PER TELEGRAAF. WAAROM ZIJN ZE BETER ff ff ff ff ff ff ff laten te hebben, werd het eerste carré woedend aangevallen door een groot aantal rebellen, die hoewel eene eerste maal met groot verlies afgeslagen, den aanval hernieuwden. De worsteling was verschrikkelijk, daar de Ara bieren noch zich wilden terugtrekken, noch zich overgeven. Bijna allen werden gedood. Het tweede carré leed ernstigen tegenspoed, en verloor bijna al zijne mitrailleuses; doch na een hardnekkig gevecht van twee uren werden de kanonnen hernomen. Daarop gelukte het aan 't eerste carré met grooten inspanning, het kamp van Osman-Digna te bemachtigen. De Standard ontvangt nadere berichten over de Stanley-expedilie aan den Congo. Stanley was, na eene afwezigheid van vjjf maanden, te Stanley- pool teruggekeerd, na aan den Boven-Congo handelsstationsgevestigd le heb ben. Hij meldt, dat De Brazza zich 150 mijlen boven Bolobo bevindt. Ver der wordt medegedeeld, dat te Nokki, aan den Beneden-Congo, tusschen Fransche, Nederlandsche en Portugeesche handelaars aan de eene en inboor lingen aan de andere zijdevijandelijkheden zijn ontstaan, waarbij een Fransch- man (de heer Barbier) werd gedood en drie andere Europeanen, benevens twintig zwarten, werden gewond. Bij het vertrek der mail waren de fac torijen nog door de inboorlingen belegerd, maar was ontzet in aantocht. In een telegram uit Ottawa wordt tegengesproken, dat de gouverneur van Canada, lord Lansdowne, door aanslagen van Fenians bedreigd wordt. Hij toont zich althans weinig bevreesd en vermaakt zich herhaaldelijk met schaatsenrijden op de publieke baan. Dc Vrijheidsbaniervan Grand-Rapids, Michigan, geeft eene beschrijving van een ontzaglijk grooten appelboom, welke staat op het land van Delos Hotchkiss, te Cheshire, Cc, waar een boomgaard is, die geplant werd door de eerste nederzetters aldaar en gerekend wordt 186 jaren oud te zijn. Mr. Hotchkiss, die thans in zijn 82e levensjaar is, heelt dien boom reeds 50 jaren bezeten en toen hij een knaap was, had hij menigmaal zijne groot moeder hooren zeggen, dat zij als meisje onder zijn wijd uitgestrekte tak ken had gespeeld. De boom is vier voet in middellijn tot daar waar de takken uit vijf hoofdverlakkingen voortspruiten. Deze hoofdtakken zijn elk bijna twee voet in middellijn. Zijn hoogte is zestig voet en wanneer van de uiterste takken appels loodrecht naar beueden vallendan liggen die op den grond zes roeden van elkander. De heer Hotchkiss heeft wel 125 bushels goede appels van dezen boom geplukt en zegt, dat, naar zijne berekening, de boom van 10,000 lot 12,000 bushels appels in het geheel heeft opge leverd. FR AIV KR IJ K. De heer Gavardie vroeg gisteren in de senaat vertol, de regeering over Egypte te mogen interpelleeren. De minister-president, de heer Ferry, antwoordde, dat ze op dit oogenblik groot bezwaar zou hebben over deze qoestie van gedachten te wisselen, en vroeg dus verdaging. De senaat heeft de discussie tot na de Paaschvacantie uitgesteld. De Fransche colonne onder generaal Négrier is eergisterenavond te 6 uur Bac-Ninh binnengetrokken langs den weg, welke naar Langson leidt. De Chineesche troepen waren door de omtrekkende beweging der Franschen gedemoraliseerd; zij verlieten al hunne stellingen en vluchtten langs den weg van Thung-Nhoi. De vijand leed ernstige verliezen. De Franschen hadden zeventig gekwetsten. Veel ammunitie en eene Krupp-batterjj werden in de citadel gevonden. De volgende maand zal voor dc rechtbank het proces behandeld wor den van de erfgenamen van Naundord, die, gelijk bekend is, zich den zoon noemde van Lodewijk XVI, legen de gravin van Chambord, als erfgename van de hertogin van Angoulême. De oudste dochter van Naundorfl, Amélie, is reeds te Parijs aangekomen ter zake van dit proces. Eerst verleden Dinsdag is het onderzoek van de te Lyon ter verzen ding van den graaf van Parijs aangeboden doos geheel afgeloopen. Een daartoe te hulp geroepen chemicus is er in geslaagd het bovenste gedeelte met