AANBESTEDING. OPENBARE VERPACHTING. Stads Bank van Leening te Leiden, Dr. GELAFFF's beroemde Pillen en Balsem VOOR BUITENLUI. A IJ V E K T E N I i EIV. AAN DE fitase fö.wtemtsm ,£en illissement" van Bjornson hier ter stede mogen zien opvoeren, thans jj bet een der laatste drama's van den dichter en schrijver Hendrik Ibsen ,£en vijand des volks", dat, in onze taal overgebracht door Ida Donker, gjsierena»ond ten tooneele werd gevoerd. De logen in zelfzucht en eigen- belang zij" steunpunt vindende, is een veel machtigere fakior dan de on baatzuchtige waarheid; dit is de tendenz van dit looneelstuk. 0e beid van het drama, dokier Thomas Stockman, ontlekt dat het waler eener badinrichting welke de stad zijner inwoning buitengewoon groote inkomsten doet toevloeien, vergiftigd is, hetwelk zich openbaart door ver- j schillende ziekteverschijnselen, als lyplteuse en gastrische koortsen, welke jich bij de badgasten openbaren. Om zulks te voorkomen, zoude niet alleen eene zeer kostoare reparatie ttoodig zijn, maar buitendien de badinrichting, je rijke bron der stad; gedurende een tweetal jaren moeten gesloten worden. Hiertegen verzet zich de pers, vertegenwoordigd door HovstaJ en Billing; ,r hiertegen verklaart zich de burgerman, geleid door den boekdrukker As- laksen; hiertegen eindeljjk is de wil gericht van Peter Stockman, burge meester der stad en broeder van Thomas. Niemand wil hem dan ook ter sjjde staan, niemand hem de behulpzame hand bietlen om hem gelegenheid lc verschaffen zijne meening ingang te doen vinden, zijne beweringen met bewijzen te staven; slechts zijn vriend Horster slaat hem zjjn huis af, vraarvan hij gebruik maakt om daar eene volksvergadering te beleggen, ten einde hier zijne bevindingen het volk te verkondigen. Ook deze vergade ring heeft niet het gewenschte doel bereikt, hij wordt uitgekreten en open lijk gebrandmerkt als een vijand des volks. Noch zijn eigenbelang, noch de toekomst zijner vrouw en kinderen zijn in staat hem de eenmaal gesproken woorden, die volgens zijne meening volkomen waarheid bevatten, te her roepen. Alleen, geheel alleen staande; blijft hij desnietemin standvastig in ijjne overtuigingten spijt van alle mogelijke kuiperijen om hen het tegen deel te doen beweren. Ziehier in korte trekken de intrigue van hei uit een vjjftal akien bestaande drama. Peter Stockman, de goedhartige ruwe man, die niet schroomt zijne mee- ging te verkondigen, waar en op welke wijze hem zulks goeddunkt, die elk ding bij zijn waren naam noemt, zonder zich te verdiepen in het zoeken van lachtere uitdrukkingen, die zelf dikwijls onstuimig toch zich mocht verheu gen in een edel hart en reine ziel, die, evenals Boileau, un chat, un chat eu alle vijanden van het ware en goede schurken noemt, die man werd opuit- stekende wijze weergegeven door den heer J Haspels. Hel was thans niet de tarqué van het Nederlandse!) tooneel, het was niet de acteur, het was daar- entegen de edele, nobele en ridderlijke figuur, liet was de mensch Haspels, dit wij gisterenavond voor het voetlicht zagen verschijnen. De krans bij het einde van het stuk hem aangeboden, mag ongetwijfeld als eene welverdiende hulde aan diens talent beschouwd worden, jammer dal het publiek niet in grooter getale opgekomen was om zijne instemming hiermede te betuigen. De meer deftige, aristocratische type van den burgemeester, die, hoewel overtuigd van de waarheid der woorden van zijn broeder, toch al het moge- Jjjke in het werk stelt hel dreigende gevaar van de stad af te