BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. De weverjj bleef behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Men meent het te moeten zoeken in het warmloopen der machines. Onder Reenen is door eene onbekende oorzaak een door twee gezinnen bewoond huis afgebrand.. Zoo goed als niets van den inboedel is gered. Niets was tegen brandschade verzekerd. In de Woensdag gehouden raadsvergadering der gemeente Herwijnen werd de heer A. J. Lindeman als burgemeester geïnstalleerd. Uit Winschoten meldt men aan de IV. R. Ct. van eergisteren: Na eene zomersche warmte, bij eene temperatuur van 68° F. hadden wij hier en in de omstreken heden middag het eerste onweder van dii jaar, vrij zwaar en langdurig. Op verscheidene plaatsen heeft de inslaande bliksem brand veroorzaakt. Onder Blijham brandde de boerderij van den heer L. Tiddens totaal af. Dank zij den brandgevel kon het woonhuis gespaard blijven. Ook gelukte het, het vee grootendecls te redden. Ook in de gich- ting van de Wedde en Beerda werd gelijktijdig brand gezien. Woensdag II. werd te Middelburg, onder voorzitterschap van jh'. mr. G. A. Van Teylingen, de jaarlijksche vergadering van het Zeeuwsch Genoot schap der wetenschappen gehouden. De secretaris, mr. G. N. De Stoppelaar, bracht daarin zijn jaarverslag uit Het aantal leden bedraagt op het oogen- blik 268. Sedert April 1883 waren niet minder dan drie directeuren en elf leden aan het genootschap door den dood ontvallen. Spreker wijdde een enkel woord aan de nagedachtenis dier gestorvenen, waaronder de bh. dr. H. Schlegel, directeur van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, en J. Van Leeuwen, pred. te Colijnsplaat, en sloeg een korten blik in hun werkzaam leven. Nog deelde de secretaris mede, dat bij de eerste bezending boeken, door tusschenkomst der Maatschappij van Nederl. Let- terknnde, voor de Transvaal een exemplaar der werken van het genootschap zou worden gevoegd. Omtrent de tweede vergadering van crediteuren in zake hel faillissement J. Reynders, te Breda, wordt gemeld: De Zuider-Stoomtram-Maatschappij heeft indertijd hare aandeelen van ƒ1000 gesplitst in aandeelen van ƒ100, maar onvergeverlijkerwijze is verzuimd, die van ƒ1000 te vernietigen of als waardeloos te stempelen. De firma Reynders heeft deze waardelooze stukken op prolongatie, dus als beleening, aan eenige Amsterdamsche heeren gege ven, tot een bedrag van 3 ton nominaal, ter dekking van 136,000. Nu wenscht de directie der Zuider-Stoomtram-Maatschappij zich met de aandeelhouders te verstaan, om deze stukken in te lossen; dan zou de Maatschappij alleen crediteur zijn voor de som, welke deze aflossing vordert. Wilde men van dit uitstel niet weten, dan zouden de houders te Amsterdam de stukken de wijde wereld inzenden de maatschappij zou ze tegen de volle waarde moeten erkennen, haar kapitaal zou daardoor met ruim 3 ton worden vermeerderd tot nagenoeg 1 millioen, en zij zou, als geduchte crediteur; met verreweg het grootste deel van het actief gaan strijken, 't Was dus in hun eigen be lang, dat de crediteuren hel uitstel verleenden. Na afloop dezer vergadering heeft de justitie het noodig geoordeeld de beide firmanten te doen arresteeren. Twee der thans te Breda in arrest zijnde verdachten van den post- diefstal, namelijk de brievenbestellers Moors en de sigarenmakersknecht Bal- lintijn, moeten nu ook verklaard hebben, de dieven te zjjn van den diefstal van geldswaarde, het vorige jaar gepleegd ten huize van den heer Gits in de Middenlaan aldaar. Alzoo zijn tot op heden drie merkwaardige dief stallen door hen bekend. Thans resten nog altijd de groote diefstal ten huize van den gaarder van rechten en loonen, den heer Vossenaar, en een diefstal van zilveren voorwerpen ten huize van den heer Van Hulsteyn, welke beide diefstallen een paar jaar geleden plaats vondenzonder dat de justitie ooit op het spoor der daders is kunnen komen. Mocht het haar gelukken, thans ook hierin licht te verspreiden, dan zou Breda bevredigd en dankbaar zijn voor den ijver, waarmede de