binnenlandsche berichten. i, llJVOEGSEL, behoorende tol de Leidsohe Courant van Maandag 3 Maart 3884, Jf°. S3. LEIDEN, 1 Maart. feisierenavond is de heer J. M. E. Dcrcksen overleden, notaris en lid den gemeenteraad alhier. Eene ernstige ongesteldheid had hem aan tel die weinig hoop op beterschap gaf. Leiden verliest daarbij weder teil geacht ingezetene, een man nauwgezet, doch van een minzaam ilrakter e'1 het notarisambt een waardig lid, die bij de uitoefening van L praktijk door raad ol hulp menigmaal bclangelooze diensten bewees en rbii zijne humaniteit altijd uitkwam. Van het «Jaarboekje voor het Notaris- ll)t" door hem opgerichtwas Üercksen lol nu toe steeds redacteur. 0 teveel vertrouwen hij had als lid van den gemeenteraad was meermalen Lkcn en dat vertrouwen werd nooit beschaamd. In den besten zin van noord was hij zuinig met stadspciiningeii en hij bestreed daarom wel is uitgaven die noodeloos of op eene andere wijze konden worden aange- pd, hij stond het behoud van oude monumenten als zij tegelijk waarde behiiyjen voor en door zijn ridderlijk woord voorkwam bij o. a. dat de altham helios, waarmede de raadkamer versierd zijn, niet werden verkocht om arvüor een modern behang niet gouden sterren in de plaats te nemen, e aar hersteld werden. Dcrcksen bad een algeaiecne kennis, vooral ten peltte der beroemde tooneelscbrijvers, getuige de fijn ontleedde verslagen tr de voorstellingen van bel Leidsel) tooneel, waarvan in deze Courant Hooi ieds bewijzen werden gegeven en waarbij de loon, altijd hoogst welvvil- perc id, niet zelden tol het humoristische overging. Zijne beschouwingen wist met een et geluk i? ren Dj j l ent koopi i. lei II peren WOlJ) jrecteiiren der Leidschc afderling noejiaaie kunsten en wetenschappen. F1 met me n-'i ktlü ii ■- i. J van de Sl rn '2' lil; 121 lil Ut grn Woi 201 stollen Lei woordspeling te kruiden. Als oed vers en van zijne hislori- de boeiendste. Dat hij met tuigen twee eenvoudige, met eken wandelend geschetst, en: voor vreemdeling eu stadge- in vreemdeling, nog door vele ,i wordt voorgelicht, liij was .eitcrkunde en voorzitter van llollandsche Maatschappij van Deze onze waarde stadgenoot, wiens iven wij bij den kracnugeii steun, dien bij ons schonk, steeds dankbaar enschen te erkennen, werd geboren den 31'° December 1825 - Gisteren ontviel plotseling door den dood aan zijne betrekkingen de err A. A. Th. Mouuier, laatst predikant hij de Hcrv. gemeente in Ned. Indie, ivorens zich in onze overzeesche bezittingen te vestigen, was de overledene og predikant bij de Waalsche gemeente Ie 's llertogenbosch. Als schrijver red Mounier zich kennen iu liet tijdschrift lot bevordering van christelijk - ivcn in Nederl Indië, uitgegeven te Batavia. Ook verscheen van hem een '1 «tiental leerredenen, uitgegeven ten voordeele van liet Protcstantsch diaco- 151 ie-weeshms te Soerabaia 11 ij was de tweede zoon van d». D. Mounier, in wii predikant bij de Waalsciie gemeente alhier. - Niettegenstaande de dringende uituoodiging van liet bestuur der Leid- ihc Scherpscliiitlersvereeiiiging tot het bijwonen cener algemeeue vergade- ng ju de Sladszaal, had gisterenavond ecu bet rek k I ij k klein getal brlang- tlleuden aan die roepstem gehoor gegeven. Door ongesteldheid van den forziiler betrad den secretaris, de lieer .1. E. Vlaanderen Jr.het spreek- Utoellc en heette der vergadering welkom, waarna de spreker de redenen itvoiiwde. die het bestuur hadden genoopt deze bijeenkomst uit te sehrjj- .daarbij tevens liet nut aantoouendc, dal