BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. Ia. j PER TELEGRAAF. eeuigde Proleslantsche gemeente, G. A. L. Ferguson, officier van gezondheid Is kl., chef van den geneeskundigen dienst, J. P. E. Gorsira, koopman. A. L. S. Muller, 2" luitenant der infanterie van het Oost-Indische leger, gede tacheerd in Curasao, mr. C. A. H. Barge, lid van het hof van justitie en van den raad van bestuur. M. P. Curiel, koopman, J. H. M. Ellis, koopman en le luitenant bij de dienstdoende stedelijke schutterij, en M. S.L. Maduro, koopman, allen op Cnracao, vergunning verleend tot aanneming van hel ordeleeken van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigdc Staten van Venezuela geschonken en wel het ordeteeken der vierde klasse wat de heeren Tydeman, Ferguson. Gorsira, Muller, Barge en Curiel. en dat der vijlde klasse wat de heeren Ellis en Maduro betreft. Door Z. M. is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren J. A. Buisman, thans telegrafist 2' kl. hij de rijkstelegraaf. Door Z. M. is pensioen verleend: aan den majoor der cavalerie jhr. P. E. Van de Merweiie Quatles van Ullord, aan den kapitein der artillerie J. N. A. Schneiders van Grcyffenswertaan den kapitein van den generalen staf 1! 11. Eyssonius de Waal. aan den kapitein der artillerie S. J. A. De Qucrii'umoutaan den kapitein der infanterie G. S. A. De Ronde, aan den 1» luitenant der infanterie L. L. P. Mond. allen thans op non-activiteit. Zoomede is aan den l,n luitenant F. J. Van der Pull en den 2'" luitenant C. Albania, beiden op non-acliviteitvan hel wapen der cavalerie, en aan den officier van administratie 2e kl C C. llammacher. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane zielsgebreken, voor den lijd van vijfjaren op pensioen gesteld. Aan den gepens kapitein-luitenant ter zee A. J. baron Van Geen is de vergunning verleend tot het dragen der activiteilsuniforin, verbonden aan den rang van kapitein-luitenant ter zee. De minister van justitie heeft benoemd tot cipier van het huis van arrest te tleercnveen, den heer II. Reinier, thans magazijnmeester in de militaire strafgevangenis nabij Leiden; tot 1' commies bij hel bureau van genoemde milit. strafgevangenis, den heer IV C. Ruil, thans 2e commies, en tot 2' commies den heer C. A. Dona. te 's llage. Aanstaanden Dinsdag zal door tl. K. II. prinses Hendrik een diner wor den gegeven, waartoe leden van het corps diplomatique en andere hoogge plaatste personen genoodigd zijn. Naar hel I aderland verneemt, moet de voorloopige instructie legen De Bruin, die, onder verdenking van poging tot moord, in de Schevening- sche boschjes op den boschwachter Snoek gepleegd, in hechtenis was geno men. geen voldoende gronden hebben opgeleverd om zijne gevangenhouding le bevelen. De feitelijke toedracht der zaak toch zou hierop neerkomen, dat De Bruin, die zich wel is waar in het ongeoorloofd bezit van een ge laden vuurwapen in boschjes bevond, onverhoeds aangegrepen, zich met dat vuurwapen zou hebben verdedigd. In elk geval moet er geen enkele aan wijzing aanwezig zijn. die op voorbedachtelijke of zelfs opzettelijke poging tot moord duidt. Onder deze omstandigheden is De Bruin gisteren namiddag reeds, of wordt hij althans zeer spoedig uit zijne voorloopige hechtenis ont slagen. Uit vertrouwbare bron meldt men aan het D.v. Z.-H.en'sGr., dat a. s. Maandag reeds de aanbesteding zal plaats hebben voor den aanleg van de stoomtramlijn van Vettr over den straatweg lot aan de lijn bij «de NVijker- brttg". Bestek en teekening van dat werk. waarvan de aanwijzing op 15 dezer zou geschieden, zijn aan het bureau der directie aldaar verkrijgbaar gesteld. Men zal dus nog dezen zomer van Leiden per stoomtram "de Wij- kerbrug" kunnen bezoeken. Op 8 Maart zijn de volgende geldswaarden ontvreemd uit een koffer, gedurende het vervoer per staatsspoorweg van 's Hertogenbosch naar Utrecht en vandaar per Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij, via Hilversum-Amster dam, naar Haarlem: 200 aan bank- en muntpapier. waaronder minstens 4 bankbiljetten van ƒ25; J 70 aan gouden tienguldenstukken; 2,72 aan verschillende muntspeciën; vermoedelijk heeft men den kofier met behulp van valsche sleutels geopend. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. BELGIË. In de zitting, gisteren door de kamer van vertegenwoordigers gebon den, werd door de regeering een voor.