BlJVOECSEL, behoorende tot dc Leidsohe Courant van Maandag dO Maart dSS4A7°. 59. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Nog deelt de Fox mede het rapport van de commissie tot regeling der maskerade voor 1885. Het studentencorps wordt hij deze een vijftal plannen ter overweging aangegeven, en wel: 1°. De vergadering van het 85t® kapittel der Guldenvlies-ridders in Den Haag anno 1456. 2°. De gouden Eeuw van Frederik Hendrik, voorgesteld door de beroemdste mannen uit dien lijd. 3». Eene allegorische voorstelling uil den tijd van Napoleon I. 4'. Intocht ter gelegenheid van de inhuldiging van Karei van Bourgoudië tot graaf van Holland en lieer van West Friesland in Den Haag 14 Juli 1468. 5°. Intocht van Karei V binnen Nijmegen op den 9J,n Februari 1546 en 6°. Geschie denis van Leiden van af de stichting tot het jaar 1575. Na eenigc bespre king dier verschillende onderwerpen concludeert de commissie genoemd corps voor te stellen het laatstgenoemde plan tot onderwerp der maskerade te nemen. Zij vertrouwt dat nimmer meer geestdrift kan worden opgewekt, dan juist door het vertonnen van de geschiedenis der stad Leiden zelf. Ten anderen verdient dit plan aanbeveling daar eene voorstelling zal worden ge- geven van een tijd, die tol nog toe geen stof tot maskerade gegeven heeft. Als hoofdpersoon leent zich Floris V "der Kaerlen Godt", die niet alleen deze plaats tot zijn zetel had uitverkoren, maar er zelfs het levenslicht aanschouwde. De luitenants ter zee 2® klasse C. J. G. de Booy en L. Iloosenbnrg. beiden non-actief, worden met 1 April a. s. gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart alhier. Naar wij met veel genoegen vernemen, zullen onze stadgenootcn wel dra in de gelegenheid worden gesteld onzen beroemden landgenoot Joseph Cramer wederom te kunnen bewonderen, liet is reeds geruitnen lijd gele den sedert deze kunstenaar zich in onze stad liet hooren, en ons publiek, dat vroeger zoo menigmaal door zijn spel in verrukking werd gebracht, zal au de gelegenheid zeker niet laten voorbijgaan om Item het Becthovensche vioolconcert, op de hem eigen meesterlijke wijze te hooren voordragen. IVij kunnen niet anders dan onze stadgenooten ernstig aansporen dit con cert, dat waarschijnlijk den 1®" April zal plaats hebben, bij te wonen, temeer daar wij ook onder onze landgenooten kunstenaars aantreffen, die menige buitenlandsche verre in de schaduw stellen. De Binnenlandsche Vaart-risico-societeit, gevestigd te Amsterdam, welke zich ten doel stelt verzekeringen op alle binnenwateren van Nederland, België. Duiischland, Frankrijk enz. op schepen en stoomtiooten, benevens voederen daarin geladen te land door Europa, per spoor enz., verzekerd ook elfectencoupons, bankpapier en andere geldswaardige papieren die per post enz. verzonden worden door Europa, naar en van Amerika, Oost- en West- Indiën enz. Van het uitgebreid premietarief voor 1884. door genoemde sociëteit uitgegeven, kunnen wij, voornamelijk wat betreft de voordeeligc voorwaarden waarop men zich kan assureeren in geval van eventneele schade, belanghebbenden geruslelijk de inzage aanbevelen. De liter P. F. Rollandel, hoofdagent voor Leioen en omstreken, zal zich. vertrouwen wij, ten alle tijde bereid vinden de noodige inlichtingen te vcrschaflenalwaar men tevens nader kennis zal kunnen maken met genoemd tarief. Het zoude ons te ver voeren in details te treden; alleen willen wij aanstippen, dat ter verzekering van effecten, bankpapier coupons enz. door Nederland eene premie wordt gevorderd van 1/10 pGl. over de volle duizend gulden bere kend. Bij contracten wordt die premie lager. Overigens zijn alle prciriiën zoo billijk mogelijk berekend. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 64 volwassen personen en 3 tot 5 kinderen. Door ouderlingen der Evangelisch Luiliersche gemeente Ie Amsterdam is aan het rijk in bruikleen ter plaatsing in hel Nederlandse!) museum aan geboden het orgel uit de Oude kerk hunner gemeente. Dit orgel, in 1692 vervaardigd, is voorzien van deuren door een leerling van G De Lairesse Philip Tideman geschilderd. Voor dit bewijs van belangstelling in de Nedcr- landsche kunst is aan het kerkbestuur dc dank der regeering betuigd. Stc.) Het stoomschip Drenthe, van Java naar Botterdam, vertrok gisteren van Port Said. De directeuren en commandanten der marine te Amsterdam, llille- voetsluis