lijk bij aankomst aan het station, of elders, hangt nog af van omstandig heden. Zaterdagavond namen een paar bewoners op de Geldersche Kade te Amsterdam eene brandlucht in een bierhuis waar en gevaar vreezende werd de brandwacht op de Nieuwmarkt gewaarschuwd. Inmiddels was een poli tieagent de verdachte woning binnengetreden, waar hij de bewoonster in beschonken toestand op den grond vond liggen, terwijl een met kolen ge vulde ijzeren pot het vloerkleed aan het smeulen had doen gaan. De vrouw, die onbewust was van het gevaar waarin zij verkeerd had, werd naar het politiebureau gebracht. Zondagmiddag vermaakten zich Ie Amsterdam een 5-tal jongens met het dobbelen met centen. Een hunner, door zijn vader achterna gezeten, sprong van angst in de Lindegracht. Een kwartier later werd hij leveuloos opgehaald. Te Amsterdam zijn aan boord van het naar Amerikavertrekkende stoomschip Amsterdam vier personen gearresteerdtegen wie door den officier van justitie te Alkmaar bevel tot inhechtenisneming was uitgevaar digd, ter zake dat zij zich te Hoorn aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Zij hadden zich daar voor zwartververs uitgegeven, en zich met de hun ter bewerking gegeven goederen uit de voeten gemaakt. Door wijlen den heer J. Ploeger, onlangs te Purmerend overleden, is aan de Evang. Lutliersche gemeente aldaar een legaat vermaakt, bestaande in een derde gedeelte (geschat op p. m. 37,000) zijner vrije nalatenschap. Voorts is door genoemiten heer gelegateerd f 3000 aan de diaconie-armen der Evang. Lutliersche gemeente. 2000 aan het weeshuis dier gemeente, 2000 aan de diaconie-armen der Hervormde gemeente, allen aldaar, ƒ3000 aan de diaconie-armen der Hervormde gemeente te Schermerhorn, en ƒ2000 aan de diaconie-armen der R. C. gemeente aldaar. Door wijlen mejufïrouw Smit is een legaat van 1000 vermaakt aan de kerkvoogdij der N'ederl. Hervormde gemeente te Koog aan de Zaan. Naar men verneemt, heeft de heer Aric Smit, te Vlissingen, zijn ver zoek om ontslag als burgemeester dier gemeente ingetrokken. De wisselwachter B., te Eindhoven, die onlangs op vermoeden gear resteerd werd wegens het koopen van ontvreemde goederen, is bij gebrek aan bewijs door de rechtbank te 's Hertogenboseh De te Venloo in hechtp":« Mart. Voieht braai mark. Deze persoon woonde cemg naam Schenk, en wilde onder .'.en n gei ««waarde te verzit ren. se •er- erin, die eveneens weger dief-; Stavelst elgiif die in hel bezit wa Aken aldaar door diefstal verkregen. iaandeu Rudolph, in 20,000 ider den rtificaten it vf :t om zyrit ohan ar! Bi hring, uit en .,t,g :.ijrlin uit postzak, volgens bericht uit Voigt wordt ook nog beschuldigd van Zoning. Allen hebben reeds bekend en zijn naar Roermond overgebracht. 't Is maar een Smid, Tooneelspel in 4 Redrijven van Willem Van Zuijlen. De heer Haverman een gewezen kruidenier is door toeval in het bezit van een groot vermogen en daarbij van eene allerliefste dochter, welke steeds op goeden en vriendschappelijken voet is blijven verkeeren met de weduwe en zoon van den vroegeren vriend des huizes, den smid Rollen en zulks geheel legen den zin van papa Haverman. Deze toch, meenendc, tengevolge van zijn meerder fortuin een hoogere positie in de maatschappij te kunnen innemen dan waarin de familie Roltcn verkeert, verzet zich met alle kracht tegen deze bezoeken van zijne dochter Marie; de liefde, welke dit meisje koestert voor Andries Bolten vindt derhalve in zijn oogen geen genade, slechts een huwelijk tnsschen haar en zijn compagnon, den in zijn oogen beschaafden Guniherman, is zijn ideaal. Guntherman echter is niets anders, dan een chevalier d'industrie; hij weet het geld van Haverman langzamerhand machtig te worden, daarmede gewaagde speculaties op touw te zetten ,fmaakl zich natuurlijk zoo snel mogelijk uit de voeten, derhalve vóórdat hij Haverman op de beurs, maar niet dan nadat hij hem in zijn beurs heeft «esproken, bjj het vernemen dat al zijne ondernemingen noch zeilendenoch zwemmende maar bepaald in het water gevalle waren. In deze omstandigheden biedt Jufvrouw Bolten niettegenstaande de verwijdering, die er tussclieii de beitle families heeft plaats gegrepen, gedachtig aan hun vroegeren