-tcl ingediend, houdende schorsing voor de onderofficieren en soldalen, zoolang zij onder de vaandels staan, van hel recht van stemming. Voort wordt in dit ontwerp bepaald, dat de geeste lijken hunne stem zullen moeten uitbrengen op de plaats waar zij woonden, vóór dat zij in de orden werden opgenomen. De gemeentelijke en provinciale verkiezingen zullen aanstaanden Zondag gehouden worden. Armand Peltzer moet hopeloos ziek liggen aan een maaglijdcn. EA'GELA X H9. De markies van Hartinglon deelde in de gisteren gehouden zitting van het lager huis mede. dat het eenige sedert eergisteren van generaal Graham ontvaneen tele gram is aangekomen. Daarin wordtgemeld.dat.naarMehemedAligelooft.de inboorlingen vredelievend zullen gestemd worden, zoodra de nederlaag van Osman Digna bekend wordt. De gemeenschap met Berber zou binnen tien dagen hersteld zijn. De heer Labotichère vroeg, of aan Graham vrijheid was gela ten. om tot naar Berber op te rukken. De markies van Hartinglon ver klaarde, dat hij het verkieslijk achtte, deze vraag thans niet te beantwoor den. De heer Gladstone woonde de zitting bij. Markies Van Salisbury woonde eergisteren eene groote vergadering van conservatieve kiezers in het district Chelsia bij. De oppositie leider liet zich als volgt over het conservatief programma uit: «Ons programma is zeer een voudig. In enkele woorden is het zamen te vatten; het is een //beroep op het volk". Door personen, die weerkundig in politieke zaken zijn, is mij verzekerd, dat de tegenwoordige kieswetherzieningsbill een grooteren omkeer in het beleid van 's lands zaken ten gevolge zal hebben dan ooit sedert de revolutie van 1688 heelt plaats gegrepen. Daarom bestaat er alle grond en aanleiding om. alvorens tot een dergclijken maatregel over te gaan. eerst het volk te raadplegen, dat er het meest bij geïnteresseerd is." Uit deze ver klaring blijkt, dat lord Safisbury voornemens is. wanneer het kieswetsont- werp in het hoogerhuis aan de orde is, daartegen zijne stem te verhellen en aldus het ministerie te noodzaken het parlement te ontbinden en een beroep op het volk te doen. Te Londen is zekere Anna Yates vermoord in haar bed gevonden. Zij had des avonds te voren tol één ure met eene vriendin gewandeld en had later in den nacht bezoek van een heer gehad. Deze was zeer vroeg in den ochtend heengegaan en is waarschijnlijk de dader. Men heeft hem tot nu toe niet kunnen opsporen. In Salisbury-hotel te Falham (Londen) had eergisteren eene ontploffing weg legd plaats, waarbij Fenians in het spel waren. Een man werd zoodanig aan de hand gekwetst, dat deze waarschijnlijk geamputeerd zal moeten worden. De Standard behelst een over Madera ontvangen telegram uit Banama van 18 Febr., meldende, dal de heer Stanley weder eene bevaarbare zijrivier van den Congo had ontdekt. Volgens hetzelfde telegram had kort te voren eene groote karavaan Arabieren aan den Congo 1800 kinderen geroofd om die als slaven te verkoopen. De Standard meldt uit Suakim, dat de Engelschen eene nieuwe procla matie onder de Arabische stammen verspreid hebben, waarin de vroegere aanbiedingen tot herstel des vredes herhaald worden, en verklaard wordt, j dat hun, die weigeren dit aanbod aan te nemen, hetzelfde lot wacht, als hun, die te El Teb eu te Tamanieh gestraft zijn. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Fransche en llaliaansche gevolmach tigden eene gelijkluidende nota aan het ministerie van buitenlandsche zaken gezonden lubben, waarin werd aangedrongen op de betaling van de schade loosstelling voor het bombardement en de brand te Alexaudrië. De lelrgraphische verbinding lusscheii Schcndy en Khartoem is weder verstoord. De zoon van Philip Phillips, den Amerikaanschen pelgrimzanger, die met zijn vader liederen zong, is te New-York overleden. Naar men uil Panama bericht, komen daar weer vele sterfgevallen aan gele koorts voor en verscheidene Europeanen, die aan de kanaal werken verbonden waren, zijn vertrokken uit vrees voor de ziekte. Te St. Louis is het goederen-station van den Chicago and Alton-spoor- met 140 deels geladen wagens door een hevigen brand in de asch ge- De schade bedraagt een half miliioen dollars. FRASKK IJ K. In de salie Lévis is eene groote meeling ten voordeele der mijnwerkers van Anzin legen 50 centimes entree gehouden, welke door een groot aantal nieuwsgierigen, waaronder Zola, bijgewoond werd. Behalve eenige andere dolle dingen, werd nog van de