iu liet oprichten van vrijcorp- grlegen was. Gedachtig aan den moed en de standvastigheid onzer Gorvadcren moest door ieder zonder onderscheid gedaan worden wal in zijn vermogen was tot verdediging van ons dierbaar vaderland. Eene eerste lereiscltle was goede schutters te vormen; dal dit noodig was leerde ons de geschiedenis van de Transvaal; daar is hel bewijs geleverd wat eene ge- "wiide hand vermag. Hel nut der wecrbaarlieidscorpsen besprekende, ge- oofde spreker, dal eene meer algemeeue deelneming zeker bet gehalte van et leger zoude verbeteren, dat thans helaas nog te veel bedorven wordt door huurlingen en plaatsvervangers. Vervolgens werd door liern een blik geworpen in de geschiedenis der .eidsche Sclierpscliutiersvereenigiiigmet weemoed herdacht spreker hoe lo.ir velen de belofteafgelegd bij de aanvaarding van de banier door .cidctis dames aan de vereeniging geschonken op 17 Juni 1867, niet ras gehoudenook deed een besluit om het dragen van uniform verplieli- end te oiaken de gelederen van leden en donateurs niet weinig dunnen, totdat liet builen dienst stellen der schietbaan, naar aanleiding van gerezen dachten, een laatste stool aan de vereeniging gaf. Die weinigen, welke lans nog zijn overgebleven, kunnenechter met veel inspanning van tijd mz.zich naar Kal wijks duinen begeven, waar hen liet gebruik der schiet kanen door den kouiuiaudaut van het garnizoen is toegestaan. Werd cen- naal eene goede gelegenheid aangeboden iu de nabijheid der stad, spreker licid zich overtuigd, dat de toetreding tot de vereeniging niet zon achter- wege blijven: vandaar dat liet bestuur zich geroepen achtte een beroep te ■Bloeit op de zamenweiking van liet gemeentebestuur, officieren, meergegoe- den en ouden van dagen, ten einde de vereeniging in staal te stellen eene gelegenheid lot oefening in hei schieten te verkrijgen, hetzij door toetre- ding als donateur of het verstrekken van voorschotten met of zonder rente. «Menwerking toch was ook in deze zaak zeer gewensclit. Sa het eindigen dezer rede werd gelegenheid lot discussie gegeven, van welk verlof door niemand werd gebruik gemaakt. Alvorens echter door den waarn. voorzitter de vergadering werd gesloten, betuigde hij zijnen dank aan hen die waren opgekomen, doch kon niet ontveinzen, dat het hem leed deed, dat de belangstelling in 's lands weerbaarheid zco gering was, Ie oordeelen naar de opkomst aan deze plaats. - In eene vergadering van de afdeeling Leiden der Ned. Maatschappij tot 105 Wardering van Nijverheid trad gisteren avond in de Nutszaal de heer Sy- ®ens als spreker op voor een niet zeer talrijk maar daarentegen zeer be- langstellend publiek. Zijne woorden waren geheel en al gewijd aan liet gas zoowel in den tegenwoordige tijd als in de toekomst. Hoewel het gas. Joural in de laatste jaren zich in ccnc enorme uitbreiding heeft mogen vcr- "igen, verwonderde liet echter spreker dat de toeneming nog niet in Molere mate had plaats gehad. In geencrlei opzichl toch kan het tegen- oordig nog algemeen in zwang zijnde gebruik ouo door middel van brand- jm allen, hetzij steenkolen, hetzij hout, kamers te verwarmen, dien te be- 1 otden enz. de vergelijking doorstaan met de voordeden, wcikc liet gas oplcverd. af alleen toch dal dit laatsie lot liet gebruik vcd gemakkelijker is. dat me' VCe' tD'll('el moe'le zorgen gepaard gaal, het is buitendien ook veel minder kostbaar, als een bewijs hiervan haalt spreker aan een brochure van een Hannoverscli ingenieur, waarin deze beloost dal de mogelijkheid bestaat