BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. drie-en-twintig jarig meisje, dochter des hnizes, begaf zich 'savonds opge- ruimt ter ruste. Naar liet schijnt, heeft echter de kachel gebrand, en is een zak met beukendoppen daartegen aangevallen en aan het smeulen geraakt, terwijl versche lucht ontbrak. Toen men het meisje dien morgen wilde wekken, vond men haar gestikt. De laatste veroordeelde wegens het oproer te Veenendaal, zekere 11. Bouwman, die zich buitenlands had begeven en wiens opsporing en aan houding door den officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem was ver zocht, is thans te Arnhem achter slot gebracht. Zekere G. S. te Termuntcn, eigenaar en bestuurder van een markt- scheepje, waarmede wekelijks Winschoten en andere plaatsen worden be zocht en dienende voor het vervoer van goederen en het waarnemen van commissiën, kwam Maandag voor dat doel in laatstgenoemde gemeente aan. Den volgenden dag wachtte de scheepsjongen te vergeels op de terugkomst van zijn schipper, en na verschillende informatiën o. a. aan het spoorweg station, verkregen belanghebbenden zekerheid van 'smans altocht met den tweeden trein in de richting van Bremen. Eenige honderden guldens, hem toevertrouwd om te Winschoten aan leveranciers te betalenschijnen den voorgenomen tocht mede te maken, want wel de rekeningen maar niet de specie werden in de gewone bewaarplaats gevonden. In de zitting der arrond.-rechtbank te Breda van Maandag 11. werd door den officier van justitie voor den machinist der Zuider-Stoomtramweg- maatschappij Th. S. vier maanden cellulaire gevangenisstraf geëischt, als wordende aan diens onvoorzichtigheid de dood toegeschreven van den voer man, die, in het laatst der maand Januari jl.op den weg van Raamsdonk- veer naar Oosterhout, door het schrikken van zijn paard met den trein van dien tramweg in aanraking kwam. De uitspraak is bepaald op Donderdag 20 dezer. Een jongeling, van diefstal verdacht, zou van Zundert naar Breda vervoerd worden. In de nabijheid van die gemeente gekomen, moest het transport voor eene naderende kar wijken; van dit gunstig oogenblik trok de jonge gevangene partij, rukte zijne handboeien los, smeet zijne klompen weg, en was in een oogenblik uit het gezicht van zijne gewapende ge leiders, die verbaasd stonden te kijken, toen zij den vogel eensklaps gevlogen zagen. De ontvluchte bevindt zich op Belgisch grondgebied. 's GRAVENHAGE, 14 Maart. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Brielle, E. M. Dusser de Barenne, thans inspecteur van politie te Rotterdam. De luitenant ter zee 2e kl. S. Woldringh, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal 18 Maart aanst. geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is met 48 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstel tot wijziging der wet op de rechter lijke organisatie, zoodat thans besloten is, dat de rechtbanken over alle zaken zullen oordeelen met recht van appel op de hoven, behalve voor bedelarij en belastingovertredingen. Voorts is door aanneming van het amendement van den heer Mackay het getal rechters in de rechtbanken op drie behouden. De wijzigingen in de overige wetboeken zijn aangenomennadat een voor stel van den heer Mackay, om in geen geval wegens veroordeeiing tot ge vangenisstraf recht van echtscheiding te geven, is verworpen, maar ook verworpen is een regeeringsvoorstel om dat recht te doen schorsen of ver vallen bij aanvraag of verleenen van gratie. Maandag is eene motie van den heer De Bruyn Kops in zake de waterweg van Amsterdam naar Rot terdam aan de orde. Door den gemeenteraad alhier is gisteren besloten eene geldleening van j 2.600.000 aan te gaan. Het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde gisteren Y. v. K., te Scheveningen, ter zake van valschheid gepleegd in een belastingbiljet, lot 9 maanden