4 BP 8 C €0 I Am en, DONDERDAG 28 FEBRUARI. BINNENLANDS CHE BERICHTEN. 884 M°. 50. Si kwali| iter, iV t term in voor Pakji KBli De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen nonimers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1 uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 1.50, franco p. f 2. - iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BE RICHTEN, BURGEMEESTER en WETHOUnERS van LEIDEN, Jezien het adres van P. Vak Egmosd, wonende alhier, houdende verzoek vergunning tot oprichting van eene slachtplaats in het perceel aan de gegracht n°. 163. gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95); het eit Beven bij deze kennis aan het publiek dat geuoeuid verzoek, niet de agen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat VVoendag den 12den Maart aanst., 's voormiddags te ell uren, op het adhiiisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek te brengen. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Rurgemeester. Leides 27 Februari 1884. E. KIST-, -Secretaris Rt Ct. LEIDEN. 27 Februari. Door burg. en weth. wordt bezwaar gemaakt tegen de gevraagde vergun- om een gedenksteen te plaatsen in de schullershoofdwacht ter herinne- aan den overleden adjudant-onderofficier der dd. schutterij. Hoezeer ertuigd van de bijzondere verdiensten van den overledene, is bij dit col- 8jfce de vraag gerezen of hel inderdaad raadzaam kan worden geacht in ge ilen als deze vaste gedenkteekenen op te richten. Het komt haar voor, l de schutterij voldoende gelegenheid heeft om op andere dan de voorgc- eide wijze de nagedachtenis van den heer Baër in cere te houden. Op voordracht van het hoofd der jongensschool der le kl. wordt door üffg. en weth. aan den raad voorgesteld tot de definitieve beuoeming over gaan van de hh. G. Rijkaart en J. Hage lot onderwijzers aan genoemde "ihool, welke betrekkingen reeds sedert April en Augustus van het vorige ar tijdelijk door ben werden waargenomen. Voorts deelt dit college mede, voor de betrekking van 3dt onderwijzeres aan de meisjesschool der 3' jisse na oproeping slechts eene sollicitante zich heeft aangemeld, namelijk 5nej. A. C. De Visser, onderwijzeres te Poortvliet. Naar aanleiding der ver kregen gunstige inlichtingen gelooft het, dat hare benoeming zeer gewenscht onde zijnmet welk gevoelen zich de schoolopziener kan vereenigen. Dr. W. Van den Bergh, pred. te Schaarsbergenheelt bedankt voor S et beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. - De universiteit van Edinburg heeft haar doctoraat -/honoris cattsa" llloegekend: in dal der theologie aan den Leidschcn hoogleeraar dr. A Kue- len, en in dat der rechten aan de Atnsierdamsche hoogleeraren nir. T. C. Asser en dr. B. J. Stokvis, en zulks ter gelegenheid van het 300- Ëjrig jubilaeum dier universiteit. ff Gisterenavond, omstreeks 11% uur, is de 21 -jarige schippersknecht bJ. C. S.in beschonken staal aan boord willende gaan, in de Mare te Jjiwater geraakt, doch met veel moeite gered door een politieagent en een "ijbrugwachlerdie hem daarna naar liet poliliebureel hebben overgebracht, jalwaar hij van schoon goed is voorzien. Heden morgen, te ongeveer 8 uren, is een begin van brand ontstaan -in de woning van den schoenmaker W. C. v. L wonende in de Kalver- straatwelke brand door de buren met emmers water is gcbluscbt. Onder verdenking van vermoedelijke brandstichting is genoemden schoenmaker in politiebewaring gestild, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. - Heden middag is een zwaar beladen wagenvan de Heerengracht de Haarlemmerstraat willende oprijden, doordat de bestuurder de paarden niet JU koude inhoudenmet de boom tegen een juist aankomenden coupe aangere den, met het gevolg, dat genoemde hoorn verbrijzeld eu de coupé bescha digd werd. Persoonlijke ongelukken werden echter niet veroorzaakt. Het eerstvolgend concert der Maatschappij voor Toonkunst zal vermue- j(jdelrjk plaats hebben op Woensdag 5 Maart a. s.uitvoering van liet Amsier- damseh orchestonder directie van den heer Coeneu. - Gisterenavond werd in de Nutszaai de tweede uitvoering van de trio- jj Wceniging voor een zeer groot en levens zeer dankbaar publiek gege- De vereeniging heeft ongetwijfeld den toehoorders zeer aan zich ver I. iiii jmclildoor hel ten gehoore brengen 1". van eene sonate voor viool en P,an°, en 2». van het Balleimusik in sechs Canons (zit 4) »on Jodosfohn. De sonate is een frisch, helder muziekstuk van een echt Noordsche kleur en e'en als de balletmuziek van J. zeer karakteristiek. Het trio op 10 van len grooten meester is boven alle bespreking verheven. De uitvoering zelve e /li 1. Dl* j( der bovengenoemde