EID8C0E ,V. 48. DINSDAG 26 FEBRUARI. binnenlandsche berichten. Ja"- L De Maatschappij van letterkunde te Leiden biedt wel heeren maar niet mes het gewone lidmaatschap aan. Wel heeft de maatschappij vier dames eereleden benoemd, maar deze zeldzame onderscheiding kan moeielijk ders dan aan zeer enkelen ten deel vallen. Het plan bestond, dat op de I. vergadering een voorstel zou worden ingediend, dat gelijke benoeming orstelde, voor dames als voor heeren. De Portefeuille deelt nu mede, dat voorstel niet zal gedaan worden, omdat het eene wetsverandering nood- kelijk maken zou, het niet te loochenen is, dat de wet aan verdienste- re schrijfsters alle reeht doet wedervaren en hare opneming onder de ge nie leden practisch geene verandering in hare positie zou brengen. (/V. R. Ct.) s,'en .en, ^en het ven den iers eld* ver- De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2.— if zonder l\j ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.—*, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. _ïr~->sser-Tjwa litre LEIDEN25 Februari. Tot predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier is beroepen d'. W. >ornte 's Gravenhage. I. D. H. de bisschop van Haarlem heeft den wel-eerw. heer Poel- kke. kapellaan der Petruskerk alhier, benoemd tol kapellaan der Cathe- ale kerk van Haarlem. Door het kon. instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- dië zjjn o. a. tot leden benoemd de hh. F. De Stoppelaar en D. Hartevelt, ooit iden alhier. De vereeniging Jacob Cats gaf Zaterdag avond in de Stads-zaai eene uitvoe- die door velen werd bijgewoond. Er werden ook ditmaal wederom aige tooneelstukjes opgevoerd, waarvan de beide eersten getiteld waren: jlvouwd of niet getrouwd" en "De gevolgen eener preek." De vereeniging zeker het oog op deze stukken laten vallen als vormende met elkander irde-'n eigenaardig pendant. Werd ons toch in het eerste de gevolgen eener en vertoond, het eerste kon met recht de gevolgen der waarheid genoemd rden. Dit moet dan ook ongetwijfeld de keuze van het eerstgenoemde k billjjken, ofschoon wij deze niet zeer gelukkig kunnen noemen. De lenspraken waren te lang, er was te weinig actie om den uitvoerders [geilheid te geven hunne talenten te doen uitkomen, slechts den knecht tnecke was dit voorrecht te beurt gevallen, waarvan hij dan ook ruim- ools gebruik maakte, lieer humor, meer geest, bevatte het tweede stuk werd daarbjj op zeer goede wijze vertolkt door Jacob Geel en menige harte- ke gulle lach der toeschouwers had aan hem haar ontstaan te danken. Ten slotte werd het publiek nog vergast op een blijspel met zang van wee oude vrijers", dat algemeen in de smaak viel, zooals duidelijk bleek de luidruchtige bijvalsbetuigingen, die den vertooners ten deel vielen, feest werd besloten met een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den cht duurde. De Werktnans-Vereeniging "Eendracht zij ons doel", vierde Zaterdag II. i het Café «Noë" haar jaarfeest. Na een hartelijk welkom, der vergadc- 'g toegeroepen door den voorzitter, deed de secretaris verslag van den stand der vereeniging, welke allczins gunstig bleek te zijn In dien geest s ook het verslag van de penningmeester der algemeene kas en die van onlangs opgerichte weduwenfonds. In weerwil der geringe bijdrage van ds 1 cent per week, was deze reeds gestegen lot ruim 150. Nadat welkomstlied nas aangeheven werd door eenige leden een tweetal too- ukjes opgevoerd: "Jocrissc de vondeling" en "Het spreekuur van den it" Beide stukjes, uitmuntend geschikt voor eene dusdanige gelegen- werden met goed sttccès weergegeven en wisten het gezelschap aange- bezig te houden, dat niet achterwege bleef zulks te doen blijken, slotte werd nog eene pantomime: "Een kijk|e bij een dorps barbier of macht der tooverluinst" opgevoerd. Ook deze vertooning bracht het hare om de lachlust op te wekken en de uitvoerders met uitbundig gejuich te iten. Na afloop van het programma bleef men nog langen tijd bijeen, verlustigende in den dans. Menig op hel gebied van letterkunde beroemd man hebben wij hier en Itooren en steeds dank het studenten-gezelschap Doclritia. Ook thans irom zal ons dit geluk te beurt vallen. Francisque Sarcey de geestige, boeiende Fransche causeur, zal morgen avond eene lezing houden over Warchais, of liever over Pierre Augustin Caron, zooals diens eigenlijke 111 was een der grootsten maar tevens een der ongelukkigsten schrijvers Torige. eeuw (17321799). De schepper van de Barbier de Seville, le 'ca°e de Figaro der vele andere comedies, de schrijver van aller belang- skeiidsie memoires, de dichter van een aantal verzen, liederen enz. dat man, welke Sarcey tot onderwerp zjjner lezing heeft gekozen. Na- ehl, ■nde (tos- ook tien- il Ie» zich aar ts - liets Lcnts naar I tot I ge- eest, in;, eren, leept Isclie ban bevel id le tker- Trin- bgstel ).