A EI I 884 u iTl 44*. ZATERDAG 23 FEBRUARI. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. sag( id. V| .3 a&Tr/sr—*.;, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. Wonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 22 Februari. De Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft, gelijk weet. in 1882 het plan opgevat, aan de regeering en het volk der Zuid- f.t. )Ct. )Ct, iCt. n ^fikaansclie republiek eene verzameling Nederlandsche boekwerken aan te Tién, ten einde daardoor den broederband tusschcn Nederland en onze TalislD1?en00,en 'n Ziiid-Afrika te helpen versterken. Krachtig gesteund door schtfl) aantal leden der maatschappij en andere belangstellenden en vooral door Dt|welwillende medewerking van onze voornaamste uitgevers, heeft decorn- isie, die zich met de uitvoering van het plan belast had, voor eenige maati- eene aanzienlijke verzameling boekwerken, deels tot de Nederlandsche erkunde betrekking hebbende, deels van wetenschappelijken aard, naar loria verzonden. Thans is bij de commissie van den heer Dn Toit uit Lon- i hel bericht ontvangen, dat die bezending in goede orde is aangekomen dat de boeken niet alleen te Pretoria in hooge mate welkom waren, ir dat er ook reeds, hetgeen bovenal verblijdend is. voortdurend met ;ht gebruik van wordt gemaakt. Men mag hopen, dat dit bericht velen den lande zal opwekken om de commissie in de gelegenheid te stellen, ire laak te blijven voortzetten. By genoegzame ondersteuning hoopt zij onen weinige maanden eene nieuwe bezending iu gereedheid te hebben en lar Pretoria over te maken. Mogen velen haar krachtig bijstaan, om op ie wijze de Nederlandsche letterkunde in Zuid-Afrtka meer bekend te doen irden en de banden nauwer toe te halen, die, door gelijkheid van afkomst tusschcn de jeugdige republiek en het oude Nederland beslaan. De evolgen van die broederlijke aansluiting can onze stamverwanten in een trwijderd werelddeel kunnen voor onze nationaliteit niet anders dan heil- aam zijn. - De onderofficiers-vereeniging //Door vriendschap vereenigd", met wel- illende medewerking der stafmuziek van het 4" reg. infanterie, gaf giste- mavond in den schouwburg, die tal van bezoekers bevatte, de reeds vroe- er aangekondigde liefdadigheids voorstelling ten voordeele van de Vereeni- iüg van gepensioneerde onderofficieren en minderen. Na een openingsmarsch oor de muziek vermeldde het programma gymnastiek (vrije oefeningen), oowel in de bewegingen op rekstok, in de ringen als op de brug toonden executanten groote bedrevenheid en wekte de verbazende spierkracht n velen meermalen de bewondering op van het publiekdat zulks door erhaalde bijvalsbetuigingen deed blijken. Dit was niet minder het geval na e opvoering van het kluchtspel //De Pruissen komen! of de scherpschutters an St. Pietersdorp", dat voor dilettanten vlug en flink werd afgespeeld. lOowel de houding van Jochem als de oefeningen der scherpschutters, met innen kommandant aan het hoofddie niet aarzelde met een handvol man- ibappen een regement uhlanen te gaan verjagen, wat ten laatste niets iders bleek te zijn dan een paar Fransche krijgsgevangenenwaren niet tinig in staat de hilariteit in hel algemeen op te wekken. Na de pause f men nog eenige oefeningen in de schermkunst ten beste; ook thans onde menige behendig toegebrachte stoot of slag, dat men met meesiers 1 dit gebied te doen had. Een twaalltal athletische standen, zeer eigen- irdig uitgedacht, en waarin ook menigeen zijne kracht en vlugheid ten 'n spreiddebesloot dezen avond, die voorzeker bij velen een aangenamen iruk achterliet en niet het minst bij hen die het zelfbewustzijn smaakten zoo degelijke wijze het nuttige met het aangename te hebben gepaard, 'k de muziek kweet zich voortreffelijk van hare laak. Te oordeelen naar opkomst, gelooven wij, dat de vereeniging in haar pogen, om de toe- d van oudere krijgsmakkers eenigzins te helpen verbeteren, vrij wel aagd is. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, at de verzamelingen die te zamen het rijks-elhnographisch museum te Lei en vormen tot nadere aankondiging voor het publiek geopend zijn als OlgtMaandag, Woensdag en Vrijdag, de verzameling die zich bevindt I het gebouw aan de Iloogewoerd; op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag de enameling die zich bevindt in het gebouw aan het Rapenburg, beide van 1 s middags 12 tot des namiddags 4 uren. li- Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Ms. schroefstoomschip 1' kl. Atjeh. onder bevel van den kapitein ter zee Dijserinckden 21sten dezer van Batavia vertrokken, ter opvolging zijner lemming naar Nederland. (Stc.) Aan den scheepskok F. Netten, gedetacheerd bij de kweekschool voor ?