wenden, deze vond in D. Haspels een uitmuntende tolk. In dit stuk, hoofdzakelijk uit mono logen van den dokter en dialogen tusschen hem en zijn broeder bestaande, lijn de overige rollen van minder omvang, van minder gewicht; wijl deze in banden waren van Rosier Faassen als Kfll, Jan C De Vos als HovstadPool man als Billing, De la Mar als Horster, I.e Gras als Aslaksen en de dames Burlage-Verwoert en Jeanne de Groot, respectievelijk als de vrouw en doch ter tan Thomas Stockman, mag het vrij natuurlijk lieeten dat ook deze allen volkomen tot hun recht kwamen. Niettegenstaande dit alles mocht de opvoering zich echter niet verheugen in een onverdeelde bijval. Ons gewone schouwburgpubliek is te veel gewoon aan uit het Fransch vertaalde seusatieslukken om bepaald te kunnen dwee- pen met deze kalme, beredeneerde en fijn uitgesponnen Noorsche tooneel- productenzonder entrain, zonder actie. Van harte hopen wij. dat //Nora", eveneens een drama van denzelfden schrijver, waarvan, zooals wij van ter zijde vernemen, de vertaling onder handen is, bij eene aanstaande opvoering meer de goedkeuring zal mogen wegdragen. Mr. L. H. RECLAME». Men kan allendie buiten wonenniet genoeg aanbevelen steeds eene doos van de Zwitsersche Pillen, van den Apotheker 11. Brandt, in huis te hebben; ten einde bij plotseling opkomende ongesteldheden (als winderig heid, bloedaandranglever- en galaandoeningen, enz.) dit huis- en genees middel zonder pijn, dadelijk te kunnen aanwenden. Verkrijgbaar in doozen 'an f 0.70 in alle apotheken. OPGAVE VAN BRIEVEN, «elke in de tweede helft der maand Januari door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Mej Van 'l Riet, te AllenA. Nieuwenhuizen, W. Christiaanse, W Diiffmer, mej. üicst Lorgion, A. Smii, mej. J. Vermeer en B. Graefl, allen te Amsterdam: Miss B. Uitenbogardt, te Arnhem; I. B. Broeksma en wed. G. W. Lintveld Lustenburg, beiden te Breda; VV Stoop, Staal, mej. C. Van Gigch, 1 C. Creut, J. v. d. Reyden en C. Jaspers, allen te 'sGravenliage; A. G. Huykes, te Groenloo; mej. Michelsen, te Leiden; H Boot, te Voorhout. Briefkaarten: Mej. I, A. H. Albert, te Amsterdam; B. Amersloorl, te Arnhem; Weeier, plaats van bestemming niet bekend, Verzonden geweest naar Amerika. J. Bogerdte New-York DuiUchland Sehrs. Fritse, te LichtensteinLouise Von Salomy, te Meran. Engeland We Van der Eykel, te Londen. Frankrijk A. Hunzeker, te Champagne; Agnot et Fils, te Parijs. Oost-lndië wed. Severing, te Soerabaia. llaliè Beha Lopio, te Milaan. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST TE LEIDEN. Woensdag 5 Maart, 7 uur, in de Stads-zaal. 1 Symphonie N°. 2 (D-dur), Joh. Brahms2. Concerto Romantique, Benj. Godard; 3. Een abendteuer Handels, C. Reinecke; 4. Ouverture Mignon, A.Thomas; 5 Serenade, Volck- man; 6. Fantaisic Caprice, H. Vieuxtemps; 7. Herodiade, Entre-acte et dan- ses Sacrées, Massenet. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdecling Utrecht, Vrijdag 7 Maart, Die Passion nach den Evangelium Malthai, van .lohaiin Senastian Rach, voor solostemmen, koor en orchest, ouder leiding van den heer Richard Hol. Solisten: mej. Marie Fillunger, sopraan, uit Frankfort a. M., mej. Fides Keller, alt, uit Frankfort a. M., de heer Raymond von zur Miihlen, tenor, uit Frankfort a. M., de heer Jolian M. Messchaert, bas, uit Amsterdam, de heer Jozef Marie Orelio, baryton, uit Utrecht. Op Maandag den 17den Maart 1884, des middags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, op het Raadhuis aldaar, aanbesteed