DONDERDAG 6 MAART. STADS-BE RICHT EN, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f 2. a/zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4' klasse zal plaats hebben van den 3»» tot en met den 15en Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in deBrandewrjnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tol de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 28 Februari 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma Van Hartrop Zoon. alhier gevestigd, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek in wollen stoffen door de plaatsing van een tweeden stoomketel in het perceel aan het Galgewater wijk 1 n°. 22. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is: alsmede dat op Woensdag den 19den Maart aanst.*s voormiddags te el! uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester- en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 5 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LELDEN, 5 Maart. Wederom was het op de begraafplaats aan de Groenesteeg dat zich heden morgen velen hadden verzameld om de laatste hulde te bewijzen aan een nuttig maar tevens bemind burger, den heer J. M. E. Derckscn, notaris te dezer stede, wiens stofïelijk omhulsel aan het kille graf zon toevertrouwd worden. Toen de kist, bedekt door een vijftal kransen en gevolgd dooreene groote schare van vrienden en vereerders van den overledene, de iaatste rust plaats was genaderd, nam d®. Chavannes, predikant bij de Waalsciiegemeente slhier, het woord om, zoowel in naam der gemeente als van hem zeiven, een laatst vaarwel toe te roepen aan het ijverige lid Dercksen, die steeds ®et de meeste welwillendheid zijn bijstand had verleend, die ook thans "eg zijne hulp, zijne zorgen had toegezegd, toen een vroegtijdige dood hem talks onmogelijk maakte. Spreker schelste vervolgens de edele inborst van fa achtenswaardiger! man, waarvan de dankbare herinnering steeds in aller toten zoude blijven. Bij afwezigheid van het hoofd dezer gemeente, door ambtsbezigheden verhinderd tegenwoordig te zijn, voerde vervolgens de oud- Re wethouderde heer De Fremery, het woord. Gedurende een tijdvak van '5 jaren is Dercksen lid van den gemeenteraad geweest en allen waren ge pen geweest hoezeer hij steeds volgens eigen opvattingvolgens eigen over- ln,oingal het mogelijke in het werk had gesteld om de bloei van deze ge beente te bevorderen, allen kenden dan ook zijnen ijver voor de belangen der s|ad. Geboren te Leiden had hij deze stad hartelijk lief, hetgeen hij bewezen heeft door de vele werkenwaarin hij Leiden's roemLeiden's glorierijk tijdvak heeft herdacht. Hetgeen de overledene op letterkundig gebied heeft gepracsteerd, hierover zoude hij niet uitwadenhij liet zulks over aan meer bevoegden beoordeelaars. De maatschappij'verliest in hem een welwillend man, wien het nooit of nimmer te veel was zijne hulp, zijn bijstand te verleenen, waar zulks hem gevraagd werd. Ook dit zullen velen kunnen bevestigen. Spreker eindigde zijne rede met een troostwoord voor de diep bedroefde weduwe van den overledene en diens nagelaten betrekkingen. De heer Van Heyst, van's Hage, voelde zich, niettegenstaande er reeds zoo veel aan deze geopende groeve was gesprokentoch gedrongen een enkel woord aan de nagedachtenis van Dercksen te wijden. Onze beider liefde voor de Nederlandsche laai heeft ons te zamen gebracht, zeide spreker, en zij heeft tusschen ons een hechte vriendschapsband doen ontstaan. Dercksen had de nationale letterkunde lief met geheel zijn hart, met geheel zijn ziel; aan haar wijdde hij elk oogen- blikgedurende hetwelk zijne maatschappelijke betrekking zijne bezigheden niet vorderde; hij mag dan ook mei het volste recht een der ijverigste maar tevens ook een der verdienstelijkste beoelenaars der Nederlandsche littera tuur genoemd worden. Hoeveel naijver er eok gewoonlijk