in het spoedige verkeer der loggers kunnen voorzien. Vier bruggen slechts, tusschen Katwijk en Warmond, behoeven verbetering; de verdere vaart is geheel geschikt. Aan Burg. en Weth. is thans opgedragen hunne beste po gingen te willen aanwenden, om de zaak te doen slagen. Zoodoende gaat de haven van IJ muiden hoe langer hoe meer aan verschillende doeleinden beantwoorden, en is het goed gezien van den raad om een practisch middel aan te grijpen ten einde zijn vissehersvloot te behouden en hare ontwikke ling te vergemakkelijken. Men mag dan ook verwachten, dat hem een billijk en welverdiend succes te beurt valt. De bomschuiten voldoen niet meer aan de behoeften, met het oog op de concurrentie. Daarbij zijn ze te klein en te duur in onderhoud, de kosten van hel optrekken, alsmede het daardoor hevige stoolen enz. deden reeds lang zooals bekend is naar eene oplossing uitzien. Met groot verlangen verbeidt men den uitslag der pogingen van Burg. en Weth. Dat zij zullen slagen is aller hartelijke wensch. Maandagavond heeft zich te Dordrecht vervoegd aan de woning van een geacht ingezetene een persoon als heer gekleed, met gouden bril op, zeggende agent te zijn van de Nederlaudsche bank en met verzoek, de bankbiljetten eens te mogen bezichtigen, daar het gebleken was, dat er eenige valsche in omloop waren. Aangezien van dit onderzoek bij de politie niets bekend is, acht de Dordr. Ct. het gewenscht, dit mee te deelen, ten einde ieder op zijne hoede kan zijn. In het laatst der volgende maand wordt de kroonprins van Zweden in het Amstel-Hotel te Amsterdam verwacht. De koningin van Zweden wordt in de eerste dagen van Mei e. k. verwacht in het hotel des Indes in Den Haag, waar H. M. dr. Mezger komt raadplegen. W. A. Van Dolder en J. Kooimandie in de vorige week voor de cor- rectioneele rechtbank te Amsterdam terecht stonden ter zake van oplichterij ten nadeele van een winkelier in de Vijzelstraat aldaar, door het zich toe eigenen van eene pendule met twee coupes, zijn gisteren veroordeeld ieder tot eene celstraf van 183 dagen en eene geldboete van ƒ25. Gisterenmiddag had te Utrecht de plechtige opening plaats van het nieuwe schoolmuseum. Tegenwoordig waren de commissaris des konings in Utrecht, de burgemeester, wethouder Roijaards, de districts-schoolopziener en andere school-autoriteiten, professoren, leeraren van het gymnasium en middelbaar onderwijs, vele onderwijzers en verdere aanzienlijken. De heer Gerritsen, wetenschappelijk directeur, hield een korte toespraak, waarin hij geschiedenis van het museum vermelde en hel in de algemeene belang- .,d? itwoordde zeer waardeerend. Al de ia: r ngeerde, zeer rijke en doeltreffende «czaniei g. van welingelichte zijde gemeld, dat Here O ..-ja;. arrest gebrachte gebroeders Arends be or en moordaanslag op hem hebben ge pleegd. Z,JJ uiy GU v J of medeplichtigheid aan die misdaad ontkennen. Gisteren zjjn van het koloniaal werfdepot te Harderwijk weder twee vreemdelingen (Zwitsers), die zich voor het leger in Oost-Indië hadden geëngageerd en het handgeld reeds hadden ontvangen, gedeserteerd. Men vermoedt, dat zjj in burgerkleeding zullen trachten over dc grenzen te komen. De brand op het Heike te Tilburg is ontstaan doordien de bewoner, een verver, bezig was vernis te koken en daarbij eensklaps de vlam in zijn i ketel sloeg. In het verslag van den staat der hooge- middelbaar en lagere scholen over 1882—1883 komt o. a. voor: Hoogcr onderwijs. Het geheel getal in geschreven studenten verminderde te Leiden met 32, doch vermeerderde te Utrecht met 24 en te Groningen met 16 studenten, zoodat de geheele toe neming 8 bedroeg. Het getal der voor alle lessen ingeschreven studenten verminderde te Leiden met 34, terwijl het te Utrecht en te Groningen ge- ljjk was met dat van het vorige jaar. Het getal der voor enkele lessen in geschreven