eenzame opsluiting en twee boeten van ƒ50. Vervolgens stond voor het hof terecht de 18-jarige boereuknecht M. P. B. uit Hoek, beschuldigd van twee diefstallen bij nacht in een bewoond huis. Sedert zes jaren was hij in dienst bij den vrachtrijder P. V.. alwaar hij een zeer goede behandeling genoot en met kost enz., nog ƒ60 per jaar ver diende. In den nacht van 13 op 14 November ontvreemdde hij van zijn meester een tienguldenstuk en in den nacht van 22 op 23 December twee bankbiljetten van 60. Voor deze beide diefstallen had hij zich nu te ver antwoorden, ofschoon het bleek, dat besch. reeds geruimen lijd en voor een groot bedrag zijn meester bestolen had en zich op deze wijze eene behan deling als kind in huis waardig maakte. Advocaat-generaal mr. Gregory oordeelde voor dezen jeugdigen deugniet eene celstraf van eenigen duur allé- zins noodig en eischte de oplegging van die straf voor den tijd van een jaar. De verdediger, mr. Smits, voor het eerst als zoodanig optredende, sprak den wensch uit, dat zijn cliënt eene zeer geringe straf zou worden opgelegd. Aanst. Donderdag uitspraak. Bij het onderzoek van redenen van vrijstelling door miliciens voor den militieraad alhier aangevoerd, verscheen dezer dagen een der opgeroepenen niet ter bestemder plaatse en ten behoorlijken tijde. De nalatige werd, in gevolge de wet, tot den dienst gedesigneerd. Den volgenden dag meldde hij zich bij den militieraad aan en gaf tot zijne verontschuldiging op, dat hij op den bepaalden lijd niet had kunnen verschijnen, omdat zijn eenige broeder dien dag was overleden. Hij vroeg dus vrijstelling van den dienst op grond van eenige zoon te ziju. De militieraad besliste echter, dat, nu de bedoelde jongeling niet ten behoorlijken tijde was verschenen en hij tot den dienst was aangewezen, de raad daarop niet meer kon terug komen, maar men gaf den jongeling den raad zich bij adres lot Z. M. den koning te wenden, zoodat het te voorzien is, dat deze zaak eerlang aan het oordeel van den raad van state zal worden onderworpen. Omtrent de ontdekking van den dader van den aanslag op den veld wachter Snoek in de Scheveningsche boschjes deelt het Vaderland het vol gende mede: het pak kleedingstukken heeft de politie op het goede sfs gebracht. Wat was toch het geval? Er was een pantalon in 't pak, waan de knoopen eene aanwijzing gaven bij wien de pantalon was gem ,akt. jj knoop was een //adreskaart" van de firma Brand en Zoon. Na onderzoek; die firma op dat zij de pantalon had afgeleverd aan den heer IC, eene hu geplaatste autoriteit te Middelburg wonende. Deze werd per telegraaf t de zaak in kennis gesteld, en daar hij zich herinnerde de pantalon in quae-: aan zijn knecht geschonken te hebben, die thans als huisknecht in dia is bij mevr. L., werd de bediende met een vest, dat de heer K. nog tg en dat van dezelfde stof moest zijn als de bewuste broek, naar hier gezond; Hier bleken broek en vest werkelijk bij elkander te behooren en de kneó die de pantalon en ook een das die in het gevonden pak was herkend verklaarde èn broek èn das aan een halven broeder te hebben overgedj Spoedig was deze gevonden. Het is II. C. De Bruineen gewezen infant# en koffiebuisbediende. Heden ochtend werd De Bruin tegen II uur aan 1 centraal bureau van politie alhier ontboden. Toen hem de overtuigingssli ken werden vertoont, ontstelde hij wel eenigszins. maar ontkende tochr misdaad. Eerst nadat hem een ronde hoed, bij het pakket gevonden,v opgezet, en valkomen //passend" was gebleken en de mededeelingen vant halven broeder hem waren voorgehoudengaf hij zich gewonnen en bekei volledig zjjn misdaad. De zaak had zich Diusdagavond volgens De Bruin alt toegedragen. Terwijl hij op weg naar zijn zuster was en aan zijn ged liefhebberij van schieten den vrijen teugel liet, was hij als 'l ware besw gen. Hij had toen dadelijk zijn