daarin zagen anderen echter geen reden voor de kamer om haar medewerking te onthouden aan financieele maatre gelen die haar in 's lands belang noodzakelijk mochten voorkomen. -- Blijkens bericht van den Duitschen gezant bij het Nederlandsche hof zullen, ingevolge een overleg met de regeeringen der verdere tot de druif- luis-overeenkomst toegetreden rijken, aardappelen, knollen, wortelen, knol selderij, mierikswortel, rammenas, radijseetbare uienpreien, knoflook, champignons en truffels tot het vrjje verkeer worden toegelaten en alzoo, zoowel in Duitschland als in andere rijken, zonder overlegging van de in art. 3 der Berner-conventie bedoelde verklaringen kunnen worden in- en doorgevoerd. Bij de op 9 en 10 April te 's Hage gehouden acte-examens voor lager onderwijs werden voor de acte als onderwijzer geëxamineerd 16 candidaten. Afgewezen 9, toegelaten 7, de lih. C. Tiemeijer, van Voorschoten; P. J. R. Mesker, van 's Gravenhage; J. C. Van der Post, van Boskoop; M. Vernoo- ten, van 'sGravenhage; H. A. Van der Belt, van 'sGravenhage; J. Zwets, van Leiden, en J. J. Koster van Groos, van 'sGravenhage. Het stoomschip Nederland en Oranje, van Java, arriveerde 7 April te Saigon. De Limburg, van Rotterdam naar Java. arriveerde heden te Mar seille. De Macassar, van Amsterdam naar Java, passeerde hedenmorgen te 10 uur Malta. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Port-Said. Het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging verzoekt, met het oog op het op handen zijnde vertrek der Transvaalsche deputatie, alle bij dragen voor 1 Mei a. s. te doen toekomen. Het bestuur kan dan zien of er genoeg sympathie is betoond om het bekende plan te kunnen verwezen lijken. Van de ingekomen bijdragen wordt openbare melding gemaakt. Het D. v. Z. en 's Gr. verneemtdat de Indische hoofdambtenaar de heer C. F. Van Delden Laërne, hier te lande is teruggekeerd van zijne zen ding naar Brazilië, waar hij volgens opdracht onzer regeeringeen onderzoek heeft ingesteld over de koffiecultuur daar te lande. De Rio News van 15 Maart jl. zegt omtrent die zending het volgende: «De zending van den heer Van Delden-Laërne in Brazilië was waarlijk geen eenvoudige taak. Met waar Teutonisch geduld heeft hij de koffiecultuur in fik harer phases nagegaan, zoowel op de plantages als in de handelscentra, daarbij tot in de kleinste bijzonderheden gebruik makende van elke bron, welke langs officieelen weg zoowel als van particuliere zijde werd geopend. Men mag veilig voorspellen, dat zjjn rapport, hetwelk, naar wij vernemen, binnen weinige maanden aau

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1