per telegraafT~ Door Z. M. is aan den commies der posterijen 4e kl. H. B. Nieuwen- huis, als zoodanig eei vol ontslag verleend, eu is benoemd tot telegrafist 2® kl. bij de rijkstelegraaf, K. Cox, thans tijdelijk bureelbeambte bij de werken van het Nooidzeekanaal. Door Z. M. is aan den arts Leon Polewski, geboren te Ivarmin, ver gunning verleend de geneeskunst uit le oefenen op Nederlandsche zeesche pen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omirent de uiloefening der geneeskuusl in Nederland stipteljjk nakomc. Door Z. M. is bepaald, dat als gedelegeerde van de Nederlandsche regee ring aan de zitting van het internationaal geneeskundig congres, hetwelk in de maand Augustus dezes jaars te Kopenhagen zal gehouden worden, zal deelnemen dr. J. N. Ramaer, te 's Gravenhage. De minister van financiën zal op 6 en die van marine op 7 Maart geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is met 44 tegen 26 stemmen het ontwerp machtigende tot zilverontmunting ter waarde van 25 millioen, met een amendement van den heer Gildemeester, voorschrij vende dat alvorens daartoe wordt overgegaan advies van den raad van state moet ingewonnen worden. Ook is aangenomen met 51 tegen 23 stemmen een ontwerp lol vermeerdering van het kapitaal in muntbiljetten met 5 millioen, doch met uitsluiting der muntbiljetten van 5 gulden. Ver volgens is de discussie over het ontwerp tot verdeeling der markegronden aangevangen. Morgen voortzetting. De heer W. F. Treub, directeur van het huis van burgerlijke en mili taire verzekering alhier, is gisterenmiddag in het gebouw van het kanton gerecht, alwaar hij zich met den vice president der commissie van admini stratie der gevangenis over ambtsaangelegenheden onderhield, door eene beroerte getroffen en nog voor het vervoer naar zijne woning overleden. Hü was een (jverig en nauwgezet ambtenaar. Gisterenavond werd onder toevloed van eene groole menigte nieuws gierigen eene serenade gebracht aan de Transvaalsche deputatie door de leerlingen der hoogere burgerschool voor jongens alhier. Het driemanschap was zeer getroffen door dit blijk van sympathie. De zendingsdirectorde heer Donner, heeft heden het bestuur van het zendelingscomité aan de Transvaalsche deputatie voorgesteld. Zij ontving heden voormiddag eene commissie uit de Remonstrantsche gemeente en had een langdurig onderhoud met graaf Van Lijnden van Sandenburgminister van staat. De afgevaardigden hebben ook gehoor aangevraagd bij Z. K. H. den prins van Oranje. De oud-minister van justitie, mr. Modderman, is gisterenochtend uit Wiesbaden vertrokken en wordt Woensdag hier ter stede terugverwacht. BUI tenlandsche berichten. ENGEL AïtfD. Lord Granville verklaarde in het hoogerhuis dat het geruchtals zou bevel gegeven zijn tot hel onmiddellijk terugtrekken der Engelsche troepen van het kustland aan de Roode Zee, volkomen ongegrond is. De heer Ashley deelde in de gisteren gehouden zitting in het lagerhuis mede, dal de titel: «Zuidafrtkaansche republiek" in de Transvaalsche con ventie, niet in zich sluit eenige souvereiniteit of suzereiniteit over de Kaap kolonie, nog over eenig ander deel van Zuid-Afrika, buiten de Transvaal. De heer Harcourt zeide dat krachtige maatregelen tegen de zendelingen der dynamietpartij zijn gelast. De heer Gladstone verklaarde, dat geene veront rustende berichten zijn ontvangen van generaal Gordon, die voorloopig in Khartoem blijft. De heer Lawson stelde voor, dat het huis zijner zittin gen zou verdagen, als protest legen de politiek in Soedan. Deze motie werd met 150 tegen 103 stemmen verworpen. De politie is twee personen (vermoedelijk Amerikanen) op het spoor, die de helsche machines ouder de gedeponeerde bagage aan de stations van de Victoria-, Charing-Cross-, Paddington- en