BUITENLAND SCHE BE R I C H TE N eervol ontslag verleend als lid van den raad van state, enisAiHouwinkLz., met ingang van 1 Maart 1884, benoemd tot burgemeester der gemeente Marum, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aduard. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein-luit. ter zee C. E. Uhlenbeck, met 15 Maart aanst., eervol ontheven van het bevel over V. Ms. instructieschip Marnixen dat bevel met 16 daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee W. J. A. Nolthcnius. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer W. Ruitenbeek gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncd.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3C kl. voor den dienst daar te lande. De minister van oorlog zal op 21 Februari a. s. geen audiëntie ver- leenen. De morgen belegde zitting van de tweede kamer der staten-generaal zal geleid worden door den heer Cremers, vice-president. In cene op Woens dag des namiddags ten 1 ure bijeen te roepen vergadering zal worden over gegaan tot het opmaken van eene voordracht ter benoeming van een voor zitter der kamer ter vervanging van den heer Van Rees. De arrondissements-rechtbank te 's Hage heelt heden: 1°. den visscher Van der P., uit Katwijk, wegens het weigeren van inlegering aan een krijgs man, ter zake van nalatigheid in de betaling zijner belasting, veroordeeld tot 10 boete of 3 dagen; 2°. den labrieksjongen v. d. L., te l.eiden, wegens het door onvoorzichtigheid doen ontstaan van brand in de kapokfabriek van zijn patroon, den heer B.eene boete van 12 of 7 dagen gevangenisstraf opgelegd. H. M. de koningin heeft gisterenmorgen de godsdienstoefening in de groote kerk onder het gehoor van d». Van Gheel Gildemeester, bijgewoond. 's Konings 67e geboortedag werd eergisteren en gisteren reeds in de kerken der verschillende gezindheden herdaeht. Z. D. 11. de erfgroothertog van Oldenburg heeft de residentie verlaten. Voor het gala thè dansant hetwelk in den avond van 's konings ver jaardag ten hove zal plaats hebben, zijn ongeveer 300 uitnoodigingen rondge zonden. Wegens het hofbal van morgenwordt door den minister van binnen- landsche zaken heden ten zijnen huize de galamaaltijd ter eere van 's konings geboortedag gegeven. De stoflelijke overblijfselen van jhr. J. Mocklid der provinciale staten van Zuid-Holland, oud-lid van den gemeenteraad van 's Graven- hage, werden hedenmorgen op plechtige wijze ter aarde besteld op de begraafplaats Eik en Duinen. Een aantal vrienden en vereerders van den afgestorvene wachtte den stoet op. Een boezemvriend van jhr. Mock, de heer Wejjermans, eenig in deze stad overgebleven officier uit het hoofd kwartier van 1830 herdacht in aandoenlijke bewoordingen den dier baren doode en bracht hulde aan diens vriendentrouw. De kommandant van de scherpschutters, majoor Beelaerts, riep daarna den vaandrig van het korps een laatst vaarwel toe, waarna de oudste zoon van den overledene alle aanwezigen bedankte voor de laatste eer aan zijnen vader bewezen. Een persoon, die aangenomen had den inboedel van een gezin aan het Groenewegje te verhuizen, verleende zijne diensten op zeer vreemde wijze. Na het goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij het naar een ka mer en haalde er toen een uitdrager bij aan wien hij alles verkocht. Met het geld er voor ontvangen, ging hij aan den haal. BELGIE. De twee personen beschuldigd van hel maken van valsche postwissels te Parijs en Brussel zijn veroordeeld, de een tot 4 jaar en de ander tot 3 jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete. E K JE B. A W De Engelsche regeering heeft, onder zekere voorwaarden, toegestemd in de verhooging der invoerrechten van het toekomstige tarief in Turkije. Brj het feestmaal van de Nederlandsche Vcreeniging te Londen. Zater dag gehouden, dronk graaf Van Bylandt op de gezondheid van