tegenwoordige officier van justitie, de heer m'. Boot, zijne taak opvat. Reeds terstond na den diefstal bij Vossenaar werden de beide bovengenoemde personen als de daders aan gewezen, doch bij gebrek aan voldoende bewijzen op vrije voeten gelaten. Ook hier waren eenige effecten en bankpapier vermist, waarvan denommers nooit zjjn opgespoord geworden. s GRAVENHAGË, 4 April. Door Z. M. is de luitenant ter zee 2' kl. jhr. S. B. Ortt, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld. De luitenants ter zee 2' kl. A. C. Van der Sande Lacoste en A. M. P. C. Van de Laar worden respectievelijk met 11 en 21 dezer, geplaatst aan boord Zr. M'. wachtschepen Willemsoord en Hellevoetsluis. De luitenant ter zee 2' kl. W. D. H. baron Van Asbeck, dienende aan boord V. M». schoener Argus, wordt met 1 Mei a. s. overgeplaatst in de rol Z'. M». wacht schip te Amsterdam, en vervangen door den luitenant ter zee 2' kl. H. P. Netscher. De luitenant ter zee 2' kl. J. Beeckmanuit Oost-lndië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer beantwoordde den minister van binnenlandsche zaken, den heer Bergsma en verklaarde, dat de aanbesteding voor werken ten behoeve van het rijksmuseum te Amsterdam, was vervallen, omdat de minister het bestek niet had gezien en dus onwe tend was dat in strijd met het besluit der kamer bij gelegenheid van de be handeling der begrooting zou worden gehandeld. De heer Bergsma stelde eene motie voor om van die verklaring akte te nemen, maar trok haar weer in, daar hij geen wantrouwen bedoelde. Op eene interpellatie van den heer De Vos van Steenwijk over de longziekte in het spoelingdistrict gaf de mi nister inlichtingen. Zekerheid omtrent uitroeiing kon hij niet geven, De hh. Van Dedem, Viruly en De Vos van Steenwijk bevolen maatregelen aan tol betere ontsmetting en wel beter toezicht en ruimer schadeloosstelling aan veehouders. De nieuw benoemde districtsveearts werd als een warm voorstan- "er voor de afmaking door den minister geschetst. Aan de kamer werd vervolgens kennis gegeven van het overlijden van het lid Van Nispen tot Sevenaer. De heer Lohman bracht eene warme hulde aan zijne nagedachtenis. i De zaak van den heer Poppink werd alsnu voortgezet. De heer Lohman stelde eene conclusie voor oin ie verklaren dat toepassing van het beginsel van neutraliteit onmogelijk is. Heden avond voortzetting. De arr. rechtbank alhier heeft heden vonnis gewezen in de door ons vroeger vermelde zaak lusschen II. eischer en de brandwaarborgmaatschapprj "Imperial" gedaagde, en heeft het door deze laatste gedaan verzoek om den eischen op vraagpunten te doen hooren, toegewezen. Heden is in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen de negende voorjaarstentoonstelling geopend van wege de 's Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging. De schat van bloemen aldaar aangebracht en hare uitstekende plaatsing hebben de zalen als het ware in een lusthof herschapen. Dank de mildheid van een aantal belangstellenden, waaronder HH. MM. den koning en de koningin, prinses Hendrik en de groothertogin van Saksen-Weimar, zag het bestuur zich in staat gesteld eene menigte eereblijken uit te reiken en alzoo meerdere deelneming uit te lokken. De hotelhouder uit het hotel des Pays-Bas in het Huygenspark is door een Duitsch en Ëngelscli sprekend heer opgelicht. Hij had daar eenige dagen gelogeerd en is vertrokken met achterlating van een rekening van f 50 en een ledig kofier. Hij had hel vertrouwen gewekt door op te geven dat hjj vice-consul van Amerika te Rotterdam was. Zekere portier van O. in de Sumatrastraat kreeg onverwachts een be zoek van een zich van hem noemenden neef uit Gelderland. Na over fami liezaakjes gesproken te hebben, verzocht hij, daar hij op 'toogenblik slecht bij kas was hem f 10 te leenen tot een volgenden dag als wanneer zijn schip met aardappelen zou aankomen. Noch hel schip, noch het geleende geld, noch de schipper zijn terug te vinden. Drie stukadoors, die eergisterenavond in een pakhuis in het hofje van Sas te 's Ilage werkten, schijnen