vriendschap, Haverman, de reddende hand, welke deze na eenige aarzeling aanneemt. Het einde is natuurlijk een huwelijk tusschen Marie en Andries. Een oude knecht en meid treden overal als bemiddelaars ais factotums op en ziehier dan in korte trekken de intrigue van bet tooneelspel, waarmede de acteur, directeur en thans auteur Willem Van Zuijlen de Nederlandsch looneel- literatuur heeft verrijkt. Het onderwerp is voorzeker niet nieuw, maar toch werd het stuk met de meest mogelijke geestdrift door het publiek ont vangen. Geheel en al geschreven met het oog op de krachten en de per soonlijkheid der acteurs en aeirices, die het gezelschap van Willem Van Zuijlen vormen, werd het natuurlijk op uitmuntende wijze weergegeven. Van Zuijlen zelf was een type van een ouden knecht met zijne goede eigenschappen en gebreken, van den goedhartigen rondborstigen burgerman met eigenaardige manieren. De wijze alleen waarop bij de sigaar rookie hem door Andries Bollen aangeboden bij gelegenheid van zijn bezoek aan de weduwe Bollen bij hel vieren barer jaardag kenmerkte in hem den man uil de volksklasse die zich niet eiken dag der weelde kon veroorloven. De scène in liet derde bedrijf, waarin hij zijnen patroon met diep leedwezen verklaart niet langer in zijn diensl te kunnen blijven was cvenzoo geheel aan de werkelijkheid ontleend, kortom hel publiek was steeds iu geheel andere stemming wan neer de oude Kees op het tooneel trad dan deze zelf, was niels in staal dan het huwelijk van Marie hem te "kunnen schelen" de toeschouwers be groetten hem sieeds met een gulle hartelijke lach leeken van sympathie en belangstelling. VOO de De rol van Haverman, den rijkgeworden kruidenier, den parvenu, den]».» Tulp werden door Alex Faassen zeer goed gespeeld. Mejufïrouw Ruflaalf vrouw Haverman was volgens onze bescheidene meening al te burgerlijk f gewezene kruideiiiersvrouw behoeft daarom nog niet plat holland} spreken niet een afschuwelijk Rotlerdamsch accent. Ook liet stille het gei spel ken aan betere banden zijn toevertrouwd geweest. Mevrouw Bruijn, wel over bet algemeen geen sympathieke persoonlijkheid schijnt del van oude dienstbode volkomen meester te zijn, als zoodanig hebbenwi e vroeger reeds in "Uilgaan" bewonderd en ook thans verdient zij dt> lol'. In datzelfde Uitgaan, in Barlelui u's Lijden en in meer andere sii hebben wij den beer Ruijsbroeck als een uilmunlenden petit crè»e kennen en voorzeker is dit dan ook de reden geweesl dal de auteur hem een dergelijke rol hier hee t gecreëerd. Chrispijn als immer schaafde jeune amoureux en mevrouw de Graef-Verstraete, de schalt soubrette waren natuurlijk volkomen op hunne plaats, hetgeen wij etg kunnen zeggen van mevrouw Kley als jiiflrouw Bollen. Na zooveel oprechte gemeende loftuitingen zij hel ons vergund een aanmerking te m ken; vooreerst gelooven wij dat het ophalen en neder van het gordijn a.ieen om te doen zien d it Andries reeds zeer vroe» geslaan om zijne moeder met bloemen te verrassenzonder meer, achter kan blijven, daar dit slechts hilariteit kan verwekken. Ook bevreenti ons dat de heer Haverman in hei laatste bedrijl terstond gehoor gaf brief van de weduwe Bolten om ten hare huize mededeelingen te komn vangen omtrent Guntherman. Op deze wijze wordt Haverman geheel als een karakterloos individu geschetst, iets wat ongetwijfeld de bedt van den schrijver niet geweest is. Deze enkele kleine vlekjes zijn echter niet in staat de waarde echte volksstuk te doen dalen. Dat ook dit liet oordeel van het wasble-k in voldoende mate uit de luidruchtige bijvalsbetuigingen drietal kransen, die aan aen beminden en gevietden W. Van Zuyli deel vielen. Mr. CLOVIS, 's GRAVENHAGE, 26 Februari. Door Z. M. is ter vervanging van jlir. J. Mock, overleden, tol zit ter van den militieraad in het lc militiedistrict der provincie Zuidht benoemd: mr. J. C. C. W. baron De Constant Rebecque, lid der ciale staten. Door Z. M. is E. liamslra, ontvanger der directe belastingen ti Gehiermalsenbenoemd tot ontvanger derzelfde middelen Ie Schermerfc Door Z. M. is aan mr. A. De Ruyter de Wildt, op zijn verzoek, ontslag verleend als burgemeester van Herwrjnen. Door Z. M. is de heer R. Bossert, laatstelijk