nam toe te Leiden met 2, te Utrecht met 24 en te Groningen met 16, zoodat de geheele vermeerdering 42 bedroeg. Die aanzienlijke toe neming moet daaraan worden toegeschreven, dat aan beide laatstgenoemde universiteiten een steeds ruimer gebruik van de academische lessen wordt gemaakt door hen, die zich voor de akten van het middelbaar onderwijs, in het bijzonder voor de Nederlaudsche en vreemde moderne talen en letter kunde bekwamen. In hun verslag constateeren curatoren van de Utrechtsche hoogeschooldat het onbevoegd collegebezoek nagenoeg heeft opgehouden. Deze voor de werking der wet gunstige uitkomsten zijn echter niet verkre gen zonder zachten dwang. Wat de uitkomsten van het onderwijs betreft, het oordeel der hoogleeraren der theologische faculteit was te Leiden vrij gunstig. De meeste hoogleeraren der rechtsgeleerde faculteiten onthielden zich van opmerkingen. De hoogleeraar Buys alleen roemt den ijver en de nauwgezetheid waarmede de toehoorders zijne lessen volgden en een hoog leeraar te Utrecht klaagt over de geringe belangstelling waarin de studie der staatswetenschap zich mag verheugen, tengevolge van de weinige voor deden en vooruitzichten aan die studie op haar zelve verbonden. De hoog leeraren der geneeskundige faculteit tc Leiden achten de kennis en ontwik keling zeer uiteenloopend, wellicht zelfs meer dan in vorige jarende ror- deringen over het algemeen bevredigend. Prof. Zaaijer klaagt over het volkomen gemis aan kennis van de Latijnsche taal bij vele aanstaande art- g sen, hetgeen hun het aanleeren en begrijpen der kunsttermen zeer moeilijk j maakt. Prof. Rosenstein herhaalt de klacht omtrent gebrek aan algemeene ontwikkeling bij velen en den wensch, dat door wetswijziging in het vervolg geen leerlingen reeds uit de 4e klasse van het gymnasium tot de academie worden toegelaten. De hoogleeraren der wis- en natuurkundige faculteit te Leiden oordeelden gunstig en die te Utrecht hadden niets dan lof over hunne studenten. Prof. Van Bemmelen en Kamerlingh Onnes te Leiden roemden S wederom de meerdere kennis van hen die de hoogere burgerschool hebb doorloopen boven die der oud-leerlingen van de gymnasia; prof. Fransel mont daarentegen oordeelt minder gunstig over hen, wat hunne ontwikt ling en de degelijkheid van hunne studie betreft. Omtrent de studenten de literarische faculteit luiden de oordeelvellingen gunstig. In 6 gemeenii waren parallelklassen. Aan de gymnasia te Arnhem, Leiden, 'sGravenhai Amsterdam en Haarlem werden 84. meest jongelieden bij de toelatingsei mens afgewezen, gezamenlijk 33.01 pCt.bij al de overigen slechts 16.80 pCt. De kosten voor de universiteiten beliepen in 1882: voor het rijk 1,229,553.1 de provincie Noord-holland ƒ10.000. de gemeente Amsterdam 270,200,3 totaal 1,509,753.58 tegen 1,648.542,63 y2 het vorig jaar. Omtrent het lager onderwijs wordt o. m het volgende aan het einde het verslag aangemerkt, betreffende hel herhalingsonderwijs: De aanschrijij van den minister van binnenlandsche zaken te dezer zake gericht en gedep. staten ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, en in de gaderingen van het schooltoezicht herhaaldelijk besproken, had niet ove het gewenschte gevolg. Sedert de gemeentebesturen vernamen, dat de derwijzers voor het geven van herhalingsonderwijs afzonderlijk moei worden bezoldigd, werd de zaak van het herhalingsonderwijs op den acht grond geschoven. Slechts in weinige gemeenten werd dit onderwijs inachtneming van de gegeven wenken geregeld. Intusschen werd in i dan eene vergadering van het schooltoezicht het besluit genomenin 1| krachtig ten gunste van het herhalingsonderwijs op te treden en de gen» tebesturen met allen aandrang uit te noodigen daaraan de hand te De omstandigheid, dat voor het gewoon lager onderwijs nog veel te rege is, alsmede het gebrek aan onderwijzend personeel, zijn echter hinderpil die men niet overal binnen korten tijd uit den weg zal kunnen ruin Het streven van het onderwijzend personeel was algemeen om het ooi wijs onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaa; maken aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kindi en aan hunne opleiding, zooals die in art. 00 J1*- 0( 33 der wet omschreven is. 