B U 1 T E X LANDS C H K B E K 1 C H T E N. dr. P. Templeman Van der Hoeven, president; mr. J. F. B. Baert (agent der Ned. bank en secretaris van curatoren der rijks universiteit te Utrecht) lid; jhr. tnr. A. D. Van Riemsdijk (voorzitter van het muntcollege) secretaris; en H. F. Kol (commissionair in effecten) thesaurier der commissie. De obliga- tieleening werd spoedig geplaatst, en thans is de prcmieleeniug uitgeschre ven, die strekt, om het restant van het gevorderd kapitaal te verkrijgen. Deze premieleening, ten bedrage van ƒ250,000, is verdeeld in 100,000 aan- deelen van 2.50 in vijf reeksen (letters A. B. C. D en E) ieder van 20,000 nummers; zij is aflosbaar in 65 jaar en elk aandeel met ten minste f3. De leening is gewaarborgd door een kapitaaldat in bewaring is bij de Ne- derlandsche Bank en beheerd wordt door eene tot dat einde door de leden der studentensociëteit uitgenoodigde commissie, bestaande uit de heeren: dr. P. Templeman Van der Hoeven, mr. J. F. B. Baert, jhr. mr. A. D. Van Riemsdijk, H. F. Kol en H. J. Royaards, terwijl met de uitgifte zijn belast de heeren: Chr. Oortman en Zoon en Vlaer en Kol te Utrecht. De uitlo ting der prijzen waarvan één van ƒ10,000, 37 van ƒ1000 en vele van 100 en minder, zal in het openbaar geschieden, na plaatsing van elke reeks, ten overstaan van een notaris. Commissarissen houden zich overtuigd, dat de uitkomst hun niet bescha men zal, wanneer zij de verwachting uitsprekendat de deelnem:ng aan deze premieleening algemeen zal zijn en dat zij spoedig aan de Mariaplaats een gebouw zullen zien verrijzen, een sieraad niet alleen voor de stad, maar eene blijvende getuigenis bovenal van de niet te verbreken banden van hoog achting en vriendschap, tusschen Utrecht's ingezetenen en de aan Utrecht's universiteit sludeerende jongelingschap. Als er eene nalatenschap is te deelen, wordt er weieens gezegd: dat men er bij is als de kippen. Er is echter geen regel zonder uitzondering. Te Vaassen stier! 7 jaar geleden een man, die alleen een gedeelte van een huis bewoonde. Na de begrafenis is de deur gesloten en tot heden niet weer geopend. Het beddegoed, waarop de man stierf, staat afgehaald, de kopjes en schoteltjes, waaruit de familie en dragers gedronken hebben, staan nog ongewasschen op tafel, de waterketel hangt nog boven de stookplaats en het vleesch is onlangs uil den schoorsteen kGmen vallen. In één woord, alles wat tot de huishouding behoort staat nog onaangeroerd. AmhCt Dezer dagen vervoegde zich eene net gekleede juffrouw uit Amsterdam bij zekeren B.winkelier te Zevenaar, ten einde over eene levering van bo ter en eieren te onderhandelen. B. zou beide artikelen naar Amsterdam zenden en er zou contant betaald worden. B. zond de boter en eieren ook en vriend te Amsterdam naar die want de vriend meldde, dat de ichtersgildc. B. had gelukkig juist i- Dederen aan het station te Amster dam te bewaren. ens uit baldadigheid eene keet met n bi.::; irdoor aangericht, is op ruim ƒ200 begroot. In de buurt Huttenberg onder Steenwijk is de woning van G. Bosma met inboedel en al geheel door brand vernield. Man en vrouw waren af wezig, en de drie nog jeugdige kinderen zijn met levensgevaar door de buren gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren niet tegen brandschade verzekerd. De Goessche Ct. maakt melding van een lotehng, die in die gemeente is ingeschreven voor de lichting van dit jaar en aanspraak maakt op vrij stelling wegens broederdienst van zijn halfbroeder, die, in 1816 geboren, in 1835 werd ingelijfd bij de 17dt afdeeling infanterie (tegenwoordig het 6de regiment.) Den 20 Februari heeft te 's Hertogenbosch de uitspraak plaats gehad in zake L. Van den E.oud 49 jaren, bankwerker, geboren cn wonende te Rijp-Wetering, gemeente Alkemade. Hij is schuldig verklaard aan: diefstal in een bewoond huis, gepleegd bij nacht door middel van buitenbraak en inklimming, na vroe ger veroordeeld te zjju geweest in 1867 te Leiden tot een jaar correclio- neele gevangenisstraf, in 1870 te 'sGravenhage tol vijf jaren tuchthuisstraf en in 1875 voor het zelfde gerechtshof tot 6 jaren tuchthuisstraf, telkenmale voor diefstal, en alzoo veroordeeld onder verzachtende omstandigheden tot twee jaren celstraf. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is rechtsingang verleend tegen zekeren Corn. Goosen te Nieuwerkerk, op vermoeden, dat deze dezelfde persoon is, die bij den predikant en bij een leerhandelaar aldaar oplichterijen trachtte te plegen. Dinsdag is het kruisgewelf der bijna voltooide kerk in het gehucht VVybosch onder Schijndel ingestort. Van een werkman werd een been ver brijzeld, terwijl een ander lichte kwetsuren bekwam. 's GRAVENHAGË, 22 Februari. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen: aan den 1" luit.-adjudant A. E. Von Broeken Fock, van het corps genietroepen, der versierselen van officier der orde van den Nicham Iftikhar, hem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken; aan den heer Johannes Wolff, Zr. Ms. hofviolist, der versierselen van Officier d'académie. hem door den minister van onderwijs en schoone kunsten der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. is Johan Wilhelm Edouard De Sturlcr, te Tjiomas bij Bui tenzorg, residentie Batavia, eiland Java, met al zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nedcrlandsehen adel verheven. Door Z. M. is de benoeming van den burgemeester van NijeveenA. J. J. Van Steyn, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Door Z. M. is de heer A. li. Van Deventer, laatstelijk hooldkantoor- chef bij den post- en telegraafdienst in Ned.-Indié, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. is aan dr. Adalbert Bosanyi, geboren tc Sluhlweissenburg, in Hongarije, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Neder- en the en erzo uktf roe out endi vaar tP e fa ans oodi rede er aar am, leve eslif en l trst landsche zeeschepenmet uitzondering van oorlogsvaartuigenonder waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der gei kunst in Nederland stiptelijk nakome. Door Z. M. is W. II. Van Leeuwen benoemd tot 2de luitenant corps Koninklijke scherpschutters, gevormd uit de Vereeniging tot bevot ring van 's lands weerbaarheidte Rotterdam. Door Z, M. is in zijnen rang overgeplaatst bij het regiment gi diers en jagers, de Ie luit. R. A. Jackson, van het 8C reg. infanterie. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is tot2!k bij dat departement benoemd C. L. Du Saar. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hoofdonderwijzt De Rooy gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van landsch-Indië, om te worden benoemd lot onderwijzer 3e klasse voor dienst daar te lande. In de héden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen koninklijk besluit, waarbij mr. E. J. J. B. Cremers wordt benoemd voorzitter van de tweede kamer voor het nog overige gedeelte der zin De nieuw benoemde president aanvaardde hierop het voorzitterschap ,n eene hulde aan de begaafdheden van zijne voorgangers; met de verzeki dat hij, al ontbrak hem vee! van hunne begaafdheden, bij hen niet wens achter te slaan in toewijding aan 'slands belangen, in zucht lot bevi ring van het gemeen overleg cn in onpartijdige leiding der beraadslagii Op de welwillende medewerking der leden deed hij ten slotte een drini beroep. Vervolgens werd besloten tot een nader sectie-onderzoek van het zigd ontwerp op den suiker-accijns. De heden vernieuwde afdeelingen v zen tol voorzitters de hh.- SchimmelpenninckSchimmelpenninck v. d. Van der Linden, Gleichman en Blussé; tot onder-voorzitters de hh.: der Schrieck, Reuther, Van Eek, Tak en Wichers. Maandag of Dinsdag is er zitting tot regeling der werkzaamheden. De heer O. Van Rees heeft aan de tweede kamer in het ondersltT schrijven bericht dat hij ophoudt lid dier vergadering te zijn: Bij koninl besluit van 20 dezer, n°. 2, benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlands Indië, heb ik die betrekking aangenomen en houd daardoor op lid te van de tweede kamer der staten-gcneraal. Weldra mijne nieuwe best ming zullende aanvaarden, is het mij eene behoefte aan mijne vroegere deleden mijn oprechten dank te betuigen voor de vele blijken van wé lendheid, sympathie en vertrouwen die ik als lid en als voorzitter, rende meerdere jaren, mocht ondervinden. Hel lidmaatschap der kamer voor mij een der aangenaamste herinneringen van mijn leven zijn. Het mij vergund mij in het vriendschappelijk aandenken van allen aan tel® len. De kamer gelieve de verzekering aan te nemen van mrjne bijzoil onderscheiding. Per Iloll. spoortrein van 6 u. 51 m. is gisterenavond alleen de E. Rovers, afgetreden inspecteur van financiën in Ned.-Indië, die als sr^en taris den benoemden minister van koloniën op zijne reis van Batavia Nederland vergezelde, alhier aangekomen. De minister van koloniën, de heer Sprenger van Eyk, gistere»!^1 van Batavia alhier aangekomen in het "Hotel des Indes", vergezeld van heer E. A. Rovers, inspecteur van financiën, bezocht heden zijne amtr nooten en had eene ontmoeting met den nieuwen gouverneur-generaal ca^' Nederlandsch-Indië. De eerstvolgende soirée musicale ten hove is thans nader Zaterdag 1 Maart. Alsdan zullen optreden: mevrouw Brunet-Lafleur, i ïr6' geres uit Parijs; de heeren Wolff, hofviolist van Z, M. den koning, BeJt fluitist, die vele jaren te Manchester woonde, beiden landgenooten, eif11 heeren Massart, violoncellist, professor van het conservatoire te Parijs Hasselman, harpist, beiden uit Parijs. De heer Vacaresco. minister-resident van Rumenië aan ons hof, is he 'anl naar Brussel, alwaar zijne standplaats gevestigd is, teruggekeerd. Gistelïk 2 was de gezant de gast van den vertegenwoordiger van het Duitsche keil rijk, den heer Von Alvensleben, aan wiens tafel tevens verschillende dal ,eilf en heeren der koninklijke hofhouding genoodigd waren. anei one eval er lekt In Jeeld oma ouw erig fgek u 3 eert erda «NGEI.A X Der nar tl ei env eilin ane In de gisteren gehouden zitting van het hoogerhuis zijnbij de artiki J1 gewijze behandeling van het wetsontwerp op den invoer van vee, tweed: lord Richmond gestelde amendementen aangenomen, ondanks het verzet o regeering. De voorzitter gaf in de gisteren gehouden zitting van het lagerh voorlezing van een brief aan den heer Bradlaugh, waarin dezen verzt wordt zich niet in het huis te vertoonen, voordat de rechtbank in zijnefl uitspraak zal gedaan hebben. Sir Staflord Northcote vroeg daarop hernii wing van twee resoluliën van 11 Februari, waarbij de verwijdering' den heer Bradlaugh uit het huis wordt gelast. De heer Gladstone besin deze motie, welke echter met 226 legen 173 stemmen werd aangenow jj De heer Bradlaugh verwijderde zich daarop, onder protest legen onwetti vervolging. Dinsdag 11. is eene groote deputatie, waartoe bijna al de Schotsd leden uit de beide huizen behoorden, bij den heer Gladstone ten ontvangen. Zij kwam aandringen op het instellen van een afzonderlijk I partement voor Schotland. De heer Gladstone zeide in zijn antwoord,' de regeering zich reeds min of meer verbonden had om deze zaak ter hu te nemen, maar dat zij nog inlichtingen verwachtte van hen, die als leidt r der publieke opinie in Schotland konden beschouwd worden. Hij achtte I voorts niet wenschelijk, een ontwerp in te dienen zoolang er geene wek lijke kans op behandeling en aanneming bestond. Zoodra de regeering d# toe kans zag, zou zij het ontwerp indienen. snde :ht the lila gi deri eld. lortl ermc «8. jOeve rdei irzo imei et

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2