de grootste zorgvuldigheid af te zagen, waarna een patroon werd ge vonden met eene aanmerkelijke hoeveelheid dynamiet, omringd van stukken ijzer en lood, welke bij eene ontploffing in alle richtingen rondgeslingerd zouden zijn. De toestel, welke de ontploffing had moeten veroorzaken, was zeer eenvoudig en geleek veel op den haan van een geweer. De che micus verklaart, dat de inrichting eene zeer geoefende hand verraadt, daar bet gereed maken van een en ander allergevaarlijkst was en eene ontplof fing aan verscheidene personen het leven had kunnen kosten. Naar men gelooft is de afzender een Rus. Chaves, de dader van den moord die eenigen tijd geleden gepleegd is op de overste van het klooster te Serviane en zuster Leonie De Sorval, heeft, gelijk nu blijkt, alvorens zijne misdaad te plegen, aan een socialis tisch blad, de Hydre, een brief geschreven, waarin hij zegt als anarchist zijne misdaad met voorbedachten rade le hebben gepleegd met het doel om zjjne partijgenooten het voorbeeld te geven. Hij wilde de eer hebben het eerst te beginnen, ten einde den weg te banen voor hen, die vastbera den genoeg zullen zijn om hem te volgen. Ik zal beginnen met een non nenklooster in brand te steken en de overste en de onder-overste, die mij opstraal hebben gezet, ter dood te brengen. DIITSCHLAND. Voordat gisteren tot de eigenlijke werkzaamheden in den rijksdag werd overgegaan, hield prins Von Bismarck eene rede. Hij verklaarde het zijn plicht te achten, om onverwijld den rijksdag de gronden mede te deelen, welke hem hadden genoopt de resolutie van het huis der vertegenwoordigers te Washington, naar aanleiding van Lasker's dood, terug te zenden. Vooral was dit noodig na de wijze waarop de zaak in den rijksdag was be handeld, na de rede van den heer Rickert, en wegens de onaangename stemming, welke de houding der oppositiepers in het land had verwekt. Men heeft het namelijk doen voorkomen, alsof hij (Von Bismarck) zijne bevoegdheid ware te buiten gegaan, en als ware hem niets gelegen aan de handhaving der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika. Prins Von Bismarck wees in den loop van zijn heioog op de goede betrekkingen tusschen Pruisen en Amerika, sedert Frederik den Groote. Die goede ver houding was als erfdeel op het rijk overgegaan. Zoolang hij minister is, waren die betrekkingen steeds van den besten aard; ook persoonlijk ontving hij uit Amerika vele bewijzen van sympathie. Niels is geschied, wat de goede verstandhouding zou kunnen verstoren. Ook hij heeft in de resolutie betreflende Lasker slechts eene uitdrukking van welwillendheid gegeven. Hij hou ze echter niet aan den rijksdag toezendenwegens de daarin verkon digde overtuiging, dat Lasker's streven aan Duitschland buitengemeen voor delig was geweest. Eene verklaring van dezen aard was in strijd met de I politiek, welke hij (Von Bismarck) namens den keizer steeds verdedigde, doch door Lasker bestreden was. Daarbij kwam dat de partijgenooten van Lasker diens verdiensten zonder' eenige maat exploiteeren. Van de linker zijde werd de kreet geuit: /'Foei!" Von Bismarck zeide daarop: »Deze uit roep is beleedigend voor mij. Ik zal de bescherming van den voorzitter moeten inroepen. Foei! hadden zij moeten uitroepen die aan Lasker's graf politiek dreven. Ik verklaar dezen uitroep als eene persoonlijke beleediging te beschouwen." De spreker verdedigde verder zijne handelwijze met betrek king tot de resolutie van het huis der vertegenwoordigers. Hij laat recht wedervaren aan de vroegere houding der nationaai-liberalen bij het herstel des rijks, doch Lasker heeft zich van hen meer en meer afgescheiden. De sedert 1878 tusschen de liberalen en de regeering ontstane verwijdering is Lasker's werk. Het misbruik, dat van de resolutie van het Amerikaansch huis is gemaakt, heeft hem (Von Bismarck) tot zijne houding geleid. Niet hij heeft het doodengericht gehouden, maar zij die Lasker bovenmate ver hieven. In de Duitsche bladen wordt de vraag besproken, of