I Volgens eenige Parijsclie bladen hebben Amerikaansche boekhandelaars last gegeven hun den inhoud van het nieuwe boek van koningin Victoria, te telegrapheeren; een arbeid waartoe 24 uur zullen noodig zijn. De Parijsche bankier, wijnkooper, wisselaar en opkooper John Arthur, die door Alphonse Daudet in zijne "Rois en exil" onder den naam Tom Lévis wordt geschetst, heeft het noodig geacht zich door de vlucht aan de vervolgingen zijner schuldeischers te onttrekken. Volgens de Parijsche bladen heeft hij eene schuld van drie a vier millioen francs achtergelaten, terwijl hjj alles heeft medegenomen wat hij aan geldswaarde bezat. In de groote spinnerij te Dussonville is eergisteren een vreeselijke brand uitgebarsten, waardoor groote schade veroorzaakt is. Twintig werklieden, die door de vlammen omringd waren, wisten echter te ontkomen. lie dezer dagen gemelde moorden op missionarissen, in de provinciën Than boa en Nghaen, schijnen ongelukkig de eenige niet, welke in Tonkin op de Christenen plaats hadden. Mgr. Caspar, apostolisch vicaris in noor- j delijk China, verzekert, dat ook in de omstreken van lltié, hoofdstad van Annam, verscheiden kerken zijn vernield en meer dan 50 Christenen ter dood gebracht. Talrijke bend n doorkruisten het land, overal roepende: «Dood aan de Christenen! Oorlog legen Frankrijk!" hetgeen in Tonkin één beteekenis schijnt te hebben. In oostelijk Cochinchina is het niet beter ge steld: de Christenen uit den omtrek van Tourane verlaten in massa hun dorpen om naar de plaatsen te vluchten waar de Franschen garnizoen houden. DVITIGHLASB. De Pruisische minister van binnenlaudsche zaken, de heer Von Puttka- merheeft aan een der algevaardigden verklaard, dat zeer spoedig een wet zal worden ingediend, waarbij de quaestie der gemeentebelastingen zal wor den opgelost. Wanneer de regeering niet zulk een wetsontwerp had inge diend, dan zou door de vrrje-conservalieve richting het initiatief zijn geno men om bij zelfstandige weisvoordracht de regeling der gemeente-heffingen voor te stellen. Men verzekert, dat het thans bij de rijksregeering een uitgemaakte zaak is, dat zij de verlenging van de werking der socialistenwet bij den rijksdag zal aanvragen, liet is nu nog maar de vraag: voor hoe lang zal de verlenging worden aangevraagd? Daaromtrent schijnt prins Von Bismarck nog seen besluit te hebben genomen De regeering stelt zich voor, haar ontwerp met zulk een groot aantal feitelijke gegevens te rechtvaardigen, dat zij geen verwerping der wet behoeft te duchten. Eene groote schilderijen-tentoonstelling van hedendaagsche meesters uit alle lamlen zal in Augustus en September a. s. te Berlijn gehouden worden in het gebouw der lygiène-tenloonstelling. lie brievenzakken die ten paar weken geleden op het station te Leip zig gestolen werden, zijn teruggevonden; zij waren buiten de stad in een veld onder losse aarde verborgen en kwamen bij het bewerken van den grond te voorschijn. Alle brieven, ook die met geldswaardige stukken, waren ongeschonden gebleven en kunnen aan hun adres bezorgd worden. De rficlwaarvan bet spoor nog niet ontdekt is, heeft zich tevreden gesteld met hel bare geld dat de zakken bevatte en dat eene som van ongeveer 26000 mark bedroeg. RV§LAHfD. in antwoord op een artikel van de Times merkt het Journal de St. I'étersbourg op, dat de publieke opinie in Engeland schijnt terug te komen van het