's URAVENHAGË, 21 Februari. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, dit durende de jaren 1884, 1885 en 1886 belast zal zijn met het afnemen het veeartsenijkundig examen, bedoeld in art. 12, alin. 2 en 3, der 8 Juli 1874 Staatsblad ir. 99), A. W. H. Wirtz, directeur van 'srijksi artsenijschool te Utrecht; tot lid en secretaris M. H. J.P. Thomassen,leti aan gemelde school; tot leden: dr. C. A. Pekelharinghoogleeraar aan'si universiteit te Utrecht; F. VV. Van Duim, gemeenteveearts te Arnhem Mazure Cz., plaatsvervangend districtveearts te Amsterdam; tot plaati vangende leden: dr. Th. II. Mac Gillavry, hoogleeraar aan 's rijks unin teit te Leiden; E. Overbosch, plaatsvervangend districtsveearts te Gouda M. D. Westholz, districtsveearts te Leeuwarden; L. T. Janné, plaatsven gend districtsveearts te Maastricht; D. Van der Sluys, gemeenteveen Utrecht. Door Z. M. is aan Th. G. I. Wight, te Winschoten, op zijn vera eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den districtsveearts,) Groningen als standplaats is aangewezen De officier van administratie 2e kl. P. P. De Eerens wordt met 11 aanstaande geplaatst aan boord van Z'. M». wachtschip te Willemsoord De daartoe aangewezen commissie uit de tweede kamer begal heden namiddag 5% ure naar den koning ten einde Z. M. decandidatei voor het voorzitterschap der kamer aan te bieden De herziening der schoolwet en de wijziging der drankwet zulls de eerstvolgende week een punt van onderzoek in de afdeelingeu der t« kamer uitmaken. Door het gerechtshof alhier werd heden uitspraak gedaan in del derdag jl. behandelde zaak van vrouw S., te 'sHage, die de woning een harer bekenden wist binnen te komen met een valschen sleult daaruit een gouden horloge en een zilveren wegnam, en veroordeelde»k tot twee jaren gevangenisstraf. gt Volgens de bepalingen der Indische pensioen-vereeniging zou de minister van koloniën, de heer Sprenger van Eykgeene aanspraken km jb doen gelden op pensioen als Indisch hoofdambtenaar en dus alleen een sioen als minister kunnen genieten waarvan echter het hoogere of I bedrag bepaald wordt door den duur van het ministerieele leven. Ter ziening in die leemte is, naar wij vernemen, een kon. besluit tot wijifte der Indische pensioenregeling in bewerking, waarover de raad van bereids gehoord is. Blijkens een heden alhier ontvangen telegram zal de minister van loniën de heer Sprenger Van Eyk hedenavond omstreeks 7 ure uit Mac f te dezer slede arriveeren. Z. Exc. zal intrek nemen in het »Hotel deslt 81 en voor of op a. s. Zaterdag de portefeuille van zijn tijdelijken ambt;» ts' overnemen. Uit goede bron vernemen wjj, dat tot heden door dr. Mezg) Amsterdam nog geen definitief besluit is opgenomen, met betrekkingl' overbrenging van zijn woonplaats hier ter stede. Wel zijn er tusschet docter en den eigenaar van het /'Ilótel des Indes" onderhandelingen fi over zijne eventueele vestiging in dat hotel De heer O. baron Van Wassenaer van Catwyck, lid der tweedet geelt heden avond voor de verschillende gezanten en leden van de te in de residentie eene luisterrijke soire'e in zijne salons. H. K. Hprinses drik wordt ter bijwoning daarvan verwacht. De bloemist Van der Laan alhier heeft van wege Z. M. den een vleiend schrijven van dankbetuiging ontvangen voor de aanbiedii gelegenheid van Zr. Ms. verjaardag van een prachtigen bloemruiW rozen en viooltjes. »ez ver i i est itefi iet;

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2