Ludgate-Hill-spoorwegen hebben achtergelaten. In eene leigroeve bij Carnavon Walles zijn vier mannen gedood en zestien anderen gewond door eene ontploffing van bij de werken gebraikt dynamiet. De arbeiders zaten juist Ie schaften, terwijl hunne kameraden voortwerktentoen een groot steenblok van duizend kilogram plotseling midden onder hen viel, met hel vet melde noodlottige gevolg. Op het eiland Chios is weder een lievige schok van aardbeving ge voeld, alsmede in de daartegenover gelegen zeestad Tchesme en te Vouria. Voor zoover bekend is, werd er geen schade door aangericht. Men schrijft uit Reikiavik, dat den 7'° Januari 3 groote bootendie op de zeekalvenvangst uitwaren, door een hevigen storm uit het zuidwesten be- loopen werden, waarvan het gevolg was, dat ze met man en muts vergin gen. Eene vierde boot werd als door een wonder gered. Deze ramp kostte het leven aan 29 visschers, die voor het meerendeel een talrijk huisgezin in behoeftige omstandigheden achterlaten. Uit Washington wordt aan de K. Z. gemeld, dat president Arthur het verslag der commissie over den handel in varkens en varkensvleesch aan het huis der vertegenwoordigers heeft teruggezonden met de opmerking, dat de conclusiën der commissie bijzondere aandacht verdienen, opdat, indien langs wetgevenden weg een middel mocht bestaan om het verbod te doen opheffen dat Amerikaansche varkens van de huitenlandsche markten uitsluit, een wets voorstel in dien geest worde gereed gemaakt. De senaat te Washington heeft het voorstel tot het bouwen van zeven stalen oorlogschepen aangenomen. Uit een bericht uil Lima, dd. 2 dezer, blijkt dat in de den 29"" Fe bruari gehouden nationale vergadering, Iglesias den eed heeft afgelegd als voorloopig-president van Peru. Het ministerie diende daarna het verzoek om ontslag in. FRANKRIJ K. De interpellatie van den heer Giard over de werkstaking der mijn- w erkers te Anzinis door de kamer van algevaardigden op aanstaanden Donderdag bepaald. President Grévy heeft, onder betuiging van zijne persoonlijke sympathie, aan den prefect en den maire van Caliors mondeling verklaard, dal hij, als hoofd van den sta.it boven de partijen slaande, geen gevolg kon geven aan de uitnoodiging om de onthulling van het standbeeld voor Gambetta bij te wonen. Gelijke gedragslijn had hij bij de onthulling van hel monument voor Thiers gevolgd. Naar men wil, zal prins Victor Napoleon in Roumaansche krijgsdienst gaan. Hij is verleden Zaterdag naar Baden vertrokken. DUITSCHLAND, De Norddeutscke AUgemeine Zeitung meldt, dat het door den voor zitter der commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek den 14<in Februari aan den rijks-kanselier overgelegde rapport over den stand der werkzaamheden bij den bondsraad is ingediend. In dit rapport wordt ver klaard, dat het algemeen deel van het wetboek, alsmede het obligatierecht, is vastgesteld. Slechts een klein gedeelte van hel algemeen deel, bevattende de bepalingen van internationalen aard, moet later worden behandeld, daar dit slechts mogelijk is, wanneer ook de overige gedeelten van het wetboek vastgesteld zijn. De commissie houdt zich thans bezig met de beraadslaging over hel ontwerp, regelende het zakenrecht. Dit ontwerp, evenals de ont werpen, regelende het familierecht en het erfrecht, is door den redacteur zorgvuldig bewerkt en van eene uitvoerige memorie van toelichting voorzien, Men verwacht, dat de beraadslaging over dit ontwerp betrekkelijk weinig tijd zal kosten. Op het postkantoor te Gnesen, in de Pruisische provincie Posen, is een klein kistje ontploft, dat ter verzending bij de pakketpost gereed lag. Een beambte werd zwaar gekwetst en verscheidene ruiten werden verbrijzeld. Bij onderzoek is gebleken, dat het kistje gevuld was geweest met dynamiet, waarin