vooroordeel, dat vroeger omtrent Merw heerschte. Verder verklaart het blad dat Rusland door de bezetting de verplichting heeft aanvaard, om de rooverbenden uit te roeien, en den weg te banen voor beschaving en koophandel. De rechtstreeksche verbinding van Askabad over Merw met Turkestan eischt niet dat Perzisch gebied aangeroerd worde. Het district Atlrek behoort niet aan Perzië; overigens was het steeds een toevluchtsoord voor de rooverbenden, welke Khorassan verwoestten. Daarentegen zal Se- rakh nimmer door Rusland bezet worden. Rusland's betrekkingen lol Enge land berusten op de waardeering der wederzijdsche belangen, welke volko men vereenigbaar zijn. Te Belgrado is eene ministeriëele crisis ontstaan. De koning heeft den heer Carachanin ontboden. eRIEKEWLASiD. Volgens te Athene ontvangen bericht uit Konstanlinopel is de Tirnovo (eene Lloyd-stoomboot) door de Porte gehuurd voor het overbrengen van oorlogsmatericcl naar Dsjeddah, en is die boot den ll11"1 naar hare beslem ming vertrokken. Den 9'" gingen 600 soldaten derwaarts. Te Sphakia (op Candia) is geen oproer uitgebarsten, maar wel heeft er eene indrukwekkende manifestatie plaats gehad ter gunste van de oecume- nischen patriarch, liet bevel tot het zenden van troepen naar Candia is ingetrokken. PER TELEGRA A E. CAIRO, 16 Fehr. Generaal Gordon is te Shendy, gelegen halfweg tus- schcn Berbes en Kharthoem aangekomen. De Engelsche consul te Soeakim seint, dat de spionnen dezen morgen heb ben bericht, dat Osman Digma vermoedelijk Tokar, nog voor de aankomst der Engelsche expeditie, zal aantasten. EEIDSC1IE SCIIOUW BERG. (Voorstelling van 15 Februari 1884). „Zijn meisje komt uit", oorspronkelijk drama (uil het Indische léven) in drie bedrijven, door Mr. P. Brooshooft, daarna „Het Sonnet", oorspronkelijk blijspel in drie bedrijven, door Frederik Van Eeden. Een tweetal nieuwe oorspronkelijke tooneelproducten, op één avond den volke ten beste gesteven, mag wel een feit heeten dat geschikt is den toe schouwer belangstelling in te boezemen. Immers wij zijn in den laatsten tijd niet rijk aan orgiucele tooneelliteratuur. Jammer tnaar dat referent, die altijd nog iels anders te doen heeft dan verslagen te schrijven, weinig lijd vindt om die op den gestelden tijd gereed te hebben en zijne laak wel wat al te bezwarend vindt. Ten minste wanneer hij met nauwgezetheid den arbeid wil verrichten, welke hem wordt opgedragen, wanneer hjj op den- zelfden avond twee nieuwe stukken aan te kondigen heeft. Doch beginnen wjj met het begin. /'Zijn meisje komt uit" is de titel van een goed doorwerkt drama, dat evenals ieder menschelijk werk zijne gebreken heeft, al zijn vele verdienste lijke regels en belangwekkende toestanden daarin over het algemeen te vinden. Wij zien in het stuk de Heer lloltzius zijn afscheidspartijtje vieren van het jongelni'sleven en hooren hem mededeelen, dat weldra Freule Anna Stuart tot hem zal komen als zijne aanstaande, om voortaan lief en leed 18? a/s» met hem te deelcn. De luitenant Jolie is bij dat feestje tegenwoordig haalt zijn hart op aan de vermelding van wapenfeiten door hem in dg dienst van Venus verricht, zelfs waar deze niet door mindere godinnen ziji uitgelokt, maar ook waar zij personen betrefïen. die er geen eer in vindei op deze wijze beproken te worden. Is zulk eene handelwijze den m3n v# eer altijd onwaardig en deze heer draagt nog wel den