BUITENLANDSCHE BERICHTEN. anderen onderteekend. Daarin werd gewaarschuwd tegen H. S.hoepelfabri kant te Nederhorst den Berg, terwijl de ondergeieekenden zich bereid ver klaarden verdere inlichtingen te geven. Beschuldigde, die ter terechtzitting zijne vroegere ontkentenis terugnam, verklaarde alleen aldus te hebben ge handeld, omdat H. S. voornoemd hem niet had betaald. Onder de getuigen bevond zich ook de burgemeester der gemeente N.waar beschuldigde zeil wethouder was. Deze legde een zeer gunstige getuigenis van hem af. De advocaat-generaal, m'. Jolles, eischle eene celstraf van 6 maandenbenevens geldboete. De verdediger van beschuldigde, mr. Haas, trachtte aan te loonen dat er geen mogelijkheid van nadeel voor den aangewezen fabrikant bestaan heeft. Wel was deze de eenige fabrikant van dien naam in de gemeente, maar het was niet gebleken dat het publiek dit wist. De aangeboden inlich tingen waren ook nooit gevraagd, noch gegeven, terwijl ten slotte de kwade bedoeling niet was bewezen. Na re- en dupliek, waarbij door het O. M. nog werd opgemerkt, dat het hier niet gold de mogelijkheid van nadeel van den aangeduiden fabrikant, maar van hen wier namen huns ondanks onder de advertentie waren gezet en dat, zoo beschuldigde geen kwade bedoeling had gehad, hij even goed zijn eigen naam had kunnen gebruiken, werd de uit spraak bepaald op Dinsdag 25 Maart e. k. Door den sneltrein, die 5.35 van Arnhem naar Zutfen vertrekt, is gis terenmiddag bij wachtpost 14, tusschen Brummen en Zutfen. een jongentje van 12 jaar overreden. Het hoofd werd verbrijseld en de hand was hem afgereden. De machinist, die het kind op de rails zag, stopte nog wel spoe dig, maar helaas te laat. Het kind stierf, terwijl het werd opgenomen om met den trein naar Zutfen te worden meegevoerd. Maandagavond brandde op 20 minuten afstand van het dorp Aalten eene boerenwoning af, bewoond door 2 gezinnen. Niels werd gered dan het vee. De oorzaak is, naar men zegt, het omvallen eener brandende petroleumlamp. Zondagavond circa 11 uur brandden te Borkuloo twee onbewoonde kee- ten af nabjj het nieuwe station. Waarschijnlijk moet hier aan kwaadwillig heid worden gedacht. Te Groningen is de nieuwe celgevangenis den 15d,n Maart in gebruik genomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een aantal gevangenen overgebracht. Gisterenavond heeft op den weg tusschen Oost- en West-Souburg eene brutale aanranding plaats gehad. Een jongmensch uit Middelburg had 's avonds bij den bakker op Oost-Souburg eene vrij groote som geld ontvangen, en ging omstreeks 10 ure langs den weg naar West-Souburg om per tram naar Middelburg te rijden. Eensklaps houdt hem iemand staande, die, na geïn formeerd te hebben, hoever hij nog van Ritthem verwijderd was, ook om 5 centen vroeg. De gevraagde, die den persoon omtrent den weg had in gelicht; verklaarde zich niet bereid de 5 centen te geven, waarop een aan val van de zijde van den vrager volgde. Hoewel de aanrander gewapend was, of, zooals uit de lichte verwondingen van den aangevallene bleek, ten minste een scherp werktuig in de hand had, mocht het den flinken jongman gelukken, bij de worsteling baas te blijven. Door de heerschende duisternis en den onverhoedschen aanval kan de aangevallene geen duidelijke omschrij ving geven van den straatroover, te minder omdat deze de wollen muts, die hij droeg, over het gelaat getrokken had. Zooveel is zeker, dat hij niet bijzonder groot is, eene boerenkleeding droeg, en met een Noord-Brabantsch of Ylaamsch dialect sprak. Hq is tot heden onbekend. (M. Ct Uit Oorschot wordt aan de V. R. C. gemeld: Men schijnt den dader van den moord te Best op het spoor te zijn. Althans het vermoeden rust op H. K., gemeenteveldwachter te Best. Deze is eergisteren met den laat- sten trein gevankelijk naar 's Bosch gebracht. De burgemeester van Best heeft achterdocht te zijnen aanzien opgevat, doordien de veldwachter na den moord andere kleederen droeg dan vroeger. Die achterdocht leidde tot huiszoeking, en daar heeft men de gewone kleeding van den man in een kuip met water gevonden. K. zelf was in het gezicht en aan de handen verwond. De Passage te Luxemburg is door brand totaal vernield. Uit de win kels is bijna niets gered. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. De luitenant ter zee 2« kl. L. A. Van Asperen van der Velde, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ingevolge machtiging des konings, wordt Zr. Ms. fregat JEverlsen, lig gende te Willemsoord, met 21 April aanstaande in dienst gesteld, onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. C. Joekes. De minister van oorlog zal morgen geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is, na een uit voerig debat, met 50 legen 15 stemmen aangenomen het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker; na aanneming van twee amendementen op art. 2, een van den heer Mees om bijslag van suikerraffi- nadeurs te heffen over de suikers ingeslagen van 1 Maart tot 1 September van dit jaar, en een van den heer Bastert om dit ontwerp toepasselijk te houden tot het einde van 1884, indien voor 1 Juli niet eene nieuwe regeling zal zijn ingevoerd. Morgen is de behandeling van de drankwet aan de orde gesteld. Ter correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 'sGravenhage werd o. a. gisteren het appel behandeld van een vonnis der Dordsche recht bank, waarbij R. DeG., huisvr. van L. M.en haar zoon J. M.bij gebrek aan bewijs zijn vrijgesproken van de aanklacht als zouden zij zich in het einde van 1882 en het begin van 1883 te zamen en in vereeniging onder be- driegelijke voorgevens hebben doen afgeven eene partij cigaren; terwijl aan de eerste bekl. bovendien werd ten laste gelegd het onder gelijke bedriege- lijke voorgevens zich doen afgeven van gouden en zilveren sieraden en eene som van 100, doch ook van deze feiten werd zij vrijgesproken. Evenals voor genoemde rechtbank ontkenden ook thans de bekl. het hun ten laste gelegde. De moeder deed het voorkomendat zij op haar naam had gekocht en niet op naam van anderen de bewuste goederen liad in ontval. de zoon gaf op, dat hij de cigaren, die zijne moeder gekocht hou, b.JV fabrikant had afgehaald en daarbij geen andere namen had genoemd, Jaj, het getuigenverhoor, waaruit het tegendeel van die opgaven bleek, eisch gi adv.-gen. mr. Bijlevelddie het ten laste gelegde volkomen bewezen m w( deelde, de vernietiging van het vonnis en veroordeeling van de eerste bet tot een jaar celstraf en 5 boeten van 25 en van den tweeden bekl.n p 1 maand celstraf. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag Nadat jl. Zaterdag reeds door den officier van justitie last gegevenwji^ om den verdachte van den aanslag op den boschwachter Snoek in de Stj L veningsche boschjes uit zijne voorloopige hechtenis te ontslaan, schijnt era; je leiding te zijn gevonden om het onderzoek toch nog voort te zetten, i het gevolg, dat de raadkamer der rechtbank een bevel heeft uitgevaar!) van de gevangenhouding van II. C. De Bruinen wel ter zake van ge» pende rebellie, gevolgd door verwonding. Z. M. de koning heeft besloten om in den volgenden winter een zes soirées-musicales ten hove te doen plaats hebben. Reeds nu zijn onderin delingen gevoerd met voorname binnen- en buitenlandsche artisten om die soirees mede te werken. Vermoedelijk zullen zich alsdan voor HHji doen hooren de dames Patti, Roux brunes la fleur, Mari Van Zandt, Dj Beumer, Emma Nevada en Mauvemay, benevens de heer Faure voorzai mej. Sophie Menlen en de heeren Planten, Eugène d'Aibert en Louis Boei voor piano; mej. Térésina Tua en de heeren Wilhelmj Isay, Hollander, Wol! Schnitzler, Willem Kes, Sauret en Sarasate voor viool; de heeren Holl® A. Hekking en Jules De Swert voor violoncel; Hasselmans voor harp ea Jong voor fluit. (D. v. Z. en 's Gr.) Gorl li twet gi Dl tip BELGIE De kamer van vertegenwoordigers heeft de