een uurwerk was gestoken. Het proces wegens den brand der synagoge te Neustettin is thans in hooger beroep, door de veroordeelde Israëlieten ingesteld, voor het crimi neel gerechtshof van Conilz in behandeling. Er verschijnen 144 personen als getuigen. LONDEN, 3 Maart. In de Empire club werd heden avond een feestmaal gegeven. De heer Robinson hield eene toespraak, waarin hij o. a. zeide, dat de aangelegenheden van Zuid-Afrika niet goed begrepen worden. De voor naamste oogmerken zijn: het stelsel van eenheid van handelen in te voeren bij het beheer der zaken van gemeenschappelijk belang: den rassenhaat lusschen twee Europeesche natiën zoo veel mogelijk te doen verdwijnen; maatregelen le nemen tol het verspreiden van beschaving onder de inboor lingen en tot de onvermijdelijke toeneming der blanke bevolking. Hij ver klaarde wijders, dat de vooruitgang der kolonie veel hoop voor de toekomst aanbi'dt. De mogelijkheid van een Hollandsch ministerie, in de Kaapkolonie, zal hem geen onrust baren. Treedt dit op, dan zal de regeeringsverant- woordelijkheid vallen op hen, die thans voor een goed deel de macht in handen hebben om de politiek te leiden. Lord Derby, minister van kolo niën. beantwoordde den spreker en zeide, dat de regeering niet onverschillig is voor de koloniale aangelegenheden, maar zich niet wil mengen in dingen van plaatselijk belang, dewjjl de koloniën zeiven beter met hare eigene zaken bekend zijn. Naar zijne meeniug zal in Zuid-Afrika een duurzame en bevredigende toestand het best verkregen kunnen worden door eene schikking lusschen de Engelsche en de Hollandsche bevolking. LONDEN 4 Maart. De regeering heelt eene dépêche van generaal Gordon ontvangen, meldende, dat kolonel Stuwart, zijn ad.udant. te Khartoem is teruggekomen van de tweede expeditie langs den Witten Nijl en dat hij alle in den meest voldoenden toestand gevonden heelt. HONGKONG, 4 Maart. HavasTe Shanghaë hebben Chineesche sol daten Europeanen aangevallen. Twee personen zijn door bajonetsteken licht gekwetst. LE1DSCHE SCHOUWBURG. Niet zonder leedwezen, niet zonder schroom begin ik dit verslag. Niet zonder leedwezen, omdat het tot oorzaak heeft het verscheiden van den man, van wien ik steeds de meeste welwillendheid, de meest hartelijke bewijzen van voor mij vereerende genegenheid heb mogen ondervindenvan hem wien, wanneer ik, bewust van zijne vriendelijke bejegening, zijn hulpen bijstand inriep, het nooit of nimmer te veel was mijne bede om raad le beantwoorden, kortom van J. M. E. Dercksen. Niet zonder schroom, omdat diezelfde man een van Nêerlands grootste schrijvers, een der grootste geleerden op litterarisch gebied, omdat hij het was, die onze kolommen ver eerde met de door allen zoozeer gewaardeerde Schouwburgverslagen. In de plaats hiervan, kan ik den lezers niets anders aanbieden dan het oordeel, zij het dan ook zooveel mogelijk onpartijdig en rechtvaardig, toch slechts van jeHgdige en onervaren krachten. Gesteund echter door de welwillendheid van velen, hoop ik de voor mij inderdaad zware taak zoo goed mogelijk le vervullen. Mr. L. H. J. LAMBERTS HURRELBR1NCK. „Een Vijand des Volks", Tooneelspel in 5 bedrijven, van Hendrik Ibsen, vertaald uit het Noorsch door Ida Donker. Mise en-scène van den Regisseur A. J. Le Gras. Niet alleen op het gebied van muziek, maar ook op dat van litteratuur heeft het Noorsche volk in de laatste jaren zich doen kennen als eene natie bezield met lielde voor wetenschap en kunst. Niet alleen kunnen zij ziek beroemen op het bezit van componisten als Gzeeg en Niels Gade enz., maar buitendien ook van dichters en schrijvers, wier werken in alle talen vertaald, bij alle volken bekend zijn. Hebben wij reeds in het vorige seizoen

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2