naam van Jolie hoewel deze hem zeer slecht voegt in dit geval was zijne praai, en snoefzucht alleronbelamelijkst, want het blijkt, dat hij, door vreemdi omstandigheden misleid, Freule Stuart belastert op eene wijze, die een dat met lloltzius uitlokt en onvermijdelijk maakt. Wij zeggen onvermijdelijk naar de begrippen welke onder der officierenstand heerschen. lloewj ik niet inzie dat een fatsoenlijk man zijn leven behoeft te wagen aan eersten den besten praatjesmaker, die goedvindt zijn lastervermogen op eet onschuldige te beproeven. Een fiksch pak slaag met karwats of ander kii derljjk strafwerktuig ware aan zulk een Jolie beter geeigend. Hoe dit zij, hel tweegevecht heeft plaats, Ilollius wordt gewond en zal zijne begrip pen van officierseer waarschijnlijknaar het zeggen van den dokter, die eelt ter in Indie niet onfeilbaar maar hier wel eenigszins verouderd schijnt te weze met zrjn gezicht betalen. Juist »op dat pas" eigenlijk zeer ten onpas- verschijnt de «uitgekomene", Anna, en nadat er opheldering verkregen 1 blijkt hare onschuld zonneklaar, zoodat alles op de meest gewenschte wijn in orde komt, of zooals de sprookjes van moeder de Gans eindigen: »z: leefden zeer gelukkig en tevreden vele jaren met elkander." Ik moet er not bijvoegen, dat hiertoe nog veel bijgedragen wordt door de hope, welke ooi wordt voorgespiegeld, dat ook des jongemans gezichtvermogen weder totdet vorigen staat van welstand zal geraken, zoodat het toekomstige bruidspaat en wijmet het meeste vertrouwen op de goede réussite van het huweljjk de toekomst tegemoet gaan. Het spreekt van zelve, dat de korte schets vat het pasgehoorde drama niet dan onvolledig en hoogst oppervlakkig kan we zen, maar zij is voldoende om den lezer eenigszins op de hoogte te brengei van een tooneelgewrocht, hetwelk met genoegen werd aanschouwd en den Heer Brooshoolt een niet te versmaden plaats in onze letterkunde ver zekert. Dat de vertolking bij het Nederlandsch tooaeel, afdeeling Amsterdamover hel algemeen genomen, in goede handen was, behoeft niet betwijfeld te worln den. Vooral merkten wij op, dat de Heer De Jong als lloltzius, Mejuflr35 Marie Lorjé als Zephyre. de Heer Clous als Maas op hunne plaats waren; terwijl ook Mejuflr. Josephine De Groot en Mevr. S. De Vries zeer verdien stelijk de rol van Anna en van Mevrouw Goedhart vervulden, hoewel laatst genoemde met mij verschilt in de opvatting der Indische kleeding, welkt volgens HEd. op uren gedragen wordt, waarin naar mijne meening de gt- wone Nederlandsche wel zoo verkieslijk is, Het stukje dat nu volgde, "bet Sonnet" geheeten, brengt ons in kennii met den student Karei Van Dordt. die als dichter het lot van alle jutitt auteurs ondergaat. Hij wordt door zekeren dr. Willem D Trombone onver diend gehavend. Een De Belfort berooft hem van zjjne beste veeren en einde- Ijjk vervult dit alles hem met zooveel walging van het rijk der lettere», dat hij er afscheid en tevens van de studie neemtdat zijn moed geknakt en Itea alle zelfverheffing ontnomen wordt. Die Karei Van Dordt. eerst bij Trom bone ter dcure uitgejaagd, blijkt eene uitstekende aanwinst te ziji voor de redactie van zeker dagblad, waarvan de doktor redacteur zekere Van der Pluim medereJacteur is. Gelijk veelal worden ten I; ste zjjue verdiensten erkend en hij door de Redactie in genade aan genomen. Eudia aan wie het besproken Sonnet gewijd is. vereert