en Willemsoord zijn uitgeuoodigdhij een eventueel bezoek van i den president der Transvaalsche republiek aan boord van een Z®. M'. oor- i logsbodems, dc voorschreven eerbcwijzingen en salnten te doen geven. Dc novelle, tot wijziging van enkele bepalingen van het nieuwe wel- j boek van strafrecht, heeft, naar het D. v. Z. en 's (jr. verneemtvóór eenige dagen liet departement van justitie verlaten. Door 418 vischhandelaars en visschers te Volendam is een adres ge richt lot dc tweede kamer, om herstel van hunne grieven; zij dringen er op aan. dat het visschen met hel kuiluet weder worde toegestaan, er op wijzende, dat, als werkelijk de kuil. tusschen twee vaartuigen gespten, te veel kleine viscli vangt, het meest afdoende middel ware, eene grootere maat aan te geven voor de mazen van dat net. Uil ofHciëele bron heb ik vernomen, zoo schrijft men aan hel D. v. Z.en's Gr. uit Brussel, dat II11. MM. de koning en de koningin der Neder landen tusschen 1 en 10 April hier worden verwacht. Men spreekt van een groot bal, dat de burgemeester der hoofdstad ter eere van li 11. MM. zal geven, indien zij dc iiitnoodigiug daartoe mochten aannemen. De luitenant-generaal Van Willes, inspecteur der infanterie, heeft pen sioen aangevraagd. De Londrnsclie correspondent der N. H. Ct. schrijft dd. eergisteren- namiddag: De heer Woodhousc, gezagvoerder van het op de kust van Atjch gestrande schip Nisero. is Ie Sunderland aangekomen, waar hij thuisbe- hoorl. Behalve door zijne vrouw, is hij er verwelkomd door de leden der Sunderlandsche firma Pinkney en Co. Reeds had hij haar een schriftelijk verslag ingeleverd van liet gebeurde te Tenom, waaruit ik al het een en ander heb aangehaald, maar nu heeft hij een nader en mondeling rapport uitgebrachtdat echter natuurlijk luttel nieuws inhad. Hij herhaalt, dat de toestand der gevangen schepelingen zeer hachelijk is en dat zij zullen om- bomen, tenzij er spoedig ontzet kome opdagen. De bejegening door den Radja van Tenom schelst de heer Woorthottse als zeer wreedaardig. Voorts beweert hij dc voorwaarden te kennen, welke de lastige potentaat stelt om Je gevangen schepelingen los te laten. Hij verlangt 52,000 in geld, de verbanning van twee mededingende Radja's in zijne nabuurschap en de onaf hankelijkheid van Tenom van de Hollanders. Mochten deze voorwaarden worden aangenomen, dan eischt de Radja nog eene garantie van koningin Victoriadat zij zullen worden nagekomen. Dit kan eene lastige geschiede nis voor ons worden! Een vprwante vau kapitein Woodhouse heelt eergiste ren een onderhoud gehad met lord Filz Maurice aan het departement van buitenlandsche zaken, lieden is dat gesprek gevolgd door een onderhoud met lord Granville en den gezagvoerder, daartoe uit Sunderland herwaarts ontboden. De hecren Pinkney, eigenaren der Nisero, hebben uiij van mid dag doen welen, dat zij mededeeling van het Foreign office hebben ontvan gen van eene dépêche, door het departement ontvangen van den gouverneur der Straits. Hij seint, dat de schepelingen der Nisero allen nog in leven zijn. De tweede stuurman is echter ziek. De onderhandelingenom hunne bevrijding te verkrijgen, duren voort. Het heet, dat de Nederlandsch-In- disclie regecring liet voornemen heeft eene nieuwe expeditie naar Tenom te ondernemen. Aan de armen der Nedcrl Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen mejuflr. S. M. Radink een legaat vermaakt van 10 000, en door mejuilr. J. Vennewaldt, wed. A. Ebink, een van ƒ8000. Voorts is aan het Diaconie weeshuis der genoemde gemeente door wijlen den heer B. Dijk Jr. 6000 besproken. Ondanks dë vele waarschuwingen legen de zoogenaamde kwartjesvin ders, is Donderdag te Schagen, tijdens de markt, iemand uit eene andere plaats dupe geworden van deze oplichterij. Toen de man ƒ160 verspeeld cn de politie hiervan in kennis gesteld had, waren kwartjesvinders c. s. in middels verdwenen. Te Weesp is overleden de oudste in functie zijnde notaris in de provincie Noord-llolland, de heer A. C. Papegaay. De overledene bekleedde gedurende 48 jaren dit ambt. Men meldt uit Utrecht, dat de senatus vetcranorum van het Utrechtsch studentencorps voornemens is, om. met machtiging van hel corps, der Transvaalsche deputatie een huldeblijk aan ie bieden. Gisterenmiddag is de jongere broeder va i Gradns Arends, genaamd Antoon, Ie Zutfen in voorloopige hechtenis, als verdacht van medeplichtig