LEIDSCHE COURANT. 1884. BP. 79. WOENSDAG 2 APRIL. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen aftonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere uitgezonderd. De vrijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgenden en rechtverkrijgenden, als: aan de firma Van Hartrop Zoon lot het plaatsen van een tweeden stoomketel in hare fabriek aan het Galgewater n°. 22; aan J. P- Sasse, lol het plaatsen van een tweeden oven in zjjne banket bakkerij aan de Aalmarkt n». 18; aan P. Van Egmond, tot het oprichten van eene slachterijin het perceel aan de Langegracht n°. 163. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester, Leiden, 31 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, Stbl. N". 97; Brengen ter algemeene kennis dat door C. J. VAN DEN BROEK, Huis vrouw van G. P. Dingjan, alhier, een verzoekschrift is ingediend omvergun ning tol uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oode Singel n*. 200. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 April. Bij de inspectie door het bataillon dd. schutterij, hedenmiddag op het schuttersveld gehoudenwerd voor het front der gelederen aan den kapi tein dier schutterij W. C. Zuurdeeg het eereteeken voor langdurige schut- terljjke dienst uitgereikt. De waarnemende kommandant wenschte hem ge- lak en hoopte dat hij nog lang zijne krachten moge blijven wijden ten dienste der schutterij. Nadat hem het kruis was op de borst gehecht, defi leerden de troepen voor hunnen kapitein. - Naar de alhier opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers 'oor de tweede kamer der staten-generaal en voor de provinciale stalen 1298 (census 50) en voor den gemeenteraad 1816 (census ƒ25). Bevol kingscijfer op 1 Januari 11. 42,963 zielen. Gisteren zijn van de kweekschool voor zeevaart alhier een 100-tal jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal va Ifassenaer vertrokken. Gedurende de maand Maart is aan de genoemde kweekschool het aantal jongens met 22 vermeerderd. - «Hannes" is flink van stapel geloopen en het tooneelsaizoen daarmede op waardige wijze gesloten. Niet alleen de hoofdrollen, ook de onderge schikte rollen werden goed vervuld. Het publiek was niet zeer talrijk. Te oordeelen naar den souffleur zou men niet gezegd hebben dat het stuk reeds 'oor de zooveelste maal gespeeld was, daarentegen hadden eenige rollenbe paaldelijk die van Johanna (Mevrouw Egener-Van Eyken) iets van een van buitengeleerd lesje Hendrik (de heer Van der Heuvel) was zeker zwaar 'erkouden, althans zijn stem was schor. Gisterenavond gaf de Israëlitische Tooneelvereeniging //Eendracht" in het lokaal //Ephraim" eene uitvoering met introductie. De voorzitter heette het in nog al grooten getale aanwezige publiek hartelijk welkom, met den wensch dat ieder een genoeglijken avond zoude smaken en mogelijke feilen niet zoude worden ten kwade geduid. Een drietal tooneelsiukjes: //Wie zal haar krijgen?", //Een uurtje voor de bruiloft" en «De dochter van den bar kier," werden alsnu opgevoerd. Zagen wjj ons reeds meermalen verplicht een gunstig oordeel over de uitvoeringen door de leden dezer vereeniging uit 'e spreken, ook thans rest ons niets anders. De keuze der stukjes was voor eene dusdanige gelegenheid gelukkig te noemen en kwamen door de uitvoe ring volkomen tot hun recht. Het zou ons te ver voeren in meerdere bij zonderheden te treden; genoeg zij het wanneer we constateeren dat ieder trachtte zooveel mogelijk tot één goeden afloop mede te werken. Dat zQ in die pogingen slaagden bewezen de uitbundige blijken van goedkeuring die hen van de zjjde van het publiek ten deel vielen. Op krachtige wjjze wer den de leden dilettanten ter zijde gestaan door een drietal jeugdige dames, die zich mede op verdienstelijke wjjze van hare taak kweten. Smaakten de gasten reeds genoegen door het spel der tooneellistennog een ander