LEIDSCHE (01 RAVI. 1884. HP. 78. DINSDAG I APRIL. STADS-BERICHTEN. Leides2b Maart 1884. E. KIST, Secretaris. BINNENLAND SC HE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prjjs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents, groote lettere berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats, tengevolge van het overlijden van den heer j, M. E. DERCKSEN, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dins dag den 15° April aanst.van des morgens negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden; Gezien art. 31 der Wet van den 4(° Juli 1850 Staatsblad n°. 37); Brengt ter algemeene kennis dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Lm er, den 31 Maart 1884. DE KANTER. LEIDEN. 31 Maart. Uedeu werd ten raadhuize alhier in het openbaar aanbesteed het groo- tendeels vernieuwen van de brug over den Rjjn, buiten de Zijlpoort, ge naamd Schrijversbrug. Ingeschreven was: 1°. door de hh. L. J. Enthoven O., fabrikanten te 'sGravenhage, voor 120002". door de maatschappij «de Prins van Oranje", te 's Gravenhage, voor 11919; 3°. door de hh. D. A. Schreden C°., fabrikanten alhier, voor ƒ11198, en ten laatste door de Koninklijke Nederlandsche grofsmederij, alhier, voor ƒ10650, aan wie, als laagste inschrijfster, het werk is gegund. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ160, ƒ34, 17.503.70 en ƒ1.85, de laagste 160, ƒ34, 17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80. Monsg' Joannes Theodorus Beelen, huisprelaat van Z. H. Leo XIII enz., hoogleeraar van de H. Schrift en de Oostersche talen aan de Katholieke Iwogesebool te Leuven, ligt ernstig ziek, zoodat men voor zijn behoud vreest. Deze geleerde schrijver, Amsterdammer van geboorte, heeft door verscheidene gewaardeerde overzettingen van geschriften uit het Oude Ver bond, van zijne kunde doen blijken. Het Nieuwe Testament onzes Heeren J. C. volgens den Latjjnschen tekst der Vulgaat in het Nederduilsch ver taald en in doorloopende aanteekeningen uitgelegd, verscheen voor eenige jaren uit de vruchtbare pen van dezen schriftverklaarder. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: Van 29 tot 31 dezer zijn alhier 40 bommen aangekomen, welke besomden 50 a ƒ180 in 5 a 6 dagen, de garnalenboot 30 a 50. Voor tarbot werd besteed ƒ6 a ƒ8, voor tong ƒ0.20 a 0,50, voor bunschol ƒ0.40 a ƒ0.70, alles per stuk; voorlevende buiienlekschol 7 a ƒ10, voor levende binnenlekschol 5 a ƒ6, voordroog- scharren ƒ5.50 a 6, alles per mand; voor zeesterren ƒ10 a 13 per kar en voor garnalen 2 a ƒ2.50 per mand. Aan belanghebbenden wordt tevens medegedeeld, dat in de tweede helft der maand October e. k. een examen zal worden gehouden ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling- consul, ten einde, bij voorkomende gelegenheid, voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen. Om tot het examen toegelaten te worden, moet men den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. De dag waarop het examen een aanvang zal nemen en het tijdstip waarop men zich daarvoor moet aanmelden, zullen nader worden bekend gemaakt.. Uit het onteigeningsontwerp voor verbouwing van het station Roosendaal blijkt, dat vervanging van de tegenwoordige inrichtingen door een eiland station en waarvoor Roosendaal als knooppunt voor vier ljjnen bijzonder geschikt is, de meest doeltreffende oplossing wordt geoordeeld van de be zwaren aan de tegenwoordige stations-inrichtingen te Roosendaal, die sedert geruimen tijd veel te wensehen overlaten, verknocht. De kosten van het door de staatsspoorw.-maatschappij ontworpen plan zjjn geraamd op ongeveer 1900,000. De Nederlandsche regeering heeft zichnaar wjj vernemenaangesloten bjj het protest van Engeland, Italië en België tegen elke beschikking, door de republiek Chili, over guano-lagen, haar door Peru als oorlogsschatting afgestaan, ofschoon die bezittingen reeds onder hypothecair verbank rustten wegens de schuldvóór den oorlog door Peru tegenover de contracteerende mogendheden aangegaan. (D.v. Z.en't Gr.) Op 15 Maart jl. ontbraken bjj de regimenten inf. 38 serg., 1 fourier en 318 korp. Het incompleet aan kader was toen bjj het 1° reg. inf. 19 serg. en 22 korp.; 2e reg. 6 serg. en 36 korp.; 3e reg. 40 korp.; 4°. reg. 5 serg. en 46 