LEIDSCHE COURANT. 1884 M°. 55. WOENSDAG 5 MAART. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jani 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kannen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en 'rechtverkrijgendenals; aan 6. Hillenaar. tot oprichting van eene varkensslachterij in het perceel in de Langesiraat n°. 71; aan T. J. Bots. tot oprichting van eene bergplaats voor paardenmest in bet perceel in de Vestestraat n'. 16; aan J. Devilee. tot oprichting van eene manufactuurververijin het per ceel aan de Middelstegracht n°. 62. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 3dtn Maart 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 4 Maart. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffe lijk overschot van onzen geachten stadgenoot ds A. A. Th. Mounier naar zijne laatste rustplaats gedragen. Toen de kist, met een viertal kransen ver sierd, het graf was genaderd, nam ds. Van Hamel, emeritus predikant hg de Waalsche gemeente alhier, een vriend van den overledene, het woord Bij schetste het arbeidzaam leven van hem, zijne verdiensten als predikant en zijne hoedanigheden als mensch. Van alle zijden werd dit alles dan ook gewaardeerd, zooals bleek uit de talrijke bewijzen van deelneming, zoowel van hier als elders. Ten slotte richtte spreker het woord tot de zoon van den afgestorvene en spoorde hem aan het voorbeeld van zulk een vader steeds te volgen. Diep bedroefd bedankte deze den spreker voor de gevoel- volle woorden aan de nagedachtenis van zijn vader gewijd. Bij het eeuwfeest der universiteit te Edinburg zal prof. D. Doijer de Leidsche universiteit vertegenwoordigen. De heer A. P. M. Van Oordt alhier is o. m. benoemd tot lid van het Historisch genootschap te Utrecht. In de afgeloopen week zijn alhier door mazelen aangetast 120 en aan die ziekte overleden 2 personen. Aan het departement van marine te 's Hage werd heden o. a. aanbesteed de levering van 2000 liter jenever. Minste inschrijver was de heer A. T. Hopman alhier, a 70.98 de hectoliter. Staatsblad n°. 34 bevat een kon. besluit van den 23en Februari tot regeling der belooning van den geneeskundige, belast met het geneeskundig onderzoek van personen die voor den dienst van den rijkstclegraal wenschen in aanmerking te komen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rrjks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank f 4.102,884 84 en bij de betaalmeesters 2.422,211 49% te zamen 6.525,096.33%. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat het wenschelijk is om den Zondagsdienst van beambten niet onnoodig te verzwaren, heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, bepaald, dat het vervoer van militaire gevangenen op Zondag zooveel doenlijk moet worden vermeden. Blijkens een op 28 Februari 1884 van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, werd de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geschat op 970,000 pikols. Stc Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M'. schroefstoomschip le kl. Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee f. Ten Bosch, adjudant van Z K. H. den prins van Oranje, den 1™ dezer aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen, komende van de Falklands-eilan- ta. Aau boord was alles wel. {Stc.) In de Staatscourant van 4 Maart is opgenomen een verslag van den b«r U. A. Crommelin, over de administratie der //Haras" en de maatregelen tot veredeling van het paardenras in Frankrijk. Volgens mededeeling van de regeering van Oostenrijk-Hongarije, zal bet ornithologisch congres te Weenen, niet van 16-23 April, maar van 7-14 April e. k. gehouden worden. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille. De Gelderland, van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Frioul. De Noord-Hollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Southampton. De Padang, van Batavia naar Mar seille, arriveerde gisterenavond te 7 uur te Port-Said en heeft, na kolen te hebben ingenomen, de reis voortgezet. Naar men verneemt, zal de vice-admiraal jhr. J. H. Van Capelleu, adjudant-generaal der marine van Z. M. den koning, optreden als chef van het militair huis des koniugs, en zal de betrekking van tweeden chef niet weder vervuld worden. Behoudens de toestemming van Z. M. den koning zal de kon. militaire kapel van het reg. «renadiers en jagers waarschijnlijk eene kunstreis maken naar Engeland, in de eerste plaats naar Londen. Ouderhandelingen hierover worden reeds sedert eenigen tijd gevoerd. De reis zal waarschijnlijk plaats hebben in Juli, en een dag ol tien duren. Naar de N. R. C. verneemt zal de luit.-kolonel J. G. E. graaf Van Lijnden, van het le reg. huzaren, den militairen dienst met pensioen verlaten. Naar loopende geruchten te oordeelen, hoewel zelfs officieuse berichten hieromtrent ontbreken, zou er weer eenige hoop bestaan dat onze landgenoot Juan Marie Schuver niet vermoord, maar, hoewel gevangen, nog in leven zou zjjn. Dezelfde gids, die het eerst de tijding van zijn dood heelt verbreid, schijnt nu gegevens te hebben waaruit blijken zou dat hg te voorbarig is geweest. Dit laatste grondt men ook op de omstandigheid dat Schuver, bjj het verlaten van de boot. bij zich had een Duitscher als bediende, 3000 baar geld. 4000 kilo bagage en twee zeer gevaarlijke tijgerhonden, de schrik der zwarten. Nu vraagt men zich af, gesteld dat men het lijk van Schuver op de eene op andere wijze heeft kunnen doen verdwijnen: wat is er dan van zijn bediende, zijn geld. zijn bagage en de honden geworden? Van het een ol ander had men dan althans een spoor moeten kunnen ontdekken, en dit is niet het geval geweest. Men meent nu te mogen hopendat Schuver nog in leven is, maar hij zal door den oorlog zóó ingesloten zijn, dat hij taal noch teeken van zich kan laten hooren. (Ubl.) Bij arrest van gisteren heelt het gerechtshof te Amsterdam bevestigd het vonnis der arrond.-rechtbank te Alkmaar, waarbij Hendrik De Vries, ter zake van het tegen geld inwisselen van een waardeloos papier, inhou dende 40 goede wenschen in plaats van de betalingsbelofte van ƒ40 tot 6 maanden celstraf is veroordeeld. Men meldt aan de Haarl. Cour. uit Breda, dd. 2 Maart: Omtrent den stouten diefstal in het postkantoor alhier valt nog niets naders mede te deelen. Hoe hij heeft plaats gehad, blgft nog een raadsel, dewijl nergens sporen van inbraak zijn te bespeuren. Iemand, te Roozendaal aangehouden en gevankelijk naar hier overgebracht, is gisteren weder vrijgelaten, ter wijl een ander, 's morgens met den eersten trein van hier vertrokken en van de zaak nog niets afwetende, te Rotterdam aan een gerechtelijk onder zoek werd onderworpen. Ook dit leidde tot niets. Er zijn 36 aangeteekende brieven gestolen. De officier van justitie te Breda heeft met betrekking tot den aldaar in het postkantoor gepleegden diefstal de volgende kennisgeving rondgezonden: //Wie in den nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 Februari iemand ont moet of gezien heeft in of buiten de stad met een houten bruin kistje, lang 41 cM., breed 25 cM., hoog 11 cM.of wie in dien nacht iemand het post kantoor (bestellersdeur) ol directeurswoning (Kraanstraat) heeft zien in- of uitgaan wordt dringend verzocht zich aan te melden bij den heer rechter commissaris mr. Diemont, bij den heer officier van justitie of bij den heer inspecteur der posterijen. Eene belooning van 50 wordt toegezegd aan hem of haar die eenige aanwijzing doet, welke strekt tot de ontdekking van den dader of de daders van den gepleegden diefstal." Te Wijnandsrade is dezer dagen overleden de heer M., die, met uit sluiting van zijne familie, zijn geheele vermogen, dat op ettelijke tonnen gouds wordt geschat, vermaakt heeft aan een onvermogend jongeling, die hem als rentmeester trouw en eerlijk heelt gediend. s GKA VEN HAGE, 4 Maart. Door Z. M. is aan de heeren J. P. E. Gaerste, koopman, J. B. Van der Linde Schotborgh, grondeigenaar, J. H. Schotborgh, majoor, commandant van de schutterij, en S. M. Lansberg, stadsgeneesheer, allen op Curasao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken 4e kl. van hel Borst beeld van den Bevrijder, en aan den heer J. D. C. Henriquez van het orde teeken 5e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1