worden Het errichten van eenige herstellingen en ver nieuwingen van eenlge bruggen. IN TWEE PERCEELEN. Het bestek ligt ter inzage enz. aan de Stads-Timmerwerf, op eiken werk dag de besteding voorafgaande, van 's morgens te 10 uren tot 's namiddags te 4 uren, en is aldaar ad ƒ0.15 verkrijgbaar. Verlangde ophelderingen enz. zijn bij den Gemeente-Architect te bekomen. ZEGT HET VOORT. Op Maandag den 17deD Maart 1884, des middags te twaalf uren, zullen Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, op het Raadhuis aldaar, in het openbaar verpachten: De JIESTSPECIEN, afkomstig uit de riolen en kolken binnen de gemeente, gedurende het jaar 1884. De voorwaarden liggen ter inzage alle werkdagen op de Stads-timmerwerf, 's morgens van 10 tot des namiddags 4 urenen zijn aldaar tegen betaling van 10 Cents verkrijgbaar. Verdere inlichtingen kunnen bjj den gemeente-architect verkregen worden. ZEGT HET VOORT. zullen op Dinsdag 11 Maart 1884, voormiddags 9 ure, worden VERKOCHT de PANDEN welke beleend zijn in September, October en November 1882; welker verkoop inmiddels kan worden voorkomen lot 6 Maart a. s.door aanzuivering der alsdan verloopen interessen. ZEGT HET VOORT. maken het gebruik van elk ander geneesmiddel overuodig. Ik heb die gedurende mijn 50 jarige practijk duizende malen met een gelukkig gevolg aan mijne patiënten voorgeschreven, en nog dagelijks verneem ik van een groot aantal lijders de heilzame uilwerking dezer gelukkige vinding. Lijders! aan welke ziekte gij ook laboreert, mijn veeljarige ondervinding heeft mij overtuigend bewezen.dat er geen voortreffelijker ziektestof oplos send middel bestaat dat altijd zeker gunstig en onschadelijk op alle orga nen va- hel menschelijk ligchaam werkt, de vochten heilzaam verbetert, alle onreine en scherpe gal-, slijm- en ziektestoffen door een zachte en natuurlijke axans aldrijft, het bloed zuivert, het hoofd helder en frisch maakt, de bloedsomloop bevordert, de borst, maag en ingewanden en het verzwakte zenuwstelsel versterkt, de grondoorzaak van elke ziekte spoe dig wegneemt en bij een duurzaam gebruik waarborg ik den lijder een volkomen herstel. Lijdrrs aan asthma, borst, maag;, zenuwen, koorts, graveel en rliuniatiek gevoelen zich door het gebruik dezer Pillen zeer gelukkig. Dezelve zijn in verzegelde doozen met een onderteekende gebruiksaanwijzing groot 20bladz. waarin de ziektetoestanden nader wor den beschreven. Doozen van 155 en 39 Cents. Ook mijne heeft bewezen te zijn het thans nog eenig bekende middel dat met zeker heid zelfs het verouderdste Rheumatiek zal doen genezen. Er zijn Ijjders die jaren lang aan de smartelijkste pijnen en tot krom wordens toe ten gevolge van hel rheumatiek hebben geleden en die thans bereidwillig ver klaren hun volkomen herstel aan deze Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tegen winterhanden en voeten, nachtkram pen, verlamming, jicht, zinkings, verstijving der leden en pezen, aange dicht- en gewrichtspijn en bij alle plaatselijke pijnen is het een doeltreffend middel. Prijs per llacoit 59 en 39 Centsmet gebruiksaanwijzing. Alleen echt uitsluitend verkrijgbaar: te Leiden, F. ND9KDE.IH Breê- straat, en VERHOUW KW 8TOHRCTKKWte« Ilage, SNAB1LIE; Gouda, A. WOLFF, Grootemarkt,en meer bekende Depóts in andere steden. J- P- Cr. CKLAUFFGenee theer Corresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der Genees- Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde, te i\ieuwer-Amstel.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3