tribune de «aanstaande revolutie" afgekondigd; als die er is, zal «de werkman de patroons verjagen en zich in hun plaats stellen." Een der sprekers verklaarde nog, dat, als hij zeker was van den volgenden dag te sterven, hij zijn mes zou stooten in den buik van een kapitalist, hetzij deze anarchist of orleanist was. Dezelfde noemde Rochefort een gemeene onverzoenlijkedie in hei duister zamenzweert. liet grappigste van alles was. dat de twee beleggers van de meeting, die zich voor gede legeerden van de mijnwerkers uitgaven, later bleken dit niet te zijn. De anarchisten hebben afgezien van hun voornemen den 18,lr0 Maart, verjaardag der Commune, eene meeting op den openbaren weg te houden, Hunne vergadering is belegd tegen Zondag a. s.in de groote zaal van Elysée-Montmartrc. De republikeinsche bladen, met In IIóp. Franp. aan het hoofd, be schuldigen den graaf van Parijs zich-zelf de helsche machine van Lyon thuis gezonden te hebben om reclame le maken. Uit Valenciennes wordt gemeld, dat in den nacht van 12 op 13 dezer te Herin een mijnwerker, die geen deel genomen heelt aan de werkstaking, voor zijne woning eene brandende lont heeft gevonden, die hij heeft uitgc- bluscht en die, zoo zij voortgebrand had. eene daaraan bevestigde dynamiet- patroon zou hebben doen ontploffen. In het huis van dien mijnwerker sliepen zeven personenwier leven mitsdien groot gevaar geloopen heeft. De heer Sella, voormalig minister, is te Rome overleden. DCIT§CHLAYD. In antwoord op de interpellatie van den heer Zelle, in heihuis van il| gevaardigden, betreffende de ongeregeldheden te Neu-Stcttingaf de minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding der inlichtingen van den regeeriiipj presideut te Köslin. de bekende voorstelling van het gebeurde, waarin woti volgehoudendat Zaterdagavond uit Joodsche huizen steenen zijn geworpa Overigens zijn maatregelen genomen om herhalingen te voorkomen. G«| ambtenaar heeft zich aan plichtverzuim schuldig gemaakt. Bijzondere voor zorgsmaatregelen zouden Zaterdag eene noodelooze opgewondenheid liebM| teweeggebracht. De minister betreurde het voorgevallene, maar bctrem nog meer de overdrijving, waaraan de bladen zich hebben schuldiggemaakLj Bij het debat, dat hierop volgde, werd Hamel tot de orde geroepen, oi hij eene zinspeling van Stöcker op Lasker als eene laagheid bestempelt Hierop volgde een onstuimig debat, waaraan Stöcker. Munckel en Minnigeroft| deelnamen. De minister ontkende herhaaldelijk de gegrondheid der verwjjH tegen den Landraad eu beweerde, dat de regcering steeds de grootsteott| tijdigheid heelt in acht genomen. De Kreuzzeitung meldt, dat de groote mogendheden zijn overeengekt men aan de vertegenwoordigers van de politie der verschillende landen vergunnen, rechtstreeks onderlinge briefwisseling te voeren, ten einde op' spoor te komen van hen, die dynamiet-aanslagen beramen. De proeven met clectrisch licht op zee, bij de Duitsche marine genomes hebben over het algemeen lot dusverre niet bijster voldaan. Men verwacht' dat de schepen door dit licht in staat zouden zijn de nadering van torpt booten tijdig op te merken en zich daarvoor in acht te nemen. Maar licht, dat rondom de vaartuigen werd verspreid, is zoo beperkt en wj achtig gebleken, dat de vijandelijke booten ongehinderd tot binnen hun reik konden komen, terwijl hel de schepen zelven tot gemakkelijk lettel mikpunten maakte. Men zal nu nieuwe proeven nemen met toestellen sterker lichtkracht. Vat i. i Har I. hari II. Bart SOEAKIM, 14 Maart. Generaal Graham, kolonel Stewart en de stalt hier aangekomen. Al de gekwetsten zullen morgen komen. Terwijl detN pen heden de munitie van den vijand onbruikbaar maaktenvonden zijl» duizend geweren, die verborgen waren ook deze werden vernield. Eenige® gevangen gemaakte g' kwetste opstandelingen verklaarden heden dat tie' van Osman Digna en verscheidene opperhoofden gisteren gesneuveld zijn. de veldslag een aanvang nam bevond Osman Digna zich te Tamanieb; toen hij zag dat zijne troepen verslagen waren, vluchtte hij in lietgebe 1500 opstandelingen zijn dood in een kuil gevonden. Plei Sluy de t) l. Sclu lurg, N. beek J. V; J. J. Karst Baas. wenb J. J. ger, Vreeb nevelt fopaa Gen ie, W. Verhot ie« b Pi m llIDI De B lijken Nationa •Pgeroe dienst Augusti Maart Vhoore Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voonlicen J. C.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6