LEIDSCH COU 1884» If*. 83. ZATERDAG 5 APRIL. STADS-BERICHTEN, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commissaris in het 3de district der provincie Zuidholland Doen te wetendat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag den 15Jtnen Woens dag fan 16den April 1884, op eerstgemelden dag des middags te twaalf uren, tot bet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen die als plaatsver vanger of als nummcrverwlsselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeentevan des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, Zon- en feestdagen uitgezonderdwordt gevaceerdwelke gelegenheid de belang hebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der boven aangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstandnog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, WIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Liidïn, 4 April 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 April Bij de gisteren alhier gehouden verkiezingen voor het bestuur van Rijn land, zijn herkozen in het 6' distr. de hh. H. Pennings, hoofdingeland, en M. Temminck, plaatsvervanger; voor het 14" distr. de hh. L. Graaf van Limburg Stirum, hoofdingeland, en J. H. Willink, plaatsvervanger. Heden morgen geraakte even buiten de Zijlpoort een paard, voor een rijtuig gespannen, op hol. Spoedig brak genoemd voertuig en nam het dier het voorste gedeelte van hetzelve in zijne vaart medetotdat het in de Singel gracht liep, waaruit het met veel moeite werd gered. Het paard scheen als- toen kreupel te zijn. terwijl de bestuurder van het rijtuig eenige lichte won den bekwam. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de koste- looze school n». 11 te Rotterdam komt voor de heer R. Adama, te Leiden. Met de stoomschepen van den koninklijken West-Indischen maildienst, die, te rekenen van Mei e. k., den 12'° van elke maand uit Amsterdam naar Paramaribo zullen vertrekken, zullen mede brieven en andere stukken naar Curasao verzonden worden, indien het verlangen tot verzending met die gelegenheid op het adres is uitgedrukt. Tevens wordt herinnerddat het port der brieven, die met den onderwerpelijken stoombootdienst uit Neder land naar Suriname en Curasao worden verzonden, 20 ets. per 15 gram be draagt en dat voor gedrukte stukken 2ya ets. per 50 gram. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië ont vangen telegram werd de gouvernements-koffleoogst op Java voor dit jaar nader geschat op 916,800 pikols. Den 3tD April 1884 heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderleekening plaats gehad eener verklaring houdende wjjziging van het reglement betreffende de visscherij en den vischhandel, den 20'° Mei 1843 tusschen Nederland en België vastgesteld, ter uitvoering van art. 9 van het traetaai van 19 April 1839 tusschen genoemde rijken. Stc Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M'. raderstoomschip Falk, onder bevel van 'skonings adjudant in ge wonen dienst, den kapitein ter zee ,|hr. J. A. Roëll, in den namiddag van 3 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar Queensborough. (Stc.) Bij de te 's Ilage gehouden acte-examens voor lager onderwijs, zijn op 2 en 3 April voor de acte als onderwijzer geëxamineerd 16 candidaten, afgewezen 7, toegelaten 9, nl. de heeren: J. W. Smeels en J. Wust, van Numansdorp; F. Brons, van Wijngaarden; J. W. Mejjer en P. Nagtegaal, van Dirksland; H. J. Monssan, van Sommelsdijk; F. C. Hootsenvan Vianen; A. Van Son, van Dordrecht, en C. Visser, van Goudswaard. Op Zaterdag 12 April aanst. zal te Amsterdam de 43" algemeene ver gadering van het Nederlandsch Aardrijkskundig genootschap worden ge houden. Door de taal- en letterkundige afdeeling der koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, zal op Maandag aanst. aldaar eene gewone ver gadering worden gehouden. Naar men verneemt, zal Z. M. de koning bjj de begrafenis van den hertog van Albany vertegenwoordigd worden door zijn adj.