werken was zeer goed, wij zouden zelfs durven bewe ren uitstekendde pianiste mej. A. M. C. Enderle is eene kunstenares met uitmuntende gaven, zij heeft een fameuse aanslag, een uitstekend techniek ook in de linkerhand, voordracht en gevoel, is daarbij zeer geoefend in het samenspel, zoodat het we! geen verwondering zal baren dat deze artiste luide werd toegejuicht. Betreurenswaardig mag het genoemd worden dat bij het trio de prachtige vleugelpiano geopend was, hetwelk eenig onregel matigheid in de fot'io's en eenig overwicht op viool en cello uitoefende. De heer Striening heeft wederom getoond een degelijk violist te zijn; ook den heer Locher zij een woord van oprechte dank gebracht voor de goede ver tolking van het trio. De Balletmusik van Jodosfohn werd door broeder en zuster uitmuntend gespeeld Van den zoo gunstig bekenden zanger F. D. willen wij alleen vermelden dat hij de schoone liederen van Henschel, de ballade van List en het gele genheidslied van onzen stadgenoot Gebhardt, heelt gezongen en zulks op eene wijze zooals wjj het van hem gewoon zijn. De welwillendheid, waar mede hij steeds zijne zoo gezochte en gewaardeerde bijstand verleent, werd eveneens door de toehoorders op den waren prijs gesteld. Volgens het regeeringsvoorstel tol het heffen van een klassenbelasting van alle ingezetenen des rijks zal de grondslag daarvan zijn het jaarlijksch zuiver inkomen bepaald naar dat van het vorig jaar met inachtneming van alle omstandigheden, die daarin gedurende het jaar der heffing wijziging kunnen brengen en tijdens de aanslagsregeling bekend zijn. Onder zuiver inkomen zijn alle inkomsten uil welken hoofde ook genoten, begrepen, terwijl het inkomen der vrouw geacht wordt één geheel uit te maken met dat van den man. Zuivere inkomens beneden f 600 zijn vrij van belasting. Die van 600 tot f 3000 worden met afdalend percentage van 10 percent per klasse, in zeven afdi-elingen gereduceerd met 70 tot 10 percent. Zui vere inkomens boven 3000 genieten geen reductie en de ruimten tusschen de opvolgende klassen neemt van 1000 tot 10,000 toe. Het ontwerp schrijft openhaarheid der kohieren van deze belasting voor. In de wel zelf is geen percentage vastgesteld; maar bepaald dat dit jaarlijks bij afzonder lijke wet zal geschieden Voor 1885 is die percentage voorgesteld op 1% percent gelijkstaande met een geraamd bedrag van 6 millioen 6 ton. Daar echter het patentrecht met 1 Mei 1885 kan worden ingetrokken, behalve voor de naamlooze maatschappijen verliest het rijk daardoor 3 936.000, zoodat dan voor 1885 eene verzekering der rijksmiddelen te verwachten zou zijn van 2.664 000. Het zetterscoltege zal worden uitgebreid en o. a. voor Leiden lot 13 worden gebracht. Heden werd le Utrecht tol aits bevorderd de heer 0. Romeijn, med. doctorandus, eu toegelaten voor hel lllc gedeelte de lieer J F. Britst, can- didaat-arts. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Port-Said. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid, van 18 tot 23 Februari te Amsterdam gehouden, heeft ruim 7000 opgebracht. De heer Th Egidius, consul-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam, is benoemd lot commandeur der Wasa-orde, met het groot kruis, en de heer Fr. Egidius, vice-consul, tol ridder van dezelfde orde. Wegens opnieuw bewezen diensten, in zake de ophanden zijnde af schaffing der voor de kolonie Curasao zoo bezwarende diflerenliëele invoer rechten, is de heer J. A. de Bergh door den president der Vereenigde staten van Venezuela in de orde van Simon Bolivar den bevrijder bevorderd lot commandeur. 4 c;j Aan de Daily News wordt uit Den Haag gemeld, dat prof. Buys Bal- lol de Nederlandsche akademie van wetenschappen bij het derde eeuw'eest der Edinbnrgsche hoogeschool vertegenwoordigen zal. De laatste der oud üelftsche plateelschilders, de 80-jarige Cornells Tulk herdacSU den 24tn den dag waarop hij, tien jaren oud, als leerling van ziju vader, in dienst trad bij de plateelbakkerij //De porceleync Flescli", waar hij gedurende 70 jaren onafgebroken werkzaam bleef. De tegenwoordige eigenaars dier fabriek, de hh. Joost Thooft en Labouchère, boden hem te dier gelegenheid een feest aan, dat vooral treffend was door de vele blijken van vvaardeering, die den wakkeren en nog onvermoeiden grijsaard ten deel vielen, niet alleen van zijne patroons, maar ook van zijne medewerklieden en vooral van de schilders en schilderessen, die allen erkenden, dat zij de kunst, die het Delftsch aardewerk weder in eere bracht, van hem hebueu geleerd. J. Timmerman, die de vorige week wegens het schrijven van een dreig-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1