korp.; 5e. reg. 38 korp., 6e reg. 7 serg. en 43 korp.7' reg. 46korp. 8e reg. 1 serg.1 fourier en 35 korp.en b{j het reg. gren. en jag. 12, korp. Sedert een paar jaren is de behoefte aan kader, vooral aan sergeanten, aan merkelijk minder geworden. Het hoofdcomité tot plechtige viering, op 13 September 1884, van,het zeventigste jaarfeest van Nicolaas Beets heeft lot uitvoerend comité gekozen de hh. mr. C Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg, eere-voorzitterprof. dr. M. De Vries, voorzitter, dr. Joh. Djjserinck en H. De Veer, secretarissen, A. C. Wertheim, penningmeester, d'. L. R. Beynen, mr. W. C. M- De Jonge van Ellemeet, prof. Jos. A. Alberdingk Thjjtn en F. Bohn. De correspondent der JV. H. C. te Weenen verneemt, dat de keizerin van Oostenrjjk, die zich thans met hare dochter, aartshertogin Marie Vale rie, te Wiesbaden bevindt, een uitstapje naar Amsterdam eu Rotterdam maken zal. Voor de 99"« algemeene vergadering der maatschappij «Tot Nut van 't algemeen", welke op Dinsdag 12 Augustuste Amsterdam zal worden ge- Tiüüden zijn de punten vau beschrijving verzonden. Daaronder komt o. a. voor: Voorstel van het hoofdbestuur om uit art. 70 der wet te doen vervallen 4e woorden: a. Een volksalmanak, telken jare door de maatschappij uit te geven." Voorstel van het departement Leiden om hgt bedoelde artikel aldus te lezen: Jaarlijks wordt vanwege de maatschappij een almanak uitgegeven en aan alle leden kosteloos uitgereikt." Voorstel van het departement kop- persum om met den heer H. D. Tjeenk Wiffjnk, te Haarlem,.te contrac teeren over de levering van een voldoend aantal exemplarenvan diens Ne- derlandschen almanak. Voorstel van het hoofdbestuur in zake een Neder- landsch pensioenfonds voor werklieden, aldus luidende: 1*. De maatschappij aanvaarde het lidmaatschap der Nederlandsche pensioenvereeniging voor werklieden2°. zij neme deel in het waarborgfonds van het Nederlandsche werkliedenfonds, door inschrijving eener som van 5Q00, 2% pGt. groot boek der Ned. Werk. Schuld, met diep verstande, dat deze gelden nimmer zullen mogen dienen tot verhooging van pensioen; 3°. Zjj verklare zich be reid gedurende tien jaren bjj te dragen in de administratiekosten van hgt Nederlandsch werkliedenfonds, in dezer voege, dat die bjjdrage het eerste jaar op f 500 bepaald en het volgend jaar met 10 pCt. van het hoofdbedrag verminderd worde. Id. Om een onderzoek in te stellen naar hetgeen door eigenaars of directeuren van nijverheidsondernemingen gedagp wordt in het belang van het welzjjn hunner werkliedenen aan de resultaten vau dat onderzoek de noodige openbaarheid te geven en een voorstel van het dep. Eindhoven om het hoofdbestuur uit te noodigen pogingen aan te wenden om den werkkring der maatschappij ook uit te breiden over onze koloniën. Omtrent het Ned. stoomschip Leerdam behouden te Falmouth binnen gelopenverneemt het IV. v. d. D. uit Londen het volgende: De boot is den 23*° beneden de waterlijn op iets gestooten, dat voorondersteld werd een wrak te zijn. Zij zette echter den 25" Februari de reis voort, doch men bemerkte dat het roer gebroken was. Denzelfden dag kwam er ijs in het gezicht en werden alle pogingen in het werk gesteld om aanvaring te voorkomen, maar dat kon niet beletten dat de boot omringd raakte door ijsbergen van ontzettende hoogte. Gelukkig ontsnapte men echter het gevaar en slaagde er in vrij te komen. Groote ijsvelden kwamen echter voortdurend aandrijven, zoodat men een geruimen tjjd in den grootsten angst doorbracht; ten gevolge van een hevigen storm geraakte de boot er eindelijk gelukkig voor goed uit. De P. Caland kwam daarop in het ge zicht, zij draaide bij en bleef in de nabijheid tot een noodroer was aange bracht. De Leerdam vervolgde daarop de reis. De Beindal, van Kopen hagen, en de California, van Hamburg, hadden haar achtereenvolgens op sleeptouw, maar zonder succes, de kabels braken. De passagiers spreken met den grootsten lot over de bekwaamheden en de flinke houding van kapitein Slierendrecht en zijne officieren. De mail is te Falmouth geland, en de passagiers vertrokkeu naar Nederland, per trein via Londen. De oudste predikant te Delft, d*. G. Molenkamp, heeft tegen 1 Mei

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1