- 3.75 5.75 6.50 575 6.51) 5 25 3 50 b.25 7.75 2- 4.- 205 1.85 0.30 AB.tt ttturlijk is het dat spreker niet alle werken, niet alle litterarische voort brengselen van dien genius zat kunnen behandelen, maar welk gedeelte het ook zijn moge Sarcey bespreekt het, het zal dus, aardig geestig, en daarby boeiend zijn. Dat velen, ja allen van de hun gedane beleefde uitnoodiging om Sarcey te komen hooren en bewonderen, zullen gebruik maken, dit behoeft volgens onze bescheidene meening geen betoog. Jl. Zaterdagavond, omstreeks 11 ld ure, is zekeren J. C. B. H., die J. C. v. d. K. aanmaande naar huis le gaan, omdat hij te veel sterken drank had gebruikt, door dezen onverwacht vastgepakt en zoodanig op den grond geworpen, dat hij eene wonde aan bel achterhoofd bekwam, die hevig bloedde. Aan bet bureel van politie is hij heelkundig behandeld en daarna naar zijne woning overgebracht. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij parfijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ134, ƒ35, 18, f 3.80 en /1.85, de laagste ƒ134, /35, ƒ18, /3.60 en 1.80. Met 1 April aanst. zullen van de kweekschool voor zeevaart alhier naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van ff'as- senaer ruim een 100-tal jongens worden overgeplaatst. Bij kon. besluit van 23 Jan. 1884 zijn aangewezen de perccelen. welke, ingevolge de wet van 15 Juni 1883 Staatsblad n°. 87), onteigend moeten worden ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd de commissienin Let voorjaar van 1884 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a. van de wet op het lager onderwijs. In Zuidhollaiid zijn benoemd: a, tot lid en voorzitter de schoolopz. in het distr. Dordrechtb. tot leden de schoolopz. in liet distr. 's-Gravenhage en in de arrond. 's Gravenhage, Schiedam en Vlaardingen; c. tol leden-plaatserv. de schoolopz. in het distr. Botterdam en in de arrond. Leiden, Gouda, Gorinchem, Sommelsdijk en Botterdam. Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan voor melde inrichting op eene bezoldiging van 1200voor den lijd van één jaar, ingaande op April eerstkomende, met uitzicht op twee herbenoemingen, elke voor den tijd van een jaar, gelieven vóór 15 Maart 1884. met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan le doen blijken aan den directeur van genoemde school. Bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië kan worden geplaatst een jonge krachtige veearts. Behalve de gewone voordeelen van gratificatie voor uitrusting ten bedrage van ƒ1000; overtocht naar Batavia als gouver- nemettls-passagier der le klasse per stoomschip, casu quo ook voor het wettig gezin; een voorloopig traktement van 100 's maatids zal de benoemde van den dag van inscheping af tot den dag waarep het activiteitstractement ingaat genieten. Dat tractement van 200 's maands, wordt na eiken drie jaren werkelijken dienst verhoogd met /600 'sjaars, totdat een maxi mum tractement van 6000 's jaars zal zijn heri-ikt. Voor nadere bijzon derheden zij verwezen naar de St Ct no. 47. Naar de i\. R. Ct. verneemt, is de grondwcts-commissie, wier verslag weldra in het licht verschijnen zal, tot hel besluit gekomen art. 194 der grondwet (over het onderwijs) geheel onveranderd te laten. Geen der voor stellen. waarvan er enkele in de afzonderlijke nota's, die bij bet rapport gevoegd zijn, worden toegelicht, heeft in den boezem der commissi^ eene meerderheid kunnen vinden. Wat betreft de eerste kamer, blijft alles zoo als bet is. Voor de verkiezing der tweede kamer zon bet kiesrecht worden toegekend aan ieder ingezetene, Nederlander, meerderjarig, die, in het volle genot zijner burgerlijke en burgerschapsrechten, eene woning, heel perceel of perceelsgedeelte, van zekere huurwaarde in gebruik heeft. Het bedrag dier huurwaarde zou, binnen zeker maximum en minimum door de grond wet gesteld, voor de onderscheiden gemeenten door de wet worden geregeld. Zijn wij goed ingelicht, dan zou de minimum-grens nog lager dan eene vveeklmur van één gulden gesteld zijn. Het getal leden der tweede kamer zou voorgoed op 90 worden bepaald. Omtrent den krijgsdienst zou schier alles aan de gewone wet orden overgelaten, zonder eenige beperking om trent duur of omvang. De Eigen Haard bevat een portret van wjjlen prof. H. Sclilegel, met eene levensschets door den heer J. F. Snelleman. De Paus heeft tol zijn geheim kamerheer supra iiumerum benoemd den wel-eerw. hooggel. heer J. W. L. Smitprofessor aan hel seminar e te Warmond.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1