om voor de luttele som f 0.04 liet middagmaal voor een geheel huis gezin ie kunnen bereiden. Hij t w ij tel t er dan ook niet aan dat bet gas in de toekomst steeds meer en meer lot allerlei doeleinden zal gebruikt worden. Als een heugelijke tijding deelde de voorzitter, de heer Leembruggendie thans voor bet eerst der praesidialen zetel bad ingenomende leden mede dal de commissie zich in contact bad gesteld met den administrateur der llollandsche spoorwegmaatschappij, ten einde voor Leiden een beter en doelmatiger verkeer te kunnen erlangen, zoowel met liet buiten- als met bet binnenland, aan welk verzoek de administrateur een gunstige beschik king heeft toegezegd. liet getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 44 lol 63 volwassen personen en 3 tot 5 kinderen De schoenmaker W. C. v. L., die verdacht wordt poging te hebben gedaan in zijne woning brand Ie stichten, is naar de gevangenis te 's (1 ra ven ha e overgebracht. -- P. J. V. en J. L. zijn lieden, als verdacht van poging lol diefstal mei braak, naar 's tiraveiihage ter beschikking van de justitie overgebracht. Aan de Aalmarkt is hedenmorgen een oud man ineengezakt en na korten lijd in zijne woning overleden, waarheen bij op last van een genees kundige was vervoerd, Gisteren bad een 14-jarig meisje, genaamd J. K.liet ongeluk, een emmer water scheppende, aan de Mare in de gracht te vallen; spoedig werd zij door den smid A., aldaar woonachtig en waar zij dienstbaar is. op bet droge gebracht. De Stnatsct. beval hel verslag der commissie, in 1883 belast met bet alnemen der examens in de Uoogduilselie taal. naar aanleiding van hel ko ninklijk besluit van 9 Augustus 1879 Staatsblad u°. 149.) Z. M. de koning zal den 21,|l° of 22sttn April naar Amsterdam gaan, om d >ar hel gewone jaarlijksche bezoek te brengen. Door de directie der Nederl Rijnspoorweg-maatschappij is bepaald, dat de vrachtprijzen van «relourkaarten", afgegeven aan stations van de lloll. IJzeren spoorweg en bestemd voor de stations barer maatschappijwaarmede stations van laatstgenoemde maatschappij bestaan, denzelfden duur van ge- digheid zullen bezitten. De lieer IV Tweedy, inspecteur van den loopenden dienst bij de Rijn spoorwegmaatschappij is benoemd tot ridder der Oostenrijksche orde van Frans Joseph. Uil een pakje, geadresseerd aan den lieer C. D. Zitr Miiblen te IJmuiden. en verzonden iu den avond van 10 Febr jl. per lloll. ijzeren spoorweg van Helder door den heer Thomas G. Zflr Miiblen is vermist een wissel, groot 102 pd. st., getrokken door Fauo Marpurgo te Triest op de bank Credit Lyounais te Londen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opspo ring en bericht. Is bet een zeldzaamheid, dat een luitenant der infanterie op 29-jarigen leeftijd met hel ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw wordt versierd, zeker niet minder zeldzaam is bet, dat een ridder dier orde als zoodanig zijii 50-jarig jubileum mag vieren. Reide zeldzame gevallen zullen zich, in dien bij dien dag beleven mag, den lllltn Maart a. s. voordoen bij een onzer siadgenoolen, den lieer D. T. Nollen, ond-burgemeester van Ruinen en ge pensioneerd als rijks ontvanger van Tiel. Vroeg ouderloos, werd bij als wees eu officierskind, nog pas ruim 11 jaren oud, ingeschreven hij den militairen dienst op 14 November 1816 en klom daarin op tolden rang van lsl" lui tenant, terwijl li ij den 11J,° Maart 1834 liet ridderkruis van den Neder- la-d.