Engelands koningin. Deze toost werd met geestdrift begroet. Daarna volgden toosten op den koning der Nederlanden en op de Nederlandsche Vereeniging. Al de aanwezigen zongen staande het Nederlandsche volkslied. De heer Kroger, ant woordende op een dronk op de vreemde gasten, drukte de hoop uit dat de banden van vriendschap, broederschap en genegenheid tusschen de Transvaal en Nederland mogen worden versterkt door het aanstaande bezoek der af gevaardigden aan Nederland. De heer Lenders, de Belgische consul, zeide dat hij aan het feest was kooien deelnemen uit een gevoel van bewondering en sympathie voor Nederland. Hij verheugde zich in het herstellen van eene vriendschappelijke en broederlijke betrekking tusschen de heide landen: eene betrekking die nooit had moeten verbroken worden. De hertog van Marlborough gaat de rijke schtlderijenverzameling in het Blenhem House onder den hamer brengen. Onder meesterstukken van alle scholen, zijn er in dit kabinet doeken van Raphael. Rubens en Van Dijck. Veel van die kunstschatten werd door des hertogs beroemden voor vader, den «Malbrouck" van het liedje, buit gemaakt na den slag bij Ramifies. De Times behelst in zjjne tweede uitgave een telegram uit Soeakim van den 15dtD, meldende, dat de opstandelingen te Sinkat gedood hebben tweehonderd vrouwen en bijna tweehonderd kinderen. Cetewayo, de Kaffer-koning, had - naar zijn Londensche verzorger onder meer bijzonderheden van hem verhaalt een afkeer van andere dan contante betalingen en had geen begrip van crediet, wal voor een vorst zeker zeldzame eigenschappen mogen heeten. Hij dreef zijn afkeer van rekeningen zoover, dat nooit twee door hem gekochte zaken op één nota gebracht mochten worden. Met rekenen hield hij zich ook niet op de zaken, die hij in Engeland kocht, was ook een hooge zijden hoei er op gesteld, bij zijn bezoek aan de koningin geen ander dj; I II! kei de iut hoofddeksel te dragen. Hel maken daarvan had nog al bezwaren den //huwelijksring"welken hij, volgens Kaffer gebruik, om het(L. droeg. Deze ringvan touwmet gom en ascli hard gemaaktwordt de Kaffers bij hel huwelijk om het hoold gedaan en levenslang gedrag De overstrootningen van de Ohio enz. houden aan en lot overman ramp zijn de geteisterde streken nog door zware stormen bezocht. Tt renceburg, in Ohio, zijn vele huizen omgewaaid en te Evansville, in In| moeten dertien meuschen bij het omslaan van booten verdronken zijn, De keizer van Brazilië heeft den professor Lacerda, die een tn heeft ontdekt legen den beet van slangen, dat beslaat uit overmangaii kali en gezegd wordt met het beste gevolg te zijn aangewend, een gest van 20000 dollars gegeven. Kapitein VVm. J. Card, gezagvoerder van het kustvaartuig de 7» een schoener van 163 Ion, heeft meldenswaardige bijzonderheden mt L deeld van zijne ervaringen op zijne jongste reis van Noord-Carolina Nieuw-Schotland, een afstand van 600 Eng. M. Hij was zwaar gdfjnei met spoorstaven, zoodat zijne boorden niet meer dan twee voet boven uitkwamen. Den derden dag stak er een storm op uit het Westen schip was weldra geheel aan het spel der golven prijs gegeven, ook dat een dwarsgolf, die van een vroegeren Zuiderstorm afkomstig wt telkens met vreeselijk geweld op brak. Den vierden dag besloot de kaj het met olie te beproeven. Hij stelde een man aan den boeg met een kan olie, om er bjj elke zware zee iets uit te gieten. De voorraaf zeer beperkt en er werd telkens niet meer dan een klein bierglas uitga gel" Eerst gebruikte hij petroleum. Doch dit gaf niet genoeg. Toen werf vat lijnolie waarvan er tien gallons, als vrachtgoed, aan boord wat aangesproken. De uitslag was //in ieder opzicht bevredigend". Vpi« lang werd er mee voortgegaantoen was de voorraad uitgeput, geweld van den storm was nu ook voorbij en de Turban kwam in haven. Kapitein Card verklaart, dat het geweld der