*aart alhier, en de matrozen der lc kl. R. v. d. Klaauw en W. Romijn, C, D»! dienende a/b Zr. M«. schoener Argus, is vergund deel te nemen aan den aanstaanden tocht van de Willem Barends naar de Noordpool. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 21 Februari. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 19 Februari. De Gelderland, van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez, De Madura vertrok van Batavia naar Amsterdam 20 Februari. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 21 Februari. Dc Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdampasseerde Kaap St. Vincent 21 Februari. Naar de /V. R. Ct. verneemt, berust het wetsontwerp tot invoering eener klassen-belasting, hetwelk dezer dagen bij de tweede kamer zal inko men, geheel op aanslag ambtshalve door de colleges van zetters, wier getal voor de vervulling dezer werkzaamheden zou worden uitgebreid. Met uit zondering van tabel IX, rakende de dividenden van naamlooze vennootschap pen, zou tegelijk de patentwet worden ingetrokken.. Het hoofdbestuur der //Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank" heeft een adres aan de tweede kamer gericht om zoo stellig mogelijk te protesteeren tegen het wetsontwerp tot wijziging der drankwet. Het hoofd bestuur verzoekt de verwerping van het wetsvoorstelalthans voor het laatste lid van art. 2. De ontvangsten bij het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden heb ben over 1883 bedragen ƒ5516.97% en de uitgaven ƒ4810.29. Saldo in kas op 31 December 1883 706.68%. Jl. Maandag geraakte het ruim driejarig zoontje van den heer B.te Oudshoorn a/d R.al spelende in de vrij diepe s'oot, die den tuin omringt. Hoewel het kind er bijna op hetzelfde oogenblik uitgehaald werd en genees kundige hulp terstond aanwezig was, is het niet mogen gelukken het leven weer op te wekken. Nader verneemt de Dordr. Ct., dat de persoon, die zich bij twee inge zetenen te Dordrecht aanmeldde om, in zijne qualitcit als agent der Ned. bank, de bankbiljetten te bezichtigen teil einde te onderzoeken of er val- sche onder waren, onverrichlerzake nog denzelfden avond naar Rotterdam is vertrokken. De man is tusschen de 40 en 50 jaar, draagt een grijzen baard en is net gekleed met hoogen hoed. Ten einde vertrouwen te win nen, geeft hij visitekaartjes af van verschillende voorname personen, onder wier naam hij zich aanmeldt. Waarschijnlijk is zijn doel bankbiljetten te stelen of goede ongemerkt in valsche te verwisselen. Bij den gemeenteraad van Amsterdam was eergisteren ingekomen een adres van den heer J. J. Van der Maadenwaarin deze zich bereid verklaart om, onder zekere voorwaarden, de oorzaak kenbaar te maken van de ver zanding der voorhaven te IJmuiden, en hel middel tot bestrijding van dit kwaad aan te wijzen. De raad besloot, adressant te verwijzen naar de hooge regeering, wie de haven van IJmuiden aangaat. Binnenkort zal van mr. Joan Bohl, te Amsterdam, een werk op het gebied van internationaal handelsrecht onder den titel://Le code de commerce italien" te Parijs verschijnen. [liand.) De Tijd meldt: Naar wij met leedwezen vernemen is gisteren te Breukelen, na eene langdurige ziekteoverleden onze vroegere mederedacteur, de heer dr. J. W. Cramer, commandeur der orde van den H. Gregorius en ridder van de Eikenkroon. De officiëeie lijst der beursnoteringen heeft in de laatste jaren eene groote uitbreiding ondergaan. Slaat men de lijsten na voor bet jaar 1853, van de toen beslaande nieuwe handelssocicteitdan vindt men daarop nog geen 60 soorten van fondsen vermeld als aan de Amsterdamsche beurs ge noteerd. Thans bedraagt het aantal ver over de 400. Nog veel aanzien lijker, in aantal, is de uitbreiding welke de Londensche effectennoteering aanwijst. In 1853 waren 482 soorten van fondsen in die lijst opgenomen thans bedraagt haar getal 1623. (Hbl.) Commissarissen der Utrechtsche studenten-socieleit Placet bic requiescere Musis zijn voornemens een nieuw societeitslokaal te doen bouwen aan de Maria-plaats, op de terreinen van den vroegeren stalhouder, den heer C. F. Meijer. Zoowel voor den aankoop dier terreinen als voor den bouw heb ben de leden eenparig besloten eene geldleening aan le gaan, groot ƒ130,000. Overeenkomstig het voorstel eener commissie van vijf leden zal aanvankelijk uitgegeven worden eene 3 pCts. leening, groot ƒ60,000 in obli- gatiën van 500 (des verlangd te splitsen in obligatiën van 100) en getracht worden de dan nog ontbrekende ƒ70.000 le verkrijgen door eene premielee- ning. Het beh»er der pre.nieleening co het toezicht op de betaling van renten en aflossing der obligatieleening werden welwillend aanvaard door de heeren

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1