revolver in den zak geborgen, maan terhaald en worstelend, had hij er weer, zonder kwade bedoeling, naar grepen, en ongelukkigerwijze was toen het eenige nog geladen schotaa gegaanterwijl de haan nog overgehaald was. Hij had geen opzet den M wachter te deren, veel minder dan te dooden om zich aan vervolgiJ onttrekken. Nadat hij aangegrepen was, ging hij eerst bedaard mee.dJ op een gegeven oogenblik rukte hij zich van zijn bewaker, Have, los,zetkl zijn hoedje wegwerpende, op een loopen, en na een uur in de bosclija hebben rondgedwaald, keerde hij naar zijn patroon terug. De Bruin isjl de agenten van politie herkend en hedenmiddag naar het huis van arJ overgebracht. Het bericht dat de veldwachter Have, die hem liet ontstj pen, zou zijn ontslagen, kunnen wij stellig tegenspreken. BELGIË. De koning en de koningin van België, die vóór Paschen te ParijsJ wacht werdenhebben hun reis tot Mei uitgesteld. In België zal eerlang het vijftigjarig bestaan van spoorwegen dar lande herdacht worden. Den le° Mei 1834 werd de eerste spoorweggcojd Tegen de a. s. tentoonstelling te Antwerpen is ook daar een Job listen-kring gevormd. Aug. Snieders, hoofdredacteur van het Handed van Antwerpen, is voorzitter. ENGELAND. In het lagerhuis deelde de heer Ashley mede, dat sedert het eindtJ Januari bij de regeering drie of vier telegrammen over een voorgeJ aanval op Mankoroane zijn ontvangen, doch van eene zijde welke geeni trouwen verdiende. Het laatste is gedagteekend van 4 Febr. en kwaml Lomas, den blanken raadgever van Mankoroane. Deze Lomas meldt,I de vrijbuiters toen op drie uur afstands stonden. Sedert is echter tl vernomen en de regeering gelooftdat het bericht ongegrond is. De toestand van den heer Gladstone is gisteren niet zoo goed als! gisteren, hoewel er geenerlei reden tol ongerustheid bestaat. Ilij zalii schijn lij k in de eerste dagen de zittingen van het lagerhuis niet kotJ bijwonen. In April zal in de Royal School of Art Needlework te Londen, tentoonstelling worden gehouden van oud borduurwerk, vooral van ktril waden. Zij zal ongeveer een maand geopend blijven en van vele zijdnl Engeland is krachtige medewerking beloofd. Ook aan de eigenaars uil kende verzamelingen hier te lande zijn uitnoodigingen gericht, namens» ses Christiaan van Sleeswijk-Holstein, prinses van Groot-Brittannië enll land, presidente van deze instelling. Voor een paar dagen stierf te Londen de gouverneur van het hosJ van Greenwich, de admiraal Sir Sydney Colpoys Daeres, op den hM leeftijd van tachtig jaren. Hij was een der oudste officieren der Bnlfl marine, waarvan hij sedert 1817 deel uitmaakte, en in zijn lange loopll nam hij deel aan tal van gevechten; zoo onderscheidde hij zich o.a 1(1 beleg der citadel van Morea, de laatste schuilplaats der Turken in dei ponnesus, gedurende den carlisiischen oorlog van 1839 tot 1840 en itl Krim-oorlog, waarin hij, bij het nemen van hel lort Constantijn, deil pareil commandeerde. Den len April 1870 werd hij bevorderd tot deil van admiraal. Twee zoons van den Khedive, Abbas en Mehemet Ali, zulle»1 Engeland komen om de lessen te volgen aan de beroemde Latijnsclie te Harrow (Middlesex). Volgens hier te Londen ontvangen bericht, zou generaal Graham IB regimenten ruiterij naar Sinkat hebben afgezonden, om den rebellens terugtocht af te snijden en, zoo mogelijk, de vrouwen en kinderen «1 garnizoen te redden. Generaal Graham heeft zijn kamp aan de bronnen van Tamaiifl slagen, op dezelfde plek waar zich hel kamp van Osman-Digna bevoiil insurgenlen vochten met groote hardnekkigheid. De slag was ernsliffB die bij El Teb. Aangaande het verlies van den vijand is nog niebS zekerheid bekend. De avondbladen bevallen depêches uil Soeakim waaruit blijkt,'1! Engelseiie strijdmacht in twee carré's oprukte. Weinig tijds na ZareHI

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2