-chen Leeuw ontving, als een bewijs dat 's lands regeering zijn ver diensten waardeerde. Ent voorgenomen huwelijk deed hem toen de militaire loopbaan vnlaten, en daarop werd hij benoemd tot rijks-ontvanger te Rir- daard, daarna achtereenvolgens le Akkervvoude, Echten, Blokzijl en Tiel. Wegens lichamelijke langdurige ongesteldheid zag hij zich in 186'i verplicht, eervol ontslag als rijks ontvanger te nemen maar van zijn ziekte hersteld, en zich in werkeloos leven niet kunnende voegen, gelijk ook in liet belang van zijn talrijk gezin, zocht en vond hij al spoedig een nieuwen werk kring tegen het einde van 1865, toen hij benoemd werd lot burgemeester van Ruinen, in welke betrekking hij tot het einde van 1877 nog werkzaam bleef, toen werd de heer Notten op zijn verzoek eervol ontslagen, na ruim 61 jaren den lande eervol te hebben gediend. Moge dan ook de waardige grijsaard den 50-jarige gedenkdag van zijn ridderschap in de orde van den Nederlandschen Leeuw met blijdschap in zijn familiekring vieren, en ont breken de blijken van belangstelling niet, waarop een zoo zeldzaam gedenk feest. in verband met een zoo langdurigen en veelzijdieen staatsdienst bil lijkerwijze aanspraak mag geven. v. Z.-H. en 's Gr.) Naar aanleiding van hetgeen dezer dagen in liet Pagblnrl, ten aan zeul van de feestviering van hel 3de regiment huzaren werd geschreven acht een derde geachte inzender de volgende mededeeling niet ondienstig: Dal liet regiment ligte dragonders nr. 5, thans 3d<l regiment huzaren, nooit sedert zijne oprichting in 1814, opgehouden heeft le bestaan, nimmer door Z. M. den koning is ontbonden en dus onlangs recht had zijn 70-jarig be slaan te vieren, bewijst meer dan voldoende liet provinciaal blad nr. 146 van December 1830 van Zeeland, waar men onder meer liet volgende in aantreft: //Afdeeling kurassiers nr. 2, ingedeeld hij de afd 1 3 en 9. «Re giment huzaren nr. 8, ingedeeld «bij liet reg. huzaren nr. 6; terwijl verder, onder meer, in dat provinciaal blad, als standplaats van liet depót van liet reg. ligte dragonders nr. 5, Deventer wordt aangewezen. Van de opheffing of indeeling bij andere korpsen van het bedoeld dragonder-regiment was daarbij geen sprake. Donderdagavond omstreeks 834 uur is, bij afwezigheid der bewoners, brand ontstaan in een huis aan het Oude Delit te Dellt. Politie en brand spuiten waren spoedig aanwezig, en met veel inspanning gelukte het om streeks 10 uur den brand meester te worden. De oorzaak is onbekend. De pokken-epidemie, waardoor Oud-Beierland zoo verschrikkelijk ge teisterd werd, mag als geweken beschouwd worden. Wat er gedurende bijna een jaar geleden is, is niet te beschrijven; meer dan 200 menschen- levens gingen verloren en 400 personen, bijna 1/40 der bevolkinz, zullen hun leven lang de tcekenen der ziekte dragen, krachtige gestellen zijn onder mijnd, de doorgestane angsten, de zielesmart daardoor geleden was ontzet tend, en de geldelijke schade, voortvloeiende uit kwijning van handel eu verkeer, is bij duizenden te berekenen. Moge er veel geleerd zijn door deze rampzalige ervaring. [U. v. 7, en 's Gr.) Men schrijft uit Amsterdam aan liet U. D: Treurig zijn de berichten, die van lieverlede opdoemen aangaande de schrikkelijke verliezen, iu den liatslen tijd door beursspeculanten geleden. Er zijn bijv. spelers, die ton nen gouds aan de St. L. C. Incb. ten ofler hebben gebracht. »'t ls een prach tig speculatie) fonds!" riepen de marktschreeuwers, en zeer velen lieten z eb verlokken. En ziet, toen er eene massa van aan den man waren gebracht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5