discussie over de interpel tie van den heer llouzeau, betreffende het //kiezersvraagboek" ten einde bracht. De motie van wantrouwen des heeren Janson werd met 61 li, 61 stemmen verworpen, en daarentegen aangenomen de mótie-Jamme, wai mede de regeering verklaard had zich te vereenigen. Uit Luik wordt gemeld, dat tengevolge van een rapport van beta lege van burgemeester en schepenen over zekere openbare werken, waai naar hunne eigene erkentenis vele vergissingen en onregelmatigheden! voorgekomen, door den gemeenteraad met 16 tegen 3 stemmen, terwijl burgemeester en de twee aanwezige schepenen buiten stemming bleven, volgende motie van vertrouwen verworpen is: //De gemeenteraad, vertn wen stellende in de zorg van het college voor de belangen der stad, over tot de orde van den dag". Onmiddellijk na deze stemming heeft i college verklaard, zijn ontslag aan den koning te zullen indienen EDICfELAND. In hel lagerhuis deelde de markies van Hartington mede, dat de prod matie, waarbij een prijs op het hoofd van Osman-Digna gesteld wordt, is de regeering niet goe igekeurd en hare intrekking gelast is. Hij zeide der, dat het plan niet bestaat om admiraal Hewett terug te roepen, heer Fitz Maurice deelde mede, dat de laatste dépêche van generaal van 11 Maart gedagtcekend is. De heer Dodson stelde voor, tot de lezing van het wetsontwerp op den invoer van vee over te gaan. Hij klaarde dat de regeering voornemens is bij de artikelsgewijze behandelt» de verwerping voor te stellen van de belangrijke veranderingen, door! hoogerhuis in de voordracht gebracht. Na eene discussie welke vijf duurde, is de tweede lezing van het ontwerp verdaagd. De heer Gladstone heeft gisteren een rjjtoer gemaakt, Op raad geneesheeren is zijn vertrek naar buiten tot heden uitgesteld. Zaterdag II. heeft de Amerikaan W.ston in Engeland zijn wandeltoer van 5000 mjjlen in honderd opeenvolgende dagen hij eiken dag precies vijftig mijlen afleggen en bovendien iederen avond op aantal plaatsen voorlezingen over matigheid houden ten einde gebrad Hij bevond zich steeds in goede gezondheid en is ook thans volmaakt Zijne vrienden teetotallers beweren, dat hij de wereld door dezen eene weldaad bewezen heeft, doende zien, dat men zonder het gebruik geestrijke dranken tot groote inspanning en het verdragen van zware moeienissen in staat is. Hij heeft van de 5000 mijlen er 2000 in gebop of omheinde plaatsen afgewandeld, de overige op de openbare wegen. 1 heelt hij een groot deel van Engeland in allerlei richtingen doorkruist. Zondags mocht hij rusten. Naar men verzekert rechtvaardigen de laatste berichten uit Snuit de verwachting, dat de onderhandelingen over de invrijheidstelling vaui bemanning der Xisero met goeden uitslag zullen bekroond worden, schijnlijk zal een losgeld worden geëischt, maar toch niet zoo groot vankelijk door den radja van Tenom gevorderd werd. De Londensche Observer uit de hoop, dat de Fransche troepen het belang van den vrede, de Chineesche bezetting, welke uit Bac-Ninh vlucht is, zullen vervolgen en vernielen en dusdoende spoedig aan den log een einde maken. Het blad gelooft, dat, indien China thans Engels bemiddeling vroeg en Frankrijk er geen bezwaren tegen had, de regeering zeer zeker geneigd zou zijn bemiddelend op te treden; voegt genoemd blad er bij, voor China is het nu te laat zulk een te doen. Te Aden overleed op de terugreis naar het vaderland generaal sir Cunynghame, na een diensttijd van 54 jaren in het Engelsche leger, generaal maakte de veldtochten in China en de Krim mede en Sebaslopol als bevelhebber van eene divisie van het Turksche contingent bevelvoerend generaal in Ierland onderdrukte hij den opstand der 7 in 1869. In 18771878 was hij commandant van het leger aait de de Goede Hoop. act groei IK Wil t alsat Britse mai r Arlii streef' Fenin s Ei' lei reg bei pei voi hei 't vai voi «e 01 M ÏO bo be nu lei bei

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2