het door de Pruis- sische regeering gedane voorstel tot verlenging van de socialistenwet voor den tijd van twee jaar door den Duitschen rijksdag zal worden goedgekeurd. In strijd met de vroegere berichten deelt men thans mede, dat de Duitsch- vrijzinnige partij besloten heeft, eenstemmig tegen het voorstel te stemmen. Indien dit juist is, hangt de beslissing van het centrum af. Men zal zich herinneren, dat een aantal leden van het centrum, vooral uit Zuid-Duitsch- land, in 1880 voor de verlenging van de socialistenwet gestemd hebben, terwijl het grootste gedeelte, met den heer Windthorst aan het hoofd, zich daartegen verklaarde. Mocht zulks thans weder geschieden, dan zou het voorstel verworpen worden. In de regeeringskringen schijnt men intusschen niet aan de aanneming te wanhopen. De hofprediker Stöcker, die de anti-joodsche beweging ook in Polen wilde bevorderen en hiertoe over eenige dagen te Lodz werd verwacht, heeft, volgens de Wowostivan de Russische autoriteit een wenk ontvangen om te huis te blijvendaar de Russische regeering zijne optreding in Polen niet zou dulden, terwijl uit St. Petersburg de noodige bevelen zijn gegeven, om hem bij de geringste poging tot het verwekken van agitatie het land uit te zetten, of in hechtenis te nemen. Ivraszewski, de bekende Poolsche schrijver, tegen wien zooals men weet voor het hof te Leipzig een proces wegens hoogverraad was ingesteld, is thans, volgens een bericht van de Indépendance, van alle rechtsvervolging ontslagen. De Keulsche tramwegmaatschappij is veroordeeld tot schadevergoeding van 20000 Mark aan iemand, wien verleden zomer een arm werd afgere den. De maatschappij heeft echter ook de keuze hem jaarlijks zijn geheele leven 1000 Mark te betalen. De wedrennen te Baden-Baden zullen dezen zomer weder van groote beteekenis zijn. Er is 160,5000 M. aan prijzen uitgeloofd: "de jubileums- prijs" zal 40,000 M. en een gouden beker, de "toekomstprijs 20,000 en die voor de "handicap steeple chase" evenzoo 20,000 M. bedragen. Voorts zijn er verschillende prijzen van 10,000 M. Men acht de ruime deelneming van Fransche en Engelsche paarden daardoor verzekerd. LONDEN, 14 Maart. Gladstone had een rustige nacht. Zijn gezondheids toestand is heden aanmerkelijk beter. SOEAKIM, 13 Maart. De vijandelijkheden zijn waarschijnlijk geëindigd. Morgen zullen de troepen te Soeakim terugkomen. De verliezen des vijands in den veldslag bedroegen 4000 dooden en 6000 gekwetsten. SOEAKIM, 14 Maart. Voor zoover bekend is bedraagt het verlies der Engelschen bij den laatsten slag 100 dooden en 150 gewonden, dat van den vpand wordt geschat op 4300 dooden en duizenden gekwetsten. Drie dorpen zijn afgebrand. Osman Digma is in 'l gebergte gevlucht. De Engelschen keeren zoo snel mogelijk naar Soeakim terug. RECLAMES. als andere middelen? Deze vraag hebben wij dikwijls gehoord, als er sprake was van de Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. Brandt. Eenvoudig daarom, omdat zij niet plotseling en scherp werken, zooals zouten, bitterwater, mengsels of andere Pillen; zij verzwakken de darmen niet, en veroorzaken daarom niet integendeel nog meer verstopping Zij versterken de gewrichten en maken van lieverlede het gebruik van eenig geneesmiddel overbodig. Verkrijgbaar in doozen a f 0.70 in de apotheken. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 Maart. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste j Hoogste Paarden Veulens Osseu Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 215 runderen, 161 stuks. t W 0 2 90.- "115.— 83 "145.- "248.- 30 "158. - "282.— 62 "140.— "244.— 38 "158.— »295 24 36.- 85.— 137 3.— 7.- r 32 16.- 23.- 314 22.- 42.- U 40 16.- 38.- 142 6.- 13.- kalveren, 346 schapen. DELFT, 13 Maart. Heden waren de prijzen der boter aan de markt als volgt: l!,e soort/78, 2Je soort ƒ70. 3 soort 62, alles de 40 kilo. Ter Waag aangevoerd 262 /8, 144 /16 vaten, wegende 6680 kilo. Handel traag.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3