de jeneverflesch duchtig te hebben aange sproken. Een hunner werd gisterenmorgen in den drank gestikt gevondem De beide anderen hadden pog het besef om hun huis op te zoeken. BELGIË De graaf van Vlaanderen zal den koning bij de begrafenis van den hertog van Albany vertegenwoordigen. Te Gent was men in het dok bezig des nachts de stoomboot Stentor te laden, toen een der groote petroleumlampen, welke in den mast hangen voor het verlichten van het dek, in brand geraakte. Een der werklieden klom in het want om de vlam te blusschen, toen de lamp omsloeg en de geheele inhoud op zijne kleeren terecht kwam. Voor de man op bet dek was stond hjj geheel in vlam. Wel was spoedig hulp bij de hand, doch de ongelukkige had zulke brandwonden bekomen, dat men voor zijn leven vreest. ENGELAND. In antwoord aan verschillende leden verklaarde de markies van Hartington, in het lagerhuis dat de regeering niet voornemens is troepen naar Berber of Khartoem te zenden. Hij erkende echter, dat de regeering voor de veiligheid van generaal Gordon verantwoordelijk is. Wordt zijne veiligheid bedreigd, dan moet hem hulp verleend worden. Hij is voor de ontruiming van Soedan. Wat de militaire en financiëele maatregelen en de politiek ten opzichte van Egypte betreft, weigert hjj vooralsnog de bedoelingen der regeering te open baren. De minister deelde verder mede, dat Soeakim een Egyptisch garnizoen zal krijgen, maar lot aan de volkomen regeling eene kleineEngelschemacht in die stad zal gelaten worden, ondersteund door de matrozen aan boord der oorlogschepen. De heer Gladstone zeide, dat het onderzoek der Egyptische financiëele quaestie is afgeloopenmaar aangezien ook andere mogendheden daarbij betrokken zijn, kan hij nog geen besluit kenbaar maken. De Globede Morning Post en de Standard betoog en, dat de natie op dit oogenblik veel meer belang stelt in het lot van generaal Gordon en in de Egyptische politiek dan in de uitbreiding van het stemrecht. Er is niets te bespeuren, zegt de Globe, van een enthousiasme voor die uitbrei ding, dat in de verste verte te vergelijken valt bij de beweging, die ten gunste van zulk eene uitbreiding bijv. in 1832 werd waargenomen. Over den geheimzinnigen moord in City schrijft de Londensche corres pondent der IV. R. Ct. het volgende: De politie heeft eene belangrijke ont dekking gedaan, en het is nu zeer wel mogelijk, dat men er in slagen zal den moordenaar of de moordenaars van den ongelukkigen procureursklerk Perkins op te sporen. Gisteren kwam namelijk eene jonge vrouw, verge zeld door etteljjke personen op het politiebureel in de Kennington-Lane. Zij deed het volgende verhaal aan den eerstaanwezigen inspecteur aldaar. Zondagavond stond zij op het punt haar huis in deGriffinstreet, York-Road, Lambeth, binnen te gaan, toen zij een bundel zag liggen op den drempel. In huis stelde zij een onderzoek in naar den inhoud, en bevond toen dat er een jas in zat. In één der zakken was een horloge met ketting. Men verzekert, dat nu gebleken is, dat dit uurwerk het aluminium-horloge van den verslagene was. In andere zakken der jas vond men photographieën van hem. Wel licht kan deze ontdekking althans tot een paar aanhoudingen voeren. Men vermoedt meer en meer evenwel, dat de ware drijfveer lot dezen afschuwe lijken moord iels anders was dan alledaagsche roof. Perkins was een wees en had landerijen geërfd in Yorkshire. Zijn vader was eenmaal een zee kapitein, en voer veel op de Oostzee. Naar het schijnt, waren er moeilijk heden gerezen nopens de geërfde landerijen, moeilijkheden, die een huwelijk van den verslagene met eene juffrouw Westell, welke in Berroondsey, aan gene zijde der Theems, woont, tegenhielden. Op het kantoor en in de woning des overledenen heeft de politie beslag gelegd op eene uitgebreide correspondentie betreffende de gemelde landerijen, welke eene rol kunnen hebben gespeeld in dit bloedige drama. Perkins was Vrijdag jl. pas 22 jaren oud geworden, en had bij die gelegenheid een aantal geschenken ont-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2