tusschen letter kundigen bestaat, tusschen ons beid^ was zulks niet het geval. Dercksen had zulks getoond, hij had bewezen een vriend te zijn, niet alleen in naam maar ook in daad, gedurende een voor spreker zeer moeielijk tijdperk in diens leven toen eene oogkwaal hem eiken arbeid ontzegde. Diep ontroerd staat hij dan ook aan het graf van dezen man, wiens ideaal steeds poëzie was. De grootste pofizie, die der onsterfelijkheid, zij worde nu voor hem de werkelijkheid. Deze rede maakte op allen een diepen indruk. Prof. Ber lin, nit Amsterdam, bedankte namens de familiebetrekkingen den aanwezi gen voor de hulde den overledene bewezen. Hiermede nam deze treurige plechtigheid een einde. Alles vergaal. Ook de bloemen als eene laatste hulde aan de nagedach tenis van Dercksen op zijn graf gelegd, zullen verwelken, door den wind naar eene afgelegen plaats worden weggevoerd, en van haar bestaan blijft niet over. Eene zaak noaWans blijft, de herinnering aan den man, L die bij andere talenten, waarheid, godsdienst en volksgeluk voorstond,// gaarne voor anderen leefde, zonder zich daarbij ooit te hebben voorgespie geld, dat de welverdiende lauwer, welke hij met zooveel genoegen zag dat anderen werd uitgereikt, ook hem had toegekomen. De jieeren Michelsen, professor aan het conservatorium van Scharwenka ie Berlijn, Spoel, opera- en concertzanger, en mejuffr. Martha Pfeifler,opera- en concertzangeres, beiden te Berlijn, gaven gisterenavond in de Stads-ge- hoorzaa! alhier, ofschoon voor niet zulk een groot auditorium als waarop zij met recht aanspraak mochten maken, doch voor een uitgelezen publiek, de door hen aangekondigde soirée. Dat de heeren Leander Schlegel en Jnachim niet te veel over hen gezegd hebben, toen zij in buitenlandsche bladen hun zegel hechtten aan de talenten van dit drietal, waren wij in de gelegenheid niet alleen le hooren, maar ten volle te beamen. De heer Michelsen is een pianist, die aan eene kraehtige techniek eene geacheveerde en bezielende voordracht wist te paren en niet, zooals dikwijls bij artisten plaats heelt, het eene voor het andere opoffert, welke eigen schappen uitkwamen iu de //Ballade" en //Nocture" van Chopin, de //Etude" van Rubinsteindoch voornamelijk in de //C-dur Fantasie" van Schubert- Liszt, die door hem meesterlijk werd weergegeven. De prachtige concert vleugel, uit de fabriek van Knake, uit Munster, kwam onder de vingers van dien kunstenaar tot haar volle recht. In de tweede plaats een woord van dank en lof aan den heer Spoel voor de genotvolle avond ons bereid. Löwe's //Archibald Douglas" vond in hem een vertolker, waarop de compo nist trotsch mag zijn Met de hem ten dienste slaande middelen krachtigen doch liefelijken barytonstem, fijne en geacteerde voordracht, weet hij zijn auditorium aan zich te boeien; evenzoo deed Schubertslied //Der Wanderer" hem ecu daverend applaus ten deel vallen. Vervolgens achten wij ons niet liet allerminst verplicht hulde te brengen aan het talent van mej. Martha Pfeifler, eene chanteuse, die, waar zij zal optreden, steeds met de meeste ingenomenheid zal worden toegejuicht en zulks niet onverdiend. Met haar krachtig, edel, glaszuiver sopraangeltiid, pikante, ja schalksche voordracht, wist zij te tooveren zoowel in het «Wiegenlied" van R. Wagner, het //Echolied" van Eckert als in de duetten met den heer Spoel uit //Das Nachilager von Granada" en //Barbier de Seville". Beiden werden dan ook herhaaldelijk teruggeroepen, waarop mej. Pfeifler eene Romance van Pijzei //Gloeiend gesmeed" ten beste gaf. Een bouquet der chanteuse in het tweede deel aangeboden moge haar het bewijs leveren dat men haar talent op prijs wist te stellen, en het drietal zich verzekerd kan houden, wanneer zij in een volgend concerlseisoen alhier wederom optreden, dc grooie gehoorzaal de

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1