aanrollende bi kens door de'olie verlamd was, zoodat zij niet over het vaartuig kot ken; //zonder de olie zou het schip het onmogelijk hebben kunnen hoii FKAN KRUK, Mi kot Ie ■j-De in Ral ■•bot Itee Uit! ro aan Ie ee Ik phc zijt neo te ond ben sclt in I den aan in en slat mill Het kun In den Zaterdag gehouden kabinetsraad is het onderzoek van hel get voor 1885 ten einde gebracht. Naar men verzekert is het evenwiti de begrooling bereikt, zonder nieuwe uitgaven, noch nieuwe belastii In de behoeften van het buitengewone budget zal zonder nieuwe ltt l1081 voorzien kunnen worden. Strenge maatregelen zullen worden genoma het tegengaan van ontduikingen en het regelmatig innen der directeb tingen. De kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de beraadslaging t gezet over het wetsontwerp betreffende het verbieden van demonstratie oproerige kreten op straat. Op art 5 stelde de heer Goblet als amendti voor, om al de delicten, bij het ontwerp bedoeld, naar de jury te nin <bedt den. De minister van justitie bestreed dit amendement, doch na eennitt 7^ rede van den heer Goblet werd het met 268 tegen 230 stemmen au nomen. Het gerucht betreffende de aanstaande aftreding van den heer titjj' als minister van financiën wordt tegengesproken. La France zegt, van vertrouwbare zijde het bericht ontvang# hebben, dat de Chineesche gezant Tseng langs telegrafischen weg last zijne regeering heeft gekregen, om zijne geloofsbrieven bij hét Frai 5J gouvernement terug te vragen, zoodra hem het officieele bericht van Fn rijks aanval op Bac-Ninh zal geworden zijn. In het tusschen Oostenrijk en Frankrijk gesloten handelsverdrag,* fa de bepaling der behandeling op den voet der meest begunstigde natie uitgestrekt tot suiker. Frankrijk, van zijn kant, stemt toe in den in' r van versch vleesch en schapen waartegen Oostenrijk een verminderd n op mousseerende wijnen toestaat. De commissie lot onderzoek in de arbeidsquaestie is bijeengekotnei heeft in de eerste plaats eene deputatie uil de timmermansknechts gelti ^rfft Dezen verklaarden dal er thans ongeveer 5000 werklieden werkeloos loopen. Uit den staat der handelsbeweging gedurende de maand Januari bij dat de invoeren bedragen hebben eene som van 274,629,000 fr., It t 398.462.000 in het zelfde tijdvak van 1883, en de uitvoeren eene wai|r van 160 224.000 fr.tegen 197,667,000 in het jaar te voren. Hel gerechtelijk onderzoek in het bekende schandaal van de speelt in de Rue Royale te Parijs heeft nog niets met zekerheid aan het licht gebri Montvoisin, de gevangen genomen bediende, bij wien eene groote som fi gevonden was, alsook een aantal kaarten tienen en vijven dit merkt waren (het spel dat gespeeld werd. heet //quinze). zoomeden fleschjes gom en naalden die dienen moesten om de kaarten te merk J1 weigert volstandig iels aan het licht te brengen. Het bedrog is onli door den baron Hottinguer, die op het tiewuste oogenblik de kaarten te De verdenking rust op drie personen; de een is een buitenlandsche pri de tweede een burggraaf. Wat de laatsten betreft, er moeten comprot teerende brieven voor hem gevonden zijn, en men heeft tevens vernot» vcnli dat hij het vorige jaar geld geleend had van Montvoisin. De derde pert op wien verdenking rust is van beroep een //grec" (valsche speler). SHI1TIGHLANB. Te Berlijn had 11. Woensdag het Wagner-feest plaats, dat bijgew» werd door den kroonprins en zijne gemalin prinses Victoria, prins tiaan van Augustenburg, enz. De zaal was overvol, en prijkte o. a. met gelauwerde kolossale buste van den overledenen componist. Voorgedrtt [No, werden: Siegfrieds dood en treurmarsch, Brunhildens dood en anderesl 'ar' T teni Ind. sone in kw; paai Van spro elke teek paai ond< feesi tree stal den tan liet aan Egyi kant K Ki Cort het blik keer aant wert Pi meld heeft tan IL. Ee

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2