heid bij den moord te Raalte, uil de gevangenis ontslagen. Waarschijnlijk staat dit ontslag in verband met dc bekentenis in deze zaak afgelegd door zijn broeder Gradus. Gerardus De Boer, landbouwer te Wiitcwierum, die 20 November jl. zijne woning en schuur in brand heeft gestoken, is door hel gerechtshof te Leeuwarden, wegens moedwillige brandstichting, veroordeeld lol 5 jaren tuchthuisstraf. Hoeveel de gebouwde eigendommen te Venloo gedaald zijnkan daaruit blijken, dat een heerengebouw met fabriek, tuin enz voor driejaren nieuw gebouwd, ƒ52,000 gekost heeft en bjj de veiling nu slechts 9000 kon op brengen. De beer A. Gordon, president der rechtbank te Maastricht, is gisteren overleden. 's GBAVENIIAGE, 8 Maart. Door Z. M. zijn tot lid der commissie belast met het afnemen der exa mens voor de aanstelling van leerling-consuls herbenoemd de heereu dr. 11. 11. F. llubrechl en ttt'. E. N. Rahusen. Door Z M. is aan A. W. G. Boele van Hensbroek, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bjj liet departe ment van justitie.. Door Z. M. is jhr. E. J. J. S. Von Bünninghauscu benoemd lot burge meester der gemeente Weerseloo. Door Z. M. is de heer nr. S. G. II. Ncderburgh, lid in den raad van Nederlandsch-lndië, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de goede diensten in de verschillende door hem bckleede betrekkingen aan den lande bewezen. De minister van justitie zal op 11 Maart a. s. geen audiëntie vcr- leeueii. Paul Kriiger droeg op de audiëntie bij Z. M. den koning liet kenmerk van zijne waardigheid als staatspresident der Zuid-Afrikaanschc republiek, bestaande dit insigne in een breeden bandelier van groene zijde met een roodc, wille en blauwe streep als rand aan beide zijden en een strik, uit- loopende in gouden franje. Ter hoogte van de borst zijn eenise wapens en figuren in kleuren op hel lint geschilderd, hetwelk hij en écharpc over de gewone zwarte kleeding draagt. De minister van buiteul. zaken begeleidde den heer Kriiger na afloop van hel onderhoud met Z. M., hetwelk ruim drie kwartier duurde, tot aan het Iloll. spoorstation. In verband met een bericht, a's zoude Z. M. den koning II. Dinsdag, wegens de republikeinsche strekking van het stukmisnoegd den schouwburg hebben verlatendat echter werd tegengesprokenwordt van welingelichte zijde medegedeelddat er wellicht niemand in ons land zoo goed op de hoogte is van de Fransche litteratuur in het algemeen en van Ponsard's werken in het bijzonder als Z. M.; dat men dus mag aannemen dat dc koning hel tooneel- dicht "Humbert" wel gelezen of gezien zal hebbpn en het dus goed zal hebben gekend; dat Z. M. eerst te 10 uren is weggegaan en dat op zijn verzoek een stuk van Ponsard, "Lucrèce", vati gelijke strekking als "Hum- bert", door den heer Schimmel is vertaald. In hei Hotel den Ouden Doelen zal den 20'° Maart door de leden van den gemeenteraad een diner worden aangeboden aan den burgemeester der residentie. BELGIE. De moordenaar van een begijntje van Dendermonde heeft zijne misdaad bekend, doch weigert zijne medeplichtigen te noemen, ofschoon men als zeker meent te mogen aannemen, dat die bestaan. De vermoorde. Verhelst geheclen, was inderdaad niet de prooi, die hij op het oog had. Een vijftal jaren geleden, toen Deck zijne tante, die op liet Begijnhof woonde, meer malen bezocht, hield een van haar vriendinnen, die geacht werd een niet onaardig fortuintje te bezitten, verblijl in een huisje, dat later van bewoon ster veranderde. Den booswicht, die eenige jaren in de gevangenis had door gebracht, was die verandering onbekend. E IV GEL, AST®. Aan dc Ev. Standard wordt uit Parijs berichtdat hel dynamiet, voor de jongste aanslagen te Londen gebruikt, van Franschen oorsprong is. Het zou vervaardigd zijn tusschen Amiens en Boulogne. Volgens den YVecner correspondent van den Morning Chronicle, dan hadden de anarchisten een complot gemaakt out hel hotel van baron Roth schild, aan denRennweg, nabij het Briische gez.intschapsholcl. in de hoofd stad van Oostenrijk, in de lucht te doen springen. De politie zou een per soon in hechtenis genomen hebben, welk eene kamer gebuurd bad tegenover liet huis van den bankier, en bij dien persoon zoudenaltijd volgens genoemd blad. dynamiet-bommen gevonden zijn. De Times bevat een telegram uil llaidzung, inhoudende, dat generaal

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5