hem, ft als onze devinationsgabeons niet bedriegtdan zal zij spoedig meer aai den eerst miskenden, daarna verheerlijkten literator verbonden wordei, Het blijspel van den Heer Van Eeden is zoo afwijkend van hetgeen mei anders in zooveel stukken aantreft, dat ik niet weet of wij hier met eertei werkeljjk blijspel te doen hebben, waarbij handeling hoofdzaak is en blijlt(or; Wel ben ik van oordcel dat de inhoud er van veel aanleg voor het saliriektLg, verraadt. Mocht mij tijd en ruimte geschonken worden, dan wil ik 41tll Sonnet" nog eens ter sprake brengen; men ziet daarin den vinger gclegdol"' menige wondeplek onzer letterkunde en, zoo het als blijspel verdienste mat""1 hebbenvoorzeker heeft het die in dubbele male als vertoog over de rici; 10 ting, welke thans in onze nationale literatuur heerscht. Met tolken al>|Jm Morin (Trombone) als Mejuflr. Lorjé (Eudia) en als Clous (Karei), om van! - anderen niet te gewagen, is des schrijvers triumf verzekerd, en nu mo«i^e, men veel bezwaar hebben tegen zonderlinge gedragingen en onverwachte fami-Ej Rariteiten des dichters, tegenover vele handelende personenwelke zekerniel" in een tweeden druk zullen voorkomen, toch ben ik zeer met «Het Sonnet" ingenomen. Ja, ik heb alle achting voor den mij persoonlijk onbekende! auteur, die wel zal willen gelooven dat ik, als schrjjver dezes, niet lot dt zoodanigen behoor die eene critiek schrijven zonder iets van het stuk gc- |en zien te hebben, maar tot hen die volstrekt niet meenen dat men het publiek mag aanzien als slikkende hunne critiek als orakeltaal, zonder welkt dit zich geene eigene opinie vormen kan. Al de plaatsen waren goed bezet, terwijl de vertooners vele bewijzen vu tevredenheid ondervonden. Zoo ontving Mevr. De Vries een bouquetMejuffj9 Josephine De Groot twee bloemruikers, Mejuflr. Lorjé een bouquet; terwijl, onder algemeen applaus, de auteur Van Eeden werd ten looneele geroepti en hem twee bloemkransen werden aangebodenals een bewijs van waar deering van zijn inderdaad benijdenswaardig talent. Leiden, 16 Februari 1884. J. M. E. D, ebru evan aire er, >i }j een erk an gen O; an iaat in; tot AKABEMIE-XIEITWS. ap ver gei bes alg va: PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE UNIVERSITEIT. Den 16dtD Februari de heer C. P. Burger Jr.geb. te Gouda, in de klas sieke letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De i cum samnitibus secundo. Denzelfden dag de heer H. J. C. De Jonge, geb. te 'sGravenhage, na ver dediging van zijn akademisch proefschrift: De uitlevering van eigen onder danen in verband met de bestraffing van buiten 's lands gepleegè L delicten. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Leiden. Vrijdag 22 Februari. Solisten: Mej. L. V. (Alt), Je Heer Joh. Snoer, te Amsterdam, (Violoncel). Koor: de zangvereeniging <1» afdeeling. Directeur de heer Dan. De Lange. 1. Dithyrambe voor koor ei Pianoforte, Richter; 2. Concert n". 1, voor violoncel, G. Goltermann; 3.« Schone Wiege, Schumann; b. Meine Liebe ist gtün, Brahms; 4. a. Psalffi jj, XXI11 voor Vrouwenkoor, W. Bargiel; b. Psalm 75, a capella, Sweelinck 5. Liederen voor Koor, Jensen; 6. a. Lebewohl (voor Violoncel), Popper;' a la Ilongroise, Fischer; 7. Minnespiel voor Koor (Piano 4-mains), Hofmam Tc Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorbeen J. C. Djsab# ci k v

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6