-generaal der ma rine, den vice-adm. jhr. Van Capellen. Het stoomschip Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton den 3«" April. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 3 April. De Zeeland, van Java naar Rotter dam, arriveerde gisteren te Suez. Tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Woubrugge, is be noemd mej. H. C. Van Aken, te Rotterdam. Uit Soeterwoude wordt aan De Tijd geschreven: Niet zonder belang stelling zult gij vernemen dat een uwer getrouwste toehoorders door den dood u is ontrukt; dagelijks toch liet //Blinde Kees" zich De Tijd voorlezen, en hel luisteren was voor hem meer dan tijdkorting; wat hjj hoorde nam hjj in zijn geest op en wist het in ztfo sterk geheugen te bewaren, om mede te deelen aan de velen, die hij ontmoette. Alleen, enkel met zjjn stok ge wapend. doorliep hij de geheele uitgestrekte gemeente; geen enkele medewan delaar, die ooit poogde hem in zijn weg te misleiden, is daarin ooit geslaagd. I De winterdagen en avonden verkortte hij voor zijne vele vrienden. Hij kwam bij hen //boeren", betastte het vee en schatte het naar waarde; uit een ge- heeten veestapel wees hij de //nieuwkoopen" aan en herinnerde zich zeer goed waar de overige het vorige jaar gestaan hadden. Was er genoeg //ge boerd", dan bracht //Kees" zjjn kaartspel met bijna onzichtbare, maar voor hem voldoende speldeprikken voor den dag, alsook zijn dam- en schaakspel men kon spelen wat men wilde, //Kees" aanvaardde met een ieder den strijd, en, wat meer zegt, meest altijd was hij overwinnaar. Meen echter niet dat »Kees" alleen zucht had voor het spel, hjj had buitengewoon veel liefde voor den arbeid: hij vond zijn bezigheid in huis en op den erfen al was hjj boer in zijn hart, zaag en hamer wist hij zóó goed te hanteerendat zienden meermalen nuttige wenken kregen van //Blinde Kees". Geen nieuw werk was dan ook in de buurt onderhanden, of //Kees" was er bij. Zal hij van nu af op menige plaats gemist worden, het meest toch in de kerk, waarhjj bij afwezigheid van den organist diens plaats vervulde. En was hij niet te vergelijken bij //Janus", den blinden organist van den Dom, zjjn spel was zuiver en niet zonder talent. Op zevenjarigen leeftjjd was //Kees" blind ge worden; geen school heeft hij bezocht, en woonde altijd in de Zuidbuurt onder Soeterwoude, alwaar hij Zaterdag II. in den ouderdom van 55 jaren overleed. Gisleren brachten de leden der tweede kamer, de hh. De Ruiter Zijl- ker, Schepel, de Vos van Steenwijk en Bergsma, een bezoek aan de gemeente Schiedam, om zich, met het oog op de heerschende longziekte in het spoeling district, persoonlijk van den toestand der stallen en van den veestapel te overtuigen. Ook het lid der kamer, de heer Viruly Verbrugge. begeleid door den district-veearts Lameris, stelde daar ter plaatse een onderzoek in. Het uitvoerend comité voor de internationale landbouwtentoonstelling, Ie honden van 25 Aug. lot 6 Sept. a. s. te Amsterdam, heeft, onder goedkeuring van Z. M. den koning, beschermheer van de tentoonstelling, het reglement vastgesteld voor de jury belast met de toekenning van de bekroningen. De bekroningen bestaan in: eereprijzen in zilver, gouden medailles, zilveren medailles, bronzen medailles, geldprijzen en extra bestuursprijzen in medail les ol geld, volgens de bepalingen van het programma. Het programma om vat tien afdeelingen. nl. paarden, rundvee, wolvee, varkens,zuivelbereiding, werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, leer- en hulpmiddelen voor het landbouwonderwijs en voor het landbouwbedrijf, bijenteelt, dieren bescherming en akkerbouwgewassen. Hedenmorgen te 7.50 is te Hilversum door onbekende oorzaak de groote stoomspinnerij en weverij (directeur de heer Spencer Else,) eene prooi der vlammen geworden. 450 menschen zijn daar werkzaam, enkelen hebben zich door uit de ramen te speingen moeten redden, waarbjj een werkman zwaar is gekwetst. De spinnerij, een kolossaal gebouw van vier verdiepin gen, benevens de machinekamer en de apprèteer-zaal zjjn geheel vernield.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1