genot was hun bereid. Een dubbel quartet van het Haagsch Mannenkooronder beschermheerschap van Z. K. H. prins Alexander, vergastte het gezelschap op eenige zangnummers, waaronder: «Le chants des Amis" van Thomas, «Hymne an die Musik" «Ruhe" van Abt, en «Avondlied" vau Gilse. Op waardige wjjze wisten deze heeren den roem van het gezelschap waartoe zjj behooren staande te houden. Krachtig en schoon was hun zang, in weer wil de atmosfeer nog al drukkend was. Zjj mochten dan ook de tevreden heid van alle aanwezigen in ruime mate inoogsten en algemeen werd den wensch geuit dat het niet de éénige maal moge zjjn deze zoo welkome gas ten aldaar tegenwoordig te zien. Een vroljjk bal besloot ook weder dit zamenzjjn. Ongeveer ƒ10 werd ingezameld voor een huisgezin dat in behoeftige om standigheden verkeerd. Heden namiddag te 2% uren is al spelende in het water aan de Langegracht geloopen een 5-jarig jongentje, genaamd J. J. De moeder van het kind begaf zich mede te water ter redding van haar lieveling. Een turfboer, aldaar aanwezig, aarzelde niet gekleed in het water te springen en had het geluk beiden op het droge te brengen. - Gedurende de maand Maart zjjn 17553 personen per Leidschen paardenspoor vervoerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrjjging van akten van bekwaam heid tot het geven van onderwjjs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen in het jaar 1884 zullen worden afgenomen: voor het lager onderwjjs in de maand Augustus; voor het middelbaar onderwjjs in de maanden Novem ber en December, gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor lager onderwjjs in handteekenen landbouwkunde en gymnastiek. Het tjjdstip waarop zjj, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te mel den, zal later worden bekend gemaakt. De minister van financiën maakt bekenddat het saldo van's rjjks schatkist op 29 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 4,825,888.04en bij de betaalmeesters 1,817,448.16, te zamen 6,643,336.20. De minister van financien maakt bekend, dat, tot verzekering van de verzilvering van de muntbiljetten, die volgens de wet van 26 April 1852 Staatsblad n\ 90). tot een bedrag van tien millioen gulden zjjn uitgege ven, de volgende kapitalen op de grootboeken der nationale schuld zjjn in geschreven, te weten: op het grootboek der 2% pCts. inschrijvingen een kapitaal van 18,788,000.00, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers van 50 ten honderd, eene waarde van f 9.394,000.00 en op het grootboek der 3 pCts. inschrijvingen een kapitaal van/1,010,300.00, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van 606,180 00; te zamen 10,000,180.00. Het stoomschip Prinses Amalia van Batavia naar Amsterdamarri veerde te Frioul (Marseille) 31 Maart. De Voorwaarts van Amsterdam naar Batavia passeerde gisteren kaap St. Vincent. De Burgemeester den Tear.van Amsterdam naar Bataviaarriveerde te Atjeh den 29 Maart en zou de reis voortzetten. De Samarang, arriveerde heden te Batavia van Rotterdam. Volgens opgave van Bureau Veritas zjjn in de maand Februari veronge lukt 100 schepen w. o. 3 Nederlandsche. In dezelfde maand verongelukten 13 stoomschepen. Uit Parjjs wordt aan het Hbl. geseind, dat volgens besluit van den raad van beheer der Suezmaatschappjj, te beginnen met 1 Juli e. k. en tot wederintrekking toe geen loodsgelden meer op het Suezkanaal zullen worden geheven. De heer J. N. Ansljjn, consul-generaal der Nederlanden te Alexandria, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd, en is benoemd tot directeur der Suez-kanaalmaatschappij voor Egypte. (Amst. C.) Naar het N. v. d. D. verneemt is het dagblad De Tijd, voor de som van 220.000, in eigendom overgegaan aan den beer Vermeulen, lid der tweede kamer van de staten-generaal, die reeds sedert een paar jaren tot de redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1