hulpprediker Inlandscbe Christengemeenlen op tiet eiland Hoeroekoe (Amboina), ihit verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uil 's lands dienst ontslag De ministers van financiën en van oorlog zullen op 28 Februari geen audiëntie verleenen. In de heden gebonden zitting van de tweede kamer zijn ingel de ontwerpen voor de heffing eener klassenbelasting, vermeerderitt leden in de colegien van zetters en opheffing van het patentrecht, voor naaml. vennootschappen. Met 47 tegen 26 stemmen werd vern het voorstel van den voorzitter tot behandeling van de lijdelijke belt verhooging en mei 48 tegen 25 stemmen eveneens verworpen het van den heer Van Oelden. Derhalve werd besloten Vrijdag aaust. lel delen de muntwetten, de verdeeling van de markc-grondende ktw nigenwet enz. Eene gedane vraag door den heer Van Kerkwijk, wt het voorstel van de commissie tot grondwetsherziening gedrukt zal w zal later worden behandeld. De hooge raad der Nederlanden heeft gisleren vonnis gewezei bekende zaak van den heer A. R. Holst Jr., die door het hof te Ai was onislagen van alle rechtsvervolging ter zake van de hem ten li> legde eedsweigering. De hooge raad heeft o. a. overwogen, dal terecht art. 183 Strafvord. in verband bracht met de bepalingen den eed in de Grondwet van 1815 en terecht heeft aangenomen, woorden "elk op de wijze zijner godsdienstige gezindheid" niet verstal ten worden in den zin van "individtteele religietise meening" maar van genootschap of kerkelijke gemeente" De hooge raad kan niet tneen liet bof, dat de bepaling dal de voorgeschreven eed moet worden al "Op de wijze zijner godsdienstige gezindheid" slcclils kan beleekenet inachtneming der wijze van eedsaflegging, welke iemands godsdiensli] zindlieid medebrengt of mocht medebrengen" en veelmin dat de M den religieusen eed alleen heeft voorgeschreven voor allen die tot genootschap behooren dat den eed erkent en heiligt. Geschiedkundig vast, dat, toen de Grondwetten van 1814 en 1815 werden gemaakl,? zaam zonder uit zondering teder behoorde tot een kcrkgcnootschaj). S werkelijkheid voor oogen en hel feit, dat alle kerkgenootschappen het Doopsgezinde den eed toestaan, heeft de grondwetgever zich niet kunnen voorstellen en heeft hij het ook niet gedaan dan dat aan zeienen iu liet algemeen de verplichting tol eedsaflegging is opgelfi enkel, zij zijn vrijgesteld die door de bijzondere leer van bun kerkt schap, geen eed mogen zweren. Daarmede is onvereenigbaar de uiilr van de uitzondering lot lien, die niet tot eenig kerkgenootschap b< De hooge raat achtte de beslissing van het hol ie Arnhem in strijd wet en het cassatiemiiidel gegrond. Hij vernietigde daarom het arre dat hof en ten principale rechtdoende, verklaarde hij, dat liet bekte is: liet als geinige iu een lijfstraffelijke zaak volhardend weigeren eed te doen, verklaarde A. R. Holst Jr. daaraan schuldig, doch da» omstandigheden van het misdrijf gronden zijn gevonden om de op ie gevangenisstraf in eenzame opsluiting te doen ondergaan, veroordtd den gerequireerde tot eene gevangenisstraf van drie dagen in eenz» sluiting te ondergaan en in alle kosten op de vervolging gevallen. Een machinist van den Ned. Rhrjnspoorweg stond heden iri hoos roep voor liet gerechtshof te 'sGravenliage terecht, beklaagd van hel opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein. Voor dat feit door de Rotierdamsclie rechtbank een celstraf van 7 dagen opgelejl bekl. bevond zieli den 23sll'D October jl. meL een locomotief op etf spoor nabij het station te Gouda, welke plaats hij niet mocht zonder daartoe een signaal re hebben ontvangen van den naastbijt wissel wachter. Zonder evenwel dal signa.1 te heb: en afgewacht I zijn plaats verlaten en op hel hoofdspoor gekomen, waar eene' plaats bad tusschen den locomotief van bekl. en het z. g. glipft van den trein die naar Rotterdam was doorgestoomd Na verdf door mr. J. Van Gigch reqttireerde adv. gen. tnr. Bijleveld lot ging van liet vonnis. Uitspraak aanst. Maandag; evenzoo in de zal den arbeider op de begraafplaats Eik en Duinen, die zieli sedert tijd onledig hield met het bestelen der armbussen op genoemde begraaf;

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2